Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jagrok
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-04-10, 01:59
Lokalizacja: wloclawek

Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: jagrok »

Witam

Jakiś czas temu, u swojej rodziny postanowiłem "zamontować" internet, jako że z zasięgiem nie było rewelacji, W3 - zasięg GPRS/EDGE, Play zasięg 1-2 kreski w odległości 500 metrów od zabudowań, postanowiłem podpisać umowę z Orangem w technologii CDMA ( 24 msc ), od razu byłem wyposażony w antenę na 450MHz, początkowo udało mi się uzyskiwać 2Mbit/256Kbit jednak po kilku miesiącach użytkowania tej usługi słyszałem to co raz większe skargi na temat działania tego internetu.
Umowa właśnie dobiegła końca, więc została wypowiedziana, koniec za 19 dni.

Zacząłem więc analizować moje wcześniejsze spostrzeżenia i po odwiedzeniu tego forum,
zdecydowałem się na zakup anteny Cybertecha na pasmo 1900-2100 MHz, kupiłem trochę w ciemno nie będąc pewnym czy będę w zasięgu UMTS 900 MHz czy UMTS 2100MHz.
Dodatkowo wyposażyłem się w modem E3131 w zapasie E169, oraz Router TP-LINK MR3420, Internet Play na Kartę z opcją 4 Mbit

Według mapy i doświadczeń na tym terenie nigdy nie udało mi się złapać sygnału za pomocą telefonu wewnątrz budynku, Budynek otoczony jest z trzech stron lasem, co może dodatkowo utrudnić przeszukiwanie sieci.
Dopiero na otwartym polu 500 metrów od zabudowań chodząc z laptopem można było coś tam osiągnąć ewentualnie wchodząc na dach, nie wysoki ale zawsze zwiększający widoczność.

Wyposażony już w cały nie zbędny sprzęt wykonałem instalację, MR3420 - bez Gargoyla, jakoś nie mam do niego przekonania i zbyt mało czasu aby kombinować.

Siedząc trochę na dachu z podłączonym laptopem, modem i programem NetInfo zacząłem badać co się tam ciekawego dzieje.
Początkowo miałem wrażenie że antena nie działa, kierowałem się do najbliższych nadajników i cisza sygnał na poziomie -91dBM jak był tak był, jednak jak się okazało modem wybierał zupełnie innego BTS-a niż mi się mogło wydawać, najprawdopodobniej w Dobrzyniu n. Wisła ( na podstawie CIDu nie mogę nic ciekawego stwierdzić, brakuje go w bazie )
Ustawiłem modem więc na sztywno na technologię UMTS 2100 aby ewentualnie ograniczyć możliwość łapania stacji z zasięgiem UMTS 900, mimo to cały czas zgłaszał się ten sam CID.

Zacząłem więc manewrować anteną w kierunku wcześniej wspomnianej miejscowości.
O to wyniki, moim zdaniem całkiem rewelacyjne.

Pomiar bez anteny
CID: 45323 -91dBM 35% CSQ 11

Pomiar już z anteną
CID: 45323 -75dBM 61% CSQ 19

Całkiem nie zły zysk, ostatecznie udało mi się osiągnąć nawet

-73dBM 64%

O to wynik z Anteną
Obrazek

A tutaj późniejszy pomiar z anteną odłączoną

Obrazek


Reasumując udało mi się osiągnąć wspomniane 17dBi wzmocnienia o którym pisze producent.

Co to mi dało
Bez anteny osiągałem maksymalnie DL:2,5Mbit; UL:0,10Mbit a więc bez rewelacji, zwłaszcza że zależało mi na wyższym uploadzie i w miarę przyzwoitym pingu.

Po podłączeniu anteny wyglądało to wszystko już dużo dużo lepiej:
DL:4,00 Mbit UL:0,58 Mbit

pingi do sip.ipfon.pl na poziomie 61 ms, dzięki czemu spokojnie można rozmawiać przez telefon.


Poniżej zdjęcia po zakończonej instalacji.



Obrazek



Od góry zaczynając:
- Cybertech 17dBi UMTS 2100
- MadeInHome z allegro WiFi 2.4 GHz
- CDMA 450 MHz antenka
- antenka DVB-T ( też dzisiejsza instalacja )

Pozdrawiam polecając wam szczerze anteny od Cybertecha.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: kmy »

jagrok pisze:Od góry zaczynając
straszne zagęszczenie, ale jeśli działa OK
jagrok pisze:polecając wam szczerze anteny od Cybertecha
ja to robię już od 2 miesięcy, na 15 dbi z 10 km mam 42 % (w TnI) sygnału z Plusa na 2100 MHz
jagrok pisze:antenka DVB-T

siatkowa to niezbyt dobry wybór, z którego nadajnika odbierasz i który MUX?
jagrok
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-04-10, 01:59
Lokalizacja: wloclawek

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: jagrok »

Nadajnik oddalony 45 km w prostej lini - Płock - Rachocin ( Sierpc )
MUX 2 i MUX 3

Łapie też MUX z Konina, ale tu tylko pobrał mi listę kanałów.

Siatkowa się sprawdza w miare dobrze, mam wrażenie że i tak mam przesyconą moc,
chciałem kierunkową ale odradzili mi, zbyt bliska odległość do nadajnika chyba że pokusiłbym sie o Raszyn 120 km
Gdybym tam mieszkał na codzień to pewnie bym się pobawił.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: krystianb »

jagrok pisze:Siatkowa się sprawdza w miare dobrze, mam wrażenie że i tak mam przesyconą moc,
Pewnie jeszcze wzmacniacz Ci wcisnęli. Z takiej odległości to tyłem siatki ze wzmacniaczem da się TV odbierać :rotfl:
jagrok pisze:chciałem kierunkową ale odradzili mi, zbyt bliska odległość do nadajnika
Ehh cóż anteny są różne, na taką odległość to 8 elementowa powinna być w sam raz. Może nawet mniejsza.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
jagrok
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-04-10, 01:59
Lokalizacja: wloclawek

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: jagrok »

Miałem zamiar wywalić wzmacniacz bo skręcenie mocy na zasilaczu dawało 0% jakości i sygnału.
Muszę kupić sam symetryzator i wtedy powalczyć, jak będzie oczywiście na to czas.
r0siu
Stały użytkownik forum
Posty: 128
Rejestracja: 2010-12-28, 17:09
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: r0siu »

Ja mam ciekawą sytuację co do DVBT. Mam zwykłą najtańszą siatkę z czerwoną płytką. Na początku antena była skierowana na Konin ~ 40km i ręcznie wyszukałem kanały z MUX2 z konina + 3 analogi TVP1 / 2 / info. Wszystko śmigało pięknie. Przyszedł mocny wiatr. Antena nie była mocno przykręcona i się przestawiła. Kanały DVB-T z Konina bez różnicy. Analogi lekko się pogorszyły. Ale to nic. Przypadkowo grzebiąc w ustawieniach dekodera DVB-T zrobiłem auto skan i co mi znalazło?? Na tej krzywej antenie łapie z 3 nadajników:

Obrazek

Dekoder na każdym pokazuje 100% i wszystko śmiga bez problemów. Siatka nie jest taką złą anteną:)

Co ciekawe że do łodzi leci przez dom i odległość mi nie przeszkadza i tak jest 100%
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: wojteks »

r0siu pisze:Analogi lekko się pogorszyły
Co masz takiego cennego w analogach żeby warto było je odbierać jak masz DVB-T.

Jeżeli masz wzmacniacz to go zlikwiduj.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: krystianb »

r0siu pisze:Na tej krzywej antenie łapie z 3 nadajników:
Bo to jest produkt antenopodobny, cały zysk daje wzmacniacz, a antena ze wszystkich kierunków łapie tak samo.
r0siu pisze:Co ciekawe że do łodzi leci przez dom i odległość mi nie przeszkadza i tak jest 100%
Najprawdopodobniej odbicie.
r0siu pisze: Siatka nie jest taką złą anteną:)
A jak stary samochód/skuter jedzie albo ktoś w pobliżu zapala fajkę, zapalniczką piezoelektryczną to obraz staje :cwaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
r0siu
Stały użytkownik forum
Posty: 128
Rejestracja: 2010-12-28, 17:09
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Test instalacyjny E3131 + Cybertech 17dBi(2100) + MR3420 8km

Post autor: r0siu »

Wzmacniacz jest :) kiedyś go odepnę.

Analog musi być do 31.05 bo na razie mam tylko mux2
ODPOWIEDZ