[NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jarek no.1

[NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Jarek no.1 »

Niemal każdy kto poszukuje bądź poszukiwał dostawcy usług telekomunikacyjnych napotkał na problem polegający na nieprecyzyjnym określaniu różnego rodzaju wskaźników świadczących o jakości oferowanej usługi. Przykładowo, poszukujący dostawcy Internetu przyzwyczajeni już są w zasadzie do tego, że operator w przypadku usług dostępu do Internetu podaje jedynie maksymalną szybkość połączenia. W przypadku prób reklamowania usługi działającej wolniej w zasadzie abonent stoi na przegranej pozycji. Często nie są również wyraźnie określone dopuszczalne okresy braku dostępności usługi i wiele innych. To się ma zmienić.

Pisaliśmy o tym, że Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie kontrolował jakość usług świadczonych przez operatorów (w tym rzeczywistą szybkość łącz), w obecnym stanie prawnym jednak może jedynie informować o wynikach, nie może natomiast wpływać na dostawców.

Obecnie dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych mają obowiązek zgodnie z art. 63 Prawa telekomunikacyjnego publikować aktualne informacje o jakości ich świadczenia. Dotychczasowy brak stosownego aktu wykonawczego precyzującego, jakie wskaźniki jakości usług powinny być publikowane powoduje jednak, że dostawcy typują je i publikują według własnego uznania, co nie zapewnia przejrzystej i czytelnej informacji dla użytkowników.

Dziś Prezes UKE zaprosił do udziału w konsultacjach w sprawie katalogu wskaźników jakości publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. UKE podjęło w roku 2007 działania zmierzające do opracowania takich wskaźników, dziś do dyskusji został przedłożony wypracowany katalog 22 wskaźników jakości publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Efektem dyskusji ma być stworzenie listy wskaźników, które będą musiały być udostępniane w ramach ofert na dane usługi (wejdą w życie stosowne akty wykonawcze, które zobligują operatorów). W proponowanym katalogu znalazły się takie pozycje jak maksymalna szybkość transmisji, minimalna, średnia (podane zarówno do użytkownika jak i od użytkownika) oraz wiele niezwykle istotnych parametrów, które będą w przyszłości służyć pomocą poszukującym optymalnej usługi.

źródło: http://dobreprogramy.pl/

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-01-25, 19:11 ]
Przenoszę do Newsów.
Ostatnio zmieniony 2008-01-25, 19:11 przez Jarek no.1, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: zDaleKi »

Jarek no.1 pisze:UKE podjęło w roku 2007 działania zmierzające do opracowania takich wskaźników, dziś do dyskusji został przedłożony wypracowany katalog 22 wskaźników jakości publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Efektem dyskusji ma być stworzenie listy wskaźników, które będą musiały być udostępniane w ramach ofert na dane usługi
No to czekamy na wprowadzenie tego w życie :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Boras »

Wydaje mi się, że taka kontrola nie podniesie standardów dostępu do internetu tym bardziej bezprzewodowego. Widząc reklamy operatorów komórkowych irytuje mnie trochę, że robią wielką sprawę z tego że można osiągnąć prędkość 7,2 Mb/s a sądzę, że większość klientów by zadowoliło bardziej zniesienie limitów albo ustanowienie dolnej granicy prędkości np: na EDGE. To by był krok, który zapewne by pozwolił na konkurowanie z dostawcami internetu "przez kabel". Pewnie musieliby zainwestować w rozbudowę infrastruktury i nie wiadomo jak to by się odbiło na cenach, no ale rynek nie znosi stagnacji i oczekuje od operatorów podwyższania jakości usług.
borysekman
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2008-01-01, 15:27
Lokalizacja: Bogatynia

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: borysekman »

W Polsce to mniej realne niz gdzie indziej. Poza krajami Afryki oczywiscie.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: mar_kow »

Poprawę sytuacji możemy spowodować tylko my sami. A konkretnie poziomem świadomości i wiedzy na dany temat. A tematem jest internet GSM. Jeżeli zaczniemy świadomie kupować a nie ulegać reklamom to operatorzy sami podniosą jakość usług. Bo na plewy wróbli nie nałapią... :) A znam już sporo osób które najpierw kupiło "internet szybszy niż stacjonarny" a później się okazało że może będzie, ale ... później. Takim sposobem łapanych jest najwięcej klientów. Jeżeli ilość naiwnych się zmniejszy, ktoś kiedyś wpadnie na pomysł że coś z tym fantem trzeba zrobić...
Jarek no.1

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Jarek no.1 »

mar_kow pisze:...najpierw kupiło "internet szybszy niż stacjonarny" a później się okazało że może będzie, ale ... później. Takim sposobem łapanych jest najwięcej klientów. Jeżeli ilość naiwnych się zmniejszy, ktoś kiedyś wpadnie na pomysł że coś z tym fantem trzeba zrobić...
Wątpię, u nas robi się to co jest modne a nie przemyślane, pamiętam już modę na: kożuchy, boazerię, magnetowid, etc .... i inne owcze pędy. Im bardziej waląca się chałupa, tym większa antena sat. na dachu.
Z netem bez kabli tak samo...

edit: gaszę sprzęt, ale pioruny walą, w styczniu :gwiazdki:
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Boras »

mar_kow pisze:Jeżeli ilość naiwnych się zmniejszy, ktoś kiedyś wpadnie na pomysł że coś z tym fantem trzeba zrobić...
zawsze pozostaną ci, dla których taki internet jest jedynym rozwiązaniem i ci, którzy chcą mieć internet wszędzie gdzie są
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: mar_kow »

Boras pisze:[...]zawsze pozostaną ci, dla których taki internet jest jedynym rozwiązaniem i ci, którzy chcą mieć internet wszędzie gdzie są
Nie chodzi mi o osoby dla których internet technicznie jest mozliwy tylko poprzez gsm a o tych którzy najpierw pędzą do salonu podpisując dwuletni cyrograf a później szukają rozwiązania problemu. I dopiero wtedy się przekonują jak w prosty sposób mozna było uniknąć nieporozumień. Wystarczy poczytać, zapytać - kilku delikwentów znam osobiście. I nie chodzi o to aby zrezygnować z zakupu - trzeba tylko wiedzieć jaki w danym miejscu operator ma zasięg, jaką technologią operuje. Cena w tym przypadku jest sprawą drugorzędną - najważniejsze aby działało. Mądry Polak po szkodzie to niestety nasza przywara i to całkiem słuszna.
Awatar użytkownika
de_stroy
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2007-01-24, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: de_stroy »

mar_kow pisze:Mądry Polak po szkodzie to niestety nasza przywara i to całkiem słuszna.
Może i racja... Popieram Cię mar_kow, w tym co piszesz. Za dużo jeszcze jest chaotycznych działań w tym kierunku i to nie ze strony operatorów, ale end userów. Wydaje mi się, że takie wskaźniki mogą w pewien sposób ustabilizować sytuację pod względem tego "chcę kupić internet mobilny i patrzę tylko na prędkość max. którą przyciągają operatorzy". Boras, wydaje mi się, że to faktycznie byłaby zbyt wielka idylla... Moim zdaniem nawet nie będzie się opłacało inwestować w taką rozbudowę infrastruktury - i tak najnowsze standardy wyprą hsdpa i będziemy za parę lat korzystać z innych form dostępu do mobilnego internetu i to raczej już z pominięciem operatorów gsm.
Komu w drogę, temu notebook...
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: norbert486 »

Panowie nie popadajmy w przygnębienie i płaczki, nie jest tak źle z tym internetem przez gsm, pomyślcie co było w naszym zasięgu kilka lat temu ,a od razu świat stanie sie inny.. :-)
e50+iplus=180kb/s
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: raven18 »

a ja chyba będę płakał :cry: 2 lata temu miała działać u mnie neostrada :cry:
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Boras »

norbert486 pisze:Panowie nie popadajmy w przygnębienie i płaczki, nie jest tak źle z tym internetem przez gsm, pomyślcie co było w naszym zasięgu kilka lat temu
Świat idzie do przodu a Ci co za nim nie podążają (operatorzy) przestają istnieć na rynku. Więc albo do przodu albo :papa: :papa: :cfaniak: ;)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Sundance_kid »

raven18 pisze:a ja chyba będę płakał :cry: 2 lata temu miała działać u mnie neostrada :cry:
U mnie z 8-10 więc ja to chyba powinnam się już dawno z mostu rzucić.
Jarek no.1

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Jarek no.1 »

Sundance_kid pisze:powinnam się już dawno z mostu rzucić
Masz szczęście że w Łodzi rzek nie ma. :hyhy:
Boras pisze:...Ci co za nim nie podążają (operatorzy) przestają istnieć na rynku...
Melduję posłusznie że ja (odpukać!) poprawę zauważyłem, net lepiej ostatnio działa, może to jakieś postanowienia noworoczne zaczynają wdrażać?
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: mar_kow »

Czasopismo NEXT "aktualności"str. 14:
"NIESPRAWNY RADIODOSTĘP TP
Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich przeprowadziła kontrolę jakości usług radiodostępu "GSM dla stacjonarnych" (GSM4F), świadczonej przez TP. Badania wykazały, że część funkcji nie jest realizowana, a działające usługi mają niewystarczające parametry jakościowe".

Ciekawe czy to tylko przez złośliwość do TP czy badania będą zakrojone na szeroką skalę... :brawa:
Może jednak by coś drgnąło... :super:
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Boras »

:hyhy: mało kto lubi TP ale większość i tak korzysta ;)
swoją drogą ciekawe czy takie informacje o nieprawidłowościach będą podawane na szeroką skale i będą działać hamująco na niezdecydowanych klientów czy tylko w jakichś specjalistycznych portalach itp.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Jo_gurt »

Boras pisze:większość i tak korzysta ;)
czesto nie ma innego wyjscia (chociaz od niedawna sytuacja sie poprawia)
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: [NEWS] Będzie lepiej? Postanowienia UKE o szybkośi i jakości

Post autor: Mikolaj211 »

mar_kow pisze:Delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich przeprowadziła kontrolę jakości usług radiodostępu "GSM dla stacjonarnych" (GSM4F), świadczonej przez TP. Badania wykazały, że część funkcji nie jest realizowana, a działające usługi mają niewystarczające parametry jakościowe".
Ja sam mam taki telefon stacjonarny... Może łatwiej będzie, jak powiem co na tym działa prawidłowo: NIC
Nie działa neostrada (to było oczywiste, tak tylko dodałem, jakby się ktoś łudził, że na terminalu obsługującym GPRS można wyciągnąć 6mb/s), nie działa identyfikacja numeru, jakość rozmów jest nie do przyjęcia!! Łączenie trwa około 20 sekund (zanim zacznie wybierać numer). Może się tym zajmą i mi zrobią normalny kablowy telefon. Wtedy bym skorzystał z nowej oferty ERY na usługi ASDL: 6mb/s, umowa 36msc i tylko 69zł miesięcznie!! Czyli 9zł więcej niż za iplusa :(
ODPOWIEDZ