Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kreaton567
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-04-01, 18:14

Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: kreaton567 »

Cześć.
Na chwile obecną posiadam b535, wr940N(jako AP) oraz switch podpięty do b535 do którego jest podłączonych kilka urządzeń po kablu.
Problem jest taki że posiadam łączeni około 40 urządzeń podpiętych po wifi (iot) i to nie działa za dobrze. Na telefonie czasem mam 40mbit a czasem poniżej pół mega albo całkowity brak internetu. Czasami wyrzuci jakieś urządzenie.
Nie wiem czy spowodowane jest to jakimś konfliktem(wszystkie iot lecą po dhcp, urządzenia z na sztywno przypisanym IP mają go spoza puli dhcp) czy po prostu w/w routery nie wyrabiają ze względu na dużą ilość podłączonych urządzeń.

I co teraz najlepiej zrobić, b535 zrobić w trybie bridge(tylko i wyłącznie jako modem) i wszystko trzymać na wr940N(nie wiem jak z jego wydajnością jak będzie samodzielnie robił wszystko) i do wr podpięty switch.
Czy kupić jakiś inny, lepszy router i zrobić sieć- b535(bridge)-->lepszy router(na nim włączone dhcp, do niego podpięte byłyby urządzenia poza iot), do tego routera podpięty switch oraz wr940(jako AP z wyłączonym dhcp, na nim zostawić wszystkie urządzenia iot).

Czy wywalić tego i kupić jeden lepszy router który ogarnie. Prędkość połączenia z netem jest dla mnie w pełni wystarczająca, problemów z zasięgiem wifi też nie ma, jedynie chcę rozwiązać problemy o których wspomniałem wyżej.

Czy da radę to zrobić w miarę niskim kosztem bez jakiś Mikrotików?
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

40 urządzeń po wifi? :O Prowadzisz hotel? ;)

Najskuteczniej: co tylko się technicznie da, podłącz po kablu. Switche drogie nie są. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
kreaton567
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-04-01, 18:14

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: kreaton567 »

IOT- głównie włączniki świateł, czujniki temperatury etc, brak możliwości podpięcia po kablu niestety ;/
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: tomekwwa »

Ale takie urządzenia nie generują ruchu, też mam ich pełno i nie wpływa to w żaden sposób na prędkość. Może dla IOT postaw osobny router z AP podłączony kablem do routera z osobną nazwą sieci, na innym kanale niż sieć podstawowa i w ten sposób zniwelujesz ich wpływ na główny router.
kreaton567
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-04-01, 18:14

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: kreaton567 »

Wiem że nie generuje i prawdę powiedziawszy nie wiem dlaczego wywala mi niektóre urządzenia i połączenie jest mega niestabilne. Jest jakieś ograniczenie ilości urządzeń podłączonych do jednego routera? I co w takim razie zrobić(pytania z pierwszego postu). b535 odciążyć maksymalnie jak się tylko da(bridge) żeby był tylko modemem, i do niego jakiś lepszy router(jaki?) do którego byłby podpiecu switch i wr940(ten przeznaczony tylko do IOT)?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: wojteks »

Wywala bo wiele routerów ma ograniczoną liczbę klientów WiFi. Pozostaje tylko wydzielić siec dla IoT na tanich/starych AP pracujących w 802.11g po kilkanaście na AP. IoT jak jest ich dużo na zigbee powinny być.
Nie pomagam na PW!
kreaton567
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-04-01, 18:14

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: kreaton567 »

Wiem że najlepiej żeby było na zigbee, niestety jest to co jest.Czy ktoś wie czy wr940 obsłuży powiedzmy 30 podpiętych urządzeń iot? I jaki wówczas router mógłby być jako nadrzędny? Archer c6 by się nadawał?
I wówczas wr940 podpięty do Archera miałby mieć swoje ssid, ale czy włączone dhcp i praca jako router czy tylko jako AP(i całą robotę by robił Archer?)
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: tomekwwa »

Jeśli robotę będzie robił archer to tak jakbyś podpiął się do niego bezpośrednio z tymi urządzeniami. Każdy domowy ruter ma ograniczoną możliwość obsługi urządzeń, te gorsze w okolicach 16-32, te lepsze 64-128. Zresztą urządzenia enterprise też często mają problem z większą ilością, bo kanał radiowy ma po prostu ograniczone możliwości propagacji. Już postulowałem, ale powtórzę, jeśli masz problem w tymi urządzeniami to wydziel dla nich routerem z AP, całkowicie osobną podsieć.
kreaton567
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-04-01, 18:14

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: kreaton567 »

To jak to w takim razie zrobić, wszystko mam pod domoticzem na rpi. Muszę do rpi mieć podpięty Internet żeby mieć dostęp zdalny.
Czy 940 pracująca jaki router (na C6 na sztywno przypisany IP do 940), to zadziała?

I ponawiam pytanie, C6 czy cos innego?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: skansen »

Mam sporo urządzeń IoT. Co się dało u siebie w mieszkaniu mam po ZigBee ale sporo urządzeń dalej jest po WiFi.
Poszedłbym w kierunku takiego AP dla którego producent podaje maksymalną liczbę urządzeń.
Ze swojego doświadczenia mogę polecić TP-Link Deco M4 (mam 4x u Rodziców) i Huaweii AX3PRO (mam w mieszkaniu).
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: piotrzet »

A ja na pewno odradzam urządzenia od TPLINK, które są bez aktualizacji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: wojteks »

kreaton567 pisze:To jak to w takim razie zrobić, wszystko mam pod domoticzem na rpi. Muszę do rpi mieć podpięty Internet żeby mieć dostęp zdalny.
Na jakiej malinie to masz? Ma WiFi i ethernet czy tylko ethernet? Zawsze kartę WiFi można dołożyć do rpi i mieć 2 czy 3 sieci według potrzeby.
Nie pomagam na PW!
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: skansen »

piotrzet pisze:A ja na pewno odradzam urządzenia od TPLINK, które są bez aktualizacji.
Zarówno Deco jak i Omada TP-Linka dostają aktualizacje cały czas...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: piotrzet »

W porównaniu do konkurencji aktualizacji jest mało i nie łatają wszystkich dziur. Także proszę nie wprowadzać w błąd.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: skansen »

Więcej nie znaczy lepiej. Cóż z tego, że konkurencja robi dużo aktualizacji jak często trzeba się potem wracać do wcześniejszych wersji. Także proszę nie wprowadzać w błąd pisząc o braku aktualizacji, bo to po prostu nieprawda.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: piotrzet »

Oczywiście jest to bzdura. Korzystam ze sprzętu Asusa aktualizacje są bardzo często. Nigdy nie musiałem powracać do wcześniejszych wersji. Był artykuł o bezpieczeństwie routerów i najlepiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo dbają właśnie Asus i Netgear, a najgorzej D-Link, Linksys, TP-Link oraz Zyxel.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: skansen »

Poleć więc jakiś model Asusa lub Netgeara który obsłuży dużą ilość urządzeń.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: piotrzet »

Wszystko zależy od tego kto jaki ma budżet.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Dużo urządzeń IOT, router nie wyrabia

Post autor: jfk »

Osobiście mam około 20 urządzeń po WiFi-2,4GHz, czujniki, wyłączniki, filtry ale i camery które już wymagają więcej pasma. Jak używałem AP/Open-WRT to czasami zdarzały się problemy z łącznością niektórych urządzeń, teraz/od około 2 lat używam sprowadzony z Chin/z wyjściem RP-SMA na antenę zewnętrzną GL.iNet GL-AR150 (dałem za to "cudo" około 130zł), wgrałem do niego DD-WRT i jeszcze ani razu się nie zdarzyło że był z radiem problem (nawet z CAM nie ma problemów, bo co prawda na download wyciąga kilka Mbps, ale upload dobiją do 20Mbps). Dla porównania WiFi w AC wyciąga równolegle prędkość x100.
ODPOWIEDZ