Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

Dzień dobry,
Prosiłbym o poradę szanowne grono, bo ja sie na tym nie znam.
Otóż chciałbym przesłać sygnał wifi do innego pomieszczenia bez rozkładania kabli.
Potrzebuje ustawić ruter w dość nietypowym miejscu, by ten łapał zasięgiem falownik. Kłopot w tym, że nie chce ciągnąć kabla, bo nie mam takiej możliwości za bardzo.
Obecnie w domowej sieci mam 3 rutery. Zte f660 do którego wchodzi kabel od światłowodu, Huawei B315 oraz E5186.
Mam też starego DWR-116 oraz TP-Link TL-WR740N. Ten Wr740N podobno ma możliwość zmostowania.

Czy da sie coś z tych urządzeń skleić bez kabli?
Moze wgrać jakieś inne oprogramowanie do B315, albo 116? Ten główny ZTE i E5186 nie do ruszenia programowo.
Mają państwo jakiś pomysł?
Czy raczej trzeba dokupić jeszcze jeden np. ten Wr740N i dopiero połączyć? Tylko, że wtedy robi sie niezły misz masz z tymi ruterami.

I jeszcze drugie takie pytanie. Ten B315 ma gniazda SMA czy jak podepnę pod nie anteny wifi, to polepszy to zasieg Wifi czy to tylko anteny do GSM?

Pozdrawiam serdecznie.
_cheetah_

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: _cheetah_ »

Alek74 pisze:Potrzebuje ustawić ruter w dość nietypowym miejscu, by ten łapał zasięgiem falownik.
Nie masz w tej chwili żadnego zasięgu wifi przy falowniku?

Jaki to falownik (typ)?

Zrób pomiar sygnałów wifi przy falowniku i w planowanym miejscu umieszczenia odbiornika wifi / repeatera. Pomiar, np. InSSIDer na Win lub WfiAnalyser na Androida. Pokaż screeny z widmem kanałów.
Alek74 pisze:en B315 ma gniazda SMA czy jak podepnę pod nie anteny wifi, to polepszy to zasieg Wifi czy to tylko anteny do GSM?
to gniazda do zewnętrznych anten LTE.
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

Nie mam w ogóle tam zasięgu, bo falownik jest w drugim budynku oddalonym od rutera o jakieś 40m. Dopiero jak wystawiłem antenę od wifi falownika na zewnątrz za pomocą przedłużki SMA i ustawiłem ruter jak najbliżej, to złapało przy falowniku 70dBi czyli wystarczająco, by dane z falownika przesłać na serwer. Tylko kłopot w tym, że nie mogę w tamto miejsce gdzie postawiłem ruter puścić erjotki. Ruter postawiłem tan na sucho, bez internetu, by sprawdzić jaki zasię będzie przy falowniku. Pomiar robiłem WfiAnalyser na androidzie.
Dlatego myślałem, by zrobić jakoś bezprzewodowo, ale się na tym nie znam. Wyczytałem w internecie, że można mostować rutery i w tych które nie maja możliwości zmostowania, mozna wgrać inne oprogramowanie, które udostępni taką opcje.

Myślałem też o zewnętrznym modemie, ale to zbyt duże koszty zwarzywszy, że falownik nie potrzebuje nie wiadomo jakich prędkości i przepustowości, bo wysyła tylko kilka bitów na serwer.

Ten Wr740N da sie zmostować z b315, gdy wgramy jakieś inne oprogramowanie na B315?
Czy lepiej po prostu dokupić drugi Wr740N, wywalić B315 i wtedy zmostować?
B315 obecnie służy mi jako switch gniazd rj, bo w głównym ruterze mam ich za mało. Dlatego mógłbym go zamienić na inny.

Jaki falownik to nie ma znaczenia, bo i tak jest daleko, a antena od jego wifi na zewnątrz. Afore BNT010KTL. Antenę od wifi przełożyłem przez grubą ścianę na dwór.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: wojteks »

B315 nie "zmostujesz" (E5186 tez nie) i nic do nich nie wgrasz.Zresztą nie bardzo rozumiem po co chcesz w sieci kablowej używać 2 routerów LTE.

Skrętkę zawsze da się położyć i na zewnątrz daj jakiś AP "zewnętrzny" w stylu Nanostation Locom M2.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: _cheetah_ »

Alek74 pisze:bo falownik jest w drugim budynku oddalonym od rutera o jakieś 40m.
Chyba najlepsze rozwiązanie w takim przypadku to zewnętrzne CPE, jak już wyżej @wojteks napisał. Można dać też CPE210 TP-Linka. Nowe albo używki, do foto bez większego znaczenia, jeśli liczy się kasa.
Masz wtedy dużą pewność połączenia duża. Może nawet nie trzeba by wyciągać anteny falownika na zewnątrz.

Ale niestety wymaga to podciągnięcia skrętki z routera / switcha na zewnątrz do CPE.
Alek74 pisze:Myślałem też o zewnętrznym modemie, ale to zbyt duże koszty zwarzywszy, że falownik nie potrzebuje nie wiadomo jakich prędkości i przepustowości, bo wysyła tylko kilka bitów na serwer.

Bez przesady - CPE z kablem to jakieś 200zł za nowy, pewnie koło setki za używkę, jak dobrze poszukałbyś. Zresztą, co to za kwota przy koszcie foto... o czym tu mówić...
Alek74 pisze:Dlatego myślałem, by zrobić jakoś bezprzewodowo, ale się na tym nie znam. Wyczytałem w internecie, że można mostować rutery i w tych które nie maja możliwości zmostowania, mozna wgrać inne oprogramowanie, które udostępni taką opcje.
Można na wiele sposobów. Ale do foto to albo CPE, albo repeater, najlepiej zewnętrzny. Repeater to gorsze rozwiązanie niż CPE, potencjalnie mniej stabilne, ale, faktycznie, prostsze do realizacji i niezawodnościowo do foto ogólnie wystarczające.
W miejscu montażu repeatera powinno być nie mniej niż jakieś -60dBm sygnału z routera / AP. Przy 40m mogłaby być potrzeba wyciągnięcia anteny z falownika na stałe na zewnątrz. Próby by pokazały.
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

Mam te rutery, bo zostały mi od poprzednich dostawców i służą mi jako rutery wifi. Jeden jest podpięty jako rozgałęźnik dla gniazd ethernet, a drugi udostępnia sieć wifi na niższych kondygnacjach, gdzie zasięg z oryginalnego rutera ZTE był bardzo słaby.
Po ustawieniu jednego z ww ruterów w samym szczycie budynku, przy oknie, obok falownika było mniej więcej ~70dBi. W czasie tych pomiarów antena była normalnie przy falownika, a nie na zewnątrz. Między ruterem a anteną falownika było wtedy około 40m plus gruba ściana. Po wystawieniu anteny na zewnątrz pewnie jakość sie poprawiła - nie mierzyłem.
Czyli wystarczy zwykły CPE podpięty za pomocą kabla z moim obecnym ruterem i powinno dać radę? Rozumie, że CPE to taki po prostu ruter, tak?
Normalnie się z nim łączę jak z każdym innym? Czy jak np. kupiłbym ten ruter Wr740N zastępując 315, to mógłbym się z tym CPE połączyć bezprzewodowo?
Zależy mi na tym, by nie ciągnąć żadnych kabli, bo nie mam za bardzo takiej możliwości.
W meidaexpert widzę, że cpe210 jest za 160. To jego zakupię. Z tego co wyczytałem, to kable eternet wpina się w zasilacz, a do niego kabel z rutera domowego. Bo zasilanie idzie przez erjotkę. Czy taki ruter ustawia się na jakiejś wysokości, czy najlepiej na poziomie 1m? Jak już bym go montował, to najbliższą drogę od rutera do CPE miałbym na ostatnim piętrzę, czyli jakieś 8m nad ziemią.
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

@_cheetah_ kupiłem CPE210, ale nie umiem tego skonfigurować. Robię tak jak w instrukcji, ale nic się nie dzieje. Kupiłem powystawowy i w środku nie było kabli ethernet. Użyłem takich jakie miałem. W CPE210 wpinam erjotkę, która idzie do zasilacza w gniazdo POE, a z zasilacza z gniazda LAN, kabel idzie do mojego rutera Zte f660. Dioda od zasilania na CPE210 się świeci oraz dioda od LAN. Żadne urządzenie po włączeniu wifi nie wyszukuje tego TPLinka. Po podpięciu do laptopa kablem, w opcjach sieci pokazuje, że weryfikuje sieć, ale po chwili pokazuje, że nie zweryfikowano. Nie mogę się połączyć ani nic.
Coś robię źle? Czy może te kable powinny być jakieś specjalne, a nie zwykłe ethernetowe?
Ktoś wie jak to ogarnąć?

Czy moze potrzebuje dwóch takich urządzań, ale chyba nie, bo użytkownicy wyżej pisali, żeby kupić po prostu CPE właśnie np. 210.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: wojteks »

Kabel CPE210-zasilacz powinien być 8 żyłowy standardowy. Zresetuj CPE do ustawień fabrycznych (zgodnie z opisem w instrukcji), ustaw podane w instrukcji IP w komputerze, połącz się z 210, skonfiguruj. Jeżeli się nie uda po kilku próbach resetu odeślij jako niesprawny.
Nie pomagam na PW!
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

W instrukcji nie ma wzmianki o żadnym IP. Jest jedynie IP, którym można dostać się do rutera przez przeglądarkę, ale żeby to zrobić muszę nawiązać połączenie z tym urządzeniem, a tego nie umiem zrobić, bo w liście sieci wifi nic nie pokazuje, a po podłączeniu kablem do laptopa jedynie wyskakuje "sieć niezidentyfikowana" i nic nie mogę zrobić. To chyba jakiś kłopot z ustawianiem tego urządzenia i trzeba jakoś ręcznie go skonfigurować. Może na laptopie trzeba ręcznie ustawić protokół IP? Czy coś takiego.
W instrukcji jest tylko tyle, by podłączyć to wszystko kablami, albo do rutera z internetem albo do laptopa i w przeglądarce przepisać IP, które jest w instrukcji i na urządzeniu.
Niby tutaj coś zmienia w ustawieniach, ale na win7, a ja mam 10 przez co nie mogę odszukać takich opcji u siebie.
Alek74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2016-12-28, 22:30

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: Alek74 »

Ok, udało mi się połączyć i skonfigurować. Co prawda prędkości są fatalne, ale działa. Podłączone 1m kablem z ruterem, prędkość pobierania osiąga w granicach 50 megabitów, mimo że laptop mam kilka cm od CP210. Jeszcze nie mierzyłem prędkości przy falowniku.
Mam takie opcje do konfiguracji. Który najlepiej wybrać?
Obecnie skonfigurowałem jako Ruter i ustawiłem dynamiczne IP plus kanał na 13m bo mniejsze mam zajęte.
Tak zostawić czy wybrać inną opcję?
rrrrr.png
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: wojteks »

Ustaw jako Acces Point, nadaj mu IP z Twojej sieci z poza zakresu DHCP głównego routera (żeby nim łatwo zarządzać), SSID, hasło i szyfrowanie też trzeba skonfigurować albo pozostawić domyślne. Kanał może być i 13 o ile falownik go obsługuje.

Dla falownika to chyba w zupełności wystarczające prędkości ale najpierw musisz zamontować urządzenie w docelowym miejscu czyli gdzieś na ścianie za oknem.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: _cheetah_ »

Alek74 pisze:prędkość pobierania osiąga w granicach 50 megabitów,
Fakt, coś mało. Jeśli jest sprawny, to w bliskiej odległości mógłby w realu dojść do jakichś 230Mbps (MIMO2x2, BW40MHz, brak zakłóceń). Nie stoisz w nim na kanale routera?
wojteks pisze:Jeszcze nie mierzyłem prędkości przy falowniku.
Falownik generuje zwykle śladowy ruch w necie, więc i w stosunku do prędkości nie bywają zwykle zbyt wybredne. W miarę stabilne kilka Mbps wystarczyć powinno mu "z gwizdem".
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mostowanie Huawei B315 z innym ruterem - da się?

Post autor: wojteks »

No ale to jeszcze komputer musi mieć kartę odpowiednią i 30cm to stanowczo za blisko na taki sprzęt (zbyt mocny sygnał nie pomaga).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ