Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Cześć, nie mogę poradzić sobie z poprawną adresacją routera edge x ubiquiti. Chciałbym podpiąć do niego również accesspointa ubiquiti ac ap lr zeby miec wifi. Mógłby mi ktoś dać jakieś wskazówki co robię nie tak? Mam publiczne ip klasy a i standardową maskę
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Napisz to jeszcze raz, po kolei.
Podaj dokładne oznaczenie z etykiety routera. Tego AP chcesz po kablu podpiąć czy po WiFi (MESH)?
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Jest to Ubiquiti EdgeRouter X. AP chciałbym wpiąć do EdgeRoutera X po kablu. Chciałbym wykonać to mniej więcej tak, jak pokazano na tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=f7FeYsJqotc
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Na tym filmie jest dość prosto objaśnione. Port eth0 to WAN i zasilanie PoE i tam wpinasz kabel z internetem, reszta urządzeń w sieci powinna dostać IP wewnętrzne z puli DHCP edgeroutera jak na filmiku.
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Wiesz mniej wiecej rozumiem. Nie rozumiem chyba samej adresacji IP. Mógłbyś wytłumaczyć? Czy skonfigurować przez wizarda i nadać mu statyczny adres ip taki jaki dostaje od dostawcy? Czy o numer większy? Czy jaki? Później wszystkie porty od eth1 do eth4 mają mieć DHCP? I prywatne ip czy statyczne? Przepraszam ale właśnie tego nie rozumiem. Jak poprawnie zaadresować Ubiquiti EdgeRouter X?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

WAN konfigurujesz zależnie od tego co dostałeś od dostawcy, jedni stosują PPPoE, DHCP, czy statyczny (powinien być w papierach zapisany).
Najprościej wizardem to skonfigurować. Na wszystkie porty eth dajesz DHCP z puli prywatnych adresów (na filmiku domyślnie 192.168.1.2-254)
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Hmmm w papierach nie mam zapisanego. Może źle szukam ale mój przykładowy adres ip to 33.44.188.72. Z tego co googlałem to jest statyczny adres ip klasy a tak? Nie wiem takze czy jestli modem ma statyczne 33.44.188.72 to czy routerowi przydzielić o jeden numer wyżej czyli 33.44.188.73 czy zostawić takie samo ip czyli 33.44.188.72. Próbuję konfigurować przez wizard wan+2wan2. Jednak gdy konfiguruje owszem ipconfig /release, ipconfig/renew przydziela poprawnie adres ip. Jednak internetu nie mam. Czy dns także muszę skonfigurować? Np quad9? Obejrzalem filmik jeszcze raz .I tam facet mówi że chyba też ma statyczne ip a widziałem że konfiguruje prywatnymi adresami nawet internet. Wspomniał coś, że ma chyba dual WAN? Podwójny WAN? Czy ja też mogę tak zrobić? Nie wiem czy za bardzo nie kombinuje. Początkujący jestem jeśli chodzi o Ubiquiti ale tak czy siak nie żałuję zakupu sprzęt ma dużo możliwości
PS. Wychodzę na miasto będę póżniej ale będę :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

To sprzęt dla raczej zaawansowanych użytkowników. Musisz wiedzieć jaki IP i maskę masz od dostawcy (ewentualnie sposób logowania /user-password/), potem w zależności od tego jak jest przydzielany odpowiednio definiujesz WAN (DHCP, PPoE, Static .....) tu nie ma miejsca na gdybanie. Masz modem DOCSIS czy światłowód?
Jak nie masz w papierach to z jakim routerem to działało wcześniej, zobacz na konfigurację jego WAN, czasami jeszcze dostawca zabezpiecza się po MAC i router z innym MAC (na WAN) nie zadziała.

Pokaż wynik polecenia ipconfig /all jak masz kabel od dostawcy do komputera podłączony i czy masz wtedy internet?
nivezNo pisze:Początkujący jestem jeśli chodzi o Ubiquiti ale tak czy siak nie żałuję zakupu sprzęt ma dużo możliwości
Zapewne z nich nie skorzystasz a wydałeś dużo kasy.
nivezNo pisze:Wspomniał coś, że ma chyba dual WAN? Podwójny WAN?
A potrzebujesz? Nie znam sprzętu aż tak i raczej nadmiernie nie mam zamiaru się doktoryzować poza pomocą w podstawowej konfiguracji.
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

wojteks pisze: Masz modem DOCSIS czy światłowód?
Światłowód, modem od niego to Innbox
wojteks pisze:czasami jeszcze dostawca zabezpiecza się po MAC i router z innym MAC (na WAN) nie zadziała.
Coś Monterzy wspomnieli o tym, że mogą zabezieczyć się po MACu, dokładnie nie pamiętam można to jakoś sprawdzić? Czy Mac clone tu pomoże?
wojteks pisze:Pokaż wynik polecenia ipconfig /all jak masz kabel od dostawcy do komputera podłączony i czy masz wtedy internet?
Czy muszę na Forum pokazywać wynik z ipconfig /all? Chyba mam statyczne ip i trochę się obawiam. Mogę poprzez PW? Internet działa na sto procent. A i czy musi być ich kabel rj45? Czy mogę swoje podpiąć? Cat6? To chyba nie ma znaczenia?

Specjalnie Dual Wana nie potrzebuję. Myślałem, że może po prostu to by zadziałało :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Wyślij na PW jak nie chcesz tutaj.

Jeżeli jest zabezpieczenie po MAC to MAC Clone pomoże. Kabel może być dowolny Cat 5e czy tam Cat 6.
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Dzięki za informacje :) Podesłałem PW z ipconfig /all od dostawcy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

W routerze WAN ustawiasz na DHCP, urządzenie od operatora może wymagać restartu. Reszta jak na filmiku, LAN 192.168.1.1, zakres DHCP 192.168.1.11-100 itp. aktywujesz też porty LAN, jak juz po kablu będzie internet konfigurujesz AP tak jak na filmiku.

Po zalogowaniu się do routera w statusie WAN powinny być podobne dane jak w ipconfig widzisz (IP, maska, brama, DNSy itp.)
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Czyli daje DHCP? A nie statyczne? Pytam bo trochę zgłupiałem. Myślałem, że mam statyczne IP. Ja chyba jeszcze nie kumam tej adresacji. Zadałem pytanie również na forum ubiquiti, wcześniej https://community.ui.com/questions/How- ... 3147060488. Tam napisali żebym dał statyczne. Więc jak mam ustawić?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Skoro komputer dostał z DHCP to router też ma dostać z DHCP.

Masz dynamiczne IP ale dostawca tak to skonfigurował że zawsze dostaniesz to samo (zapewne po MAC je przypisuje albo po własnym urządzeniu /zresetuj urządzenie dostawcy przed podłączeniem routera/).
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Zresetowałem modem od dostawcy, skonfigurowałem router i chyba jest prawie dobrze. Pisząc prawie dobrze, mam na myśli to że wyskakuje mi jeszcze komunikat w przeglądarce, że jakby laptop nie dostawał dns? Taki jest komunikat w operze:

Brak internetu

Wypróbuj te rozwiązania:
Changing DNS over HTTPS settings
DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET
Check your DNS over HTTPS settings
Go to Opera > Preferences… > System > Use DNS-over-HTTPS instead of the system’s DNS settings and check your DNS-over-HTTPS provider.

Próbowałem nadać DNS np Quad9 jednak bez skutku wciąż mam brak internetu. Chyba, że źle nadaje dnsy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Zawsze możesz zdefiniować DNSy (powiedzmy 8.8.8.8, 8.8.4.4, czy jakie podaje dostawca).

Pokaż wynik polecenia
ping onet.pl
oraz ping 75.2.92.173
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Podesłałem PW z wynikami
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Nie działa DNS, zdefiniuj własne we właściwościach LAN/WAN routera, gdzieś powinno być miejsce na wpisanie DNSów. Teoretycznie router powinien dostać DNSy od dostawcy tak samo jak komputer wcześniej.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Niektórzy dostawcy dają statyczne IP, ale pomimo to po przypięciu urządzenia skonfigurowanego na dynamiczne IP - DHCP po stronie dostawcy przydzieli IP (oczywiście inne). Jedno z moich łączy tak właśnie działa, i to niezależnie od tego co podepnę, więc tu MAC nie ma wpływu.

Najprościej i najskuteczniej - jeśli nie masz tego w papierach (albo nie możesz znaleźć) - skontaktuj się z dostawcą. Ma obowiązek dostarczyć adresy IP, maski czy bramy, nie robi żadnej łaski.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

@wojteks Masz rację. Router nie dostaje DNSów od mojego dostawcy internetu. Czy jeśli bym zmienił na np tak jak piszesz na DNSy Google, czy wtedy było by ok. Dzwoniłem też do mojego dostawcy i Pan powiedział mi, że faktycznie DNSy mogą być blokowane. Czy tak może być w istocie? Napisałem również email w mojej sprawie. Dowiedziałem się jeszcze, że mogą odblokować DNSy. Jestem z nimi w kontakcie emailowym

@joujoujou Dzięki, za Twoją poradą zadzwoniłem. Wyjaśnili mi, że blokują DNSy. Będę czekał na ich odpowiedź. Czy jeśli samemu zmienię DNSy to internet będzie działał? Czy DNSy publiczne są bezpieczne? Czy może po prostu czekać na odpowiedź?

Nie wiem czy dobrze ich zrozumiałem. Dlaczego mam internet bez routera. A w swoim routerze już dostawca nie przydziela poprawnie DNSów?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Tak może być,sprawdź z tymi google a jak nie to zdefiniuj te co przyznaje operator (patrz dane z komputera)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Przyznaję że do tej pory nie spotkałem się z blokowaniem DNSów przez ISP, trudno mi zresztą pojąć cel takiego działania.

Tak czy inaczej - łącze bez DNSów poprawnie działać nie będzie, więc tu również obowiązkiem dostawcy jest dostarczenie szczegółowych danych odnośnie tego jakież to DNSy są akceptowane.

Czyli znowu - dzwoń i męcz. Najlepiej żeby odblokowali i sam sobie wybierzesz co Ci pasuje. Na maila nie licz, mogą odpowiedzieć dzisiaj, mogą jutro, a mogą i za miesiąc lub wcale.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

@wojteks Albo ja nie potrafię nadać DNSów w tym routerze albo mój dostawca jest jakiś nie wiem albo się uwziął na mnie haha ;) Zrobiłem tak jak napisałeś WAN DHCP i jak na filmiku. Niestety w ipconfig /all brak DNSów. A gdy podpinam bezpośrednio do lapka kabel. Jest DNS mojego dostawcy, dokładniej tylko jego nazwa ;) Nie ogarniam tej kuwety jak ten kot na postyni :D

@joujoujou Zadzwoniłem dziś, póki co bez skutku. Będę ich dalej męczył.

Może wiecie albo potraficie wyszukać lepiej niż ja jak poprawnie dodać DNSy w routerze EdgeRouter X? Dodawałem przez putty, przez CLI, przez GUI nic nie pomogło. Powiedzieli jeszcze, że chodzą Googlowskie DNSy, które jak napisałeś @wojteks nadałem. Dalej nie mam internetu. Może jednak blokują po macu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

A jak wpiszesz takie DNSy 31.41.176.2, 31.41.176.12 dla WAN/LAN routera? Router na WAN dostaje takie samo IP jak komputer (patrz ipconfig jak masz internet bezpośrednio)?

Sprawdź w komputerze czy jak ręczne zdefiniujesz DNSy (te powyżej) to będzie internet?
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Wiecie co? Gdy nadałem mac'a z mojego lapka, ruszyło. W sensie mam internet. Zrobiłem tak jak napisałeś @wojteks czyli DHCP i faktycznie przydzielili mi statyczne IP na WAN a na lan mam swoje IP. Ustawiłem również Quad9 DNSy poprzez CLI w Routrze, tak chyba mimo wszystko najprościej i jest interenet.
Dziękuje Wam bardzo za rady i wskazówki ale chciałbym jeszcze Was zapytać czy mogę nadać swoją maskę tak by ograniczyć liczbę sieci i hostów?
Pozostało mi jeszcze skonfigurować access pointa. Na razie sam router działa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

W wewnętrznej sieci? Moim zdaniem nie ma potrzeby ograniczać niczego.
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Mógłbyś uzasadnić? Chcę po prostu zrozumieć Twoją odpowiedź. Czy to nie jest tak, że im mniej podsieci to bezpieczniej?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Moja odpowiedź jest jednoznaczna. Jaką maskę chcesz zmieniać?
Nie pomagam na PW!
nivezNo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-08-31, 19:18

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: nivezNo »

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje znowu byłem w innym mieście. Tym razem na trochę dłużej :)

Jaką? Hmm mojej wewnętrzej sieci. Żeby było bezpieczniej. Skoro piszesz, że nie ma potrzeby ok chyba to zostawie. Monterzy mojego dostawcy ustawili mi tak internet, że mogę mieć własne DNSy i nie muszę podawać maca. Jeszcze zobaczę na unify, powinno być okej

EDIT:
Jednak nie dalej muszę podawać maca komputera. Ale to chyba jest bezpieczne? DNSy mogę podawać swoje
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawnie nadać publiczne ip na routerze by poprawnie nadac adres ip unify?

Post autor: wojteks »

Tak, to jest bezpieczne. Maskę zapewne masz 255.255.255.0 co oznacza że możesz mieć 253 komputery w sieci wewnętrznej do której i tak nikt obcy nie pwinien mieć dostępu bo kablem się nie podłączy a po WiFi trzeba mieć przyzwoite hasło a nie "12345678".
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ