Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wooojtus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-15, 11:32

Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: wooojtus »

Dzień dobry,

jestem laikiem w temacie internetu domowego bezprzewodowego i dlatego proszę o pomoc fachowców czy też praktyków na grupie.

Chodzi o mieszkanie, około 70 m2. Przedwczoraj zamontowany został w holu wejściowym przewód internetu światłowodowego. Nie chciałem, aby instalator ciągnął kable do każdego pomieszczenia ze względów estetycznym (wiercenie i kable "na wierzchu").

Obecnie jest wpięte do kabla takie urządzenie jak D - Link DIR - 600 rozprowadza bezprzewodowo internet po mieszkaniu (do użytkowania telefonu, tabletu czy odkurzacza wystarczy).

W jednym z pokoi pracuję, mam internet bezprzewodowy po karacie SIM T - Mobile - D Link DWR - 921. Urządzenie połączone kablem z laptopem, tak działa mam wrażenie stabilniej i nie zrywa połączenia VPN jak przez wifi.

Z kolei w salonie jest kino domowe i tv, które też chciałbym połączyć ze światłowodem na zasadzie urządzenie w holu - urządzenie w salonie przy tv i kinie i kabel od tego urządzenia do kina i tv.

Pytania:
- czy dokupując jedno urządzenie do holu, zamiast D - Link DIR - 600, z wykorzystaniem pozostałych D Link DIR - 600 i D Link DWR - 921 mogę bezprzewodowo rozprowadzić internet do salonu i do pokoju pracy i tam podpiąć urządzenia kablem?
- jakie modele (do holu, ewentualnie do wymiany w salonie i pokoju, jeśli to konieczne) mogę brać pod uwagę przy takim układzie?
- czy D Link DWR - 921 mogę wykorzystać do odbioru wifi ze światłowodu czy tylko T-mobile?

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrowienia i dziekuje z góry
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: wojteks »

DWR921 to już zabytek, DIR600 zresztą też. W zasadzie powinieneś wymienić całość na coś współczesnego z pasmem 5GHz i urządzenie którym teraz jest DIR600 umiejscowić w środku geometrycznym mieszkania. Jeżeli tv musi być po kablu to trzeba położyć kabel od urządzenia do tv/kina albo pójść w mesh z możliwością kabla przy satelicie.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: tomekwwa »

Światłowód jakiej prędkości? Twoje urządzenia nadają się do muzeum, a nie do współczesnego internetu. Jeśli hol jest w centralnym punkcie to można zacząć od jednego porządnego routera klasy AX. Jest ich sporo i są tanie i drogie. Dla Ciebie, jeśli nie masz jakiś specjalnych wymagań, to każdy się nada. Jeśli chcesz iść w koszty i jakość to kupujesz system mesh 2-3 jednostki z podwójnym radiem 5GHz do łączności między punktami. Ale mówimy o wydatkach typu 150-200 zł, kontra od 500 w górę.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: tomekwwa »

Z dość tanich i skutecznych rozwiązań to jest aktualnie w promocji:
System Wi-Fi Tenda Nova Mesh (MW3) — zasięg w domu do 3500 stóp kwadratowych, router dwuzakresowy AC1200, kontrola aplikacji, zestaw 3 szt. https://www.amazon.pl/dp/B07DCK5YMK/ref ... YN09?psc=1
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: piotrzet »

Jeśli komuś nie zależy na bezpieczeństwie to tenda będzie akurat. Czy mieszkanie ma rozprowadzoną sieć kablową we wszystkich pokojach czy nie? Jak wygląda układ mieszkania? Jaki masz budżet? Jakie cię efekty interesują? Jakie masz parametry łącza światłowododwego?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: wojteks »

piotrzet pisze:Czy mieszkanie ma rozprowadzoną sieć kablową we wszystkich pokojach czy nie?
Na to pytanie jest odpowiedź w pierwszym poście więc przeczytaj go ze zrozumieniem.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: piotrzet »

wojteks pisze:
piotrzet pisze:Czy mieszkanie ma rozprowadzoną sieć kablową we wszystkich pokojach czy nie?
Na to pytanie jest odpowiedź w pierwszym poście więc przeczytaj go ze zrozumieniem.
No właśnie ty to zrób.
Jest informacja o tym, że światłowód nie został rozciągnięty po mieszkaniu, a nie sieć. To dwie różne rzeczy. Jeśli jest to nowe mieszkanie to sieć zapewne w nim jest.
wooojtus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-15, 11:32

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: wooojtus »

tomekwwa pisze:Światłowód jakiej prędkości? Twoje urządzenia nadają się do muzeum, a nie do współczesnego internetu. Jeśli hol jest w centralnym punkcie to można zacząć od jednego porządnego routera klasy AX. Jest ich sporo i są tanie i drogie. Dla Ciebie, jeśli nie masz jakiś specjalnych wymagań, to każdy się nada. Jeśli chcesz iść w koszty i jakość to kupujesz system mesh 2-3 jednostki z podwójnym radiem 5GHz do łączności między punktami. Ale mówimy o wydatkach typu 150-200 zł, kontra od 500 w górę.
Światłowód Pobieranie 100 Mb/s. Bardzo podoba mi się ten system trzech elementów Tenda Nova Mesh. Zgadzam się, że te moje urządzenia D-Link to dinozaury, ale przegapiłem 10 lat rozwoju w tej kwestii ;) w woli wyjaśnienia - mieszkanie nie jest nowe, nie ma sieci ani kabli, to pierwszy jego kontakt z internetem. Apropos Tenda Nova Mesh - jeśli w holu podepnę pod światłowód jeden qubik, jako wiodący, w pokoju do pracy postawię drugi, a trzeci w salonie, to czy będę mógł podpiąć kabel LAN od qubika do laptopa, a w salonie kabel LAN od qubika do tv i kina domowego? - jak wspominałem połączenie bezpośrednie kabel - punkt dostępowy, wydaje się stabilniejsze, mylę się? W sypialni i kuchni zwykłe wi-fi w pełni wystarczy.

I jeszcze skąd ta uwaga któregoś z użytkowników odnośnie braku bezpieczeństwa Tenda Nova Mesh?

Jestem bardzo wdzięczny za wszystkie pomocne wskazówki, serio.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: wojteks »

piotrzet pisze:No właśnie ty to zrób.
Ależ oczywiście że to zrobiłem. Odpowiedź masz poniżej swojego postu.
wooojtus pisze: I jeszcze skąd ta uwaga któregoś z użytkowników odnośnie braku bezpieczeństwa Tenda Nova Mesh?
Ten kolega często prowokuje dyskusję na różne tematy i skoro tak uważa to niech to uzasadni pełnymi zdaniami.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: piotrzet »

wooojtus
Stąd uwaga o braku bezpieczeństwa, że ten producent słabo aktualizuje swoje urządzenia.
Kupisz jeden porządny router i sprawę załatwi na całe mieszkanie. Tenda również nie zapewni, że w całym miekszaniu będziesz miał 100 Mb/s tym bardziej jeśli nie podłączysz każdego urządzenia kablem. Gdybyś pokazał na szkicu jak wygląda mieszkanie i w którym miejscu co jest byłoby wiadomo jakie rozwiązanie będzie optymalne.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Mieszkanie - rozprowadzenie internetu

Post autor: tomekwwa »

wooojtus pisze:jeśli w holu podepnę pod światłowód jeden qubik, jako wiodący, w pokoju do pracy postawię drugi, a trzeci w salonie, to czy będę mógł podpiąć kabel LAN od qubika do laptopa, a w salonie kabel LAN od qubika do tv i kina domowego?
Jak najbardziej. Każdy kubik ma dwa wyjścia LAN, jeśli łączy się z innymi bezprzewodowo.
ODPOWIEDZ