Na jaką maksymalną odległość można zestawić połączenie WiFi?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gandalf

Na jaką maksymalną odległość można zestawić połączenie WiFi?

Post autor: Gandalf »

Mam pytanie na jaką odległość maksymalną można zestawić połączenie WiFi?
W moim przypadku odległość od nadajnika w lini prostej to 12 km, w tym po drodze rośnie dość gęsty las. Z drugiej strony antena mogłaby być zamontowana na wysokim budynku (2 piętra, pomieszczenia mają 3 m wysokości, jest to więc dość wysoki budynek)położonym na wzniesieniu. Czytałem, że można zestawić takie łącza za pomocą anten parabolicznych. Prosiłbym o jakieś informacje, czy komuś udało się utworzyć takie połączenie?
gość

wlan

Post autor: gość »

zajmuje sie budową takich sieci. Jest to wykonalne ale kosztowne i to bardzo. jak jesteś zainteresowany napisz na ten email co chcesz dokładnie wiedzieć. [email protected] to e mail mojego instalatora on ci odpowie na wszystkie pytania.
Lamer

Re: Na jaką maksymalną odległość można zestawić połączenie WiFi?

Post autor: Lamer »

Witaj
Takie łącze można zestawić po spełnieniu kilku warunków:
1. masz w <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> prawo i śmigasz grubo powyżej dozwolonej mocy 100 mW z anteny
2. jeżeli do tego "wysokiego" budynku dobudujesz jeszcze kilka pięter i postawisz na nim jeszcze maszt
Przy tej odległości ważną rolę gra krzywizna ziemi - będzie to ok. 4-6 metrów dodatkowo. Kolejna sprawa - sama widoczność anten to nie wszystko - potrzebujesz jeszcze aby w strefie Fresnela wokół wiązki radiowej nie było przeszkód. Zgrubnie wygląda to tak - przy tej odległości aby mieć jako tako działający link na 2,4 GHz to musisz anteny powiesić na wysokości: wysokość drzew w lesie (pewnie z 15-20 metrów) plus krzywizna ziemi (ok. 5 metrów) plus 60% promienia strefy fresnela (ok. 11,5 metra) co razem daje 31,5-36,5 metra. Powiedzmy że przy 25-30 metrach ma prawo działać ale nie przy każdych warunkach atmosferycznych.
ODPOWIEDZ