Testy i wrażenia po uruchomieniu stacji 5G w Warszawie

Informacje o nowościach dotyczących dostępu do internetu, usług operatorów/ISP związanych z tematyką forum oraz nowościach (sprzęt, oprogramowanie, technologie) dotyczących internetu.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 3655
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Testy i wrażenia po uruchomieniu stacji 5G w Warszawie

Postautor: radius » 2019-09-10, 20:53

"Mieliśmy już okazję sprawdzić sieć nowej generacji w praktyce. Orange testuje 5G w Warszawie, a partnerem pomarańczowego operatora został Ericsson.

...

5G w Orange – nowe informacje

Testy nowej sieci Orange rozpoczęły się już wcześniej w Gliwicach – wraz z Huawei – oraz w górzystym Zakopanem, gdzie 5G rozwijane jest wraz z Ericssonem. Teraz przyszła kolej na zatłoczoną Warszawę, również przy współpracy z Ericssonem, w nieco innej skali niż do tej pory. Na pierwszy ogień pójdzie 9 stacji bazowych i 25 sektorów na Ochocie i Powiślu.

Orange wykorzystuje na potrzeby testów sieci 5G blok 80 MHz na częstotliwości 3400-3480 MHz. Wspomniane pasmo w tym celu udostępnił operatorowi ustawodawca. Telekom chwali się, że to pierwszy w naszym kraju test na taką skalę „w prawdziwym życiu”, gdzie pojawią się występujące w miastach interferencje i na wyniki będzie mieć

Mimo to warszawska sieć 5G od Orange ma osiągać w trakcie testów przepustowość do 900 Mbps.

Wyniki rejestrowany na testowym smartfonie Orange Neva Jet 5G, czyli de facto przebrandowanym telefonie ZTE Axon 10 Pro 5G, potrafiły zbliżyć się do tej granicy. W aplikacji SpeedTest udało mi się osiągnąć około 500 Mb/s stojąc przy budynku, na którego dachu zamontowano stacją bazową. Pod samą stacją bazową zasięg jest najsłabszy, dlatego nic dziwnego, że po drugiej stronie ulicy było to już około 800 Mb/s.

...

Jeśli chodzi o ping, to wynosił on około kilkunastu milisekund.

Po zmianie serwera, z którym łączył się SpeedTest, z umiejscowionego pod Warszawą na taki, który jest zlokalizowany w stolicy i należy do Orange, opóźnienie spadło z 18 ms w okolice 12 ms. Nadal nie jest to jedna milisekunda, którą w teorii można byłoby osiągnąć z wykorzystaniem pełnoprawnego 5G, ale i tak jak na sieć mobilną ten wynik robi wrażenie".

https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=16&t=62278

https://www.spidersweb.pl/2019/09/5g-orange-warszawa-ericsson.html

https://satkurier.pl/news/183695/w-warszawie-uruchomiono-testowa-siec-5g-wideo.html
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych na podstawie eNB i CellID: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043

Wróć do „NEWSy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość