Router Edimax 3g-6200n

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

Test Edimax 3g-6200n.

Główne funkcje/cechy:

=> Kompatybilny z wi-fi "n" (draft-n),
=> Możliwość korzystania z szerokopasmowego modemu xDSL,
=> Jeden port USB,
=> 4x gniazdo RJ45
=> Bardzo prosta instalacja poprzez kreator zamieszczony na płycie CD,
=> W nowszym sofcie możliwość pracy jako serwer druku.

Kompatybilne modemy:

=> Huawei:

E160E / E160G / E169G / E170
/ E180 /E219 / E220 / E270 / E272/ E618 /
E620 / E630 / E800 / EC228

=> Globetrotter ICON:

225/401

=> Sierra:

875U / 880U / C885(AT&T) / Compass
885U / Aircard 875 / Aircard 880E / 888

=> ZTE:

MF622 / MF626 / MF627 / MF628
/ MF636 / MF638

=> Novatel:

MC950D / Merlin XU870

I wiele innych, których raczej nie oferują nasi operatorzy, cała lista dostępna na stronie www.edimax.pl

Cena routera: 135zł zakupiony na allegro z 24-miesięczną gwarancją.
Teraz router kosztuję około 170zł, także zdrożał trochę przez te 3 miesiące.

W zestawie otrzymujemy:

=> Router Edimax 3g-6200n,
=> Zasilacz sieciowy,
=> Kabel USB do modemu,
=> Instrukcja obsługi w języku Angielskim, w języku Polskim dostępna na dołączonej płycie CD,
=> Oprogramowanie,
=> Podstawka pod router żeby mógł stać pionowo.
=> Kabel sieciowy,
=> Gwarancja.

No więc tak, router używam już od 3 miesięcy wraz z modemem Icon 225 i nie ma z nim najmniejszych problemów. Testowałem także modem Huawei e160 i też nie sprawiał problemów, wystarczyło podłączyć pod usb, a router sam się logował do sieci.

Sprawdzałem także pracę przez RJ45, nie było żadnych problemów.
Interfejs użytkownika jest bardzo czytelny i raczej nie ma problemu z konfiguracją, jest bardzo szczegółowa instrukcja na płycie z której można skorzystać.
Co do zasięgu to jest on w całym domu, a nawet 100m od domu (mieszkam na wsi), przez 3 ściany są 4/5 kresek zasięgu, jestem bardzo zadowolony, myślałem w sumie że będzie gorzej w sprzęcie za tak małe pieniądze;)

Daje kilka fotek:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek


Z tyłu urządzenia mamy przełącznik do włączenia/wyłączenia sieci wi-fi, jest także przycisk którym resetujemy urządzenie po dłuższym przytrzymaniu.
Jedyne co mnie denerwuję troszkę w tym routerze to fakt, że gdy jest ciemno ciągle mruga niebieska dioda i oświetla mi cały pokój, ale planuje zakleić panel z diodami.

=>Czy warto kupić router?

Myślę że tak, jest to chyba najtańszy sprzęt dla modemów 3G, nie sprawia żadnych problemów, bardzo łatwa konfiguracja, jestem ogólnie bardzo zadowolony, za te pieniądze nic lepszego nie kupicie.
Ostatnio zmieniony 2009-12-10, 09:16 przez dziobak99, łącznie zmieniany 8 razy.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: zDaleKi »

Dziękujemy za recenzję dziobak99, ale czy jest szansa abyś zamiast tych fotek podlinkowanych z innej strony zrobił własne?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

BliSki,
Nie ma problemu, zaraz coś zrobie :cfaniak:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: zDaleKi »

Super, zatem czekamy :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: adamos22 »

Mam takie pytanko co tego sprzętu, bo na niektórych stronach piszą, że max obsługiwana przez niego prędkość to 7,2 Mb/s - czy tak jest w rzeczywistości ?
Czyli np. podłączając do niego modem HSPA+ 21Mb/s nie będzie można wykorzystać jego potencjału ?
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

Wydaję mi się że o prędkości to tylko modem decyduje, poza tym raczej nie będziesz miał nigdzie powyżej 7,2 Mb/s...
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: sp6huk »

dziobak99 pisze:poza tym raczej nie będziesz miał nigdzie powyżej 7,2 Mb/s...
W HSPA+ przy mało obciążonej stacji bazowej można mieć spokojnie ~10-12 Mb/s, a w Cyfrowym Polsacie zdarzają się transfery rzędy ~20 Mb/s ;) Tylko w CP takie ładne transfery są na razie, bo usługa jest dopiero testowana. Jak przybędzie klientów to nie będzie już tak pięknie działać :hyhy:
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: SQ08 »

Ogolnie to 3G-6200n ma ogromna zdolnosc do zmniejszania transferu. U mnie jest to srednio 0.5 Mbps mniej, gdy podlacze moj stick do niego. A na Mac'u bez routera mam jakies 5 Mbps D. i 1.2 Mbps U. Kiedy stick jest wlozony do routera to predkosci D. i U. spadaja nawet o 20 % . Problem ten wystepuje u wielu uzytkownikow tego routera i na kazdej wersji firmware, wiadomo ze chodzi o WLAN, na LAN jest wszystko dobrze.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
gorbi24
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-24, 12:07
Lokalizacja: łódzkie

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: gorbi24 »

Mam takie pytanko. Chwilowo mam internet na kartę z modemem HUWEI E160 podłączony do tego routera.Od 8 godzin komputer nie był włączany a kasy ubywa z konta i nie wiem teraz czy ktoś się włamał przez WiFi czy router sobie bierze dane jak jest włączony?
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

gorbi24,
Modem jest cały czas połączony z siecią więc jakieś pakiety danych muszą iść...
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: mar_kow »

gorbi24 pisze:[...]czy router sobie bierze dane jak jest włączony?
Witam Wszystkich Forumowiczów po dłuższej nieobecności i życzę wszystkiego najlepszego z okazji Świąt :super: .
Co do pytania - ruch pewnie jest generowany przez aktualizacje programu antywirusowego, windowsa lub innych. Nawet Acrobat Reader z chwilą połączenia również pobierze automatycznie aktualizację. Trzeba wszystko wyłączyć lub ewentualnie włączyć blokadę połączeń na firewall'u.
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

mar_kow pisze:Witam Wszystkich Forumowiczów po dłuższej nieobecności i życzę wszystkiego najlepszego z okazji Świąt :super: .
Co do pytania - ruch pewnie jest generowany przez aktualizacje programu antywirusowego, windowsa lub innych. Nawet Acrobat Reader z chwilą połączenia również pobierze automatycznie aktualizację. Trzeba wszystko wyłączyć lub ewentualnie włączyć blokadę połączeń na firewall'u.
Ale kolega napisał że komputer był całkowicie wyłączony...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: wojteks »

gorbi24 pisze:Od 8 godzin komputer nie był włączany a kasy ubywa z konta
Ile tej kasy ubywa za 8 godzin? Sprawdź po pierwszej godzinie ile ubyło a potem po 7.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: mar_kow »

dziobak99 pisze:Ale kolega napisał że komputer był całkowicie wyłączony...
Tak, ale na czym sprawdzał stan konta? Włączając komputer celem sprawdzenia konta, ten w trakcie pociągnie dane. Ewentualnie można sprawdzić przekładając kartę do telefonu. Poza tym, włączony router przez cały czas generuje minimalny ruch, odpowiada na "zapytania" nawet gdy jest zabezpieczony...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: YaHooo »

mar_kow pisze:Poza tym, włączony router przez cały czas generuje minimalny ruch, odpowiada na "zapytania" nawet gdy jest zabezpieczony...
Szczególnie jak się korzysta z p2p. Wtedy adres IP może pozostawać przez dłuższy czas w bazach danych trackerów. No i każdy klient po włączeniu próbuje łączyć się z tym adresem. Jak router jest włączony to pewnie ma stały IP, więc pytania mogą dochodzić.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

A ja mam jeszcze takie pytanie, może ktoś się orientuję, czy ten modem będzie na pewno współpracowałem z moim routerem:
http://www.allegro.pl/item859880337_hua ... i_24h.html
Chodzi o to, że ma inny soft, ale to chyba nie powinno mieć znaczenia prawda?
Znaczy się ja bym kupił z innej aukcji z gwarancją, ale chodzi mi tylko o ten soft Mobile Partner czy to będzie z tym śmigało ?
A i jeszcze jedna aukcja:
http://www.allegro.pl/item867214814_hua ... _nowy.html
Zmieni się w tym łatwo soft ? bo sim-lock to chyba nie problem, a kusi mnie cena bardzo i to że działają one bezproblemowo raczej, siostra ma i nie narzeka:)

[ Dodano: 2009-12-30, 13:55 ]
Już kupiłem inny z ery, więc nieaktualne :)
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: lechowiec »

SQ08 pisze:Ogolnie to 3G-6200n ma ogromna zdolnosc do zmniejszania transferu. U mnie jest to srednio 0.5 Mbps mniej, gdy podlacze moj stick do niego. A na Mac'u bez routera mam jakies 5 Mbps D. i 1.2 Mbps U. Kiedy stick jest wlozony do routera to predkosci D. i U. spadaja nawet o 20 % . Problem ten wystepuje u wielu uzytkownikow tego routera i na kazdej wersji firmware, wiadomo ze chodzi o WLAN, na LAN jest wszystko dobrze.
Fatalna wiadomość. Czy przy niższych prędkościach koło 110 kB/s w sieci 3,5G również ten router będzie stanowił wąskie gardło i spowalniał ruch po wifi??
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

Mi nie spowalnia wcale, mam taki sam download na routerze jak i na modemie podłączonym do kompa :cfaniak:
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: MAREKMAREK »

Mam pytanie: Czy jak podłącze modem do tego routera, to jest możliwość wymuszenia 3G ? , mam słaby sygnał 3G i dlatego to pytanie.
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: SQ08 »

Jezeli ustawisz na komputerze w aplikacji do laczenia tylko UMTS , to bedzie sie 3G-6200n tylko poprzez UMTS laczyl. Ogolnie w ustawieniach tego routera nie jest to mozliwe, takie cos ustawiasz na komputerze.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: ja.michal »

SQ08 pisze:Ogolnie w ustawieniach tego routera nie jest to mozliwe, takie cos ustawiasz na komputerze.
A jakieś komendy AT można tam wpisywać?
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: SQ08 »

Nie.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: ja.michal »

Jak to mówią: Lypa. :]
conrdd
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2010-01-04, 17:29
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: conrdd »

SQ08 pisze:Jezeli ustawisz na komputerze w aplikacji do laczenia tylko UMTS , to bedzie sie 3G-6200n tylko poprzez UMTS laczyl. Ogolnie w ustawieniach tego routera nie jest to mozliwe, takie cos ustawiasz na komputerze.
Hmmmm. Ale przecież korzystając z modemu podłączonego przez router GSM nie korzystamy z żadnej aplikacji na komputerze bo obsługę modemu przejmuje router - dzięki czemu nie ma konieczności pracy przykładowego komputera stacjonarnego podłączonego po Lanie by lapek łączył się z netem po wifi. A na laptopie również nie odpala się żadnej "iplus menadzero podobnej"aplikacji bo tylko laczysz się z routerem po wifi. Podobnie - chyba - zabezpiecza to przed nieopatrznym wejściem w tryb CSD (o co jednak dopytuję w innym miejscu forum).

W ustawieniach routera konfiguruje się dane dotyczące łącza - w moim przypadku polegało to tylko na wpisaniu kodu PIN i po kilku godzinach zmianie numeru z *99# na *99***1# (to drugie miałem we właściwościach "iplus menadzera" ale na pierwszym nr defaultowym też łączyło)
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: MAREKMAREK »

No i właśnie.. Kupiłem ten router, ale modem po podłączeniu pod router łączy się tylko poprzez EDGE, jak podłącze do kompa, to wraca UMTS ? , Macie pomysł co z tym zrobić ? :)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: dziobak99 »

MAREKMAREK pisze:No i właśnie.. Kupiłem ten router, ale modem po podłączeniu pod router łączy się tylko poprzez EDGE, jak podłącze do kompa, to wraca UMTS ? , Macie pomysł co z tym zrobić ? :)
W aplikacji na kompie w ustawieniach wybierz "Tylko 3G/umts" i po problemie :)
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: MAREKMAREK »

Dobra.., na razie hula aż miło na 2 kompach - chyba automatycznie UMTS znalazł ... , mam pytanie nr.2 - Czy jest możliwość przesłania pliku z komputera stacjonarnego do laptopa przez wifi ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: wojteks »

MAREKMAREK pisze:Czy jest możliwość przesłania pliku z komputera stacjonarnego do laptopa przez wifi ?
Jeżeli poprawnie skonfigurujesz PC i laptopa to tak.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: SQ08 »

conrdd pisze:Hmmmm. Ale przecież korzystając z modemu podłączonego przez router GSM nie korzystamy z żadnej aplikacji na komputerze bo obsługę modemu przejmuje router - dzięki czemu nie ma konieczności pracy przykładowego komputera stacjonarnego podłączonego po Lanie by lapek łączył się z netem po wifi. A na laptopie również nie odpala się żadnej "iplus menadzero podobnej"aplikacji bo tylko laczysz się z routerem po wifi. Podobnie - chyba - zabezpiecza to przed nieopatrznym wejściem w tryb CSD (o co jednak dopytuję w innym miejscu forum).

W ustawieniach routera konfiguruje się dane dotyczące łącza - w moim przypadku polegało to tylko na wpisaniu kodu PIN i po kilku godzinach zmianie numeru z *99# na *99***1# (to drugie miałem we właściwościach "iplus menadzera" ale na pierwszym nr defaultowym też łączyło)
Po prostu zrob jak mowie, podlacz modem do PC i ustaw w aplikacji do laczenia tylko UMTS i tak sie tez twoj modem polaczy jak bedzie podlaczony do routera.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Router Edimax 3g-6200n

Post autor: MAREKMAREK »

Coś takiego jak tu ? http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... highlight=
Dodam że PC ma windows 7 a lapek XP SP3 .
ODPOWIEDZ