Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: lobudek »

Cześć. Szukam rozwiązania na pokrycie zasięgiem WiFi podwórka na wsi. Jest wielkości mniej więcej 700m2. Najbardziej zależy mi, żeby był zasięg sieci w garażu oddalonym o ok. 35m od domu. Mam maszt nad domem, gdzie mam podłączoną kamerę PTZ i anteny TV. Chodzi mi o sprawdzone i rozsądne cenowo rozwiązanie. Dzięki.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: wojteks »

Ubiquti Nanostation Loco 2 lub podobne coś. W garażu może i tak być słabo więc pasowałby AP Client i AP (czyli nap. druga nanostation i dowolny AP.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: matek451 »

Do pokrycia zasięgiem podwórka wystarczy EAP225 Outdoor na tym maszcie, podłaczasz go do po LAN do routera, zasilanie POE po kablu Ethernet. To w tej chwili dostępny zewnętrzny AP dookólny z AC1200 na 2,4 i 5GHz, brak Ubiquiti UAP-AC-M a https://sklep.ui.pl/ubiquiti-unifi-acce ... M-PRO.html to już 1000 zł, ogólnie sa ogromne problemy z zakupem sprzetu UBNT a ceny oszalały. Sam teraz montuję te TP-Linki.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: lobudek »

Ok. dzięki za propozycje. Nie ukrywam, że te 2 typy chodziły mi po głowie. Mam dylemat, bo loco m2 to 260zł i jakby nie dawało rady to zawsze mogę kupić drugie do garażu i zrobić most. EAP225 też 450zł trzeba liczyć tylko nigdzie konkretów co do realnego zasięgu nie ma. U mnie taki plus, że mieszkam w typowej wsi, gdzie sąsiad do sąsiada ma 200-500m i zakłóceń brak.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: matek451 »

LOCO M2 działa tylko na 2,4GHz i ma kąt promieniowania 60 stopni, UAP-AC-M/UAP-AC-M -PRO maja anteny dookólne tak samo jak EAP225 który pracuje na 2,4 i 5GHz. LOCO M2 słuzy do połaczeń punkt-punkt, punkt-wielopunkt.
EAP225 to dookólny AP , spokojnie pokryje zasięgiem outdoor te 700m2.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: lobudek »

A jak EAP225 poradzi sobie z przeszkodą w postaci ściany z blachy trapezowej ocieplonej styropianem 7cm? Druga kwestia czy switch POE, którym zasilam monitoring mogę wykorzystać do zasilenia tego AP?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: radius »

lobudek pisze:...EAP225 też 450zł...
Jeśli ja miałbym tyle wydać zdecydowanie bym kupił MikroTik RouterBoard wAP AC (RBwAPG-5HacD2HnD).
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: lobudek »

Dzięki. To teraz już sam nie wiem co zrobić...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: radius »

Raczej będzie ciężko Ci uzyskać informacje o Mikrotiku (poza forum oczywiście https://forum.mikrotik.com/viewforum.php?f=7 )
Ponadto jak nie miałeś do tej pory nic z tej stajni to opanowanie RouterOS zajmie sporo czasu.
TP-Link pewnie ma proste GUI w którym wszystko wyklikasz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
katze750
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2011-02-07, 18:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: katze750 »

Czy taki nanostation, ktorego jest wiele wersji i mimo wąskiego promieniowania anteny nadaje się na pokrycie zasiegiem podwórka ok 1700m2? Byłby zamontowany w rogu działki, do pokrycia kwadrat. Czy lepiej da sobie z nim spokój? Pytam bo jest tego pełno na portalach, nieraz w śmiesznych pieniądzach.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: wojteks »

Jest szansa, to są tanie rzeczy. One wcale nie mają jakiegoś wąskiego kąta jeżeli mówimy o Nanostation M2/Loco M2, co innego nanobeam i podobne.
Nie pomagam na PW!
katze750
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2011-02-07, 18:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: katze750 »

Znacznie więcej jest wersji 5GHz, na podwórko ma sens czy tylko 2,4 lub 2,4/5?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: wojteks »

Nie każde urządzenie (smartfon, laptop, konsola, ...) obsługuje 5GHz więc dawanie samego 5GHz mija się z sensem.
Nie pomagam na PW!
katze750
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2011-02-07, 18:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: katze750 »

Niby wiekszosc nowszych urządzeń posiada juz 5GHz, ale faktycznie samo 5GHz też bez sensu, bo nigdy nie wiadomo. Poszukam m2. Dzięki
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: Erbit »

To nie takie proste z tym zasięgiem na podwórku i anteną dookolną. Może być różnie.

Mam dach kopertowy czterospadowy, pokryty blachą. Dach wystaje poza obrys budynku dość sporo. Pod ścianą sygnał był fatalny (a tam go też potrzebowałem). Stanęło na tym, że na dwóch przeciwległych narożnikach domu musiałem umieścić dwa AP bo jeden na kominie nie dawał rady przebić się przez blachę na dachu.
katze750
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2011-02-07, 18:44
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: katze750 »

Jakich AP użyłeś?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: Erbit »

katze750 pisze:Jakich AP użyłeś?
To jest bez znaczenia bo dobrane są one do moich potrzeb. Ja chciałem jedynie zasygnalizować problem jednego AP na kominie i anteny dookolnej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: wojteks »

Erbit pisze:Ja chciałem jedynie zasygnalizować problem jednego AP na kominie i anteny dookolnej.
Na kominie to zwykle jest dużo za wysoko dla dobrego zasięgu na podwórku, antena dookólna mająca kilkanaście dB zysku promieniuje jak naleśnik a nie jak kula
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Pokrycie podwórka zasięgiem WiFi

Post autor: Erbit »

wojteks pisze:
Erbit pisze:Ja chciałem jedynie zasygnalizować problem jednego AP na kominie i anteny dookolnej.
Na kominie to zwykle jest dużo za wysoko dla dobrego zasięgu na podwórku, antena dookólna mająca kilkanaście dB zysku promieniuje jak naleśnik a nie jak kula
Tym bardziej nie widzę sensu pisania o jednym AP na pokrycie xxx m2 jako rozwiązania problemu bez uwzględnienia zabudowań jakie ma autor.
wojteks pisze:...antena dookólna mająca kilkanaście dB zysku promieniuje jak naleśnik a nie jak kula
Jeśli autorowi chce doświetlić podwórko przed domem to potrzebne są jemu anteny panelowe a nie dookolne, bo te ostatnie rozpraszają moc nadajnika równo wokół siebie.

Na przebicie metalowego garażu w miarę sprawnym sygnałem bym nie liczył. Do wnętrza garażu musi wejść sygnał kablem. Oczywiście mając na budynku mieszkalnym wystawiony AP można odebrać sygnał innym AP w trybie klient zamocowanym na garażu, wejść kablem do garażu i tam go ponownie rozgłosić.

Można też do garażu spróbować PLC (internet po kablu zasilającym) ale przestrzegam, że każdy osprzęt elektryczny w postaci choćby bezpiecznika automatycznego to zabójstwo dla PLC. PLC ma prawo dobrze działać na instalacji gdzie pomiędzy dwoma PLC nie ma żadnego osprzętu. Jeśli jest jakiś to bez testów się nikt rozsądny nie powinien polecać PLC.

Do garażu najlepiej dojść kablem (skrętka / światłowód). Co do podwórka - najpierw trzeba by poznać przynajmniej kształt terenu, który ma być pokryty sygnałem oraz przeszkody.

[edyta]
Zresztą widzę, że Ty sam w pierwszym poście dokładnie tak samo pisałeś (o AP na garażu i drugim w środku) więc jest nas już dwóch.
ODPOWIEDZ