Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adriansi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-01-10, 20:41

Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: adriansi »

Witam,
proszę o radę odnośnie jakiego sprzętu użyć do zestawienia połączenia wifi typu AP - client na odległość 460 m.

Mój problem polega na tym, że mieszkam w dołku (dom jednorodzinny) w którym zasięg gsm jest ograniczony przez górkę i pomimo dobrego zasięgu gsm mam słaby transfer. Natomiast w innym domu gdzie mam możliwość ustawić router problem zasłaniania nadajnika gsm już nie występuje i transfer jest na poziomie 150 Mb/s.
Wymyśliłem sobie, żeby postawić router GSM+AP w tym drugim domu i połączyć się przez wifi stawiając u siebie router + antena zewnętrzna.
Router z modemem gsm mam, potrzebował bym sprzęt Access-point i klient.
Budynki się widzą, odległość wynosi 460 m.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: matek451 »

A dlaczego nie zastosujesz anteny zewnetrznej do routera LTE? Jaki operator, gdzie z niego korzystasz, z jakich pasm LTE ii jakie na nich parametry sygnału, zacząłbym od tego. Most bezprzewodowy i 150Mb/s na nim wymaga porzadnego sprzętu, dwa CPE z AC to około 600-700 zł, jaki masz router LTE.
adriansi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-01-10, 20:41

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: adriansi »

matek451 pisze:A dlaczego nie zastosujesz anteny zewnetrznej do routera LTE?
Wydaje mi się, że antena zewnętrzna nie poprawi mi transferu do poziomu powyżej 100 mega.
Konkretnych parametrów teraz nie podam, ponieważ opieram się na danych z telefonu, ale miałęm T-Mobile z poprzedniej promocji (bez limitu) i prędkość szalała od 0 do 30 Mb/s w zależności od warunków.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: matek451 »

A w tym domu 450m dalej to korzystasz z T-mobile i masz te 150Mb/s? Testy nalezy przeprowadzić zgodnie z zasadami a w mobilnym w 95% lokalizacji zewnetrzna antena jest konieczna, wysokie pasm LTE które z reguły sa najszybsze ale mają mniejszy zasieg. Na telefonie na zewnatrz mozna doskonale sprawdzić potrzebne dane i parametry sygnału, szczególnie jak dysponuje się modelami z modemem minimum 12 kat. LTE.
adriansi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-01-10, 20:41

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: adriansi »

matek451 pisze:A w tym domu 450m dalej to korzystasz z T-mobile i masz te 150Mb/s?
tak

Obrazek

T-Mobile (26002) ID: 49566 (N!)
Czarny Bór, ul. Główna - komin
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: Pawrzes »

Z tego niskiego komina o małym zasięgu nie osiągniesz więcej jak 60 Mb/s bo tam jest LTE tylko na 800 MHz. Transfery powyżej 150 Mb/s są możliwe tylko z wieży w granicach Borówna z 4 pasmami LTE.
Pozdrawiam
adriansi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2018-01-10, 20:41

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: adriansi »

Pawrzes pisze:Z tego niskiego komina o małym zasięgu nie osiągniesz więcej jak 60 Mb/s bo tam jest LTE tylko na 800 MHz. Transfery powyżej 150 Mb/s są możliwe tylko z wieży w granicach Borówna z 4 pasmami LTE.
Zgadza się. Pokręciłem się po okolicy i jest tak, że tam gdzie jest szybki internet łapie mi sygnał z Borówna. W domu mam sygnał z komina i faktycznie prędkość max pod tym kominem to 25-30 Mb/s. Z Borówna na telefonia wyciąga mi ponad 170 Mb/s i na tym nadajniku mi zależy.
Wracając do pytania z pierwszego postu czy jestem w stanie utworzyć most bezprzewodowy na odległość 460 metrów z jak najmniejszą stratą transferu. Dużo ludzi w necie poleca Ubiquiti Nanostation M5 / M2 i czy iść w tym kierunku czy szukać czegoś innego ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: matek451 »

Ty w ogóle nie czytasz co się do ciebie pisze, jarasz się Mb/s a nawet nie potrafisz tam zrobić porzadnego testu eNB, pasm na nim i parametrów sygnału na nich za pomocą NetMonstera bo od tego się zaczyna a potem to samo tam gdzie masz ponoć problemy z zasiegiem.
_cheetah_

Re: Jaki sprzęt do wifi na odległość 500 m

Post autor: _cheetah_ »

adriansi pisze:czy jestem w stanie utworzyć most bezprzewodowy na odległość 460 metrów z jak najmniejszą stratą transferu.
Jesteś. Kwestia warunków terenowych i doboru sprzętu.

Pierwsza kwestia to czy jest niezakłócona widoczność optyczna i zachowana stref Frensela. Możesz sobie sprawdzić, jak to u ciebi wygląda --> https://link.ui.com/#
ODPOWIEDZ