Router o standardzie N, a prędkość przy równoczesnej współpr

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
artinen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-23, 19:09
Lokalizacja: Polska

Router o standardzie N, a prędkość przy równoczesnej współpr

Post autor: artinen »

Planuję kupić nowy router klasy N (TP-Link TL-WR841N) bo po zwiększeniu przepustowości mojego łącza do 40Mb prędkość wifi klasy G przestała mi wystarczać. Mam jednak mały problem i nie mogę nigdzie znaleźć na niego odpowiedzi, a mianowicie:

Jak wiadomo router wifi klasy N jest kompatybilny wstecz z klasami B oraz G. Nie wiem natomiast jak będzie wyglądała współpraca takiego routera w sieci gdzie równocześnie pracują trzy odbiorniki różnych klas czyli laptop (wifi klasy N), smartfon (wifi klasy N) i PeCet (wifi klasy G).

Zakładając, że router będzie ustawiony tak żeby nadawać w sygnał w klasie N to jak to będzie wyglądało w praktyce?

1) Czy laptop i smartfon będą korzystały z wifi o prędkości klasy N, a stacjonarny pecet będzie wykorzystywał tylko maksymalną prędkość przewidzianą dla wifi klasy G?

2) Czy w związku z tym, że jedno z urządzeń korzystających z sieci ma kartę wifi gorszej klasy od standardu N to router sam zaprzestanie nadawania sygnału w klasie N i zmniejszy przepustowość dla wszystkich urządzeń do klasy G w związku z czym nie tylko pecet, ale również laptop i smartfon będą musiały korzystać jedynie na prędkości klasy G choć mają karty wifi kompatybilne ze standardem N?

Wydaje mi się, że zastosowanie będzie tu miała sytuacja opisana w punkcie pierwszym jednakże nie jestem pewny i dlatego proszę o pomoc w temacie bo jeśli w grę wchodzi sytuacja opisana w punkcie drugim do w moim przypadku wymiana routera bez równoczesnej wymiany karty wifi mija się z celem jaki chcę osiągnąć.

Z góry dziękuję wszystkim za okazaną pomoc..
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Router o standardzie N, a prędkość przy równoczesnej wsp

Post autor: kris_kjk »

artinen pisze:2) Czy w związku z tym, że jedno z urządzeń korzystających z sieci ma kartę wifi gorszej klasy od standardu N to router sam zaprzestanie nadawania sygnału w klasie N i zmniejszy przepustowość dla wszystkich urządzeń do klasy G w związku z czym nie tylko pecet, ale również laptop i smartfon będą musiały korzystać jedynie na prędkości klasy G choć mają karty wifi kompatybilne ze standardem N?
Tak to będzie wyglądało jak powyżej.

Wystarczy przedłużacz USB do stacjonarnego (aby umieścić kartę USB wyżej niż PC), a do niego kartę WiFi N USB i wtedy wszystko będzie działało w N. Wymuszamy w routerze tryb N. Takie karty USB WiFi N 150Mbps można kupić od 30 zł (z wysyłką), kartu USB na 300Mbps są ok. 2x droższe. Przy większych odległościach, mocniejszym zabezpieczeniu, warto zainwestować w sprzęt na 300Mbps, takie np. karty USB są solidniejsze, większe, mają dożo lepsze anteny. Ewentualnie router umieścić w pobliżu PC (lecz nie za blisko) i podłączyć kabelkiem sieciowym.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router o standardzie N, a prędkość przy równoczesnej współpr

Post autor: key »

kris_kjk pisze:Wystarczy przedłużacz USB do stacjonarnego (aby umieścić kartę USB wyżej niż PC), a do niego kartę WiFi N USB i wtedy wszystko będzie działało w N
Pomijajc ze OP juz tu nie mieszka:

Podpinania stacjonarow do sieci poprzez WiFi to nie za bardzo szczesliwy pomysl.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ