Test anteny LTE Sorensen 1800

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Andrzejz78 »

A to moje LTE Orange -101dBm z 15km

Obrazek
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

Andrzejz78 pisze:A to moje LTE Orange -101dBm z 15km
No szału nie ma, ale odległość jednak jeszcze o połowię większa i pewnie teren niezbyt dogodny...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ja.michal »

tadziak, zapytaj lepiej o HSPA+ DC w tym miejscu. ;)
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

ja.michal pisze:tadziak, zapytaj lepiej o HSPA+ DC w tym miejscu. ;)
Ale kogo mam się zapytać - Andrzeja? :)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Andrzejz78 »

tadziak pisze:o szału nie ma, ale odległość jednak jeszcze o połowię większa i pewnie teren niezbyt dogodny...
Teren to jest idealny tylko szczegół tkwi w tiltcie i mocy nadawanina

Z tej samej lokalizacji czyli odległość 15km sygnał Plusa ma u mnie potocznie pisząc około 50% a Orange jakieś 29%
W LTE Orange max co miałem to 15Mb/s a w LTE CP 85Mb/s Jest różnica? ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ja.michal »

tadziak pisze: Ale kogo mam się zapytać - Andrzeja? :)
Tak. ;)

Andrzejz78, pochwal się tym HSPA+ DC na tych antenach. ;)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Andrzejz78 »

ja.michal pisze:pochwal się tym HSPA+ DC
Nie ma za bardzo czym bo coś mi prędkość trochę ostatnio siadła

godz. 20.40

Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ja.michal »

Tak, siadła bardzo. Tak bardzo, że korzystać się nie da. :P
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Andrzejz78 »

No korzystać to się jakoś da ale bywało kiedyś 34Mb/s :cfaniak:
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

Andrzejz78 pisze:No korzystać to się jakoś da ale bywało kiedyś 34Mb/s :cfaniak:
Aż sprawdzę jak to u mnie się kształtuje jak przełączę na tryb 3G ;)

Obrazek - tak wychodzi, ale jakoś odczuwalnie jest znacznie słabszy komfort korzystania z Internetu. Ostatnio w ogóle podjechałem do nadajnika, z którego łapię LTE (Szemudzka Huta, pomorskie), akurat coś grzebał przy nim jakiś facet. Okazało się, że właśnie uruchomili tam LTE na 900 mhz Polkomtela. Nie wiem czy to jest dla kogoś ciekawa informacja?
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tpawel »

Andrzej,
jaki zysk ma ta antena na u900, masz może gdzie sprawdzić lte800?
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Andrzejz78 »

tpawel pisze:aki zysk ma ta antena na u900
Nie mam pojęcia bo siedzę praktycznie cały czas na DC
Ale tak pobieżnie to bts z U900 mam jakiś 2km to sygnał jest jakieś 90-95%
tpawel pisze:masz może gdzie sprawdzić lte800
Mam pozwolenie na lte800 ale nie mogę się zebrać kupić modemu z obsługą tego pasma ;)
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

A może przy okazji któryś z doświadczonych kolegów mi powie - ile z reguły ma przepustowości łącza jeden BTS pod LTE? Tzn. chodzi mi o maksymalne pasmo, jakie 'rozsiewa'. Czy np. to jest tak, że BTS ma przyłącze 50 Mbit i jak dwie osoby coś ciągną to już maks jest po 25 Mbit na osobę?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

tadziak pisze:Czy np. to jest tak, że BTS ma przyłącze 50 Mbit i jak dwie osoby coś ciągną to już maks jest po 25 Mbit na osobę?
Tak jest, kolejnym ograniczeniem jest wydajność sektora, powiedzmy 70Mbps dzielone na 10 użytkowników to już tylko 7Mbps na użytkownika (jeżeli wszyscy ściągają z wydajnych serwerów).
Nie pomagam na PW!
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

wojteks pisze: Tak jest, kolejnym ograniczeniem jest wydajność sektora, powiedzmy 70Mbps dzielone na 10 użytkowników to już tylko 7Mbps na użytkownika (jeżeli wszyscy ściągają z wydajnych serwerów).
To trochę strach brać umowy na 2-3 lata, bo przy obecnej modzie na LTE, wszechobecnej reklamie i 'no limit' prędkości za pare miesięcy mogą kształtować się na poziomie 1-2 Mbitów...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ja.michal »

tadziak, może tak być i w wielu miejscach już się to dzieje.
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

A lekko nie na temat- z czego wynika fakt, że parametr RSRQ zawsze wzrasta z -7 na -10-12 w momencie testowania prędkości (speedtest)? Ostatnio też zauważyłem, że np RSSI mam lepsze (-67) i RSRP też (-96), a RSRQ jakby się pogorszyło i potrafi skakać do -12-13. Jak to wytłumaczyć?

Z góry dziękuję za pomoc.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: atento »

tadziak pisze: RSRQ jakby się pogorszyło i potrafi skakać do -12-13. Jak to wytłumaczyć?

Z góry dziękuję za pomoc.
Wywnioskować z tego RSRQ


Prościej im większa różnica między RSSI a RSRP tym badziewniejsze RSRQ z przyczyn jak w linku np. badziewna antena itd...

RSSI W LTE jest mało istotne, może być bardzo słaby zasięg a wyniki bardzo dobre wystarczy mieć czysty dobry sygnał czyli RSRP i RSRQ
Anteny typu klepana blacha cybertecha czy ta Polska garażowa sorensen pogarszają RSRQ gdyż antena poprawia wszystko jak leci, prościej lubi wzmacniać szum muszli klozetowej bardziej niż pożądany sygnał.

RSSI to sygnał z szumami
RSRP sygnał użyteczny
RSRQ Obliczona jakość sygnału
tadziak
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-11-15, 16:17
Lokalizacja: Gdansk

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: tadziak »

atento pisze: Anteny typu klepana blacha cybertecha czy ta Polska garażowa sorensen pogarszają RSRQ gdyż antena poprawia wszystko jak leci, prościej lubi wzmacniać szum muszli klozetowej bardziej niż pożądany sygnał.
No rozumiem, ale skoro Cybertech i Sorensen są słabe, to czy są w Polsce dostępne porządniejsze anteny? Czasem w ogole u mnie znikają parametry i mam wszędzie N/A (działo się tak zarówno na Cybertechu jak i Sorensenie). Internet jednak mimo to działa.

[ Komentarz dodany przez: krystianb: 2015-05-01, 22:26 ]
Poprawa cytatu.
Ostatnio zmieniony 2015-05-01, 21:26 przez tadziak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: krystianb »

atento pisze:Anteny typu klepana blacha cybertecha czy ta Polska garażowa sorensen pogarszają RSRQ gdyż antena poprawia wszystko jak leci, prościej lubi wzmacniać szum muszli klozetowej bardziej niż pożądany sygnał.
To ciekawe w jaki to sposób konstrukcja w 100% pasywna może mieć tak dziwaczną charakterystykę.
Teoretycznie można zwiększyć tłumienie przód/tył, ale do tego zwyczajnie potrzebna jest większa powierzchnia reflektora.
Być może są konstrukcje z większym tłumieniem polaryzacji ortogonalnych, ale mają też inne ceny.

Aha jeśli używasz routera to powinieneś pomyśleć o porządnym uziemieniu na uchwycie anteny (w tych modelach jest galwanicznie połączony z ekranem, szumu na pewno będzie mniej. Oczywiście ma to swoje minusy i nie wszędzie można to rozwiązanie zastosować. Na pewno nie w budynkach bez instalacji odgromowej. No i też można wysadzić sprzęt jeśli używa się choćby laptopa z 3 pinową, różnice w potencjale masy są nietrudne do wykonania, wtedy można tym nie tylko modem ale i kompa prawie, ze wysadzić, a na pewno nieodwracalnie uszkodzić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:wtedy można tym nie tylko modem ale i kompa prawie, ze wysadzić,
Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest router z WiFi i wszystko po WiFi działające. Padnie modem/router a reszta sprzętów przetrwa chyba że dostanie przepięcie od strony zasilania co też w czasie burzy się zdarza. Fazy zasilania też nie będą miały znaczenia.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Fazy zasilania też nie będą miały znaczenia.
Jeśli masz na myśli kable ethernet to, są one galwanicznie izolowane (a przynajmniej powinny być wg standardów) i to nie powinno mieć znaczenia.

[ Dodano: 2015-05-01, 22:39 ]
wojteks pisze: Padnie modem/router a reszta sprzętów przetrwa chyba że dostanie przepięcie od strony zasilania co też w czasie burzy się zdarza.
Miałem na myśli przypadki, kiedy to na bolcu potrafi być standardowo kilkanaście volt w stosunku do uziemienia budynku. Najłatwiej o to w blokach, ale w domku jednorodzinnym może się zdarzyć, jeśli instalację robił jakiś pacan.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ELS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2015-01-02, 09:29
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ELS »

Anteno: mam akurat jedną z tych anten i skoro są tak złe to dlaczego poziom mojego DL bez anteny wynosi 2-3 Mbit/s a z anteną spokojnie 25 Mbit/s dodam że router jest podpięty do anteny 4m kablami i stoi na oknie a nie gdzieś pod wanną. Guzik mnie obchodzi RRSQ,RRSP,ABS,ESK,MNHY,BGHI i coś tam innego:) Po to stosuję antenę aby mi poprawiła prędkość a nie po to aby 95% sesji połączenia przyglądać nie cyferkom w zmieniającym się RSSQ
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: atento »

wojteks pisze:Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest router z WiFi i wszystko po WiFi działające. Padnie modem/router
Bez obrazy nie wiem co bierzesz ale daj troszkę...



Jak ma paść to i tak padnie wystarczy zle uziemienmie w domu, jak mamy odpowiednie 0 wystraczy przewód z zabezpieczeniem... czy podepnie pod router czy pod komputer i tak może paść wszytstko włącznie z pralką sąsiada...

U mnie w domu wali prosto w dach 6-20 razy w roku :) Stalowy dach robi swoje tylko raz pralka umarła, siostrzencowi w bloku od pioruna padła siecówka na płycie głownej mimo, że nie podpiete przewodem lan! Staszkowi zza rogu mózg wyparował takie to siły nie czyste

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-05-15, 18:31 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-05-15, 17:31 przez atento, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: wojteks »

atento pisze:jak mamy odpowiednie 0 wystraczy przewód z zabezpieczeniem.
Akurat nie, zabezpieczenie przeciw przepięciom wcale nie jest proste, nie jest tanie i zawsze jest wielostopniowe.
Nie pomagam na PW!
franzelot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-16, 19:21
Lokalizacja: Toruń

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: franzelot »

Witam serdecznie. Chciałem zapytać o taką sprawę.
Po podłączeniu anteny panelowej mimo 2x20dbi kabla polaryzacji pionowej do modemu Huawei E3272 transfer się zwiększył, ale po podłączeniu drugiego kabla od polaryzacji poziomej, transfer spadł.
Na małej antence w domu miałem 6/1,5 Mbit po podłączeniu panelowej wzrosło na 12/6Mbit, ale gdy tylko podłączę drugi kabel polaryzacji poziomej spada mi transfer do 6/1Mbit. Co może być tego przyczyną?
Druga sprawa to fakt, że nadajniki mam w odległości ok. 1,3km ale niestety po drodze są drzewa, nie wiem czy zakup takiej anteny to dobry wydatek biorąc pod uwagę problem wskazany powyżej.
Jak prawidłowo ustawić antenę? Wystarczy, żeby tylko ją skierować w miarę w kierunku BTS'a?
Mieszkam w dużym mieście (na obrzeżu, ale nadal w granicach amista), ale stoją pod BTS'em transfer był na poziomie 30-35/17-20Mbit, w dodatku bez żadnej anteny.
Czy zamiana kabli polaryzacji pionowej i poziomej, do testów nie uszkodzi modemu?
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: Blackber »

Zamiana polaryzacji nie uszkodzi modemu. To po pierwsze, a po drugie czy mógłbyś się podzielić informacją co to za antena?
20 dbi to jakieś monstrum,choć pewnie bardziej jakiś chiński wynalazek.Daj link.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to podaj nie prędkości a poziomy sygnału we wszystkich przypadkach. Bez anten, z jedną i z dwoma.trzeba zobaczyć czy nie przesterowałeś sygnału a antena to na bank chińszczyzna tylko w polskim opakowaniu.
franzelot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-16, 19:21
Lokalizacja: Toruń

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: franzelot »

Jeśli chodzi o antenę to ta
http://allegro.pl/extra-mocna-antena-du ... 63662.html
Upraszam o propozycję anten, które polecacie i są sprawdzone.
Mam problem z ustawieniem Top netinfo, po utworzeniu połączenia mogę się połączyć z internetem, ale kiedy chcę sprawdzić jakość sygnału w ustawieniach trzeba zaznaczyć Komunikacja AT-wywala mi błąd, mam wybrany Modem, a jak wybiorę port COM6 (dla mojego modemu) to pojawia się komunikat że trzeba zainicjować modem :(
Może jakieś wskazówki?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anteny LTE Sorensen 1800

Post autor: ja.michal »

franzelot, wyłączyłeś wszystkie inne programy, które mogą korzystać z modemu?
ODPOWIEDZ