Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie bardzo to rozumie nie mam tak technicznej wiedzy. Jeśli mógłbyś przejść do rzeczy, jaki router byś polecił ? Jedno wymaganie to żeby można było rozbudować w sieci mesh. Czy ten netgear co był polecany wyżej jest ok ? Czy można kupić coś bardziej budżetowego? Czy antena zewnętrzna jest konieczna, czy dobry router ma szansę obsłużyć to bez niej ? Rozumie że robienie pomiarów z karty t mobile nie ma już znaczenia ?

W jednym miejscu na tarasie skacze mi do 120mb/s ale w domu już tak nie jest, nawet na podwórku tak nie jest.

Zrobiłem jeszcze pomiary z tej samej karty na górze. Nie wiem czy ma to znaczenie, screeny poniżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

A co w tym trudnego co napisałem? Telefon loguje się do BTS-a Michałów, w domu jako pasmo podstawowe LTE800 , sygnał słaby na pasmach pojemnościowych LTE bardzo słabo w tym na LTE2600 szczatki, na dodatek mieszkasz pomiędzy sektorami 1 i 3 co dodatkowo ma wpływ na nizsze parametry sygnału, miejsca zamieszkania zamieszkania nie zmienisz, bez anteny zewnętrznej nie masz żadnych szans na szybszy internet, pasmo zaięgowe LTE800 z reguły jest zapchane przez klientów nie korzystajacych z anten zew. czyli większość.
Tak jak ty korzysta 95% ludzi i dziwi się ze internet jest wolny czy niestabilny.
T-mobile korzysta z tych samych BTS-ów co ORANGE w ramach NetWorks więc parametry sygnału będą router zbliżone a prędkości zależne od obciązenia sektora na poszczególnych pasmach LTE.
W przypadku routera z modemem i agregacją 4 /3 pasm LTE uzyskuje się wyższe prędkości na sprzęcie agregujacym dwa pasma, do tego poprawa sygnału na 1800-2600MHz też przyspieszy internet, szczególnie SINR i załączanie się wyzszych modulacji.
To jest elementarz, pisałem o tym tysiace razy na forach, z reguły bez reakcji bo pan w salonie czy jakiś gość na YT pokazuje co innego.
LTE to technika radiowa, dobrze w domu działa jak ma się do BTS-a 500m, przy dalszych dystaagrensach, przeszkodach antena zewnętrzna i to konkretna jest niezbędna.
Router MESH z agregacją 4 pasm LTE to wspomniany LBR20, z innych rozwiązań to router 3 CC CA QAM256, ustawiony jako bridge i do niego jakiś router MESH i satelity z nim zgodne, całość spięta kablami po Ethernet jak ma to być budzetowy zestaw z dwoma pasmami, wtedy backhaul po kablu. Drozszy zestaw z dedykowanym pasmem 5GHz na backhaul wtedy satelity łaczą się po Wifi na tym paśmie.
Koszt LBR20+ 2 satelity około 2 tys. zł.
Jesli router z agregacją 3 pasm w QAM256 to B628-350 za około 600 zł, zestaw budzetowy z MESH na 2 pasmach około 100 zł za 3 jednostki.
Do B628-350 drozszy zestaw z 3 kanałami WIfi około 1400 zł
więc całość tez 2 tysiace, no i do LBR20/B628-350 antena Dual LTE1800-2600MHz za około 200 zł.
Wybór nalezy do ciebie, ja korzystam zarówno z LBR20+2X SATELITA, ale tez z zestawu RBR50+2X satelita RBS50 jako MESH, a jako dostęp do internetu kilka routerów z 4/3 CC CA QAM256 ustawionych w bridge z anteną zew. lub CPE 5G MC7010.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Czyli jak widać najlepiej wychodzi lbr20 bo agregacja 4 pasm ?
Jak wcześniej Wam pisałem że kozaczycie to teraz tego jakby jest za mało, znaczy tego kozaczenia :D bo nie wiem czy warto podchodzić do tematu budżetowo.
W zasadzie dalej nie wiem ku czemu się skłaniać, na ile lat mi to sterczy jeśli chodzi o lte jeśli kupię lbr20 i pod warunkiem że nie dotrze do mnie światłowód. Jakie satelity do lbr kupić ? No i w zasadzie pytanie które najbardziej mnie zastanawia, lbr20 + 2 satelity za 2000 zł gdzie ? Używane może gdzieś znajdę ale też będzie ciężko w tej kwocie.

Nie wiem czy nie kupić samego lbr20 i zobaczyć jak działa bez anteny z możliwością zwrotu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Przy budowie kazdej sieci lokalnej trzeba uwzględnić sieć kablową Ethernet, rozumiem ze nie posiadasz takowej w swoim domu stad pomysł na WiFi w układzie MESH. Kolejną sprawą jest dostęp do internetu, u siebie posiadasz taki w oparciu o sieć T-mobile, oferta no limit z DL do 60Mb/s. Alternatywa to Orange , zasięg w testach Orange na telefonie wskazuje na stację bazową NetWorks w Michałowie lub BTS NW Zakroczym-Ostrzykowizna. To BTS-y z agregacją 4 pasm LTE dla tych operatorów.
Brak testu na karcie T-mobile ale mozna się spodziewać podobnych rezultatów w kwestii BTS-ów, pasm i parametrów sygnału jak w Orange. Co do prędkości to zależą od ograniczenia w ofercie ale też ilości klientów na BTS-ie.
Test w domu jest jednoznaczny, router umieszczony wewnatrz nie jest w stanie efektywnie korzystać z pasm pojemnościowych LTE2600/2100/1800 są bez anteny zew. na 1800-2600MHz, te pasma razem mają szerokość 40MHz i to one z reguły zapewniaja wysokie prędkości ponieważ sa mniej obciążone.
Antena to podstawa i należało ją zainstalować od poczatku lub zdecydować się na CPE LTE.
W tej lokalizacji mozna też sprawdzić dzialanie Play w agregacji 4 pasm LTE, bo Play wisi też na tym maszcie T-mobile, ponizej anten tego operatora.
Załozenie że chcesz korzystać z MESH determinuje też dobór routera który będzie podstawą sieci domowej.
Wybór MR600 był błędem,w opcji budzetowej mozna było zdecydować się na router MESH z agregacją 2 pasm LTE, modem 6 kat, czyli TP-Link X20-4G, to AX1800 , dwa pasma bez dedykowanego do komunikacji po WiFI między satelitami. Koszt około 1000 zł. Jak 2 satelity to do niego X20 dwupak za 750 zł, komplet około 1800 zł.
Z anteną zewnętrzną mozliwe że w T-mobile uzyskałbyś maksa z oferty czyli 60Mb/s na X20-4G w agregacji LTE2600+2100.
Sam LBR20 w takich warunkach da zapewne zblizone rezultaty jak telefon z agregacją 3/4 pasm LTE w domu z kartą T-mobile, zrób taki test na nim wkładając kartę do internetu od T-mobile.
Ten router posiada bardzo skuteczne WiFi ale raczej nie pokryje ci skutecznym zasięgiem dużego domu o 2 kondygnacjach.
Jak działa u mnie sieć LBR20+RBS50 pokazałem w temacie http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=63099
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Z t mobile

Obrazek
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Jak wypadł speedtest w agregacji tych 3 pasm pojemnościowych LTE na telefonie, to w domu? Pasmo LTE2100 jako podstawowe, słabe parametry sygnału, niski SINR, duzo gorzej na LTE2600/1800. Tak jak w Orange, sektor 3 hę gorsze parametry sygnałuale w sąsiadach też sektor 1 z tego BTS-a Michałów, trohę gorszy sygnał.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Tak w domu karta przełożona do telefonu.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Powiedz mi jeszcze bo wspomniałeś wyżej o B628-350 z agregacją 3 pasm. Tylko nie bardzo rozumie czy z tym routerem można stworzyć sieć mesh ?
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Niby doczytałem że wspiera mesh, w takim razie jakie satelity nalezało by dokupić żeby współpracowało ? Jakaś wersja budżet i lepsza.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

mdx87 pisze:Niby doczytałem że wspiera mesh
Jaki i czyjej produkcji, każdy producent ma własny standard mesh (pomijam że w 99% przypadków to zwykłe repeatery szumnie nazywane "mesh")
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Nie wspiera MESH, to router za agregacją 3 pasm LTE w QAM256, zarzadzanie pasmami mozliwe przez aplikacje na HiLink w Windows/Android. Posiada tryb BRIDGE więc w sieci domowej może słuzyć jako modem LTE, czyli podłaczasz go do portu WAN innego routera z MESH który z satelitami zgodnymi z nim odpowiada za sieć wewnętrzną MESH.
Pokazywałem tez taką mozliwość zbudowania sieci MESH, minus to 4 urzadzenia zamiast 3 w przypadku routera LTE z MESH +2 satelity.
Dobór sprzętu do MESH zależy od budzetu i potrzeb, 3 SZT. X20 za około 1000 zł ale to AX1800 na 2 pasmach bez dedykowanego radia do komunikacji po WIfi między satelitami. Doliczjąc B628-350 pewnie około 1600 zł.
Sam korzystam z D-Link COVR2200 czyli AC2200 z backhaul na 5GHz, działa ale gorzej w stosunku do rozwiązań Netgeara. Cenowo około 700-800 zł za 3 sztuki. W zestawie z B628-350 , wyjdzie z 1300-1400 zł.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Kabel i dodatkowe AP wyjdą zdecydowanie taniej ale ..... stropu nie mogę przewiercić czy inne abstrakcyjne problemy kolega wymyśla i koniecznie chce mieć mesh (tani to repeatery).
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Jeśli chodzi o tryb bridge to można go zrobić też chyba bezprzewodowo? Chyba jednak to w zasadzie nie opłacalne 500 czy 600 zł taniej. Powiesz mi jeszcze czym się różnią te satelity od netgera ? Czytając widziałem że pokrycie wifi jest inne, czy jeszcze coś ?
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

wojteks pisze:Kabel i dodatkowe AP wyjdą zdecydowanie taniej ale ..... stropu nie mogę przewiercić czy inne abstrakcyjne problemy kolega wymyśla i koniecznie chce mieć mesh (tani to repeatery).
Tek samo jak ty nie rozumiesz mnie tak samo ja ciebie, w dobie bezprzewodowści ryć ściany żeby przeprowadzić bo taniej, może dla mnie jednak są ważniejsze te drogie farby. Jeśli bym umiał czas cofać to na pewno system rozprowadzenia kabli w moim domu wyglądał by zupełnie inaczej, się niestety jest jak jest, to że nie zrobiłem rekupyracji to też mam ryć całe poddasze, na ta chwilę jest jak jest i uszanuj to, że jeśli piszę że chcę tak to chcę i pan administrator z jakiego kolwiek forum tego nie zmieni :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Nie, tryb Bridge to w tym wypadku co innego, w tym trybie router jest przezroczysty, bez NAT i na jego LAN adres jest taki sam jak na WAN. Ten tryb pozwala w B628-350 na pracę tylko jako modem LTE/5g a nie router, do niego podpina się więc router z WAN i MESH i ten router tworzy u ciebie sieć lokalną.
RBS50 to satelita z AC3000, ma4 porty LAN, RBS40 ma AC2200 i 4 porty LAN, RBS20 z 2 portami LAN i AC2200, RBW40 z kolei to bez LAN, AC2200 taki do gniazdka prądowego, bez backhaul po Ethernet.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

mdx87 pisze:Jeśli chodzi o tryb bridge to można go zrobić też chyba bezprzewodowo?
To są zupełnie różne "bridge" nie mające nic wspólnego.
mdx87 pisze:w dobie bezprzewodowści ryć ściany żeby przeprowadzić bo taniej
Bo taniej, pewniej, lepiej. Uwierzyłeś marketerom że WiFi jest najlepsze a w systemie z wieloma repeaterami jest cudowne.
mdx87 pisze:to że nie zrobiłem rekupyracji to też mam ryć całe poddasze
Za chwilę innego wyboru nie będziesz miał albo rozproszona rakuperacja albo rycie poddasza.

Jednak polecę zestaw Netgeara z prawdziwym mesh a nie repeaterami.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Właśnie ku temu się skłaniam od poczatku, chciałem tylko wywnioskować czy budżetowe rozwiązanie istnieje i czy jest ono opłacalne, jak widać chyba nie. Jeśli chodzi o antenę zewnętrzną 1800-2600MHz to jaką konkretnie do tego netgeara ? Ta z linku pracuje niby w takim pasmie, to się w ogóle nadaje.

https://allegro.pl/oferta/antena-dual-4 ... fe238a7f2#
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Najlepiej taką 60dBi zysku :D , ta z linka ma tylko 48 to elektrośmieć.

Na forum w co drugim temacie jest pytanie o anteny, 1800-2600 wybór prawie żaden a zysku mają mniej niż 20dBi.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Mógłbyś dać link do jakiejś anteny którą uważasz za dobrą ?
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Jeszcze mam jedno pytanie ile ten zestaw mesh netgeara obsłuży urządzeń ?
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Wrócę do tematu, mój budżet niestety nie pozwala w tej chwili na takie koszty. Jeśli mr600 wyminilbym na powiedzmy archer ax10, za sprzedaż mr600 spokojnie kupię ax10. Dokupie b628-350. B628 do ax10 po kablu, ax10 w trybie ap plus do niego wzmacniacze które mam w one mesh. B628 ukryte ssid plus do niego antena. To ma szansę zadziałać ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Szansę ma ale "wzmaciancze" to kupa którą powinieneś wyeliminować.
Nie pomagam na PW!
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Przeszedłem z innym problem a wszyscy o tych extenderach :⁠-⁠) extedndery są bo bokach domu, działa na nich głównie kilka urządzeń inteligentego domu bez żadnych zastrzeżeń, nie ma się czego czepiać, w trybie ap ten router ax10 do b328 będzie ok czy powinienem kupić coś lepszego ? No i jaka ta antena dual bo mówione było o kwocie do 200 zł a tymczasem mówicie że ta za 200 zł to elektrośmieć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Zakup tego słabego TP-linka AX10 do tej twojej sieci opartej na RE300 i MR600 jak najbardziej właściwy, zblizony niski poziom techniczny, no i OneMESH na wszystkich więc sa kompatybilne, brak mozliwośći skorzystania z backhaul po Ethernet więc pozostnie podłaczyć to po WiFi, ale RE300 tylko z MR600 więc co to za MESH. Ogólnie repeatery w kracie to lipa, ponoć można zapiąć po WiFi dwa ale to działa tragicznie.
Niestety ale masz autorskie pomysły oparte na najtańszych TP-linkach.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Nie rozumie twojego uprzedzenia do mnie, rozumie że masz dużą wiedzę i oczywiście szanuje to. Jednak albo źle cię zrozumiałem wcześniej ale pisłałeś o takiej możliwości rozbudowy sieci kiedy polecałeś mi b628. B628 w trybie modemu ukryte ssid do tego router zgodny z jakimś satelitami. I tak chcę zrobić. Choć nadal nie wiem jaka (antena) bo prosiłem o pomoc w doborze ale ciągły temat o extenderach, więc antena?+b628-350+po kablu do ax10 do niego re 300. Nie stać mnie w tej chwili żeby zapłacić ci 2000 zł za sprzęt, nie jestem w domu sam, muszę szanować inne wydatki w domu. B628 można spokojnie kupić do 500 zł więc sprzedając mr600 zapłacę za niego około 300 + 200 antena to na ta chwile mam mały wydatek. Mój pierwszy post wskazywał że chcę zwiększyć prędkość internetu i do tego dążę. Nie rozumie twojego podejscia do ludzi, mówisz o jakiejś promocji bo normalnie to sprzedajesz drożej ale dla ludzi z forum to taniej, jaka to promocja jeżeli z 2200 robisz promocje na 200 zł? Ja za darmo nie chce, poza tym tak jak wcześniej pisałem w tej chwili mnie na to nie stać, ale irytują mnie tacy ludzie, jaką ty mi robisz promocje co my się znamy po 5 postach na forum? Jak to się mówi piliśmy razem jakieś procentowe trunki. Twoje wzburzenie na olx że zrobiłeś mi analizę bts, mam ci oddać za to pieniądze czy co ? Chcesz mnie wbić w ziemię bo masz wiedzę ale skromności trochę mało w tych postach. W tej chwili mam taki plan a może w przyszłości przyjdzie czas na wywalenie ax10 i re300 i dorzucenie jakiegoś sensownego mesha. Przyjdzie też czas remontu, wymiany podłogi malowania, gdzie na pewno rzucę kabel tam gdzie trzeba teraz nie ma takiej możliwości. Jest tylko możliwośćtak jak pisałem wyżej kabel między b628-ax10. Ax10 kupiłem na próbę dałem za niego 120, żeby zobaczyć czy zadziała w taki sposób jak myślałem - działa, więc kolejny krok to wywalenie mr600 w zamian za b628-350 plus do niego anten, nie chcesz to nie musisz mi mówić jaka ta antena, sam do tego dojdę może jakoś, alledrogo i metoda prób i błędów. Oczywiście wskazanie anteny wyżej w którymś poscie było ale jak ja wskazałem z tymi parametrami konkretną z aukcji to admin napisał "elektrośmieć"
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Ale ja nie mam uprzedzenia , tylko ty od początku nie bierzesz pod uwagę tego co się do ciebie pisze i wybierasz własne rozwiązania. Ja nikogo nie zmuszam do zakupu LBR20 tym bardziej z 2 satelitami a jedynie pokazuję jak działa taki porzadny zestaw przy backhaul po WiFi na dedykowanym do tego paśmie.
Masz ofertę do 60Mb/s więc zaproponowałem ci nawet zakup sprzetu z 2 CC CA, pokazałem kilka rozwiązań sprzetowych , w tym TP-LINKA z DECO MESH, który posiada backhaul po Ethernet którego nie ma seria z OneMESH.
Do tego też B628-350 w bridge jako modem do internetu podpięty do routera MESH z satelitami. Co do anteny to tez juz padła propozycja Dual LTE1800-2600MHz do agregacji 2/3 pasm pojemnościowych LTE.
AX10 to budzetowy router ale na dziś nie widzę potrzeby jego zakupu, masz MR600 który pełni rolę routera OneMESH do RE300 też z OneMESH, po co ci kolejny router ? Ale 3 RE300 połaczone po WiFi z routerem to topologia gwiazdy a nie kraty, czyli zwykłe repeatery. Sam TP-LINK zaleca maksimum 2 sztuki jako satelity, pierwszy po WiFi z routerem OneMESH a kolejny jak ma być krata spięty po Wifi z pierwszym RE300 z pominięciem routera ale to rozwiązanie słabe.
Poza tym rolę jaka przewidziałeś dla AX10 z B628-350 moze pełnić też MR600 przez port WAN a nawet mozna na nim ustawić też awaryjny dostęp Fail over na karcie SIM innego operatora.
A co do analizy sieci u ciebie to zrobiłem ją dla ciebie tutaj na forum jak dla tysięcy innych ludzi za darmo, znajdź w polskim internecie kogoś podobnego do mnie. To zawsze jest podstawa do doboru operatora, oferty, sprzetu i anten. Nie moją winą jest ze ty jak 99% ludzi zrobiłeś odwrotnie.
OLX i dyskusja to zupełnie inna sprawa i prywatna korespondencja więc zgodnie z etykietą nie będę się tutaj do niej odnosił.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

Ax10 kupiłem po to żeby wywalić mr600 i tylko w tym celu, zwróci się trochę kasy, używany mr600 jest sporo droższy od ax10, tylko taki był zamiar. Za chwilę mr600 pójdzie na sprzedaż i zwróci się może dwukrotnie zakup ax. Tp link deco też wyjdzie drogo z tego co zrozumiałem, bo musiałbym kupić router x20dsl zamiast ax20 i do tego satelity z nim zgodne? Nie zrobiłem na odwrót jak piszesz zacząłem budowanie sieci od tego co najważniejsze antena i router. To że mam taki sprzęt to zawsze mogę go wywalić np za po roku kiedy będę miał urodziny lub nie wiem inny przypływ gotówki, tym bardziej że na razie to działa, średnio 18-25 urządzeń w domu. Oczywiście mam kilka zastrzeżeń do niektórych urządzeń np drukarka czasem po trochę dłuższym czasie zaczyna drukować lub np nowy nabytek kamera podłączoną do re300 zacina obraz, ciężko powiedzieć czy ty wina sprzętu, kamera była podłączona bezpośrednio pod router i też zacina więc brakuje internetu na uploadzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: matek451 »

Coś tu nie rozumiem, ty masz już sprzęt który dobrałeś w ciemno, jest jaki jest, kosztował cię około 1000 zł za MR600+3xRE300, teraz kolejny wg. mnie niepotrzebny AX10. Marne osiagi na LTE to przede wszystkim skutek braku anteny zewnętrznej , jest szansa na zwiększenie prędkośći poprzez polepszenie parametrów sygnału na 1800-2600MHz anteną Dual LTE 1800-2600MHz i skorzystania z 2 CC B7+B1 w T-mobile, to z reguły najszybsza agregacja 2 pasm, kazde z nich ma po 15MHz szerokości, najmniejszy zasięg na LTE2600 z reguły więc pasmo mało obciązone.

Do tego oferta do 60Mb/s więc z góry ograniczenie . W tym stanie rzeczy, biorac pod uwgę twoje obecne mozliwości finansowe pchanie się w jakieś posrednie rozwiązania jest niepotrzebne. Obecna sieć nie jest szczytem doskonałości ale uwarunkowania które masz teraz powodują ze nie ma sensu kupować AX10 czy podobnych protez.
Problem z kamerą i UL wymaga jego poprawy, ponownie kłania się zakup anteny więc od tego należało zacząć i zobaczyć jak internet działa z nią na MR600 a dalsze pomysły, zakupy zostawić na przyszłość. Antena jest konieczna niezaleznie od operatora, routera LTE, bez niej nawet najdrozszy sprzęt nie zdziała cudów bo to technika radiowa, na wysokich pasmach i niskich mocach stacji bazowych.
Propozycje które padły w kwestii routera, MESH, satelit,sieci lokalnej Ethernet wymagają nakładów.
Będziesz miał budzet, potrzebę zmiany to wtedy zmodernizujesz sobie całość do lepszego poziomu technicznego. Kupowanie sprzętu na raty, w ciemno, nawet tanio mija się z celem.
TP-Link ma np. dwa systemy MESH, stary OneMESH i nowszy DECO, dobrze ze kupiłeś chociaż router kompatybilny z tym pierwszym. Podobnie jest z Netgearem , jest Nighawk i ORBI, łatwo popełnić błędy.
To sa wszystko trudnetematy które trzeba przemysleć, popytać i posłuchać fachowców. Pospiech w zakupach nigdy nie jest wskazany. Do tego zawsze dochodzą faktyczne potrzeby i budzet.
Ja i koledzy nie chca dla ciebie źle ale pierwszym krokiem w internecie mobilnym jesli chcemy wyciagnąć z BTS-A maksymalne, dostępne w danej lokalizacji prędkości jest diagnostyka parametrów sygnału i analiza stacji bazowych operatora. Po niej optymalny wybór stacji jesli jest kilka i zapewnienie poprawnych parametrów sygnału na pasmach pojemnościowych LTE, do tego celu słuzy antena zewnetrzna, kierunkowa ale sprawdzonego producenta lub CPE LTE/5g.
Niestety ale na rynku jest duzo chłamu, przoduje w tym Signaflex, to min. ten tłumik z twojego linka. Niska jakość wykonania, zysk wyssany z palca, opis przeczący prawom fizyki a zamiast tego nachalny marketing i pierwsze pozycje na Allegro.
Antenę nalezało kupić od razu, nie kombinować z przestawianiem routera, strychach itp, itd
Test pokazał LTE1800 jako podstawowe ale słabe parametry sygnału i SINR więc UL niski nie dziwi, antena o maksymalnym zysku na 2600MHz powinna poprawić parametry sygnału na LTE2600 takze na LTE2100, jesli to pasmo zapnie się jako podstawa to powinno poprawić się też UL.
Skupiłeś się niepotrzebnie na sieci lokalnej a nie na poprawie internetu LTE, antenę z Cybertecha miałbyś już kupioną, zamontowaną , zrobione testy z nią i zobaczyłbyś czy nawet na MR600 jest poprawa.
mdx87
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2022-10-20, 05:50

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: mdx87 »

https://www.cybertech.com.pl/p200,anten ... da-nz.html

Czyli taka ? Ta od signaflex też niby spełnia parametry, wojteks napisał tylko żebym kupił mocniejszą, to jest jawne robienie sobie z kogoś podsmieh... :⁠-⁠) Jeśli polecacie mi antene i spełnia ona parametry to skąd mam wiedzieć że to śmietnik, dlatego ja jestem zwolennikiem polecania linkiem.

Teraz ci wytłumacze dlaczego ax10. Zobacz mój projekt domu. 2 pierwsze zdjęcia, aktualne rozmieszczenie, czerwony router, zielone 2 po bokach re300. Na gorze re300 jedna sztuka.

Docelowo zdjęcie 3 i 4. Router czerwony góra po kablu do mr600(b628-350) ukryte ssid niebieski i do anteny A na balkonie. Na dole w miejsce routera re300. Dlatego też 2 routery, jeden w trybie ap a drugi tylko jako modem. Nie mam możliwości wywalenia anteny na komin, komin jest oblachowany, brak wyłazu na dach a na nim turbowentylacje, technicznie to i możliwe ale jest sporo rozbierania kucia. Na razie chce spróbować na balkonie, mieszkam na górce i widzę czubek btsa od siebie. Wprowadziłem też w błąd mówiąc o pokryciu domu, re300 są po bokach bo mam np bramę na wifi i musi być ten zasięg. Nie ma też możliwości żeby router stał jak w pierwszym układzie bo nie mam jak podłączyć antenty dlatego chcę z nim uciec na piętro. Jeśli teraz piszesz o takiej możliwości że w sumie antena może polepszyć sygnał z samym mr600 to przeniose to w takiej konfiguracji jak jest i dokupie na początek samą antene, może się okazać że b628 to jednak zbedny zakup. Lbr20 też moim zdaniem się tu nie sprawdzi bo szkoda stawiać takiego kozaka w trybie tylko modemu tracąc rozsyłanie wifi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26128
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pokrycie domu 2 piętra one mesh tp link.

Post autor: wojteks »

Wystaw jakiś "zewnętrzny" AP zasilany PoE dla bramy(może być tani czy nawet używka jakaś), sam dom powinien obsłużyć 1 AP centralnie na każdym piętrze oczywiście podłączony kablem do routera. Repeater to zło, więcej repeaterów to już kupa (prosty mesh to też repeater tylko się inaczej nazywa).

Jeżeli nie chcesz kabli ethernet (chociaż ich nie unikniesz) to przemyśl ethernet po sieci elektrycznej 230V.
Nie pomagam na PW!
Zablokowany