Siec Mesh czy AP

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ireczkops
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-01-26, 10:00

Siec Mesh czy AP

Post autor: ireczkops »

Cześć

Przechodze na światłowód 600/600 od Inea. w standardzie dają modem ZTE ZXHN H298Q HG. Chce przebudowac sięc do wi fi 6.
Sygnał będzie wchodził na parterze i tam będzie stał router. Kabel mam pociągnięty na strych gdzie obecnie jest router LTE.
Budowa sieci opartej na AP była by dla mnie trudniejsza i z tego co sie orientuje droższa.
Zastanawiałęm się nad siecią MESH ale opie są różne szczególnie gdy komunikacja ma się odbywać międy kondygnacjami.
Okablowanie po ścianach było ciągnięte wcześniej i obecnie układ nie do końca zgadza mi się z tym gdzie potzrebuje internet.
Pytanie czy kilka elementów MESH moze być podpięte pod lan i wpółdziałac jako jedna sieć?
Mowa tu o układzie: na dole router z podpiętym 1 elementem mesh, po lanie kabel leci na strych gdzie jest 2 jednostka mesh, trzecia jednostka mesh była by na pierwszym piętrze ( komunikacja bezprzewodowa ). Zakłądam że umiejscowienie jej po środku powinno dać jej kątak z dołem i z górą.
Do tego celu zastnawiałem się nad zestawem Tenda MW12 Nova. Jest to wi fi 5 ale tri band.
Alternatywą jest XIAOMI MESH SYSTEM AX3000. Tu jest wi fi 6 ale tylko dwa kanały do komunikacji. No i zastanawiałem się czy tu nie wystarczą dwa urządzenia.
Czy ktoś może używał lub porywnywał te dwa zestawy
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: piotrzet »

Odpuść te badziewia bez aktualizacji. Chcesz porządne mesh to kup coś od Asusa albo Netgeara.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: jfk »

W kwestii Xiaomi-oni aktualizują swoje urządzenia, sprzedają więcej pewnie od Asusa i Netgear łącznie. Jak jak działają to muszą się wypowiedzieć użytkownicy konkretnych modeli.
ireczkops
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-01-26, 10:00

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: ireczkops »

Problem w tym że te systemy są dużo droższe. Nie chce przepłacać i stosowac czegoś na wyrost.
Zależy mi na stabilnej sieci gdzie można oglądać serwisy streamowe i podłączyć PS4.
_cheetah_

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: _cheetah_ »

ireczkops pisze:Przechodze na światłowód 600/600 od Inea. w standardzie dają modem ZTE ZXHN H298Q HG. Chce przebudowac sięc do wi fi 6.
Do 600Mbps wystarczy wifi5 z MIMO2x2. Potrzebujesz naprawdę po wifi więcej niż 100Mbps na AP/satelitę?
ireczkops pisze:Sygnał będzie wchodził na parterze i tam będzie stał router. Kabel mam pociągnięty na strych gdzie obecnie jest router LTE.
Budowa sieci opartej na AP była by dla mnie trudniejsza i z tego co sie orientuje droższa.
Jeśli masz rozciągnięte kable po domu to zdecydowanie sieć z AP.
ireczkops pisze:Zastanawiałęm się nad siecią MESH ale opie są różne szczególnie gdy komunikacja ma się odbywać międy kondygnacjami.
Okablowanie po ścianach było ciągnięte wcześniej i obecnie układ nie do końca zgadza mi się z tym gdzie potzrebuje internet.
Jeśli to kwestia dodania jedego czy dwu połączeń, to nawet minuty bym się nie zastanawiał. Dla MESH strop zawsze jest i będzie wyzwaniem. Nie to, że się nie da, ale to w przypadku dużych, kilkustmegabitowych prędkości nie bywa proste.

I tu ponowiłbym pytanie - po co Ci 600Mbps po wifi?
ireczkops pisze:Pytanie czy kilka elementów MESH moze być podpięte pod lan i wpółdziałac jako jedna sieć?
Tak, o ile system MESH ma taką opcję pracy. Trzeba uważać, bo nie wszystkie MESH mogą realizować szybki roaming w opcji AP. A szybki roaming to jeden z sensów użycia MESH,
ireczkops pisze:Mowa tu o układzie: na dole router z podpiętym 1 elementem mesh, po lanie kabel leci na strych gdzie jest 2 jednostka mesh, trzecia jednostka mesh była by na pierwszym piętrze ( komunikacja bezprzewodowa ).
I tu jest problem, jeśli chcesz mix LAN (AP) z MESH.
Aby MESH dział, jedna jednostka musi być centralna (bazowa) z funkcją routera, a nie AP. I tu rob się problem, bo wtedy albo router ZTE musi być przełączony w tryb bridge / mostu (utrata DHCP i innych usług na nim realizowanych np. wifi), albo jednostka bazowa MESH musi umieć pracować w trybie bridge (co nie jest powszechne). Pozostaje kwestia, jak wtedy pracowałyby baza + satelita MESH z pozostałymi satelitkami chodzącymi w trybie AP. A to już zależne jest od tego co umie dany system MESH, a zwłaszcza kwestiami szybkiego roamingu.

Przeskoczyć góra dół można na upartego na niezależnym linku wifi, o ile strop by oczywiście pozwolił.

Ja bym nie kombinował i zrobił wszystko na systemowych AP, opierając się albo o AP systemowe dające fast roaming, albo o jakiś MESH, który w trybie AP też daje fast roaming.
ireczkops pisze:Zakłądam że umiejscowienie jej po środku powinno dać jej kątak z dołem i z górą.
Zakładać możesz, ale dopiero postawienie urządzeń da odpowiedź, na jakich prędkościach MESH czy inne połączenie wifi by się zestawiło. Często jest tak, że urządzenia MUSZĄ mieć inne lokalizacje, niż wyśniona przez użytkownika, aby dać jakieś sensowne prędkości.
ireczkops pisze:Do tego celu zastnawiałem się nad zestawem Tenda MW12 Nova. Jest to wi fi 5 ale tri band.
Alternatywą jest XIAOMI MESH SYSTEM AX3000. Tu jest wi fi 6 ale tylko dwa kanały do komunikacji. No i zastanawiałem się czy tu nie wystarczą dwa urządzenia.
Czy ktoś może używał lub porywnywał te dwa zestawy
Aby myśleć o tych 500...600Mbps to tylko z wydzielonym łączem pod komunikację MESH (back haul), najlepiej na 6GHz. I tu też nie masz żadnych gwarancji. Ale za to masz poważne koszty, jeśli chcesz mieć spokój (względny) na lata.

Przy prędkościach 100...200Mbps może się udać na standardowym dwupasmowym, realizującym połączenia wewnętrzne (backhaul) na tym samym paśmie co i łącza do klientów. O ile okoliczności pozwolą.

Jak widzisz MESH to wcale nie jest ani proste, ani łatwe w zrobieniu, aby mieć dobrze, jak to się powiada... ;)

I tak na koniec - sprawdzałeś na jakimś analizatorze wifi, czy w ogóle masz w miarę pusty eter, aby ten MESH miał szanse efektywnie pracować.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: piotrzet »

ireczkops
Ich cena nie bez powodu jest wyższa niż podobnych rozwiązań konkurencji. Tak jak pisałem otrzymujesz częste aktualizacje bezpieczeństwa, oprócz tego stabline urządzenia. Zasięgowo jesli chodzi o WiFi również wypadają najkorzystniej co widać po różnych testach w necie. Wyższa cena znikąd się nie bierze.
jfk
Ale co aktualizują bugi czy łatki bezpieczeństwa, bo to różnica.
_cheetah_
Jeśli ma w domu kabel rozciągnięty po miekszaniu to również mesh może oprzeć na nim. Nie musi być wykorzystywane do tego pasmo WiFi.
ireczkops
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-01-26, 10:00

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: ireczkops »

_cheetah_ dzięki za cenne uwagi.

jesli chodzi o 600 Mbps to wiem że jest to troche przesada i pewnie nie wykorzytam tego.
Zakładam że maksymalnie będą chodziły dwa odbiorniki ciągnące 4k i jakaś aktualizacja na PS4. Pewnie i tak mało prawdopodobne żeby się to zdażyło na raz.
Po przeczytaniu waszych uwag zastanawiam się nad taki układem.
Router Inea z wyłącoznym wi-fi. do niego wpięty jeden MESH siejący po parterze. Dugi MESH na strychu połączony równiez LAN z routerem INEA.
MESH ze strychu musiał by pracować jako AP i łaczyć się z MESH na 1 piętrze ( tu strop jest z gk, wełny i osb więc nie powinno byc aż takiego tłumienia).
Pytanie czy da się ustawić wtedy wszystkie te MESH tak aby siały niby jedną sieć.

Zakładanie typowych AP jest dla mnie uciążliwy bo układ kabli nie pozwala mi na centralne zlokalizowanie AP co było by najkorzystniejsze.

Choć czym bardzije zgłębiam się w ten temat to zastanawiam się czy nie bedzie lepiej pozostac przy dwóch routerach siejących parter i strych na osobnych sieciach.
_cheetah_

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: _cheetah_ »

Cholera, wylogowało mnie i wykasowało mi długaśnego posta, więc krótki dubel.
ireczkops pisze:jesli chodzi o 600 Mbps to wiem że jest to troche przesada i pewnie nie wykorzytam tego.
Zakładam że maksymalnie będą chodziły dwa odbiorniki ciągnące 4k i jakaś aktualizacja na PS4. Pewnie i tak mało prawdopodobne żeby się to zdażyło na raz.
Po przeczytaniu waszych uwag zastanawiam się nad taki układem.
4k to do około 30Mbps. Typowo, w realu, kilkanaście do dwudziestu kilku Mbps. Więc nawet przy dwu jednocześnie korzystających z tego samego AP kilkadziesiąt Mbps wystarczające jest.
Mobilki jadą zwykle na dolnych granicach. A naprawdę szybkie streamy, z maksymalna jakością (np. oglądanie na TV) to i tak kabel jest optymalny z wielu względów.
ireczkops pisze:Zakładanie typowych AP jest dla mnie uciążliwy bo układ kabli nie pozwala mi na centralne zlokalizowanie AP co było by najkorzystniejsze.
Ja bym to na spokojnie przemyślał sprawę, bo kabel prawie zawsze da się jakoś poprowadzić bez rujnacji chałupy, w ostateczności po zewnątrz.
ireczkops pisze:Choć czym bardzije zgłębiam się w ten temat to zastanawiam się czy nie bedzie lepiej pozostac przy dwóch routerach siejących parter i strych na osobnych sieciach.
To może zadziałać, przynajmniej do momentu pociągnięcia kabla na piętro - a przy obecnym rozprzestrzenianiu się zakresu użytkowania z netu - prędzej czy później pewnie i tak pociągniesz tam kabel.

Tylko ja bym szedł w ZTEz wyłączonym wifi (bo i tak zwykle takie routery są umiejscawiane w miejscach kompletnie nieoptymalnych dla siana wifi) plus systemowe AP na parterze i na strychu. Którychś z nich powinien dać zasięg na I piętrze, a może by się i uzupełniały. Systemowe AP lub AP z MESH, bo dają fast roaming, co naprawdę jest fajną rzeczą. Z AP masz np świetne, choć drogie, sprzęty z ubiquity albo MESH-e jako AP, np Deco M4 lub X20 z Tp-linka.

Masz jeszcze opcję ratunkową - zawsze można dostawić dodatkowo repeater, także robiący w trybie High Speed (takie niby AP). Ja wiem, że wszyscy wieszają psy na repeaterach, ale one potrafią, prawidłowo użyte nieźle pracować (w zakresie swoich możliwości), a nowe modele potrafią nawet obsługiwać fast roaming.


Warto by było zrobić testy zasięgów przez te stropy.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: piotrzet »

Polecanie sprzętu TP-LINKa bez aktualizacji naprawdę świetne rozwiązanie szczególnie jeśli komuś nie zależy na bezpieczeństwie. Kolejna bez sensowna porada repeater, który prócz degradacji łącza rozszerzanego nic nie przyniesie. Jeśli już to ubiquiti ale one nie ofeuje obecnie takich sprzętów i takich parametrów jak np Asus czy Netgear. Także proszę tutaj nie wprowadzać użytkowników w błąd.

ireczkops
Sieć MESH możesz tworzyć tylko w obrębie urządzeń jednego producenta, a nie dwóch. Nie zrobisz sieci MESH na rouerze z INEA. Podłączasz router ze wsparciem sieci MESH do routera przez kabel, na rouerze od inea wyłączasz całkowicie WiFi. Później kabel i połączenie drugiego urządzenia z MESH ale do tego pierwszego, a nie routera INEI. Oczywiście możesz zrobić tak, że podłączysz oba do routera INEI ale wtedy nie będzie to sieć MESH tylko siec z punktami dostępowymi AP.

Tak jak pisałem kupowanie sprzętu bez aktualizacji typu TP-LINK, Xiaomi i inne tego typu badziewia kompletnie mija się z celem. Nikt nie mówi, żebyś od razu kupował sprzęt MESH po kilka tysięcy złotych z Asusa czy Netgeara. Przykładowo najtańszy router wspierający WiFi 6 i sieć MESH to model Asus AX55 w cenie około 350 zł lub tańsze rozwiązanie oparte o sieć WiFi 5 ASUS ZenWiFi AC CD6 MESH w cenie za 2 urządzenia około 550 zł.

Sieć Mesh polega na tym, że jest to jedna sieć, a nie kilka. Polega to mniej więcej na tym dla użytkownika co sieć komórkowa. Czyli łączysz się z najlepszym nadajnikiem w danej lokalizacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: matek451 »

W tej dyskusji o MESH i dodatkowych AP zapomniano o istocie obydwu, MESH to krata a dodatkowe AP to gwiazda, w pierwszym przypadku kolejne jednostki sieci MESH mozna łaczyć kablem po Ethernet ze sobą z pominięciem routera a w przypadku dodatkowych AP wszystkie łaczy się do routera, tak samo jest w przypadku backahul po WiFi w MESH, satelity gadaja ze soba, najlepiej jak jest dedykowane radio do tej komunikacji. Repeatery kontaktują sie z routerem.
To zasadnicza róznica kraty a gwiazdy, dobór sprzetu do MESH , wystarczy AC a backhaul po kablu lub z dedykowanym pasmem, oczywiście tego samego producenta , Netgear czy ASUS to prekursorzy tematu i lata doswiadczeń oraz wsparcie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: piotrzet »

Oczywiście, że tak. Pełna racja. Ale myślę, że tutaj różnice dla autora są obojęte bardziej chodzi mu o to jaki sprzęt wybrać i czy lepiej jako AP czy MESH. W każdym razie tak jak pisałem w tym temacie wcześniej jesli chodzi o taki sprzęt to tylko Asus lub Netgear, a nie jakieś inne TP Linki czy Xiaomi, bo to nic dobrego.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: jfk »

piotrzet pisze:Ale myślę, że tutaj różnice dla autora są obojęte bardziej chodzi mu o to jaki sprzęt wybrać i czy lepiej jako AP czy MESH. W każdym razie tak jak pisałem w tym temacie wcześniej jesli chodzi o taki sprzęt to tylko Asus lub Netgear, a nie jakieś inne TP Linki czy Xiaomi, bo to nic dobrego.
Piszesz o niczym/nie poparłeś tego żadnymi testami porównawczymi sprzętu.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: piotrzet »

Testów jest pełno na YouTube czy nawet wpisując konkretne urządzenie w Google. Aż tak trudno z tego korzystać i każdemu podawać testy na tacy? Niech określi konkretny budżet i wtedy się coś doradzi. A ja tu mogę podać testy sprzętu za 4k tylko co z tego jak on tego nie kupi? To akurat, że Asus i Netgear najlepiej aktualizują swoje urządzenia to żadna nowość i żadna tajemna wiedza. Zresztą jak widać nie tylko ja mówię, że to są obecnie najlepsze wybory jeśli chodzi o taki sprzęt. Niech poda konkretnie budżet i wtedy będziemy konkretnie polecać i dawać dowody.
ireczkops
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-01-26, 10:00

Re: Siec Mesh czy AP

Post autor: ireczkops »

Ok jeszcze troche odgrzeje temat.
Jestem po podłączeniu światłowodu. O dziwo ruter ZTE od inea ZXHN H298Q HG sieje nie najgorzej.
Monter polecił że jeśli chciał bym zmieniać to najlepiej na asusa z opjca mesh i dodatkowo na strychu postawić jednego mesh który będzie połącozny po kablu. Uzupełniał by on ewentualnie pokrycie górnych pięter.
W takim razie pytanie jaki konkretnei sprżet wybeać. Zakłdam że za router i mesha nie chciałbym wydawać więcej niz 800zł.
Przesadziłem chyba trochę z tym wifi6 wychodzi że spokojnie wystarczy wifi5. Fajnie jeśli router miał by również USB żeby można podpiąć dysk twardy ( chyba że musi być coś więcej niż tylko kabel usb i dysk :)
Patrzyłem na RT-AX55 ale on nie ma USB i RT-AX53U.
Mało też jest informacji czy router obsluguje mesh więć nie wiem czy jest to tak rzadkie czy tak oczywiste że nie pisza o tym.
ODPOWIEDZ