Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Mam dość dziwny problem z routerem Xiaomi 4A.
Kiedys działał normalnie, no może z małymi problemami od czasu do czasu. Obecnie po resecie do ustawień fabrycznych router działa dobrze z małym wyjątkiem.
Ustawiony jest na działanie zarówno 2.4G jak i 5G. Mam dwa telefony xiaomi, które za nic nie chcą działać na 2.4G, a działają bez problemu na 5G. Trzeci telefon Xiaomi 8 Pro działa na obu częstotliwościach. Telewizor, odkurzacz i mnogość innych urządzeń w domu też działają na 2.4G bez problemów, tylko nie te dwa telefony, które wcześniej czasami z oporami, ale działały.
Próbowałem statyczne IP i też bez zmian.
Telefony nie pobierają ustawień DHCP i połączenie nie jest nawiązywane. Przypomnę, że na 5G wszystko działa normalnie, ale muszę uruchomić również 2.4G z uwagi na konfigurację urządzeń domowych.
Sprzęty:
Router Xiaomi 4A
1. Poco F3
2. Mi 10 Lite 5G
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: piotrzet »

Tak, to jest jak się kupuje takie badziewie
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: radius »

Zainstaluj WiFi Analyzer w telefonie i wstaw screen.
Pokaż też jak masz ustawioną w routerze sekcję 2,4 GHz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

_cheetah_

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: _cheetah_ »

@czerato:
a która sieć jest twoja?
Tłok nieziemski, jak to prawie zawsze na 2.4GHz.

Masz w routerze opcje "smart wifi" - inaczej mówiąc sterowanie (lub wymuszanie) pasmem na którym łączą się z routerem klienci wifi? Może się jakoś inaczej nazywać, bo prawie każdy producent nazywa to po swojemu. Zwykle to właśnie ten mechanizm odpowiada za podobne historie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: key »

Patrzac na fotki, to po pierwsze przesunal bym Twoje pasmo na kanal 5 lub 6 - tam jest wmiare czysto i jest to pasmo obslugiwane w wszystkich krajach swiata.

Istnieje cos takiego jak lista dozwolonych kanalow - jesli te gorne sa poblokowane (bo n.p. telefon ustawiony jest na USA), to nie bedziesz mogl sie na nich laczyc.

Kanal 10 niby jest dozwolony na calym swiecie, ale kto wie jak to jest zaimplementowanie u Ciebie w Telefonach.

Piszesz tez, ze nie dziala Ci DHCP serwer, ale akurat jego ustawienia mozesz zrobic sam w konfiguracji sieci na telefonie.
Nie pomagam na PW.
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Moja sieć Dom3

Będę pojedynczo wprowadzał Wasze sugestie i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zrzuty z ustawień routera i co mogę zmieniać:
https://m.fotosik.pl/zdjecie/70d0f6b8ab619aa0
https://m.fotosik.pl/zdjecie/62cb2a56e4973f70
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: key »

Poprzejsciu na kanal 6 zmienilo sie cos?

Z tego co widze, Twoj router ma podpiete 15 clientow na 2.4GHz - to tez moze byc przyczyna problemu.
Przelacz co sie da na 5GHz - polaczenie miedzy obydwoma czestotliwosciami robi Toj router.
Nie pomagam na PW.
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Od zawsze mam podłączone te same urządzenia po 2.4G i nie mogę nic przełączyć na 5G bo nie działają w tym pasmie. Mogę jedynie coś powyłączać do testów.
Przełączyłem telewizor na 5G bo mogłem, ale bez zmian.

No ja też po testowałem wszelkie zmiany ustawień i wygląda to tak.
Jak zresetuje router, wprowadzę tylko dane łącza to działa normalnie. Mogę się połączyć zarówno z 2.4G jak i 5G. Wystarczy, że w którymkolwiek telefonie wyłączę i włączę wifi już nie mogę połączyć się przez 2.4G, a 5G działa bez problemu.
Kupiłem drugi taki sam router i jest dokładnie tak samo.
Ponieważ ustawiam taka sama nazwę sieci i hasło to urządzenia domowe w zasięgu routera łącza się po 2.4G. N8e mogę dodać wzmacniaczy sygnałów bo nie chcą się podłączyć z pasmem 2.4G.
W zasadzie nic nie zmieniałem i w sumie przez rok działało.
Może jakieś pomysły?
_cheetah_

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: _cheetah_ »

czerato pisze:Jak zresetuje router, wprowadzę tylko dane łącza to działa normalnie. Mogę się połączyć zarówno z 2.4G jak i 5G. Wystarczy, że w którymkolwiek telefonie wyłączę i włączę wifi już nie mogę połączyć się przez 2.4G, a 5G działa bez problemu.
Kupiłem drugi taki sam router i jest dokładnie tak samo.
Dalej wygląda mi to na jakąś funkcję typu smart band w ruterze.

Nie pokazałeś wszystkich ustawień dla wifi na routerze, powinny być jeszcze przecież jakieś zaawansowana, jak ustawianie kanału i jego szerokości. Może tam coś jest. A może to jakiś automat, pracujący przy ustawieniu tych samych SSID na obu pasmach. Próbowałeś rozdzielić nazwy i hasła z obu pasm?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: key »

czerato pisze:W zasadzie nic nie zmieniałem i w sumie przez rok działało.
Może jakieś pomysły?
Tak - zastanow sie czy nie robiles jakiegos update softu w routerze albo telefonach.
_cheetah_ pisze:Dalej wygląda mi to na jakąś funkcję typu smart band w ruterze.
Jesli problem wywoluje wylaczenie i zalaczenie WiFi w telefonie (czyli bez ingerencji w router), to raczej nie.
Nie pomagam na PW.
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Załączam wszystkie możliwe ustawienia w routerze.
https://photos.app.goo.gl/sB28141unKXLDGuK9

Trochę mi to zajmie, ale odłączę wszystkie urządzenia, które się łączyły po WiFi i zrobię reset routera. Zobaczymy czy goły router też będzie miał ten sam problem.
_cheetah_

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: _cheetah_ »

Czyli jednak jest - "Dual Band Wi-Fi". Wg opisu wymusza taką samą nazwę na obu pasmach, wymusza połączenie na 5GHz, kiedy klient jest w zasięgu obu pasm oraz zrzuca klienta na 2.4GHz, kiedy sygnał na 5GHz wypada z zasięgu.

Co prawda wygląda na screenie, że jest wyłączona, ale może aktywuje się z automatu (nie sygnalizując tego), kiedy oba pasma mają nadane przez użytkownika takie same nazwy (SSID). W tanich sprzętach różne niespodzianki bywają. Dodatkowo, klienci mogą się różnie zachowywać, z uwagi na ich soft.

Myślę, że nie musisz go resetować, przy wyłączonej tej funkcji powinno wystarczyć zmienienie SSID na różne od tego na 2,4GHz. Czyli np. Dom3_24 i Dom3_5.
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Nie zaobserwowałem, żeby dual Band aktywował się z automatu.

Zgodnie z tokiem rozumowania wyłączyłem w ogóle 5G. No i po tym zabiegu mogłem się połączyć z 2.4G na dwóch z trzech telefonów, na jednym po restarcie. Wystarczy, że wyłączę internet w telefonie i po włączeniu już nie mogę się połączyć. Już restarty telefonu nic nie dają.
Działanie strasznie wybiórcze, bez logiki.
Jest tak, że po restarcie routera jest tylko jeden raz kiedy można się połączyć. Potem wszelkie zmiany w telefonie, wyłączenie wifi lub zmiana sieci WiFi, powodują odcięcie połączenia.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1701
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: Mig25 »

W niektórych telefonach jest , aby za każdym razem używać losowego MAC do łączenia się do sieci. Może z tym pokombinuj.
_cheetah_

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: _cheetah_ »

czerato pisze:Zgodnie z tokiem rozumowania wyłączyłem w ogóle 5G. No i po tym zabiegu mogłem się połączyć z 2.4G na dwóch z trzech telefonów, na jednym po restarcie. Wystarczy, że wyłączę internet w telefonie i po włączeniu już nie mogę się połączyć. Już restarty telefonu nic nie dają.
Działanie strasznie wybiórcze, bez logiki.
Mogą być przecież błędy albo niedopracowanie firmware'u, zarówno w routerze, jak i telefonach, co niestety bywa. Albo same telefony tak mają. Ogólnie te funkcje smart band generują dużo problemów i może być dowolnie w dowolnej chwili.
czerato pisze:Jest tak, że po restarcie routera jest tylko jeden raz kiedy można się połączyć. Potem wszelkie zmiany w telefonie, wyłączenie wifi lub zmiana sieci WiFi, powodują odcięcie połączenia.
No dobra - ale robiłeś próbę z różnymi SSID, bo to podstawa. Jak masz jedno SSID na oba pasma (wymuszone, albo wpisane), to telefon może widzieć wtedy jedną sieć, a wybierać zawsze pasmo z lepszym sygnał (poziom / jakość), albo w ogóle kierując się czymś, o czym wie tylko programista oprogramowujący go.

Do czego Ci w ogóle potrzebne jest wspólne SSID?
czerato
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-10-22, 13:16
Lokalizacja: małopolska

Re: Router Xiaomi 4A brak komunikacji WiFi 2.4GHz

Post autor: czerato »

Router przyjmuje automatycznie jedna nazwę SSID, ale potem sam dodaje "_5G" i w ten sposób są dwie różne nazwy. Nie na mowy o pomyłkach i łączeniu z różnymi pasmami.

Po resecie zrobiłem dwie nazwy, Dom3 i Dom_5G. Oczywiście wszystko chula, mogę przełączać się pomiędzy pasmami. Na 1 sekundę wyłączyłem wifi w telefonie i włączyłem spowrotem, nadal wszystko działa. Znowu wyłączyłem wifi w telefonie, ale tym razem na 10s. I to był koniec kozystania z 2.4G. Pozostało mi tylko 6G do użytku.

Teraz bez resetu routera zmieniłem nazwę dla 2.4G na Dom1, a 5G pozostawiłem Dom_5G. Po restarcie routera po zmianach znowu wszystko działa. Wyłącz i włączam wifi w telefonie i nadal działa. W sieci podłączony jest tylko mój telefon na zmianę do obu pasm.
Teraz zacznę podłączanie po kolei wszystkich urządzeń i może znajdę to, które coś miesza w sieci. Będę pisał do czego doszedłem.
ODPOWIEDZ