Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Witam, mam w tej chwili na parterze router lte mr600 od tp linka połączony z dwoma wzmacniaczami re300 na tym samym parterze. Wszystko działa w sieci mesh. Jutro dojeżdża do mnie router archer c6. Docelowy zamysł kupna c6 jest taki żeby polepszyć nie zasięg wifi tylko zasieg lte. Miało to wyglądać tak. Router mr600 miałbyć wyniesiony na strych z podłączoną zewnętrzną anteną a w jego miejsce c6. Chciałem między nimi utworzyć most wds ale nie dopatrzyłem że mój mr600 nie wspiera wds. Jeśli zrobię to w takiej samej konfiguracji jak piszę ale w mesh czyli mr600 na struchu c6 w trybie ap na dole i 2x re300 na dole to c6 jak i re300 będą zawsze łączyć się do mr600 ? Chodzi mi o to czy jest szansa żeby re 300 łączyły się do c6 ? Są marne szanse że re300 złapią zasięg ze strychu od mr600.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

W wykonaniu Tp-Linka to wszystko są repeatery zmyłkowo nazwane mesh lub wzmacniacz.

Zapomnij o mesh, wds i połóż kabel ethernet gdzie trzeba (na pewno między mr600 i c6).
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie mam możliwości zrobić tego po kablu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Raczej nie chcesz. WiFi się przez stropy nie przebije.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie wiem czy chcesz pomóc czy nie. Wygląda to jakbyś chciał zaprowadzić swój porządek - bez urazy. Piszę w konkretnej sprawie. Nie przez 2 stropy tylko przez jeden strop to raz. Mr600 wyniesiony na strych daje 45% zasięgu w miejscu którym stał wcześniej a ma stać c6 - sprawdzane telefonem, w trybie mostu może by było lepiej nie znam się, jakiś router lte który obsłuży wds w przystępnej cenie ? Może coś od huawei
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Poradziłem najtańszy i najprostszy sposób, przy okazji jest najlepszy ale skoro uważasz inaczej to rób po swojemu.

Na repeaterach sieci WiFi dobrze działającej nie zbudujesz.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie da rady przeprowadzić kabli, dom jest tuż po remoncie a na ścianach beton architektoniczny i inne bajery. Więc nie wiem czy kucie tego to najtańszy sposób. Dzięki za pomoc...
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

A podpowie ktoś taką rzecz. Jeśli zrobię wds archer c6 z huawei b525 to archer będzie działał dalej w sieci mesh z re300 ? Czy jeśli będzie most to c6 obsłuży mesh i będzie ta opcja dostępna czy działa tylko jedno albo drugie ? Tylko bridge czy może być bridge i mesh jednocześnie ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Mleko się rozlało, kilka niewłaściwych kroków z zakupem sprzętu a co gorsza dalsza kontynuacja strzałów w kolano. MR600 to pierwszy mega błąd, kolejne to wiara w MESH w wykonaniu TP-Linka czyli RE300, Archer C6. To sprzętowo słabe rozwiązania, AC1200 bez backhaul na dedykowanym paśmie do komunikacji pomiędzy satelitami, na dodatek brak możliwości ich spięcia po Ethernet. To wszystko budżetowe zabawki całościowo kosztujące jednak sporo kasy a efekt marny.
B525 to zabytek , jaki WDS z Archer, to nie zadziała. Tryb WDS to fetysz, nawet urzadzenia tego samego producenta mają z nim problemy , szczególnie jak działają na różnych chipsetach.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: radius »

mdx87 pisze:...dom jest tuż po remoncie...
Nie wiem w czym jest rzecz, ale Polacy już tak mają.
Kiedy do mnie dzwonią żeby zamontować anteny DVB-T i SAT?

Jak elewacja ma 20 cm docieplenia. Jak na ścianach jest położona mega droga farba. Jak podłogi mają zrobione z super drzewa. Jak okna nie można rozwiercić. Jak na remont wydali oszczędności całego życia.

Człowiek zachodzi, rozkłada ręce, chociaż chciałby pomóc.

Tylko to już nie moja wina, że tępy elektryk nie pomyślał o położeniu skrętki i koncentryków w momencie gdy kuł ściany pod swoje przewody.

Moja rada: wziąć dwa, trzy dni urlopu. Zamówić z Allegro w Smarcie sprzętu na X zł. Poprosić kogoś mającego pojęcie o WiFi (raczej będzie bardzo trudno) i testować żeby po 14 dniach zostawić tylko te graty które się sprawdzą (a 3/4 pewnie odpadnie).

Innej rady nie widzę.

Szkoda, że nie zapytałeś wcześniej, bo na tego C6 (typuję v3) Gargoyle nie widzę, a tak odebrałbyś na nim radio z czego tam chcesz i posłałbyś dalej.

Chociaż może fartem trafi się v2. Musisz dać znać jaką będzie miał wersję sprzętową.

Na Archer C6 v3 jest LuCi: https://dl.eko.one.pl/firmware/?version ... cher-c6-v3
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie zamówiłem jednak c6, oglądałem wersję v2, rozumie że w oczach kogoś kto na pojęcie mesh od tp linka to lipa dla mnie jest ok, działa na nim prawie 30 urządzeń w domu. Zamysł był żeby zwiększyć prędkość internetu bo czasami jest w okolicach 5mb. I tu znów te drogie farby nie pozwalają z miejsca w którym stoi mr600 podłączyć anteny ;) następnym razem wezmę tańsze farby i innego elektryka ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

To nie jest mesh, to są repeatery które tylko marketingowo ktoś nazwał mesh żeby nie kojarzyły się z repeaterami.

Kup Netgear LBR20 i dodatkowo 2-3 satelity ale to wyjdzie trochę i zaraz powiesz że za drogo i repeatery są tańsze i też dobrze działają.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Faktycznie drugo, rozważę to na przyszłość. To jeśli ten one mesh to lipa to co będzie wyróżniać prawdziwego mesh, w czym będzie zauważalna różnica ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Czy drogo to rzecz względna, Mesh TP-Linka oparty na X20-4G I 2 satelitach X20 to około 1800-1900 zł, router z modemem 6 kat. LTE taki sam jak w MR600. Sam korzystam z LBR20 i satelity po Ethernet albo backhaul po WiFi na dedykowanYm paśmie 5GHz do komunikacji z satelitami, RBS50/40/20 i RBW30 i nie mam takich problemów, niezaleznie od miejsca w 2 domach, 2 podwórkach stałe łacze 300Mb/s z Play.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: jfk »

radius pisze: Jak elewacja ma 20 cm docieplenia. Jak na ścianach jest położona mega droga farba. Jak podłogi mają zrobione z super drzewa. Jak okna nie można rozwiercić. Jak na remont wydali oszczędności całego życia.

Człowiek zachodzi, rozkłada ręce, chociaż chciałby pomóc.

Tylko to już nie moja wina, że tępy elektryk nie pomyślał o położeniu skrętki i koncentryków w momencie gdy kuł ściany pod swoje przewody.
Plus 1, ale ja patrzę na ten problem szerzej-też obsługa ISP jest koszmarna (jak wielu klientów ma łącza po kilkaset Mbps, a w domu prawie wszystko po WiFi i wyciąga to kilkadziesiąt Mbps).Nie da się zrobić dobrego WiFi bez dużych wydatków/LAN jest tani i pewny. Przypomniała mi się historia jak kilkanaście lat temu podłączyłem koledze MR3240 do pakietu kablówki w bloku 5Mbps. Minęły 2 lata zwiększył sobie pakiet wówczas na 30Mbps i mówi mi że słabo działa (w eterze kilkanaście sieci WiFi). Poleciłem wymianę lub używanie LAN, nawet wówczas na dual-band był to spory budżet i 5GHz w praktyce to w jednym pokoju.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: radius »

Obserwując otoczenie zauważam, że dziś większość ludzi siedzi na telefonach.
Na nowych Snapdragonach łącze 500 Mb zamykasz po WiFi.
Małolaty w pudła do gier wstawiają karty AX3000 i też jest dobrze.
Nie to jest problemem.
Wszystkie Huaweie xPON, Compale, Arisy mają tak badziewne radio, że konia z rzędem temu kto przepcha 100 Mbps.
I tu faktycznie ratunkiem jest przewód.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nadal nie wiem jaka będzie różnica między moim mr600 + re 300. Wydatek był budżetowy jakieś 650 zł, jeśli chodzi o samo działanie sprzętowu nie mam większych zastrzeżeń. Co zyskam kupując deco lub netgeara które polecacie wyżej ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Skoro działanie mr600+re300 (budżetowy wydatek to by był MF286D i ewentualnie dodatkowy AP po kablu) cię zadowala to kupując inny sprzęt nic nie zyskasz.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Jeśli ten mój mr600 został by w miejscu a chciałbym dorzucić antenę wewnątrzą to ma to sens ?. Czy polepszy sygnał ? Jaki może być zysk tych anten od mr600 ? Nigdzie nie ma takich informacji. Przeważnie taka antena 1 szt ma chyba zysk z 5db ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Użytkownicy TP-Linka niestety nie maja porównania jak może działać porzadny sprzęt do LTE, ich pseudo flagowy MR600 to wart jest ze 150-200 zł , antenki to ma z 1-2dBi . Ale jak ktoś jest zadowolony z osiaganych na nim prędkości i rozbudowy sieci lokalnej przez repeatery to trudno dyskutować. Wszystko zalezy od wymagań i kasy. Antena wewnętrzna do każdego routera to nieporozumienie.
Należy zrobić test na zewnatrz, na telefonie z karta tego operatora mobilnego, pokazać screeny z aplikacji NetMonster, speedtest. Na tej podstawie dobór routera LTE, anteny zewnętrznej a potem dalsze kroki z siecią lokalną.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

wojteks pisze:Skoro działanie mr600+re300 (budżetowy wydatek to by był MF286D i ewentualnie dodatkowy AP po kablu) cię zadowala to kupując inny sprzęt nic nie zyskasz.
Nie bardzo rozumie, polecasz jakiś konkretny sprzęt to mógłbyś powiedzieć. Czemu i jakie są tego plusy? będzie to wydatek z satelitami pewnie ze 3000 bo sam netgear który polecasz to już około 2000zł. Takie pomaganie to nie pomganie to jazdowanie kogoś kto nie ma wiedzy, włącza Wam sie kozaczenie bo macie wiedzę ale jak już człowiek konkretnie o coś pyta to pomgacie jakby z łaski :D

W sumie zawsze możesz napisać zapłać informatykowi to ci zrobi konretny internet za kilka tysięcy, ale jak już kozaczycie to podeprzyjcie to wiedzą od a-z, czemu mam wydać 3000-4000 nie miejąc nic więcej, chciałbym wiedzieć, na zasadzie że może ty jesteś z tego zadowlony bo masz coś takiego w domu to mogę opinie na allegro poczytać :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Polecam co uważam a że tyle kosztuje to jakby nie mój problem, o budżetowym zakupie też wspomniałem ale chyba nie doczytałeś. Tak samo rozwiązań po środku jest kilka ale ... jakby wymagają wymiany sprzętu i ewentualnie położenia kabli.

Tak, ja jestem zadowolony z LBR20 + 3 satelity po kablu (jedna z nich mogłaby ewentualnie być bez kabla ale skoro już był to go użyłem).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Nie moją winą jest ze kolega przed zakupem sprzętu nie zapytał , opinie na temat MR600 łatwo znaleźć. W przypadku mobilnego wypracowana procedura jest łatwa, test na miejscu na telefonie i dane pokazane w aplikacji pozwalają zaproponować kilka rozwiązań, zaleznych od budzetu i wymagań.
Poruszanie się po omacku, metoda prób i błedów to nie jest dobra droga. Tu nikt ci nie odmawia pomocy ale potrzeba twojej współpracy. Ja mam LBR20 i to nie jeden, do tego wszystkie satelity. Testowane na rózne sposoby, montowane u wielu osób które teraz nie kupią już żadnego TP-Linka czy innego budżetowca. Wydali raz i mają spokój, szybki internet LTE i porzadną sieć WiFi w domu, koszt około 2000 zł za LBR20+2 SATELITY.
99% opinii w internecie i na Allegro to bzdury, podobnie jak twierdzenie ze na mobilnym nie mozna mieć normalnych prędkości.
To nie są łatwe tematy, wymagają wiedzy i doświadczenia, zrób o co poprosiłem, na poczatek musisz sobie zapewnić porzadny internet LTE zeby było co dzielić w sieci lokalnej, czyli optymalny operator, router i optymalne parametry sygnału na 1800-2600MHz za pomocą anteny zewnętrznej.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Opinie opiniami może i mr600 to badziewie. Coraz bardziej się o tym przekonuje. Choć sam nie wiem co już o tym myśleć. Mój mr600 z włożoną kartą t mobile (umowa ograniczenie do 60 mb/s) osiąga max 40 a tak średnio to jest 15 może max 20. Ba idąc dalej telefon mam w nju mobile, są to nadajniki Orange, wychodzę z nim na dwór speed test pokazuje 120 mb/s, wchodzę do domu 70-90. Bywa różne ale telefon z 60 nie schodzi a mr600 rzadko dobija do 30, 40 to w zasadzie jego wielkie łał. Wyniesienie mr600 na dwór w zasadzie nic nie zmienia, te same prędkości co w domu. No dobra, zamiana kart, efekt ten sam, orange w routerze lipa, t mobile w telefonie 60 zgodnie z ograniczeniem. Uszkodzony router ? Że badziewny ok ale aż tak ? 300 mb ktoś napisał że on osiąga może miało być 30 hah. Jestem w linii prostej 1.5 od bts. Z tego co już wiem z nadajnika tego korzysta zarówno Orange jak i t mobile, zresztą wskazują na to pomiary kart SIM obu operatorów wkładanych do telefonu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Smartfon agreguje więcej pasm niż mr600 stąd większe prędkości w obu sieciach (stacje bazowe zwykle mają wspólne, te same anteny, te same urządzenia na stacji bazowej, dopiero dalej sieci są osobne).

300Mbps w mr600 to teoretyczna maksymalna prędkość wbudowanego modemu, 2x 150Mbps ale np. w paśmie 800MHz (obecnie używanym w PL) prędkości 150MHz nie da się uzyskać.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Czyli na tym mr600 nic więcej nie uzyskam?
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Ewentualnie poza tym netgearem co podałeś wyżej coś innego tanszego z agregacją pasm żeby działało w sieci mesh router i co najmniej 2 satelity ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Nie wiem bo nie pokazałeś testów T-mobile czy Orange na telefonie w domu i na zewnatrz czyli screeny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US i speedtesty. Na tej podstawie analiza BTS-A, pasm na nim i parametrów sygnału na nich.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie wiem czy i taki pomiar chodzi? Zrobiłem screeny na próbę z orange, telefon leżał w miejscu którym stoi router. Jeśli o taki pomiar chodzi to później wyjmę kartę z routera i zrobię w t mobile. Mam nadzieję że da radę bazować na t mobile bo tam mam jeszcze rok umowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

W poblizu routera agregacja 3 pasm LTE, jako pasmo podstawowe LTE1800 z 3 sektora, sygnał słaby, SINR niski, do tego bardzo słabo na LTE2100 i jeszcze gorzej na LTE2600, stacja ma też LTE800. Niestety dodatkowo w sasiadach masz zblizone parametry sygnału na tych pasmach z sektora numer 1 a to oznacza ze twoja lokalizacja jest akurat pomiędzy sektorami 1 i 3, czyli router/telefon dodatkowo moze skakać po sektorach. Wyraźnie widać ze należło zacząć od zakupu anteny zewnętrznej Dual LTE1800-2600MHz lub kupić zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE/5g.
To BTS NetWorks na pozwoleniu T-mobile więc ten operator ma tam 5G2100 w ramach DSS z LTE2100.
Dosył do BTS-a realizowany z węzła światłowodowego Strubiny 73 radiolinią 2000Mb/s.
W sąsiadach pojawia się też BTS z Ostrzykowizny, LTE1800 z niego na gorszych parametrach sygnału, to też stacja z 4CC CA. na pozwoleniu Orange' .
Takie stacje mogą dawać dobre wyniki ale do tego potrzebny porzadny router z modemem 4/3 CC CA QAM256 i optymalne parametry sygnału.
MR600 oczywiście się od poczatku nie nadawał do takiej stacji majac na uwadze te dane, oczywiście oferta do 60Mb/s ale skoro sprzęt kupowałeś sam to wybiera się coś co w przyszłości pozwoli na maksa wykorzystać potencjał T-mobile/Orange /Play w tej lokalizacji, Play ma też 4 pasma w agregacji i wisi na tym maszcie T-mobile.
Modem 6 kat. LTE z agregacja 2 pasm LTE QAM64 nie pozwoli zblizyć się do prędkości osiąganych na telefonie z agregacja 3 pasm pojemnościowych LTE. Od poczatku twierdziłem ze zakup MR600 był nieporozumieniem a testy to potwierdzają.
Zablokowany