Szybkość internetu na wifi 6

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Witam proszę o pomoc i trochę wiedzy:-) na temat wifi a mianowicie mam router z obsługą wifi 6 TP linka archer ax55 i internet podpiety do niego o parametrach 600Mbit to swiatłowod a w czym rzecz jedyne urządzenie w standardzie wifi 6 jakim dysponuje to telefon LG v60 i teraz tak po połączeniu z siecią wifi 5 GHZ kanał automatyczny szerokość kanału ustawiona na 160 MHZ w telefonie w informacji o prędkości łącza jest ze się połączył z prędkością 600Mbit a transfer w testach maksymalny to 470Mbit. A teraz ciekawsze idąc do innego pomieszczenia oczywistym jest ze predkość sieci spadnie ale łącząc się z prędkością 200Mbit transfer w testach 230 Mbit w łazience przy predkosci połączenia 360 Mbit transfery w testach na poziomie 360 a tylko przy routerze sie to nie pokrywa predkosc łącza 600Mbit transfery w testach do 470Mbit. Telefon ze wsparciem standardu 802.11ax czemu to tak wygląda??? W testach tego routerach na jednym z branżowych portali po wifi 6 wyciąga nawet 1000Mbit Proszę o jakąś pomoc w tym temacie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

No bo WiFi 6 to po części marketing, tak samo smartfon nie jest idealnym klientem (ze względu na wielkość/energooszczędność/ilość MIMO/....).

Zrób test po kablu do jakiegoś wydajnego komputera czy uzyskujesz te 600Mbps.
Nie pomagam na PW!
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

O kablu jest spokojnie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

No to wyposaż laptopa/PC w kartę z WiFi 6 i testuj.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: piotrzet »

Bo trzeba dobre urządzenie żeby osiągać te prędkości. Ja mam internet 1 gb/s i spokojnie leci ponad 900 Mb/s. Na każdym urządzeniu z WiFi 6.
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

piotrzet pisze:Bo trzeba dobre urządzenie żeby osiągać te prędkości. Ja mam internet 1 gb/s i spokojnie leci ponad 900 Mb/s. Na każdym urządzeniu z WiFi 6.
Standard dzieli się na podstandardy (AX1500, AX1800, AX3000 itd.) różniące się prędkościami transmisji. Inna sprawa, że nawet w AX1500 w 5GHz bezpośrednio przy routerze powinno być szybciej. A telefon jest flagowy to raczej powinno być dobre urządzenie....
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

No i co że telefon flagowy, to nadal tylko lub aż smartfon.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: piotrzet »

Przykładowo miałem Note 10+ z Wifi 6 niby i co nigdy powyżej 650 nie udało mi się uzyskać. Nowszy sprzęt 1 III i od razu leci ponad 900 Mb/s. Z tego co widziałem to z innymi strszymi telefonami jest dokładnie to samo pomimo tego, że mają Wifi 6.
_cheetah_

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: _cheetah_ »

Meagol pisze:Standard dzieli się na podstandardy (AX1500, AX1800, AX3000 itd.) różniące się prędkościami transmisji.
To nie są "podstandardy", tylko marketingowy podział urządzeń pod kątem możliwych do osiągnięcia prędkości. Takie niby ułatwienie dla kupującego. "Niby", bo dla przeciętnego użytkownika z minimalną, albo zerową wiedzą o nowoczesnym wifi, nic to nie mówi ani nic mu to nie daje. A często wprowadza w błąd.

Problem zaczyna się już w samym określeniu tych "podstandardów", albowiem dla kart dwu / trzypasmowych to suma prędkości na wszystkich pasmach, co już samo w sobie miesza ludziom w głowach.

A potem jest drugi problem, że są to tzw. "prędkości fizyczne", czyli tak naprawdę prędkości z jakimi MOŻE zestawić się połączenia w warunkach idealnych. A, że takich nigdy w realu nie ma, to w praktyce, przy standardowym korzystaniu z neta i bardzo dobrych warunkach w powietrzu może być z tego jakieś 70...80% max.
Meagol pisze:Inna sprawa, że nawet w AX1500 w 5GHz bezpośrednio przy routerze powinno być szybciej.
Może, ale nie musi. Wszystko zależy od warunków w powietrzu i możliwości mobilka, czyli szerokości obsługiwanego pasma czy ilości MIMO.
Meagol pisze:i teraz tak po połączeniu z siecią wifi 5 GHZ kanał automatyczny szerokość kanału ustawiona na 160 MHZ w telefonie w informacji o prędkości łącza jest ze się połączył z prędkością 600Mbit a transfer w testach maksymalny to 470Mbit. A teraz ciekawsze idąc do innego pomieszczenia oczywistym jest ze predkość sieci spadnie ale łącząc się z prędkością 200Mbit transfer w testach 230 Mbit w łazience przy predkosci połączenia 360 Mbit transfery w testach na poziomie 360 a tylko przy routerze sie to nie pokrywa predkosc łącza 600Mbit transfery w testach do 470Mbit. Telefon ze wsparciem standardu 802.11ax czemu to tak wygląda???
Bo tylko programista wie, co telefon pokazuje naprawdę w dowolnych warunkach. Jeśli nie ma zakłóceń i poziomy są OK, telefony zwykle pokazują rzeczywiste prędkości zestawiania się łącza. Ale jeśli jest wysoki poziom zakłóceń mogą te wartości odbiegać od osiąganych. W sumie warto to traktować czysto szacunkowo.

W odróżnieniu, karty w kompach pokazują typowo fizyczne (teoretyczne) prędkości zestawienia się łącza w danych warunkach. Ale, też bywają odstępstwa.
Meagol pisze:W testach tego routerach na jednym z branżowych portali po wifi 6 wyciąga nawet 1000Mbit Proszę o jakąś pomoc w tym temacie...
Większość testów można sobie o kant <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> rozbić... bo robią je albo na zlecenie albo nie mając wystarczającej wiedzy co i jak trzeba zrobić.

Zamiast testów, liczysz 75% prędkości fizycznych dla każdego pasma osobno i już wiesz, z jakimi maksymalnymi prędkościami może działać interesujący cię sprzęt. Proste i nieskomplikowane. I tak działają, powiem od razu, uprzedzając pytanie.

Oczywiście, o ile warunki w powietrzu na to pozwalają i o ile właściwości routera/AP są takie same, jak mobilka - pasmo, standard, szerokość kanału, ilość MIMO. A konia z rzędem, jak to się mówi, można dać komuś, kto "z marszu" znajdzie dla mobilka dane podstawowe, czyli ile może mieć pasma kanału i ile ma MIMO... ;)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: radius »

Meagol pisze:...600Mbit a transfer w testach maksymalny to 470Mbit....
To jest bardzo dobry wynik, gdyż to 78% z zestawionego linku. Wg mnie bardzo dużo. Z reguły jest coś około 60%.
Osobną sprawą jest, dlaczego telefon spina się na 40 MHz w 256QAM. Może wcale nie obsługuje szerokości 80 MHz? O 160 MHz to raczej zapomnij od razu. Sprawdzałeś jakimś WiFi analyzerem czy masz jakieś wartości z tabeli dla 80 MHz? Dziwi też, że ma trzy tory radiowe. Z reguły w telefonach wstawiają kastrowane karty. Bo rozumiem, że te 600 Mb to gdzieś odczytane bez zaokrąglania, itp.?
https://netbeez.net/wp-content/uploads/ ... ionals.png
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

radius pisze:
Meagol pisze:...600Mbit a transfer w testach maksymalny to 470Mbit....
To jest bardzo dobry wynik, gdyż to 78% z zestawionego linku. Wg mnie bardzo dużo. Z reguły jest coś około 60%.
Osobną sprawą jest, dlaczego telefon spina się na 40 MHz w 256QAM. Może wcale nie obsługuje szerokości 80 MHz? O 160 MHz to raczej zapomnij od razu. Sprawdzałeś jakimś WiFi analyzerem czy masz jakieś wartości z tabeli dla 80 MHz? Dziwi też, że ma trzy tory radiowe. Z reguły w telefonach wstawiają kastrowane karty. Bo rozumiem, że te 600 Mb to gdzieś odczytane bez zaokrąglania, itp.?
https://netbeez.net/wp-content/uploads/ ... ionals.png
Klikając na połączenie wifi wyświetlają sie jego właściwości
Wifi analizer pro pokazuje szerokość kanału 160MHZ
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: radius »

Ale sam widzisz, że dla 160 MHz nie ma takiej wartości jak 600 Mbps.
Nie znam nowych FW Tp-Linka, ale może ma jakieś okno żeby potwierdzić czy faktycznie telefon się na tyle spina.
A zobacz co się stanie jak ustawisz WiFi 5 w AC przy szerokości 80 MHz. Czyli wyłącz WiFi 6.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

radius pisze:Ale sam widzisz, że dla 160 MHz nie ma takiej wartości jak 600 Mbps.
Nie znam nowych FW Tp-Linka, ale może ma jakieś okno żeby potwierdzić czy faktycznie telefon się na tyle spina.
A zobacz co się stanie jak ustawisz WiFi 5 w AC przy szerokości 80 MHz. Czyli wyłącz WiFi 6.
Po wyłączeniu wifi 6 w właściwościach połączenia informacja ze predkość połączenia wynosi 433MBit i w testach tyle wyciąga...a wifi 6 600Mbit a osiąga maks 470....
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: radius »

Czyli jeśli masz link na 433 to moje przypuszczenie się sprawdziło. Telefon ma jeden tor radiowy.
A ja wstawiłem tabelę 802.11ac, a nie 802.11ax.
Wszystko się zgadza. 600 Mbps da się osiągnąć w AX przy 80 MHz i 1024QAM:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ingle=true
https://wikidevi.wi-cat.ru/ASUS_RT-AX55
Poza tym nie testuj automatycznie tylko jakieś dalsze serwery wybieraj. Jak mierzysz do pierwszego lepszego to wyniki będą nieprawdziwe. Nie może tak być, że link masz 433 Mbps i prędkość masz 433 Mbps.
Zresztą. Po co taka prędkość w telefonie? :)
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

No testuje innych serwerach niż automatyczne ale tak jest bo połączenie jest 433 a prędkość 432 430 a poco taka predkość a tak teoretycznie chciałem wiedzieć jak to jest bo to ciekawe jest ze tak mało wiadomo jakie party sieciowe sa w telefonach...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: radius »

To nie wiem czy Ci WiFi analyzer nie przekłamuje.
Ja używam tego poniżej i dysponuję routerem Mikrotika (widzę w opcjach na ile się spiął, popatrz w TP-Linku czy nie masz takiej opcji). Zestawienia są zazwyczaj identyczne na obu.
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Gdy wisi na 866 Mb mam pod 380 Mb z łącza 400 Mb.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

Meagol, czy możesz nie bełkotać pisząc? Kropki, przecinki w języku polskim istotnie ułatwiają czytanie!
Nie pomagam na PW!
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

wojteks pisze:Meagol, czy możesz nie bełkotać pisząc? Kropki, przecinki w języku polskim istotnie ułatwiają czytanie!
W ostatnim poście nie widzę żadnego bełkotu...staram się pisać z polskimi znakami...czasem człowiek się pomyli....
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

Ja to widzę inaczej, staraj się bardziej.
Nie pomagam na PW!
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Witam ponownie teraz wieczorem jak to piszę to sieć zmieniła swoje oblicze a mianowicie telefon spiął się z siecią przy routerze z prędkością 1200Mbit i transfery w teście na poziomie 650Mbit jeden test nawet 672Mbit czyli pełne łącze tak jest jako powinno być....Napiszę jeszcze ze radio routera jakby sie poprawiło bo zmianę zauważyłem siedząc w drugim pokoju gdzie do tej pory łączyłem się z routerem z prędkością 200Mbit...zaznaczę że nic nie przestawiałem w routerze..Zobaczymy jak to z czasem będzie wyglądało.Co sądzicie o takim obrocie sprawy? Ale to dziwne zważywszy że kilka dni temu kupiłem kartesieciową wifi 6 do komputera która się łączy z routerem z prędkością 2404 MBit i wykorzystuje pełne łącze...
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Myślę że wifi w telefonie z jakiegoś powodu się poprawiło, jedyne co mi na myśl przychodzi to ostatnio grzebałem w menu serwisowym i w opcji wifi test ustawiłem ota na disabled a dopiero dziś ponownie uruchomiłem telefon. Może to coś zmieniło...
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Jeszcze zmieniałem country code z us na br i tyle
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Jeszcze co zauważyłem, że teraz po wyłączeniu wifi w telefonie dłużej wuszukuje sieć wifi 5Ghz jakieś 10 sekund to trwa jeszcze rano kiedy było jak zwykle to sieci obie były odrazu dostępne...
Meagol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-02-27, 11:35

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: Meagol »

Tak myślę sobie, że ota to przecież aktualizacje automatyczne to coś ma wspólnego jedno z drugim...no nic będę obserwował swój telefon dalej bo to bardzo ciekawe co się dziś wydarzyło w tym temacie...
wlodarek1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-11-24, 17:05

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wlodarek1 »

Ja też dokupiłem do laptopa kartę wifi na usb - Zyxel 7605 AX 1800 i mam tylko 320/115 choć laptop stoi w tym samym pokoju co routger - tplink AX 1500 . W umowie mam 600/100 i po kablu tyle jest .
Dlaczego po wifi mam tylko połowę tego co być powinno :szok:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

Taki urok WiFi. Na ile się łączy we właściwościach połączenia?
Nie pomagam na PW!
wlodarek1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-11-24, 17:05

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wlodarek1 »

We właściwościach połączenia jest ; 1201/1201 :roll:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

Czyli teoretycznie poprawnie. Pomieszaj kanałami radiowymi w routerze, w blokowisku mieszkasz czy brak obcych sieci w okolicy?
Nie pomagam na PW!
wlodarek1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-11-24, 17:05

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wlodarek1 »

Próbowałem już każdego z kanałów numer 36 40 44 i 48 to nic nie zmieni nie ma poprawy szybkości nie mieszkam w blokach w swoim domu i moja sieć nie jest zakłócana przez inne wifi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybkość internetu na wifi 6

Post autor: wojteks »

Masz u kogo sprawdzić prędkości z innym podobnym routerem?
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ