Wymiana routera

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kapok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-05-23, 13:22

Wymiana routera

Post autor: kapok »

Witam, pytanie może wydać się banalne, ale dla mnie te sprawy to enigma.
Obecnie posiadam router Huawei HG8546M, dostałem go od lokalnego dostawcy internetu (spółdzielnia mieszkaniowa) 3 lata temu. Zaczął ostatnio sprawiać problemy więc pomyślałem, że kupię nowy. Tu moje pytanie: czy jak kupię, podmienię i skonfiguruję samodzielnie to będzie działać czy potrzebuję do tego ingerencji operatora? Mam światłowód.
A jeśliby działał to czy ten TP-Link Archer AX50 byłby w porządku. Ewentualnie proszę o polecenie jakichś w tym przedziale cenowym bądź tańsze.
Jeśli jakieś informacje są jeszcze potrzebne to proszę pisać, odpowiem.
_cheetah_

Re: Wymiana routera

Post autor: _cheetah_ »

Z reguły ONT lub router do światłowodu mogą być tylko sprzętem od operatora. Zacznij więc od dowiedzenia się w Spółdzielni, czy w ogóle wchodzi w grę zastosowanie własnego routera.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wymiana routera

Post autor: wojteks »

Skoro masz światłowód to pytaj dostawcy co z tym zrobić.
Nie pomagam na PW!
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Wymiana routera

Post autor: skansen »

Jeśli problem jest z WiFi można dołożyć do routera APka który będzie nadawał WiFi a w starym routerze WiFi wyłączyć... Potrzebny jest wtedy dowolny AP (lub router który może pracować w takim trybie)...
kapok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-05-23, 13:22

Re: Wymiana routera

Post autor: kapok »

_cheetah_ pisze:Z reguły ONT lub router do światłowodu mogą być tylko sprzętem od operatora. Zacznij więc od dowiedzenia się w Spółdzielni, czy w ogóle wchodzi w grę zastosowanie własnego routera.
Facet powiedział mi, że router nie ma z tym nic wspólnego tylko o to ile używam tego internetu. Odpowiedziałem mu, że po to płacę, żeby mieć możliwość używania go nawet 24/7.
W umowie mam 25 Mb/s na kablu, WiFi mi ledwo 3 łapie nawet obok routera. Zawsze tak jest czy mnie w balona robią?
_cheetah_

Re: Wymiana routera

Post autor: _cheetah_ »

kapok pisze:Facet powiedział mi, że router nie ma z tym nic wspólnego tylko o to ile używam tego internetu.
Nieporozumienie nam się wkradło. Jednocześnie chyba też nie zrozumieliście się z człowiekiem od internetu.

Huawei HG8546M to "router" zintegrowany z ONT (wejście optyczne). On prawdodobnie musi być, żebyś mógł być podłączony do internetu. Za nim mógłbyś postawić ewentualnie własny router, jeśli tego HG8546M mógłbyś ty albo Spółdzielnia przestawić w tryb "bridge" ("mostu").

Chyba, że problem tyczy się tylko rozprowadzenia internetu po mieszkaniu po wifi, to wtedy można dostawić do obecnego HG8546M tylko Access Point (AP) - jeden czy więcej - jak już wyżej napisał @skansen.
kapok pisze:W umowie mam 25 Mb/s na kablu, WiFi mi ledwo 3 łapie nawet obok routera. Zawsze tak jest czy mnie w balona robią?
W blokach z wifi bywa bardzo, ale to bardzo różnie, choć te 3Mbps brzmią cokolwiek irracjonalnie.

1. Na początek wyłączasz wifi w HG8546M, podłączasz kablem (skrętką) TYLKO jeden komputer czy laptop i robisz serię certyfikowanych speed testów, które powiedzą ci, jaka jest rzeczywista prędkość internetu. Więcej --> https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/po ... mechanizm/. Speed test certyfikowany --> https://pro.speedtest.pl/

2. Następnie wypada zrobić diagnostykę eteru i wifi. Włączasz wifi i skanujesz eter programem InSSIDer na Windows lub apką WifiAnalyser (bezpłatna) na Androida. Pokazujesz screeny z widmem kanałów.

3. Podłączasz się po wifi do swojego kompa / lapka i pokazujesz screena z "Właściwości połączenia bezprzewodowego", tak by było widać prędkość z jaką zestawiło ci się połączenia.

4. Pokazujesz screena z ustawień sieci wifi na HG8546M (nr. kanału, pasmo kanału)

5. Jaką masz kartę bezprzewodową aw swoim kompie / lapku.
ODPOWIEDZ