Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Cześć. Udało się zaktualizować bootloader i oprogramowanie w moim B525 a23.
Myślałem, że po tej operacji uda się podłączyć router do drugiego, który chciałbym ustawić w trybie mostka.

Co poczyniłem:
Ustawiłem na sztywno kanał 6.
Obrazek

Wszedłem w opcje zaawansowane i chciałem ustawić tryb mostka, lecz potrzebuję adres MAC drugiego routera (dla B525):
Obrazek

Niestety nie mogę go nigdzie znaleźć jedyne co to jest podany numer IMEI. Czy po tych akrobacjach z oprogramowaniem uda mi się jakoś to połączyć?

Chciałbym zrobić coś takiego:

Stary router w trybie mostka po Wi-Fi udostępnia mi internet do B525, który mam w pokoju. Z B525 mam internet po WiFi dla wszystkich urządzeń i po WAN mam podłączony serwer Synology oraz Raspberry Pi.
Proszę o pomoc lub wskazówki :).
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: tomekwwa »

Ciężko pojąć co chcesz osiągnąć tą topologią, na.pierwszy rzut oka nie ma ona żadnego sensu. Natomiast pewne jest, że B525 nie będzie pracować w trybie WDS, ani AP Client.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: wojteks »

Nie da się tak zrobić z B525.
Nie pomagam na PW!
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Dzięki za odpowiedzi. A jeśli te dwa routery zepnę przewodem (zamiast briga po WiFi) to będę miał możliwość tak zrobić? Z tego co czytałem to chyba tylko DHCP wystarczy wyłączyć w tym drugim.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: wojteks »

Powinno działać.
Nie pomagam na PW!
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Okej, a jakieś warunki założenia musiałbym spełnić? Tak dla zobrazowania tego wszystkiego zrobiłem rysunek.
Obrazek

Sytuacja wygląda tak. Jestem na wynajmie, mam dostęp do routera 1 i zależy mi na tym, aby ciągnąć jak najmniej przewodów do niego. Więc wymyśliłem, że zrobię to na jednym i podepnę go do drugiego routera u mnie.

Jedyne co zrobiłem to wyłączyłem DHCP w routerze 2.

Już widzę problem (jeszcze nie podłączyłem ze sobą dwóch routerów) bo jak podłączam do routera 2 NAS i PC to nie przyznaje serwerowi adresu IP.
Z tego co wyczytałem to dlatego, że przydzielić powinien to router nr 1, a nie ma z nim póki co komunikacji. Czy dobrze myślę?

Jakie ewentualnie ustawienia musiałbym pozmieniać, aby osiągnąć efekt przedstawiony na zdjęciu i żeby było to w miarę bezpieczne?
Jestem laikiem, ale wydaje mi się, że jak znajdzie się ktoś, kto mi nawet podrzuci trop to dojdę do sedna.
Dzięki. :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: wojteks »

Jako router powinieneś mieć router z portem WAN Ethernet i wszystko po twojej stronie powinno być w tej sieci, siec gospodarzy nie będzie widziała twoich urządzeń.
Nie pomagam na PW!
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Jeśli chodzi o ten drugi, czyli w moim przypadku B525 to port nr. 4 jest opisany jako WAN/LAN. Póki co połączyłem router 1 z routerem 2 i do routera 2 podpiąłem laptop z serwerem NAS. Wszystko wydaje się działać, na obu urządzeniach mam internet po kablu. Tylko mam teraz kłopot z WiFi, bo po próbie połączenia się z routerem 2 przez WiFi mam komunikat "Nie można przyznać adresu Ip". Próbowałem przypisywać różne kanały, lecz nic to nie dało.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: wojteks »

Skąd urządzenia po kablu dostają IP? Może jakaś konfiguracja WiFi blokuje ruch między WiFi i ethernetem (jest możliwa tylko do WAN).
Nie pomagam na PW!
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Hm, a te adresy mogę podać, czy nie za bardzo? Dużo by to uprościło w tłumaczeniu sytuacji.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: tomekwwa »

Ten R2 powinien być w innej podsieci niż R1 i mieć normalnie włączony DHCP. A jak chcesz mieć komunikację z urządzeniami z R1 to ustaw na sztywno w R2 adres z podsieci R1, jako DNS i Gateway adres IP R1 z LAN.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: wojteks »

Adresy możesz podać, i tak nie działa.
Nie pomagam na PW!
bboylubsko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-02-09, 21:56

Re: Podłaczenie routera B525s-A23 do routera w trybie mostka.

Post autor: bboylubsko »

Zrobiłem tak jak pisze tomekwwa. Szkoda, że tak późno odpisał bo już zdążyłem sam do tego dojść, ze w obydwu routerach trzeba uruchomić DHCP i przypisałem dodatkowo oraniczoną pulę adresów IP.

Ustawiłem na sztywno adresy IP w r1 po numerach MAC i w r2 w konfiguracji Ethernet użyłem ustawienia statyczny IP i podałem ten pod którym "widzi" r1 urządzenie r2. Bramę i DNS ustawiłem też jak podałeś. Wszystko działa super. Mam dwie działające sieci Wi-Fi.
Pytanie czy ktoś logując się do sieci r1 jest w stanie wyszukać urządzenia z sieci r2 nie będąc do niej podpiętym nie mając dostępu do panelu administratora?
Pytanie 2. Chciałem na sztywno w r2 ustawić IP przypisane do MAC podobnie jak w r1. Niestety mam komunikat o błędzie, czym może to być spowodowane?
Obrazek
ODPOWIEDZ