Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pioko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-12-18, 20:52

Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: pioko »

Powitać,

Potrzebuję "usieciowić" 2-kondygnacyjny budynek z tarasem w jednolitą sieć wifi. Poniżej warunki:
- zasięg: promień ok 10m
- 2 AP wewnętrzne (montaż na suficie), 1 AP zewnętrzny (montaż na pałąku)
- zasilanie PoE (dedykownaymi zasilaczami/adapterami)
- jednolite SSID na wszystkich urządzeniach (roaming?)
- dodatkowa sieć dla gości, odizolowana od sieci wewnętrznej, najlepiej z możliwością ustawienia strony powitalnej z regulaminem
- mile widziane QoS z priorytetem dla sieci wewnętrznej, ew jeszcze harmonogram wyłączania sieci
- mile widziany brak konieczności stawiania dodatkowego kontrolera
- przewidywana przepustowość raczej niewielka, porównywalna do małego biura
- AP podpięte do zwykłego routera LTE od operatora

Budżet - jak najmniej, ale ma to spełniać oczekiwania i działać stabilnie. Raz ustawiamy i jedyne co zostaje do zrobienia to ewentualne aktualizacje firmware. Nie boję się sprzętu typu Mikrotik czy UBNT, już parę takich urządzeń skonfigurowałem w przeszłości :) ciekaw jestem jednak czy nie ma obecnie czegoś ciekawszego, bardziej dopasowanego do takich podstawowych potrzeb.

Myślałem o czymś pokroju M4 Deco, ale to jest akurat sprzęt wolnostojący oraz nie wiem na ile toto jest stabilne i czy spełni wszystkie oczekiwania.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: skansen »

TP-link ma więcej urządzeń w serii Deco.
Niestety aby je zawiesić potrzebne są adaptery. Nie ma POE, trzeba kombinować a dodatkowymi adapterami. Nie ma też urządzeń na zewnątrz.

Za to jest atrakcyjne cenowo i spełnia pozostałe kryteria. Zainstalowałem ostatnio 3x Deco w domu jednorodzinnym, działa naprawdę fajnie i jak na razie stabilnie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: key »

Zastanawiales sie nad UniFi?
Nie pomagam na PW.
pioko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-12-18, 20:52

Re: Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: pioko »

@skansen - widziałem Twój wpis, był jednym z powodów brania pod uwagę tego setu. Niestety w przypadku deco problemem jest brak montażu. Muszę mieć montaż sufitowy dla urządzeń w środku.
@key - zastanawiam się nad tym, rozważałem zestaw 2x UAP-AC-LITE ale outdoorowe urządzenia są już dość drogie. No i żeby nie było cyrków z przepinaniem między APkami, do kompletu trzeba by dołożyć CloudKey (na miejscu nie ma na stałe żadnego komputera). Wiem że ludzie stawiali kontroler nawet na RaspberryPi ale to nadal jest kolejne urządzenie do kupienia i upchnięcia :)

Rozważam też opcję zestawu opartego o urządzenia MT:
na zewnątrz wAP - np. RBwAPG-5HacD2HnD
do środka cAP - np. RbcAPGi-5acD2nD
Na jednym z urządzeń odpaliłbym capsmana do zarządzania pozostałymi. W teorii spoko, choć na pewno troszkę więcej roboty z konfiguracją całości.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: key »

W kontrolery na RaspBerry ja bym sie nie pchal.

Zeby bylo latwiej, to policz ile kosztuja kompletne zestawy roznych firm i doloz czas ktory potrzebujesz na instalacje i skonfigurowanie, liczac godziny pracy po sensownej stawce - wtedy moze sie okazac, ze drozszy sprzet wyjdzie w twoim wypadku taniej, bo spedzisz byc moze duzo mniej czasu na ustawienie go.
Nie pomagam na PW.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Wybór 3xAP do wnętrza i na taras

Post autor: skansen »

pioko pisze:No i żeby nie było cyrków z przepinaniem między APkami, do kompletu trzeba by dołożyć CloudKey (na miejscu nie ma na stałe żadnego komputera).
Bez CloudKey przepinanie (roaming) też powinien dobrze działać. Gorzej z siecią dla gości.
Pomijając kwestię "wnętrzności" Unifi mają też inne ważne zalety, nazwijmy to montażowe - PoE, montaż na suficie, ścianie.
ODPOWIEDZ