HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
edgercruser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2022-03-16, 23:51

HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: edgercruser »

Witam,

Posiadam Router Huawei B525. Bez problemu udało mi się wgrać zmodowany firmware. Pojawiła się opcja mostku, z której korzystam.
Za B525 podłączyłem router Tp-link TL-R600VPN . Uruchomiłem na nim serwer VPN L2TP.
Orange przypisuje do B525 adres IP publiczny. Z racji mostka, ten adres IP przekazywany jest na router TPLINK.

Problem polega na tym, że żaden komputer nie może się z tym serwerem VPN połączyć. Jakieś pomysły? Firewall w B525 jest wyłączony.

Ten sam router (TPLINK) (z tak samo skonfigurowanym VPNem), przeniesiony na internet stacjonarny, notabene do operatora Orange (światłowód), działa bez problemu - również otrzymuje publiczne IP i można łączyć się z nim.

Miał ktoś taki problem? Ewidentnie tutaj Huawei coś blokuje - nie robi pełnego mostka (mimo że przypisuje IP publiczne) do Tplinka.

pozdrawiam
E.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: Erbit »

edgercruser pisze:...
Orange przypisuje do B525 adres IP publiczny.
Sprawdzałeś czy porty są otwarte? Orange LTE chyba coś tam blokuje nawet na publicznym.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: tomekwwa »

Zapewne to nie jest publiczny IP. W LTE często jesteś za potrójnym, a nawet poczwórnym NATem i to co widzisz nie musisz być Twoim zewnętrznym IP. Sprawdzałeś na jakiejś stronie czy Twoje wykrywane IP pokrywa się z tym co przydziela Orange?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: wojteks »

Nawet jak się pokrywa to ruch przychodzący będzie blokowany. Wykupiona usługa działana innym apn (nie "internet").
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: jfk »

edgercruser pisze: Posiadam Router Huawei B525. Bez problemu udało mi się wgrać zmodowany firmware. Pojawiła się opcja mostku, z której korzystam.
Za B525 podłączyłem router Tp-link TL-R600VPN . Uruchomiłem na nim serwer VPN L2TP.
Orange przypisuje do B525 adres IP publiczny. Z racji mostka, ten adres IP przekazywany jest na router TPLINK.

Problem polega na tym, że żaden komputer nie może się z tym serwerem VPN połączyć. Jakieś pomysły? Firewall w B525 jest wyłączony.

Ten sam router (TPLINK) (z tak samo skonfigurowanym VPNem), przeniesiony na internet stacjonarny, notabene do operatora Orange (światłowód), działa bez problemu - również otrzymuje publiczne IP i można łączyć się z nim.

Miał ktoś taki problem? Ewidentnie tutaj Huawei coś blokuje - nie robi pełnego mostka (mimo że przypisuje IP publiczne) do Tplinka.
Jaki tj. adres-statyczny, czy dynamiczny? Czy przypadkiem nie jest to usługa firmowa? Otóż spotkałem się osobiście z takim problemem na usłudze firmowej/dynamiczny publiczny IP/APN:vpn. Nie pamiętam z jakiej puli były adresy ale przez 3 miesiące śmigało mi wszystko/we wszystkie strony VPN-klient/serwer, DDNS. Jakoś około połowy stycznia mi się wysypało i nie działał ani klient, ani serwer (usługi ustawione na innych portach). Po około miesiącu działa mi teraz serwer/klient OpenVPN, ale nadal jest pewna niedogodność-że z internetu firmowego Orange nie wbije się bezpośrednio na publiczny IP dla klientów indywidualnych, trasa wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

 default	eth0.2 (WAN)	31.63.253.169.i	
. Router ZTE MF286D/podłączony w trybie bridge. Przy dynamicznym IP/oferta indywidualna-użytkuję ponad połowę dekady 0 problemów/we wszelkich konfiguracjach, trasa prezentuję się tak

Kod: Zaznacz cały

 default	eth0.2 (WAN)	public119188.cd 
.
tomekwwa pisze:Zapewne to nie jest publiczny IP. W LTE często jesteś za potrójnym, a nawet poczwórnym NATem i to co widzisz nie musisz być Twoim zewnętrznym IP. Sprawdzałeś na jakiejś stronie czy Twoje wykrywane IP pokrywa się z tym co przydziela Orange?
Co za teorie spiskowe :facepalm: , publiczny IP to inny APN, tu nie ma żadnych podwójnych/potrójnych/poczwórnych NAT, po prostu mają coś skopane w konfiguracji sieci. Nie wiemy nic na ten temat/nie wypowiadamy się.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: wojteks »

jfk pisze:Otóż spotkałem się osobiście z takim problemem na usłudze firmowej/dynamiczny publiczny IP/APN:vpn. Nie pamiętam z jakiej puli były adresy ale przez 3 miesiące śmigało mi wszystko/we wszystkie strony
Ten problem widzę że pojawia się w Orange od dawna, mało osób dotyka i jedyną radą jest zgłaszanie reklamacji aż dział techniczny naprawi błędny routing we własnej sieci (miałem podobnie kilka lat temu).
jfk pisze:Co za teorie spiskowe :facepalm: , publiczny IP to inny APN, tu nie ma żadnych podwójnych/potrójnych/poczwórnych NAT,
IP może wyglądać jak publiczne (czyli nie z puli prywatnych IP) ale i tak nie da się na nie wejść z zewnątrz, ruch przychodzący jest blokowany.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: jfk »

wojteks pisze: IP może wyglądać jak publiczne (czyli nie z puli prywatnych IP) ale i tak nie da się na nie wejść z zewnątrz, ruch przychodzący jest blokowany.
Tak, ale tj. przy APN ogólnym/podstawowym, APN-y z pulami publicznych IP są dodatkowo płatne/mają inne nazwy (poza APN sieci Otvarta).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI b525 - problem z Bridge Mode

Post autor: wojteks »

My to wiemy, części użytkowników trzeba to długo tłumaczyć.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ