Nokia 6021

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Nokia 6021

Post autor: Sundance_kid »

Można powiedzieć, że jest to bliźniaczy model dość popularnej Nokii 6020. Telefony na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym. Potem możemy zauważyć o wiele lepszy tył 6021 i brak aparatu. Różnice między telefonami są małe, ale jednocześnie przez nie możemy skierować telefony do zupełnie innej grupy odbiorców. 6020 jest bardziej telefonem dla młodzieży: aparat (co prawda VGA ze skłonnością do robienia „beczki”), większa ale nie oszałamiająca ilość pamięci (3,5 MB w 6020 do 2,3 MB w 6021).
Obydwa telefony wyposażone są w port podczerwieni, którym bezproblemowo prześlemy pliki do innych urządzeń. Nokia 6021 dodatkowo posiada Bluetooth co daje możliwość podłączenia np. słuchawki lub bezproblemowego używania jako modem (możemy ja postawić tak gdzie mamy najlepszy zasięg – ja np. trzymałam swoją na zewnętrznym parapecie ;) ). Bardzo dużą różnicę możemy zauważyć w wykonaniu obudowy: 6021 tylnią klapkę ma zrobioną z materiału imitującego skórę (podobnie jak Nokia e65) co daje bardzo ładny efekt a co najważniejsze nie rysuje się ani nie ma na telefonie odcisków palców. Telefon posiada joystick jednak jest on dobrze wykonany i nie ma żadnego problemu z przycinaniem się.
Według producenta bateria ma wytrzymać 330 godzin w stanie czuwania. Czyli prawie dwa tygodnie. Moja staruszka ma ponad dwa lata, cały czas na oryginalnej baterii i w przypadku częstego używania (rozmowy, smsy) bateria wytrzymuje ponad 5 dni.
Telefon ma wbudowany modem GPRS/EDGE. Niestety EDGE tylko klasa 6 co daje nam maksymalnie 177,6 kb/s. W praktyce udało mi się wyciągnąć z niej 14 KB/s czyli sporo niżej od teoretycznych wartości maksymalnych.
Do połączenia z komputerem możemy wykorzystać kabel DKU-5 lub CA-42. Lepszym rozwiązaniem jest użycie BT. Telefon jest rozpoznawany w systemie jako standardowy modem BT, robimy dialupa, podłączamy ładowarkę (niestety za stary telefon na ułatwienie typu ładowanie z USB ) i śmigamy. Bez ładowarki możemy cieszyć się Internetem około 3 godzin.
Jedna rzecz w tym telefonie bardzo mnie zaskoczyła: przesłałam sobie zdjęcie o wadze około 400 KB, supernowoczesnywszystkomający e250 nie był w stanie otworzyć tego typu pliku (za duży) a stara Nokia pięć sekund i obrazek wyświetlony.
Reasumując za niewielką kwotę możemy kupić bardzo dobry telefon do dzwonienia, pisania smsów i do przesyłu danych. Jedyną wadą tego telefonu jest słaba klasa EDGE, o innych technologiach nie wspominam. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to następca Siemensa s55 – taniego modemu GPRS. Bardzo polecam tą Nokię, jest to po prostu dobry telefon do komunikacji bez żadnych zbędnych bajerów.

[Zdjęcia dodam potem]
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nokia 6021

Post autor: Jo_gurt »

Miałem ten telefon (6021) przez ostatnie 2 lata, teraz służy mojej mamie. Podpisuję się pod wszystkim co tu naskrobałaś :) Szczególnie rewelacyjnie przedstawia się czas pracy na baterii w porównaniu z dzisiejszymi wynalazkami (mówię to jako posiadacz Nokii E51 z baterią nowej generacji, dzięki której telefon wytrzymuje... ledwo 4 dni jak się za dużo nie korzysta; strach pomyśleć co jeśli bateria by była "starej generacji").
A tutaj mój test EDGE na tym telefonie: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=79621#79621 jak widać wynik bardzo podobny do twojego.
pi
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2008-01-19, 19:51
Lokalizacja: okolice ?odzi

Re: Nokia 6021

Post autor: pi »

Również jestem od niemal 2 lat szczęśliwym uzytkownikiem tego telefonu.

Z uwagi na niezbyt wyśrubowane parametry transferu danych nie wiem, czy warto go jeszcze komuś polecać jako modem do ciągłego użytkowania (do okazjonalnego jak najbardziej!), ale podkreślić należy jedną ważną cechę: to jest prawdziwy TELEFON. To urządzenie nie udaje kieszonkowego centrum multimedialnego, ale jako telefon sprawdza się wyśmienicie - jest wygodny w obsłudze, ma wszystko czego ja oczekuję od telefonu i... nic więcej! Główne zalety: sprawnie działający BT, komendy głosowe, intuicyjna obsługa, 3 rodzaje podłączenia do PC (IR, BT, kabel), estetyczna i TRWAŁA obudowa i naprawdę długi czas pracy na baterii. Dane producenta wcale nie są przesadzone: dzwonię raczej niewiele i nowa bateria wytrzymywała mi 12-14 dni, obecnie mogę liczyć na ok. 10-11 dni bez ładowania. Dlatego też nie mam ochoty zmienić mojej 6021 na coś modnego i "wszystkomającego". Cóż mi po super bajerach, jeśli telefon nie pozwoli mi wykonać pilej rozmowy, bo właśnie padła bateria? ;)

Obecnie ten telefon można kupić bardzo tanio i jeśli ktoś szuka po prostu dobrego TELEFONU to serdecznie polecam ten model. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że pod wieloma względami jest on godnym następcą niezwykle udanej, "nieśmiertelnej" Nokii 6310i.
ODPOWIEDZ