Test anteny LTE Sorensen 1800

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ml13 »

Podejrzewam że niewiele. Miałem dwie anteny Sorensen 17dbi wersja na ping (wiadomo tu 100% bełkot). Zysk jest, może 7-10dbi z 6m kablem, a czasem mimo dokładniego ustawiania gorzej niż jakby router był w miejscu anteny (trzeba kombinować z kątem, wysokością, daje to więcej niz ustawienie panelu na bts). Trzeba nią bardzo dokładnie trafić w idealny punkt, gdzie na całym panelu będzie najlepiej rozchodzic się fala z bts. Antena dobrze poprawia SINR. O ile pobawimy się dużo z ustawieniem. Router w najlepszym miejscu u mnie osiąga nieco ponad 30Mbs na 6-7 uploadu, antena: 40-43 na 4-10 uploadu. Wydaje mi się że skaczacy upload to wina średnio stabilnego masztu, a u mnie zasięg jest dobry tylko punktowo. Antena zdaje egzamin, tym bardziej że cena niższa od cybertecha i ma złącza N.
Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: krystianb »

Mario80 pisze:"Między innymi odległością dipoli od ekranu a więc i kątem widzenia".
Chyba kolesie nie wiedzą co "produkują". Albo anteny są strojone na różną częstotliwość i ta "mocniejsza" prędzej usmaży końcówkę modemu. Bo odległość promiennik od ekranu jest stała i wynosi ½ λ
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Mario80 »

ml13 pisze:Zysk jest, może 7-10dbi z 6m kablem,
Zakladajac, ze masz standardowy kabel H155 to cos maly masz ten zysk. Powinienes miec 14-15dbi zysku.
Poza tym w czasie zaglebienia sie w temat, czesto spotykalem sie z opiniami, ze na tym Sorensenie wyniki byly identyczne, lub lepsze niz na Cybertechu 15dbi MIMO.
krystianb pisze:
Mario80 pisze:"Między innymi odległością dipoli od ekranu a więc i kątem widzenia".
Chyba kolesie nie wiedzą co "produkują". Albo anteny są strojone na różną częstotliwość i ta "mocniejsza" prędzej usmaży końcówkę modemu. Bo odległość promiennik od ekranu jest stała i wynosi ½ λ
No to juz chyba pewniej zamowic rowniez polecanego Cybertecha z dorobionymi koncowkami.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ml13 »

Tak, standardowy EKH155. Też właśnie mi się wydaje, że słaby ale to już drugi Panel z niemal identycznymi parametrami (ostatnio było 8m + 20cm złączki na ts9). Muszę chyba zrobić nowy maszt, bo ten niezbyt utrzymuje dwie anteny ATK 10 i panel. Myślałem, że jak dam wyżej to będzie lepiej, a teraz mimo że dałem na swoje miejsce to parametry skalają niczym magik z okna... Bo raczej wątpię, że jakkolwiek mogą się zakłócać anteny na jednym maszcie (juz jutro pokombinuje z tym, chodź wcześniej dosłownie Panel był przyczepiony do plecków ATK 10tek i działał lepiej) lub to że przez 20cm ścianę, kable są puszczone razem(wszystkie 4).
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ml13 »

Nowy maszt, stabilny no i prędkości jak i parametry z około 5km są naprawdę super, takie jakich oczekiwałem, a nawet lepiej. Niestety na mobilnym nie pokazuje mi RSSI ani żadnego innego parametru, ale mniej więcej telefonem sprawdziłem kiedyś i przy dokładnym ustawieniu zysk to około 10-12dbi. Próbowałem lepiej wycelować i się nie da. Gdyby nie było lasów prawdopodobnie miałbym maksymalne prędkości jakie można osiągnąć (zazwyczaj ponad 60Mbs na 1800 Play to i tak b.dobry wynik). A u mnie to wygląda tak:
1234.png
Antena bardzo ładnie polepszyła SINR i RSRP, co w sumie najbardziej rzutuje na prędkość. A o to prędkość jaką osiągałem:
140936953.png
W Menadżer zadań na zakładce sieć, użycie sieci często dochodzi do 60Mbs. Test robiony w nocy, w dzień prędkości również przekraczają 50Mbs, ale jednak o te 1-3Mbs wolniej. No i nie wiem czy mi się wydaje, ale w nocy parametry są lepsze (RSRP i SINR o około 2). Szkoda, że nie działa u mnie LTE2100, bo Antena wzmacnia to pasmo bardzo dobrze. Nie potrafię jedynie wyjaśnić niskiego upload'u po kablu, po WiFi jest dwa razy większy.
Przepraszam, za post pod postem. Ale chciałem sprostować moje ogólne niezadowolenie z tej anteny. Jedyna rzecz z której mogę być niezadowolony to fakt bawienia się i ustawiania panel dosyć długo, gdyż jak się okazało, parametry są lepsze niżej (2m nad oknem) niż wyżej...A dziś było chyba z -100*, no chyba o 1 zero przesadziłem, ale wiatr dawał po sobie znać :)
Obrazek
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Hermogenes »

Te Twoje badania są bardzo złudne sam zauważyłeś że w nocy parametry są inne. Wartość sygnału może się zmieniać nawet o 10 dB i to co zmierzyłeś kiedyś nijak ma się do tego co zmierzyłeś wczoraj.Musisz mierzyć jednocześnie aby porównywać wyniki i anteny obu urządzeń powinny być poza wzajemną strefą pól bliskich ,a i tak wynik może być obarczony znacznym błędem.W ciągu pisania tego posta RSRP u mnie zmieniło się o 6dBm , a może więcej sprawdziłem tylko 2 razy .poz.Hermogenes
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ml13 »

Chyba niskie temperatury działają przyjaźnie na sygnał(nie odkrywam tego po raz pierwszy), gdyż sygnał w dzień się poprawił zamiast pogorszyć. Specjalnie odpaliłem program na dłużej by widzieć czy wartości skaczą bardzo, na szczeście nie. Prędkości wciąż 50+. Widać na moim przykładzie że krótsze kable i brak konektorów do modemu może dawać realną różnice w sygnale i prędkościach. Parametry gdzie program był odpalony kilkadziesiąt minut:
Bez tytułu.png
Pewnie gdy nadejdzie wiosna będzie nieco gorzej (po drodze do nadajnika przez prawie 4km same lasy, chodź na szczęście w większości iglaste, więc wiele się nie zmieni. Jak widać od mierzenia w nocy wiele się nie zmieniło :)
Obrazek
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Mario80 »

[quote="ml13" dwie anteny ATK 10 i panel.[/quote]
ATK do czego wykorzystujesz?
Porownywales predkosci ATK vs panel?
Jesli juz pisales o tym w tym temacie to daj znac ;)
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ml13 »

Tak. ATK 10 wykorzystuje do LTE800 orange, ale testowałem do LTE1800 Play. Wyniki to: 26-28Mbs/5Mbs przy 10m kablu, gdzie sam router ma 30Mb w tym miejscu i taki sam upload (5-6Mbs)
ATK: 28Mbs
Panel: 55Mbs
Różnica jest dosć spora jak widać. W parametrach sygnału o jakieś 10 prz RSSI, RSRP i SINR.
Obrazek
matthies
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-10-31, 14:16

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: matthies »

A odkopię :)
Dostałem tę antenę, poniewaz pomimo gromu masztów Plus/Aero2 w okolicy, wszystkie są przeciążone.
Mieszkam w Toruniu na Sczanieckiego 10 i wmiarę najstabilniejsze i znośne wyniki osiągam, gdy połączę się z BTS 44075.
W tej chwili wyciagam D 20/U 30, w ciągu dnia jest średnio o połowę gorzej.
W tej chwili bez anteny mam D 12 / U 24.

RSRP -73
RSSI -51
RSRQ -8,3
SINR +0,7

Korzystam z E3372, kabel jest 5m, mieszkam na 9 piętrze, więc na północ od mojej lokalizacji raczej widzę maszty.

Da się cokolwiek poprawić? W ciągu dnia jednak czasami nawet YT na 1080p potrafi się przyciąć...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

Zacznij od zmiany zabytkowego modemu na coś współczesnego z agregacją. Mieszkać w bloku gdzie zapewne jest kabel/światłowód i używać LTE bo 5zł na miesiąc tańsze. Jaki to ma sens?
Nie pomagam na PW!
matthies
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-10-31, 14:16

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: matthies »

nie jest taniej, ale bez problemu mogę net zabrać ze sobą, a niestety często zmieniam miejsce, więc kabel/światło by mnie uziemiło.
Modemów jako modemów na USB chyba nie ma z agregacją z tego co wiem... Router mam bardzo wydajny od xiaomi, którego nie chciałbym zmieniać za bardzo. Jakie urządzenie mógłbym w takim razie użyć?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

Wyboru nie masz, router LTE z agregacją pasm ewentualnie z trybem bridge (o ile używasz "zewnętrznego" IP).
Nie pomagam na PW!
matthies
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-10-31, 14:16

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: matthies »

Plus nie oferuje zewnętrznego IP zwykłym konsumentom.
Jakie routery z modemem LTE-A są teraz na topie? nie za miliony monet ofc ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

Wybór marny, B535, B818 i jeszcze jakiś MiFi od ZTE.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ