Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mateopoznan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-25, 20:32
Lokalizacja: Poznań

Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: mateopoznan »

Może ktoś miał podobny problem, może wie jak go rozwiązać. Mam router Linksys ea8300 i internet z Netii. Ostatnio zmieniłem parametry z 300/40, na 1000/100. Niby weszły w życie, ale internet mam 500/40. Netia twierdzi, że do mnie dochodzi sygnał właściwy, a problem jest z moim Linksystem. W samym Linksysie nie za bardzo widzę jakiekolwiek opcje konfiguracyjne, które mogłyby coś tu mieszać. Co robić? Jak żyć?

ps. podpiąłem na chwile adapter od Netii bezpośrednio w laptopa i skonfigurowałem PPPoE na Windowsie. Co prawda ten akurat laptop ma ethernet tylko 100/100, ale efekt był taki, że to 100/100 w nim miałem, więc wysyłanie doszło do tego co powinno.
_cheetah_

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: _cheetah_ »

mateopoznan pisze: na 1000/100. Niby weszły w życie, ale internet mam 500/40.
Robiłeś speed-test certyfikowany? http://pro.speedtest.pl/

Wyłączone wifi, podłączony kablem do routera tylko komputer, na którym robiony jest test.
mateopoznan pisze:Co prawda ten akurat laptop ma ethernet tylko 100/100,
To jak robiłeś test?
mateopoznan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-25, 20:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: mateopoznan »

tak, zrobiłem dużo wcześniej. wyniki byłe identyczne jak w speedtescie normalnym oraz jak na wbudowanym w router speed teście.

problem jest ewidentnie na linii router linksys - terminal huawei
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: wojteks »

Tego nie wiesz bo nie masz komputera z portem 1Gbp/s a jakieś abstrakcyjne testy "wbudowane" w router nie są wiarygodne tak samo jak testowanie po WiFi.

Co nazywasz "terminal huawei"?
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: _cheetah_ »

mateopoznan pisze:problem jest ewidentnie na linii router linksys - terminal huawei
No to podłącz komputer z portem 1G bezpośrednio pod modem (ONT) i zrób pomiar certyfikowany. I będzie wiadomo czy winny Linksys.

Linksys ma quad-core na pokładzie, więc teoretycznie powinien dawać radą, ale w realu różnie to bywa z szybkimi łączami. Może NAT mu 'siada'...

Firmware najnowsze?

Ogólnie, to nie jest tak, że każdy router z portem 1G pociągnie pełne 1G. To dość częsta sprawa, że routery 'stają' na 500 czy 700Mbps.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: wojteks »

A switche z portami 1 Gbit przepuszczają przez siebie ruch jak 100Mbps, szczególnie te tanie.
Nie pomagam na PW!
thommm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-06-11, 23:00
Lokalizacja: Silesia

Re: Linksys ea8300 i internet z Netii - tylko 500Mbits?

Post autor: thommm »

1 Gbit i tak nie osiagnie bo przepustowość NAT jest na poziomie 815Mbit WAN-LAN. Mało który router przepuści pełne 1000Mbit. Tutaj test EA8300 https://www.smallnetbuilder.com/wireles ... l=&start=1
ODPOWIEDZ