Router TP-Link TL-WR1043ND

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

sonic2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-02-22, 15:48
Lokalizacja: @@@

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: sonic2 »

Witam,

w domu mam internet dostarczany drogą radiową przez lokalnego dostawcę.

Chcę zakupić ten router i w związku z tym mam kilka pytań:

1). Czy ten model TL-WR1043ND do tego rodzaju netu się nadaje ?

2). Czy da radę z mocą/zasięgiem jeśli będzie zamontowany na piętrze, a z lapkiem będę na parterze: po drodze 2 ściany z cegły i betonowy strop, ale po drodze również są obszerne schody, które chyba będą polepszały możliwości zasięgu ; odległość w linii prostej przez przeszkody ca. 15 m ??

3).Czy ten router można podpiąć bezpośrednio do kabla idącego od anteny radiowego internetu, czy potrzebny jest przed nim dodatkowo jakiś modem ?

Zaawansowanym znawcom te pytania mogą się wydawać proste, ale każdy kiedyś zaczyna ;)
Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: krystianb »

Ten router ma tylko jedno radio, albo wifi, albo dostęp do sieci operatora (nie wiem czy możliwy na fabrycznym sofcie) i nic tu 3 anteny nie pomogą.
Co do zasięgu to prawo głównie ogranicza jego zasięg, różnice są raczej minimalne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Jo_gurt »

sonic2 pisze:3).Czy ten router można podpiąć bezpośrednio do kabla idącego od anteny radiowego internetu, czy potrzebny jest przed nim dodatkowo jakiś modem ?
Zależy czy ten kabel od anteny to koncentryk czy skrętka.
Do kompa wtykasz prostokątną wtyczkę (RJ45) czy nakręcasz okrągłą (jakiś rodzaj TNC)?
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Romek »

krystianb pisze:Ten router ma tylko jedno radio, albo wifi, albo dostęp do sieci operatora
Zgadza się.
krystianb pisze:nie wiem czy możliwy na fabrycznym sofcie
Na fabrycznym nie da rady - nie ma trybu WISP ani Client.
sonic2 pisze: Czy da radę z mocą/zasięgiem jeśli będzie zamontowany na piętrze, a z lapkiem będę na parterze: po drodze 2 ściany z cegły i betonowy strop,
Powinien sobie poradzić, jeśli nie ten - to żaden nie da rady. :D
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
sonic2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-02-22, 15:48
Lokalizacja: @@@

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: sonic2 »

Witam ponownie,
Przyjechałem właśnie do domu z trasy i chciałem sprawdzić dokładnie „naocznie” jak mam podłączone; obecnie mam w domu internet rozprowadzony „po kablu” -> ten kabel idący od anteny radiowego internetu, w domu podłączony jest wtyczką RJ45 do switcha D-Linka DES-1008D. Nie ma żadnego dodatkowego urządzenia jako modem.

Jako dodatkową informację mogę podać, że mój sąsiad odbierający tak jak ja internet radiowy ma modem TP-Link TL WR743ND i u niego wszystko działa bez dodatkowego modemu. I pewnie bym kupił taki sam, ale chciałem model o mocniejszym zasięgu ( z trzema antenkami ;) ) bo sąsiad ma mniejszy dom i parterowy, a mój z piętrem.

No i u mnie prędkość i tak ogranicza mi karta laptopa do 150 Mb/s – więc te 300 Mb/s i tak bym nie osiągnął. Wybierając ten model TL-WR1043ND sugerowałem się jedynie tym, żeby miał mocniejszy zasięg.
Ale piszecie powyżej, że źle wybrałem, więc już chyba zostanie mi tylko kupić model taki sam jak u sąsiada bo wiem przynajmniej, że pracuje prawidłowo na naszym radiowym necie. Ale ten jego model kosztuje tylko ca.100 zł, więc założyłem, że jest za tani, aby działał u mnie przez betonowy strop - może błędnie założyłem jednak.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Rilicek »

1. Cena nie jest wyznacznikiem zasięgu routera.
2. Jeżeli internet rozdzielasz switchem, to 1043ND jak najbardziej się nadaje.
3. Jeżeli chodzi o zasięg to najlepiej router ustaw gdzieś w centralnej części swojego domu.
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Romek »

TP-Link TL WR743ND
Mam ten ruter nie jest zły, ma podobnie jak wszystkie TP-LINKI dobry zasięg.
Mogę go polecić do przeciętnego mieszkania lub małego domu.
Mam również TL-WR1043ND - jest szybszy, ma dzięki MIMO (3 antenom bardziej równomierne pokrycie) i dzięki innemu chipsetowi radiowemu zdecydowanie większy zasięg, może pokryć sygnałem nawet 2 piętrowy dość duży dom - mój :D (ustawiasz go centralnie w budynku).
Do większych domów mogę go śmiało polecić. :ok:
Podobnie zresztą jak TL-WR941ND który ma identyczne radio

[ Dodano: 2012-02-25, 21:20 ]
sonic2 pisze: obecnie mam w domu internet rozprowadzony „po kablu” -> ten kabel idący od anteny radiowego internetu, w domu podłączony jest wtyczką RJ45 do switcha D-Linka DES-1008D.
sonic2 pisze:Wybierając ten model TL-WR1043ND sugerowałem się jedynie tym, żeby miał mocniejszy zasięg.
Nada się, bierz śmiało TL-WR1043ND lub TL-WR941ND te modele mają mocniejsze WiFi od pozostałych TP.
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
sonic2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2012-02-22, 15:48
Lokalizacja: @@@

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: sonic2 »

Dzięki wszystkim za wskazówki. Jednak na koniec chcialem się upewnić czy dobrze wszystko zrozumiałem:

- w domu mam internet dostarczany drogą radiową przez lokalnego dostawcę i stosuję switch D-Linka DES-1008D jako rozdzielacza "po kablu". Nie mam żadnego innego urządzenia dodatkowo, więc prawdopodobnie on ma w sobie modem (no bo do radiowego chyba musi być jakiś modem).

Piszecie, że skoro internet rozdzielam switchem to się nadaje model TL-WR1043ND - ten który chciałem zakupić i to mnie cieszy.

Jednak padło również stwierdzenie, że się nie nadaje bo "nie ma trybu WISP ani Client" (nie do końca wiem o co chodzi) - ale rozumiem, że w tym momencie skoro switcha zostawiam i do niego dopiero podłącze TL-WR1043ND ( kabel od anteny->switch-> modem wi-fi) to się nadaje i będzie funkcjonował.

czyli mogę kupować potrójnego-antenkowca ;) , czy dobrze rozumuję koledzy ??

PS.
Chciałem Wam kliknąć "pomógł", ale nie mam/nie widzę takiego przycisku .
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: wojteks »

sonic2 pisze:więc prawdopodobnie on ma w sobie modem
Masz w antenie router dlatego działa Ci w domu przez switch.
Nie potrzebujesz routera a tylko AP (można tak też router skonfigurować).
sonic2 pisze:Chciałem Wam kliknąć "pomógł",
To może tylko autor tematu.
Nie pomagam na PW!
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Witam

Mam szybkie pytanie: kupiłem ten router i na razie chcę go potestować na oficjalnym FW nie mniej jednak wygląda na to że router na starszy oficjalny soft - czy można bez problemu go wgrać i potem jak będę chciał wrzucić open wrt nie będzie problemów ??

Pozdrawiam

PS-co do wifi jak faktycznie wyglądają parametry nadawania w ujęciu procentowym (może ktoś wie) ??
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
ariel_matrix
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2012-05-17, 14:02
Lokalizacja: Tczew

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: ariel_matrix »

witam,
poczytaj tutaj na temat tego routera i softu jaki można na niego wgrać:
OpenWRT

swojego czasu miałem połączony ten router bezprzewodowo do nadajnika wifi, następnie udostępniałem internet poprzez wifi i po lanie.

jak masz więcej pytań to pytaj...

PS
zobacz czy w ustawieniach WAN masz możliwość wyboru DHCP bezprzewodowo.
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Witam

Na razie nic nie zmieniałem po za wgraniem nowego oficjalnego FW z 4.05.2012 (dodana opcja print serwer w opcjach usb)

Póki co testuje sobie ten router i chodzi dobrze :ok:

Na razie w przypadku usb testuje sobie pendrive'a 32GB bo na dysk jakiś większy 2,5" nie mam kasy.

Natomiast mam pytanko: czy w przypadku jeżeli "nie potrzebowałbym" dodatków w stylu torrent itp. jest jakiś faktyczny powód aby zmienić soft na linux'a w tym routerze ?? Czy podstawowe funkcje jakie daje sam goły soft to coś więcej niż OFW ?? (oczywiście poza dodaniem ext)

Pozdro
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
Max548
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-19, 11:07
Lokalizacja: Polska

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Max548 »

Witam.
Wgrałem najnowsze firmware od producenta żeby przetestować Print Serwer i szczerze jestem zaskoczony że działa z Brother MFC-235C (trzeba wgrać ich program na komputerze do wykrycia drukarki przez router), w kwestii hub USB niestety ale w sekcji Storage Sharing będzie wykrywał tylko po jednym dysku :(. Jakby TP-LINK zabrał się za firmware i dodał wsparcie na torrenty i poprawił USB na wiele dysków to bym pewnie przy nim pozostał. Teraz siedzę na OpenWRT GargoylePL i ubolewam w tym że nie obsługuje Brothera. Najlepiej jakby ktoś zrobił podobny program jak od Tp-linka "USB Printer Controller" albo poprawić p910nd żeby było możliwość tez skanowania.
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Mam mały problem z tym router'em. Od jakiegoś tygodnia najpierw pojawiły się błedy systemowe (dioda sys off) restart nie wiele pomagał bo po dwóch dniach zrobiło się to samo więc zrobiłem factory setings i niby było wszystko oka aż do dzisiaj... dzisiaj zauważyłem diodę sys świecącą cały czas ech...

Mam wgrany najnowszy OFW TP LINK czy przypadkiem ten soft nie jest za bugowany ??

W każdej z sytuacji po pojawieniu się problemu nie da się wejść do ustawień jedynie można zrobić reset wyłączając zasilanie.

Podejrzewam że zanim wystąpił ten błąd... dostałem dziwnie na maila statystykę jakoś dziwnie starą bez najnowszych wpisów potem przyszedł kolejny uaktualniony o wpisy z 1.06. ech...

Może ktoś wie o co z tym chodzi ?? :szok:
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
dawidl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-06-04, 06:32
Lokalizacja: z okolicy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: dawidl »

mam pytanie: czy do tego routera można podłączyć 2 modemy na usb (przez zastosowanie jakiegoś huba) z internetem od różnych operatorów tak aby urządzenia podłączone do routera np 2 komputery i każdy z nich pobierał internet z wybranego modemu? Np. komputer 1 korzysta tylko z internetu z modemu 1, a komputer 2 korzysta tylko z internetu z modemu 2? czy jeśli się da podpiąć 2 modemy to można stworzyć 2 sieci wifi?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: key »

Dwoch sieci WiFi nie odpalisz na jednym radiu. Mozna by probowac wstawic jakis stik WiFi - o ile znajdziesz sterowniki.

Teoretycznie, z alternatywnym softem, grzebiac w IPTABLES + VLAN + routingu istnieje mozliwosc zrobienia routingu miedzy czterema sieciami (dwie zewnetrzne, dwie wewnetrzne), ale watpie zeby osoba poczatkujaca zabawe z sieciami sobie z tym poradzila.
Nie pomagam na PW.
dawidl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-06-04, 06:32
Lokalizacja: z okolicy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: dawidl »

dzięki za szybką odpowiedź.
czyli z tego co zrozumiałem 2 sieci wifi nie odpalę, ale można podłączyć 2 modemy i kablami rozdzielić sygnał pomiędzy 2 komputerami? jeśli tak to poradziłbyś jaki hub kupić?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: key »

Ostroznie. Zabieg o ktorym piszesz to wyzsza szkola jazdy. Nie zrobisz tego na GUI - musisz dosc gleboko pogrzebac w firmware routera. Myslisz ze dasz rade?

HUB potrzbujesz z zasilaniem aktywnym, wydajnosc zasilacza > 2A.
Nie pomagam na PW.
dawidl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-06-04, 06:32
Lokalizacja: z okolicy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: dawidl »

sam na pewno nie dam rady tego zrobić, ale wiem że istnieje taka możliwość. dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: LiO19 »

Odpalisz 2 sieci wifi bez problemu na OpenWRT ;)
dawidl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-06-04, 06:32
Lokalizacja: z okolicy

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: dawidl »

mógłbyś się podzielić jak to zrobić?
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: LiO19 »

Normalnie ;)
Do

Kod: Zaznacz cały

/etc/config/wireless
Dodajesz

Kod: Zaznacz cały

config 'wifi-iface'
        option 'device' 'radio0'
        option 'mode' 'ap'
        option 'network' 'lan'
        option 'ssid' 'SSID1'
        option 'encryption' 'psk2'
        option 'key' 'haslo'

config 'wifi-iface'
        option 'device' 'radio0'
        option 'mode' 'ap'
        option 'network' 'lan'
        option 'ssid' 'SSID2'
        option 'encryption' 'psk2'
        option 'key' 'haslo'
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: key »

To nie sa dwie sieci a jedna siec z dwoma SSID.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: LiO19 »

są 2 sieci, mozesz zrobić jeszcze w network lan2 i tu ustawic lan2 i masz 2 sieci ;)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: key »

Nie, to jest jedna siec, dopiero po tym co napisales w poscie powyzej robia sie dwie sieci, z czego druga wisi w powietrzu. ;)

Pozostaje ci jeszcze tylko dolozenie VLAN, konfiguracja serwera DHCP, bridge, routingu, firewall....

I uzyskujesz chodzaca po chinsku (jako-tako) skrzynke z podzialem pasma na dwie sieci.
Nie pomagam na PW.
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Ja mam takie pytanie czy open wrt obsłuży modem z play tego huawei'ja 3131 ??
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Jo_gurt »

lee99, z tego co na szybko wygooglałem to tak. Ale warto by było potwierdzić.
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Aha a jak to w ogóle wygląda czy jest jakaś możliwość blokowania żeby nie pobierało za dużo danych ?

Coś jak netlimiter pro tylko z softu w routerze biorąc pod uwagę wykorzystanie modemu 3G
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: Jo_gurt »

A według jakich kryteriów byś chciał blokować?
lee99
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2009-09-20, 12:04
Lokalizacja: Katowice

Re: Router TP-Link TL-WR1043ND

Post autor: lee99 »

Widzisz.... jak korzystałem z mobilnego dostępu do sieci jak stacjo to używałem netlimitera jako dodatkowego firewalla żeby za dużo nie żarło danych a wiadomo że sam system sobie śmiga po sieci ot tak...

I teraz za jakiś czas może zdarzyć się że tak że przerobie sobie ten router na openwrt z obsługą 3g H3131 żeby mieć po wifi całość a nie tylko pod jednego kompa i zastanawiam się właśnie czy da się jakoś to ograniczyć już z poziomu routera czy wykorzystując netlimiter już samym osie (a np. tego bym niechciał) ;)

Pozdro
Huawei E3131u2
RBM One
Samsung GT-S5380D
ODPOWIEDZ