Dobór urządzeń sieciowych

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mateusz118
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-23, 17:04

Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: Mateusz118 »

Witam

Bardzo proszę o poradę z zakresu doboru urządzeń sieciowych. Troszkę konkretów. Dom - bliźniak. w każdym pokoju mam kabel ethernet i co najmniej jedno gniazdko. Dwa poziomy, parter i pierwsze piętro. Na strychu(strych ma podłogę z płyt karton gips, płyt osb i ocieplenia pianą pur) mam wyprowadzone wszystkie kable i zarobiony patch panel w szafie Rack.

Obecnie mam router Huawei B315 w salonie, ale tym się nie przejmuję bo docelowo ma być światłowód + nowe sprzęty.

Wstępnie po kilku przeczytanych tematach wiem że ASUS jest dobrą firmą, ma aktualizacje i podobno działa stabilnie.

czy jeden ASUS RT-AX55 + jakiś AP mi wystarczy?
ASUS RT-AX55 w szafie na strychu + AP na parterze, między strychem a 1 piętrem nie ma betonu więc mam nadzieje że straty na sygnale nie będą jakieś ogromne. Może jakiś inny sprzęt?

Jaki AP? Jaki router?

Jestem otwarty na sugestię/podpowiedzi i krytykę

załączę plan domu, kropki czerwone to gniazdka "internetowe"

Obrazek
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: piotrzet »

Kilka pytań:
Jaki budżet?
Jaki będzie internet? Tzn prędkości maksymalne.
W których miejscach najczęściej chcesz korzystać z internetu?
Czy w któryś pomieszczeniach w ogóle nie bedziesz?
Rozumiem, że sprzęt od dostawcy w szafce na cały dom, a stamtąd rozdzielasz internet na wszystkie gniazka? Czy modem od dostawcy będzie stał w jakimś pomieszczeniu? Masz szafkę na całą sieć w domu czy jak?
A i jakich prędkości oczekujesz w pomieszczeniach?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: wojteks »

Mateusz118 pisze:załączę plan domu, kropki czerwone to gniazdka "internetowe"
Znaczy się jak są 4 gniazdka obok siebie to tam idzie 4 kable ethernet które kończą się w jednym miejscu na strychu?

Jeżeli tak to na strychu trzeba dać switch gigabitowy około 16 portowy. Tam też powinien znaleźć się główny router lub może być podłączony do któregoś z gniazdek w pokojach/korytarzach.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: piotrzet »

wojteks pisze:
Mateusz118 pisze:załączę plan domu, kropki czerwone to gniazdka "internetowe"
Znaczy się jak są 4 gniazdka obok siebie to tam idzie 4 kable ethernet które kończą się w jednym miejscu na strychu?

Jeżeli tak to na strychu trzeba dać switch gigabitowy około 16 portowy. Tam też powinien znaleźć się główny router lub może być podłączony do któregoś z gniazdek w pokojach/korytarzach.
A w jakim celu mu tam switch potrzebny?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: wojteks »

piotrzet pisze:A w jakim celu mu tam switch potrzebny?
No w sumie, postawi jakiś router na parterze i już będzie miał wszystko i wszędzie :rotfl:

Po co w takim razie kablował całość, wydał kasę na kabel, robociznę, osprzęt i ma tego nie używać?
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: piotrzet »

wojteks pisze:
piotrzet pisze:A w jakim celu mu tam switch potrzebny?
No w sumie, postawi jakiś router na parterze i już będzie miał wszystko i wszędzie :rotfl:

Po co w takim razie kablował całość, wydał kasę na kabel, robociznę, osprzęt i ma tego nie używać?
A kto tak mówi? Rozumiem, że ma wydawać na switch podczas gdy tak naprawdę wystarczą 2AP? Kompletnie bez sensu. Na gniazdka może podpiąć inne urządzenia. Kwestia tego jak jest zrobiona sieć w całym domu.
Mateusz118
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-23, 17:04

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: Mateusz118 »

Kwestia jaki internet będzie jest w toku. Mam problem z doprowadzeniem światłowodu na osiedle. Lokalna firma mocno leci w kulki, alternatywą jest orange ale potrzebna jest rozbudowa infrastruktury.

Światłowodem chciałbym "wejść" do domu obok drzwi wejściowych. Jest tam skrzynka elektryczna i początek kabla ethernet który prowadzi na strych do mojej szafy. W szafie na strychu kabel wpinam w WAN i zaczynam dystrybucję internetu na dom.

1. Pokój obok wejścia - 4 gniazdka ethernet (stacjonarka + drukarka + dwa w zapasie)
2. Salon na dole - 4 gniazdka ethernet (jakiś AP + TV + dwa w zapasie)
3. Wifi na górze, tam powinien byc zasięg pod telefon lub laptopa. Nie wymagam super extra transferu bo od tego są gniazdka ethernet.

Na górze będzie jakiś swich 16 lub 24. Chetnie też zobaczę sugestię jaki sprzęt kupić.

Obrazek
Mateusz118
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-23, 17:04

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: Mateusz118 »

piotrzet pisze:
wojteks pisze:
piotrzet pisze:A w jakim celu mu tam switch potrzebny?
No w sumie, postawi jakiś router na parterze i już będzie miał wszystko i wszędzie :rotfl:

Po co w takim razie kablował całość, wydał kasę na kabel, robociznę, osprzęt i ma tego nie używać?
A kto tak mówi? Rozumiem, że ma wydawać na switch podczas gdy tak naprawdę wystarczą 2AP? Kompletnie bez sensu. Na gniazdka może podpiąć inne urządzenia. Kwestia tego jak jest zrobiona sieć w całym domu.

Sieć w całym domu dopiero się tworzy. Mieszkamy od sierpnia, ciągle czekamy na światłowód. Na razie spokojnie chciałem zaczać kupować odpowiednie urządzenia sieciowe. Nie lubię wydawać kasy na badziewie, stąd też pytanie tutaj. Pytam fachowców, nie sprzedawców.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: piotrzet »

Czyli nie ma co przepłacać jak nie oczekujesz nie wiadomo jakich wartości. Moim zdaniem spokojnie jako AP wystarczą 2x AX55u od Asusa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: wojteks »

No to kup minimalnie co musisz, za 2 lata pojawią się nowsze/lepsze sprzęty. Switch gigabitowy tak czy tak musisz kupić (150-400pln) więc to nie podlega dyskusji a co do reszty to co kto lubi. Budżetu nie określiłeś.
Nie pomagam na PW!
Mateusz118
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-23, 17:04

Re: Dobór urządzeń sieciowych

Post autor: Mateusz118 »

Czy ASUS ma jakiś dobry AP który byłby zasilany POE?

Zasilacz mógłbym ukryć na strychu a jego wpiąć koło TV bez dodatkowych kabli.

Budżet nie jest określony bo sam dokładnie nie wiem ile powinienem wydać. Nie chce kupić najtańszych sprzętów, ale raczej 500zł to masz na jedno urządzenie. Jak coś jest konieczne to kasa się znajdzie, ale urządzeń nie chce najdroższych z rynku bo pewnie nie wykorzystam ich funkcji.
ODPOWIEDZ