czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yoyo
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2007-05-11, 07:55
Lokalizacja: Wieliczka

czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: yoyo »

na allegro dostępne jest wiele kart wifi
tutaj
zaczynają się od ok 30zł a kończą na kilkuset złotych. Nie mam zbyt dużo kasy, a korzystał będę z publicznych hotspotów o bliżej nieokreślonych parametrach.
I tu właśnie następuje moje pytanie:
czy warto na tym oszczędzać?
może ktoś korzystał z takich kart za 30-40zł i jest w stanie wydac opinie?

aha i jeszcze jedno:
nigdy takiego neta nie używałem więc poprawcie mnie jeśli się mylę, z tego co wycztałem w necie to wystarczy mi laptop + karta wifi na pcmcia i jeśli w pobliżu będzie jakiś darmowy necik (np. hotspot w jakims hotelu) to poprostu moja karta ten sygnał złapie i bedzie hulać ?
yoyo
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2007-05-11, 07:55
Lokalizacja: Wieliczka

Re: czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: yoyo »

nie doczekałem sie odpowiedzi na forum więc kierując się intuicją :P wybrałem kartę ze średniej półki philips
może ktoś ma już doświadczenia z tym modelem ??

poczytałem troszkę na necie i wygląda na to, że jest to jakaś nowość, bo na polskich stronach nie ma prawie nic o tym modelu. Na francuskich i niemieckich znalałem informacje że ta karta jest na chipsecie Atheros (na którymś forum bardzo go polecali) i ma zasięg max 450m. (pewnie w otwartym terenie, ale to i tak dużo)
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Re: czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: hubert »

Nie powiem ci jak się sprawują karty pcmcia ale generalnie uważaj co bierzesz, najlepiej poprzedzić zakup przejrzeniem testów z branżowych magazynów dostępnych w internecie.
Ja miałem do czynienia z dwoma modelami adapterów wifi na złącze usb. Pierwszy był marki Bluetake z serii bw100. Dopóki nie kupiłem drugiego, marki Pentagram z serii Hornet, to nie wiedziałem co za dziadostwo z tego Bluetak'a jest. Bo o ile bluetake po prostu rwał co chwile połączenie, a windows wskazywał cały czas na jakość sygnału jako słaba lub bardzo słaba, o tyle po zainstalowaniu Pentagrama poziom sygnału wskazywany przez windows wynosił cały czs.... ZNAKOMITY. Obydwa adaptery były w takiej samej cenie, 70zł.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: mar_kow »

...Jeśli chodzi o karty wifi to przede wszystkim wybierać te które wykorzystują standard 802.11b (5.5 Mb/s)oraz 802.11g (11Mb/s). W karty obsługujące najnowsze pasmo 802.11n (do 250 Mb/s) nie ma co ładować pieniędzy gdyż nie jest jeszcze popularne a kosztuje znacznie drożej...
...Do surfowania po necie wystarczy w zupełności pasmo b ale żeby sprawnie połączyć dwa komputery w sieci i kopiować dane wskazane jest ze względu na szybkość pasmo g.
...Ten Philips jest O.K. - trzeba tylko sprawdzić czy już nie posiadamy wifi wbudowanego w laptopa... (często się to zdarza zwłaszcza paniom...)
...Jeśli chodzi o pieniądze to można kupić z powodzeniem dowolną używaną kartę za 30, 40 zł i cieszyć się bezprzewodowym netem.
...Inna sprawa jeśli chodzi o darmowe hotspoty... Darmowe są ale nastąpi wielkie rozczarowanie ze strony hoteli - w ostatnich dwóch jakich byłem w Wawie (Ibis, Kyriad Prestige) oferowały i owszem necik wifi ale za słoną kasę... W Ibisie był to hotspot Idei (płatny) a w Kyriad miejscowy za 10 zł za 2 godz liczone od momentu odpalenia. Teraz zabieram w podróż lapka z simdatą i po problemie (jest o wiele taniej tym bardziej że często podróżuję). Czasami można się natknąć przypadkowo na bezpłatny ale co za sens biegać po mieście z laptopem i sprawdzać sieć...
...W niektórych restauracjach są oznaczenia hotspotów ale... niekoniecznie darmowych - trzeba za nie zapłacić sms-em..
...Ale - powodzenia w szukaniu...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: zDaleKi »

yoyo pisze:nie doczekałem sie odpowiedzi na forum
Nie doczekałeś się, bo zamieściłeś pytanie na forum "Co wybrać - sprzęt" - które dotyczy GSM.

Przenoszę na sub-forum -> Internet radiowy

---

Tak dla ścisłości:
mar_kow pisze:...Jeśli chodzi o karty wifi to przede wszystkim wybierać te które wykorzystują standard 802.11b (5.5 Mb/s)
5,5Mb/s - to prędkość można powiedzieć faktyczna, ale standard teoretycznie przewiduje 11Mb/s.
http://pl.wikipedia.org/wiki/802.11b#802.11b
mar_kow pisze:oraz 802.11g (11Mb/s).
Tu natomiast jest teoretyczna 54Mb/s / praktyczna jak podają niektóre źródła 11Mb/s.
http://pl.wikipedia.org/wiki/802.11b#802.11g
mar_kow pisze: W karty obsługujące najnowsze pasmo 802.11n (do 250 Mb/s) nie ma co ładować pieniędzy gdyż nie jest jeszcze popularne a kosztuje znacznie drożej...
Tutaj teoretycznie masz rację, ale nie należy aż tak uogólniać.
mar_kow pisze:...Do surfowania po necie wystarczy w zupełności pasmo b ale żeby sprawnie połączyć dwa komputery w sieci i kopiować dane wskazane jest ze względu na szybkość pasmo g.
Dodam, że karty B zazwyczaj nie obsługują nowszych metod szyfrowania i już z tego względu bym ich nie polecał (nie będzie możliwości podłączenia się do APków z szyfrowaniem np. WPA). Po drugie jeżeli AP będzie ustawione w tryb tylko G, to także kartą B do niego się nie podłączymy. Dlatego sprzętowi B mówimy stanowcze nie ;)
Ostatnio zmieniony 2007-05-24, 07:03 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
yoyo
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2007-05-11, 07:55
Lokalizacja: Wieliczka

Re: czy ktoś na tym pracował -> tanie karty wifi

Post autor: yoyo »

dzieki za wszystkie odpowiedzi

mar_kow napisał:
...Inna sprawa jeśli chodzi o darmowe hotspoty... Darmowe są ale nastąpi wielkie rozczarowanie ze strony hoteli - w ostatnich dwóch jakich byłem w Wawie (Ibis, Kyriad Prestige) oferowały i owszem necik wifi ale za słoną kasę...
Spędze parę miesięcy w niemczech i zabezpieczam się na całej linii, tzn. biore laptopa z kartą wifi i siemensa ax72 z kablem usb, żeby w razie braku radiówki kupić tam kartę sim lokalnego operatora i korzystać z gprs
mam też nadzieje, że tam internet jest choć troszke tańszy niż u nas.

mar_kow napisał:
Ten Philips jest O.K. - trzeba tylko sprawdzić czy już nie posiadamy wifi wbudowanego w laptopa... (często się to zdarza zwłaszcza paniom...)
no bez przesady... :D

BliSki napisał:
Nie doczekałeś się, bo zamieściłeś pytanie na forum "Co wybrać - sprzęt" - które dotyczy GSM.

Przenoszę na sub-forum -> Internet radiowy
hmm to wiele wyjasnia :)
ODPOWIEDZ