Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Chciałbym zmodernizować działającą pomiędzy 3 budynkami sieć Wifi. Bardzo częste wieszanie się urządzeń transmisyjnych wymusza konieczność dokonania zmian mających na celu poprawę stabilności oraz szybkości istniejącego połączenia.
Obrazek
Budynek A:
Przyłącz światłowodowy potem Router Asusu AC56U z Tomato i włączonym DHCP. Do niego podpięty switch 1GB tworzący sieć LAN oraz wifi w budynku A. Na switchu wisi także TP-Link TL-WR741N/ND v4, który ma wgrany Gargoyle i pracuje jako brama sieciowa/punkt dostępowy. Tp-link posiada zewnętrzną antenę panelową 8,5 dBi. Prawdopodobnie P-1000.

Budynek B:
TP-Link TL-WR741N/ND v4 z podobną anteną panelową, który ma wgrany Gargoyle i pracuje jako most bezprzewodowy/przekaźnik. Za tp-linkiem switch 1 GB do którego podłączone jakieś urządzania domowe po LAN oraz router tp-link TL-WR740N z softem producenta. Router tp-link ma wyłączone DHCP i ustawione na stałe IP z poza puli rozdawanej przez Asusa AC56U. TP-link ma włączone wifi. Pomysł był taki żeby istniała jedna sieć tworzona prze Asusa.

Budynek B:
TP-Link TL-WR741N/ND v4 z podobną anteną panelową, który ma wgrany Gargoyle i pracuje jako most bezprzewodowy/przekaźnik. Za tp-linkiem switch 100 MB do którego podłączone jakieś urządzania domowe po LAN oraz router tp-link TL-WR841N z softem producenta. Router tp-link ma wyłączone DHCP i ustawione na stałe IP z poza puli rozdawanej przez Asusa AC56U. TP-link ma włączone wifi.

W budynku A sieć, Internet funkcjonuje poprawnie. Problem pojawia się pod drugiej stronie mostu. Urządzenia transmisyjne bezprzewodowego mostu zawieszają się. Wieszają się w różnym czasie i nie wszystkie jednocześnie. Oczywiście wiesza się także AP z budynku A. Konieczne jest wtedy resetowanie urządzeń poprzez wyłącznie z napięcia.

Wskazania dotyczące jakości sygnału z AP w budynku A są jak niżej:
Obrazek

Transfer osiągany na wyjściu z mostu w budynku B wynosi ok. 40 MBit / 35 MBit pingi 5 ms.

W jaki sposób korzystając z istniejących anten mógłbym poprawić działanie sieci pomiędzy budynkami. Gdzie mogłem popełnić błędy w konfiguracji i zestawieniu urządzeń? Co wymienić aby poprawić sytuację?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

Przy tych odległościach wymień te TP-Linki na Ubiquiti Nanostation M5 i zapomnisz o problemie. Może być nawet Nanostation Loco M5 i mogą być nawet używki byleby nie były otwierane. Koszt takiego używanego 1 Nanostation to około 100 zł a jak dobrze trafisz to i poniżej 100 zł. Oczywiście jeśli masz kasę kup nowe urządzenia (Nanostation M5 około 500 / szt zaś Loco M5 za jakieś 360 zł.)

Anteny od tych Tp-Linków nie będą potrzebne. Ubi powinny być umieszczone w takich miejscach by się widziały bez żadnych przeszkód po drodze, z zachowaniem strefy Fresnela.

[edyta]
komputerowylamer pisze:... Gdzie mogłem popełnić błędy w konfiguracji i zestawieniu urządzeń? ...
Błędem był wybór tych TLinków na most.
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Dzięki za info.
W pierwszej kolejności wolałbym jednak pozostać przy istniejących antenach panelowych i zmienić ewentualnie sprzęt wewnątrz budynków.
1. Jakimi urządzeniami mógłbym zastąpić istniejące tp-linki tworzące most?
2. Czy wyłączenie dhcp w ruterach budynków Bi C może wpływać na działanie sieci?
3. Zastanawiam się czy routery Asusa z AiMesh poradziły by sobie z taką odległością pomiędzy budynkami?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: matek451 »

To po co pytasz, masz druciarstwo u siebie, dostałeś propozycję zmiany na coś współczesnego, 3 sztuki uzywanych LOCOM5 z zasilaczami około 450 zł, 3 sztuki nowych NanoStation 5AC Loco z zasilaczami około 900 zł i spokój na lata, na takim dystansie 200Mb/s w AC.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze: W pierwszej kolejności wolałbym jednak pozostać przy istniejących antenach panelowych ...
Dlaczego ? Co to za anteny (marka , model) i jaki mają zysk (dBi), jakie długości kabli, jaki kabel ?

komputerowylamer pisze: 1. Jakimi urządzeniami mógłbym zastąpić istniejące tp-linki tworzące most?
Musisz pytać tych, którzy stosują takie rozwiązania. Ja odszedłem od nich wieki temu i nie zamierzam do tego wracać by borykać się z takimi problemami jakie masz Ty.
komputerowylamer pisze: 2. Czy wyłączenie dhcp w ruterach budynków Bi C może wpływać na działanie sieci?
Oczywiście, że wpłynie. Po rozłączeniu mostu nie nastąpi odnowienie adresu IP hosta (z powodu braku dostępnego serwera DHCP) i sieć padnie nawet w obszarze budynku. Przy stabilnym moście radiowym ma to sens. Przy tym co Ty masz i co nadal kombinujesz - nie ma sensu.

komputerowylamer pisze: 3. Zastanawiam się czy routery Asusa z AiMesh poradziły by sobie z taką odległością pomiędzy budynkami?
:facepalm:

Ta emotka to jedyny komentarz, który mi przychodzi na myśl jako odpowiedź na to pytanie.
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Dlaczego ? Co to za anteny (marka , model) i jaki mają zysk (dBi), jakie długości kabli, jaki kabel ?
takie jak w linku, mają oryginalnie zarobiony kabel długości 2 lub 3 m

https://www.dipol.com.pl/antena_panelow ... A72512.htm

Będę miał kłopot żeby dociągać skrętki na dachy dlatego myślałem żeby na razie wykorzystać istniejące anteny.
komputerowylamer pisze:
2. Czy wyłączenie dhcp w ruterach budynków Bi C może wpływać na działanie sieci?


Oczywiście, że wpłynie. Po rozłączeniu mostu nie nastąpi odnowienie adresu IP hosta (z powodu braku dostępnego serwera DHCP) i sieć padnie nawet w obszarze budynku. Przy stabilnym moście radiowym ma to sens. Przy tym co Ty masz i co nadal kombinujesz - nie ma sensu.
Rozumiem. Tylko nie o to pytałem. Bardzie się zastanawiam czy działanie routerów zamontowanych na końcach mostu może wpływać na działanie samego mostu bezprzewodowego. Czy typ urządzeń może mieć znaczenie? Czy soft na jakim pracują jest istotny? I przede wszystkim czy gdyby routerry na końcach mostu miały by włączone własne serwery DHCP a nie przekazywały IP z serwera przydzielanego przez głównego Router (Asus w budynku A) to sieć pracowała by stabilniej ?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze:
Dlaczego ? Co to za anteny (marka , model) i jaki mają zysk (dBi), jakie długości kabli, jaki kabel ?
takie jak w linku, mają oryginalnie zarobiony kabel długości 2 lub 3 m

https://www.dipol.com.pl/antena_panelow ... A72512.htm

Będę miał kłopot żeby dociągać skrętki na dachy dlatego myślałem żeby na razie wykorzystać istniejące anteny.
Rozumiem dylematy - ale ja bym się uparł i zrobił to raz a porządnie. Takie PLC wystawione na zewnątrz rozwiązuje pełno problemów. Loco M5 ma Zysk anteny 13 dBi a to co pokazałeś 8,5 (o ile w ogóle tyle ma!) minus kable i złączki. Każdy metr kabla to tłumienie na poziomie od 1,5 do nawet 2,5 dbi lub więcej. Sam więc zobacz, że przyjmując zysk antenowy za prawdziwy (8,5dBi) na końcu kabla masz prawie 0 dBi a mając kiepskie kable masz tłumik a nie wzmocnienie. Jedyna zaleta Twojego rozwiązania to pominięcie przeszkód w postaci ścian.

Pomijam już fakt częstotliwości oraz MIMO.

komputerowylamer pisze: ... nie o to pytałem. Bardzie się zastanawiam czy działanie routerów zamontowanych na końcach mostu może wpływać na działanie samego mostu bezprzewodowego.
Nie. Wyłącznie DHCP nie ma wpływu na sam most radiowy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: wojteks »

Ale zakłócenie pracy mostu może powodować problemy z urządzeniami które dostają IP z DHCP głównego routera. Tu może by istniał sens lokalnych serwerów DHCP (z odpowiednimi zakresami) po moście bezprzewodowym.
Nie pomagam na PW!
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Rozumiem dylematy - ale ja bym się uparł i zrobił to raz a porządnie. Takie PLC wystawione na zewnątrz rozwiązuje pełno problemów. Loco M5 ma Zysk anteny 13 dBi a to co pokazałeś 8,5 (o ile w ogóle tyle ma!) minus kable i złączki. Każdy metr kabla to tłumienie na poziomie od 1,5 do nawet 2,5 dbi lub więcej. Sam więc zobacz, że przyjmując zysk antenowy za prawdziwy (8,5dBi) na końcu kabla masz prawie 0 dBi a mając kiepskie kable masz tłumik a nie wzmocnienie. Jedyna zaleta Twojego rozwiązania to pominięcie przeszkód w postaci ścian.
Masz racje tylko że staram się odwlec w czasie skakanie po dachach i szukanie trasy na nowe kable. Po starych już nie przejdę.
Pomijam już fakt częstotliwości oraz MIMO.
Napisz proszę więcej co masz na myśli pisząc częstotliwości oraz MIMO.
Ale zakłócenie pracy mostu może powodować problemy z urządzeniami które dostają IP z DHCP głównego routera. Tu może by istniał sens lokalnych serwerów DHCP (z odpowiednimi zakresami) po moście bezprzewodowym.
Właśnie nad tym się zastanawiałem. Czy nie zrezygnować ze wspólnego adresowania w całej sieci i nie włączyć dwóch lokalnych serwerów na obu końcach mostu? Tracę kontrolę nad urządzeniami w budynkach B i C, pytanie czy spowoduje to na stabilną pracę samego mostu? Nie wiem czy po zmianie bramki VoIP poradzą sobie z podwójnym NATem ?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze: Napisz proszę więcej co masz na myśli pisząc częstotliwości oraz MIMO.
W skrócie - większa prędkość mostu.
komputerowylamer pisze: ....Właśnie nad tym się zastanawiałem. Czy nie zrezygnować ze wspólnego adresowania w całej sieci i nie włączyć dwóch lokalnych serwerów na obu końcach mostu? Tracę kontrolę nad urządzeniami w budynkach B i C, pytanie czy spowoduje to na stabilną pracę samego mostu? Nie wiem czy po zmianie bramki VoIP poradzą sobie z podwójnym NATem ?
Trudno jest odnieść się do Twoich wątpliwości nie znając całej sieci.

Do tej pory sądziłem, że masz lokalne serwery DHCP i zastanawiasz się czy je wyłączyć a teraz wynika, że ich nie masz i zastanawiasz się czy je włączyć.

Absolutnie nie wpłynie to na jakąkolwiek stabilizację pracy mostu. Jedyny pozytyw jaki uzyskasz włączając DHCP to możliwość drukowania na drukarkach lokalnych będących w tej same sieci. W przypadku braku DHCP host chcąc odnowić dzierżawę adresu IP nie będzie mógł tego zrobić i w konsekwencji utracisz komunikację pomiędzy hostami w tej sieci. Skoro jednak teraz tak masz to wiesz czym to pachnie. Włączenie lokalnych serwerów DHCP spowoduje tylko komplikację w komunikacji pomiędzy budynkiem A a budynkiem B, którego sieć będzie za NAT.

Reasumując - skacz po dachach i ciągnij kable. Szkoda czasu na tego potworka i nad tworzeniem nowych problemów tylko z powodu braku kabli na dach. Jest takie powiedzenie "chcieć to znaczy móc" a Ty wyraźnie cały czas odwracasz to powiedzenie i szukasz pomysłu jak tu się narobić by potem mieć takie same lub podobne problemy.

Powodzenia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: matek451 »

Ale co mają dać zmiany tych WR-741, sprzętowo wiadomo ze to muzeum, softowo Gargoyle to optymalny wybór, łatwość tworzenia mostu na Gargoyle znane od lat i to jedyna zaleta tego twojego zestawu. Na co chcesz to wymienić i po co? W kwestii DRUCIARSTWA to co masz to szczytowe osiągnięcie w SISO1X1, dobre maksimum z 10 lat temu. Od tego czasu robi się to na dedykowanych zewnętrznych punktach dostępowych , najlepiej UBNT.
Móje ostatnie mosty na NS 5AC Loco na dystansach 50-100m zapięły się na 200-300Mb/s, na dziś nie ma lepszego wyboru w kwestii wydajność do ceny. Sam czekałem 4 m-ce na ponowne pojawienie się w sprzedazy i od razu kupiłem na zapas 10 sztuk bo klienci czekają juz na montaż . Most na UBNT odpalasz raz i zapominasz na lata.
To ma być modernizacja pod internet ze światłowodu czy pudrowanie syfa który teraz masz?
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Dziękuje koledzy. Jeszcze dwa pytania:

1.
Absolutnie nie wpłynie to na jakąkolwiek stabilizację pracy mostu. Jedyny pozytyw jaki uzyskasz włączając DHCP to możliwość drukowania na drukarkach lokalnych będących w tej same sieci. W przypadku braku DHCP host chcąc odnowić dzierżawę adresu IP nie będzie mógł tego zrobić i w konsekwencji utracisz komunikację pomiędzy hostami w tej sieci. Skoro jednak teraz tak masz to wiesz czym to pachnie. Włączenie lokalnych serwerów DHCP spowoduje tylko komplikację w komunikacji pomiędzy budynkiem A a budynkiem B, którego sieć będzie za NAT.
Nie do końca to zrozumiałem. Miałem wrażenie że kiedy włączę DHCP wa ruterach na końcach mostu to drukarki lokalne będą w innych sieciach i zostaną niewidoczne ? Może jednak uporządkuje się ruch sieciowy?
Gdzie poczytać więcej o podobnych konfiguracjach , budowie sieci z podsieciami. Kiedy warto włączać a kiedy wyłączać dhcp?

2. Co przemawia za 5 GHz? Gdzie poczytać o konfiguracji takich anten?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze: 2. Co przemawia za 5 GHz? Gdzie poczytać o konfiguracji takich anten?
? ?

Nigdzie nie poczytasz. Konfiguracja 5GHz wygląda tak samo jak 2,4GHz. Za 5GHz przemawia mniej urządzeń w tej częstotliwości i mniej zakłóceń. Są też na tym szybsze transfery (to chyba wiesz, że WiFi 5GHz jest szybsze ?).
komputerowylamer pisze: ...
Gdzie poczytać więcej o podobnych konfiguracjach , budowie sieci z podsieciami. Kiedy warto włączać a kiedy wyłączać dhcp?
Nigdzie nie poczytasz o podobnych konfiguracjach bo są one nieprawidłowe. "Podsieci" tworzy się na VLANach i są one raczej sieciami równoległymi (istnieją obok siebie) a nie podrzędnymi (jedna w głębi drugiej).

Generalnie NIGDY się nie opłaca włączać w takiej sieci dodatkowego DHCP bo wtedy część urządzeń jest za NAT i trudno jest się do nich dostać bez przekierowań czy też mapowań. DHCP był rozpatrywany u Ciebie i przez Ciebie bo masz taką sieć a nie inną i taką wiedzę a nie inną. Ja jedynie odpowiadałem na Twoje pytania ale absolutnie nie zalecam włączania DHCP w jednej sieci.

Może być jakaś specyficzna sytuacja gdy celem jest ukrycie kawałka sieci ale i tak w takim wypadku powinno się podziału (wydzielenia sieci) zrobić na VLANie a nie poprzez uruchamianie dodatkowego serwera DHCP gdzieś w głębi sieci tak jak jest to możliwe u Ciebie.

komputerowylamer pisze: ...
Miałem wrażenie że kiedy włączę DHCP wa ruterach na końcach mostu to drukarki lokalne będą w innych sieciach i zostaną niewidoczne ? ...
Jeżeli w budynku np. C włączysz DHCP (de facto włączysz NAT) to sieć w tym budynku nie będzie widoczna dla budynków A oraz B. Natomiast hosty w budynku C będą widziały drukarki w budynkach A i B. Blokada nastąpi tylko w jedną stronę.
komputerowylamer pisze: ...
... Może jednak uporządkuje się ruch sieciowy?
Co masz na myśli pisząc "uporządkuje" uwzględniając pomysł włączenia DHCP ?

[edyta]
Naprawdę ciężko się rozmawia gdy nie rozumiesz wielu rzeczy i wymyślasz... zrób jak uważasz ale najlepiej będzie jak ten sprzęt wymienisz. Proponowane LOCO ma MIMO * 2 czyli łączy się na dwóch kanałach a to podwaja transfer - aby na swoim sprzęcie to uzyskać musiałbyś wystawiać drugą antenę... a przecież nie będziesz skakał po dachach...

Naprawdę szkoda ten temat ciągnąć dalej.. uwierz.
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Rozumiem, że czekam mnie wymiana sprzętu jeśli chcę zmodernizować sieć. Dopytałem o DHCP bo nie nie wiedziałem czy moja aktualna konfiguracja jest prawidłowa. Z tego co piszesz wnioskuję że konfiguracja jest Ok. Nie tu leży przyczyna niestabilnej pracy sieci. Reasumując, zmiana urządzeń nadawczych rozwiąże problemy.
Dzięki. Pozdrawiam. Do następnego razu :papa:
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze:... Z tego co piszesz wnioskuję że konfiguracja jest Ok. Nie tu leży przyczyna niestabilnej pracy sieci. ...
Sam wiesz, że wieszają się mosty. Napisałem Tobie w pierwszej swojej wypowiedzi, że przyczyną problemów w Twojej sieci był wybór tych Tp-linków na most. To nie są urządzenia do takiej pracy. Mogło to jakiś czas działać raz gorzej, raz lepiej ale generalnie one się do tego nie nadają.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: jfk »

Jeżeli już kupować używane urządzenia? To masz na portalu A... Router Cisco Meraki MR16 802.11 a/b/g/n PoE RJ-45 po 100 zeta za szt. W używki UBNT ryzykownie się pchać (jako rozreklamowana marka są za drogie/ryzykowne-to urządzenia zewnętrzne, podatne na uszkodzenia elektrostatyczne w sezonie burzowym... ).
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

jfk pisze:Jeżeli już kupować używane urządzenia? To masz na portalu A... Router Cisco Meraki MR16 802.11 a/b/g/n PoE RJ-45 po 100 zeta za szt. W używki UBNT ryzykownie się pchać (jako rozreklamowana marka są za drogie/ryzykowne-to urządzenia zewnętrzne, podatne na uszkodzenia elektrostatyczne w sezonie burzowym... ).
Mam bardzo mieszane uczucia co do porady Kolegi. Oczywiście kupowanie używanego sprzętu zawsze jest obłożone ryzykiem. Czasem większym, czasem mniejszym (w zależności od źródła i rzetelności sprzedawcy). Natomiast nie zgodzę się z argumentacją Kolegi opisującej powody tych wątpliwości.

Po pierwsze - na pewno Meraki to urządzenia pozostawiające daleko w tyle Tp_linki i Ubiquiti razem wzięte - to nie ulega żadnej wątpliwości ale...

Po drugie:
1) Cisco Meraki MR16 nie są urządzeniami zewnętrznymi ! Urządzenia do pracy na zewnątrz mają odpowiednio skonstruowaną budowę oraz ich elementy elektroniczne zabezpieczone są przed skroplinami. Wystawianie urządzenia indoor na zewnątrz to spore ryzyko.
2)
... UBNT ryzykownie się pchać (jako rozreklamowana marka są za drogie
Nie jest to prawdą. Urządzenia jak na swoje możliwości i swoją trwałość są za tanie! Tak, są to urządzenia, które powinny kosztować więcej choć jako konsument oczywiście nie chcę by tak było. Chcę jedynie podkreślić ich jakość.

2)
... ryzykowne-to urządzenia zewnętrzne, podatne na uszkodzenia elektrostatyczne w sezonie burzowym...
Każde urządzenie wystawione na zewnątrz są narażone na uszkodzenia elektrostatyczne ale zmartwię Kolegę. Urządzenia w domu także ulegają awariom w związku z wyładowaniami atmosferycznymi gdyż zdecydowana większość uszkodzeń pochodzi z linii energetycznej i / lub z linii teleinformatycznej (skrętki). Przed skutkami tych uszkodzeń stosuje się zabezpieczenia zarówno dla rządzeń umieszczonych na zewnątrz jak i dla tych wewnątrz. Pozostaje pytanie dlaczego więc urządzenia Ubi ulegają awariom ? Powodów jest wiele: koszt dobrze zrobionej instalacji, która zabezpieczy takie urządzenia często przerasta wartość kilku takich urządzeń - dlatego łatwiej raz na kilka lat wymienić kilak Ubi niż mówić klientowi detalicznemu ( kowalskiemu, który chce założyć internet drogą radiowa): panie... trzeba kupić zabezpieczenia przepięciowe do skrętki, trzeba kupić zabezpieczenia przepięciowe do instalacji elektrycznej, wykonać porządnie instalację wyrównawczą i podłączyć do niej zamontowane urządzenia. Zapewniam Cię, że żaden klient płacący 50 zł abonamentu za m-c nie wykona inwestycji sięgającej często 5-10000 zł. (dziesięć tysięcy) - ani żaden dostawca internetu nie zrobi tego na własny koszt. Z tego powodu nikt nie wykonuje takich instalacji "u Kowalskiego" ale zapewniam Kolegę, że w instalacjach profesjonalnie wykonanych nikt nie pomija czegoś takiego jak instalacja przepięciowa.

Przy zakupie urządzenia używanego ryzyko zawsze występuje (jeśli taki było przesłanie Kolegi) no ale z tego chyba każdy zdaje sobie sprawę a proponowane prze Kolegę Meraki także są urządzeniami używanymi więc... zakup ich także jest ryzykowany.
komputerowylamer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-01-05, 22:34

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: komputerowylamer »

Po drugie:
1) Cisco Meraki MR16 nie są urządzeniami zewnętrznymi ! Urządzenia do pracy na zewnątrz mają odpowiednio skonstruowaną budowę oraz ich elementy elektroniczne zabezpieczone są przed skroplinami. Wystawianie urządzenia indoor na zewnątrz to spore ryzyko.
Gdzie się je instaluje skoro nie mogą byc na zewnątrz? Jak je ewentualnie wykorzystać w moim przypadku ?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Modernizacja sieci WiFi pomiędzy budynkami

Post autor: Erbit »

komputerowylamer pisze:...
Gdzie się je instaluje skoro nie mogą byc na zewnątrz?
Wewnątrz
komputerowylamer pisze:...
Jak je ewentualnie wykorzystać w moim przypadku ?
To kiepski pomysł. One chyba nawet nie mają żadnych gniazd antenowych (nie wiem, nie miałem w dłoni). Poza tym jak to sobie wyobrażasz? AP wewnątrz i kabel antenowy przez ścianę? Czyli taka kolejna rzeźba ? Pewno da się tylko czy warto ?
ODPOWIEDZ