Rusza LTE w Polsce

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Rusza LTE w Polsce

Post autor: alias »

7. września CenterNet i Mobyland zaprezentują działającą sieć LTE w paśmie 1800 MHz.

W zaproszeniu dla dziennikarzy napisano, że jest to pierwsza na świecie komercyjnie działająca sieć LTE na 1800 MHz. Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że sieć będzie budowana w oparciu o sprzęt dostarczony przez Huawei.
http://www.telepolis.pl/news.php?id=19236

Wie ktoś może w jakim mieście?
Ostatnio zmieniony 2010-09-03, 09:47 przez alias, łącznie zmieniany 1 raz.
Nielimitowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 278
Rejestracja: 2010-06-21, 19:41
Lokalizacja: PL

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Nielimitowany »

Aleksandrów Łódzki z tego co słyszałem.
Awatar użytkownika
KeyMo
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-27, 14:00
Lokalizacja: Kurowo (MAZ)

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: KeyMo »

Kurcze czy to o tym internecie mówili dzisiaj w telewizji że ma zalać Polskę i ma to nastąpić poza miastami za ok.14 miesięcy a w miastach wcześniej?? Akurat tego nie widziałem bo byłem w szkole ale podobno coś tam mówili tylko nie wiem czy o tym :)
DagerPL
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-07-21, 20:22
Lokalizacja: ########

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: DagerPL »

Ja też słyszałem w telewizji że wsie ma objąć ten internet za około 14 miesięcy, ale coś nie chce mi się wierzyć. ;)
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: smrodek11 »

Może ktoś powiedzieć o ile wie, jaki będzie maksymalny zasięg nadajnika? Załóżmy że w terenenie nie zalesionym
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ja.michal »

Można gdybać. Zależy jak operator ustawi. Ale jak ma chodzić pełne LTE to pewnie do 150m od stacji bazowej. Im dalej tym wolniej.
Nielimitowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 278
Rejestracja: 2010-06-21, 19:41
Lokalizacja: PL

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Nielimitowany »

ja.michal pisze:Im dalej tym wolniej.
LTE może się zapchać, jak do niedawna "3G Play'a"? Czy to zjawisko tu nie ma miejsca?

Chciałbym wiedzieć czy tzw: "oddychanie komórki" będzie miało tu miejsce, przy większej liczbie użytkowników na nośną.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: krystianb »

Nielimitowany pisze:Czy to zjawisko tu nie ma miejsca?
Każdy nośnik można zapchać, a radio najłatwiej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: wojteks »

smrodek11 pisze:Może ktoś powiedzieć o ile wie, jaki będzie maksymalny zasięg nadajnika?
Efektywny zasięg komórki LTE to 5km.
Nielimitowany pisze:LTE może się zapchać, jak do niedawna "3G Play'a"? Czy to zjawisko tu nie ma miejsca?
Licząc 200 userów na komórkę po 150Mbps/user to ile wyjdzie chwilowego transferu (backup interentu zapcha każde łącze), taki powinien byc dosył do stacji bazowej=jakieś 30Gbps, ciekawe jak to załatwią?

Pokryją w kilka miesięcy całą Polskę siecią transmisyjną o wydajności Tera bajtów/sekundę dla LTE?
Nielimitowany pisze:czy tzw: "oddychanie komórki" będzie miało tu miejsce, przy większej liczbie użytkowników na nośną.
Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: rio bravo »

Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę limit prędkości i limit danych, które na pewno będą i cenę, więc raczej nie dopuszczą do zapchania sieci tak jak play.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Licząc 200 userów na komórkę po 150Mbps/user
A to nie jest już tradycyjnie na sektor?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: wojteks »

Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: krystianb »

Może jestem ślepy ale nie widzę tam, że przepustowość wynosi 150Mb na użytkownika przy 200 użytkownikach na komórce.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:że przepustowość wynosi 150Mb na użytkownika przy 200 użytkownikach na komórce.
No tak, to pewnie tak jak w CDMA 1 user to maksimum osiągnie a potem coraz mniej na usera.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: valdens »

Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, firma CenterNet rozpoczęła wprowadzanie sieci oferującej połączenia LTE w naszym kraju. Wkrótce będziemy mogli korzystać z szybkiego, bezprzewodowego Internetu.

Polska jest obecnie czwartym krajem na świecie, w którym wprowadzana jest technologia LTE. Pozwoli ona na błyskawiczne przesyłanie danych na smartfony, laptopy czy komputery stacjonarne za pomocą naziemnych nadajników. Prędkość maksymalna sieci to nawet 150 Mb/s. CenterNet zaprezentował dzisiaj LTE podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Firma postawiła na razie tylko trzy maszty, jednak jeszcze do końca tego roku zbuduje około 700. Pozwoli to nawet 7 mln Polaków na korzystanie z LTE. Za rok będzie ich już 20 mln. Szybki Internet dostępny będzie nie tylko w dużych miejscowościach, ale również w mniejszych (na przykład w Przasnyszu).

CenterNet prowadzi już rozmowy z operatorami sieci komórkowych. Jak powiedział Adam Kuriański, prezes firmy, są one na zaawansowanym poziomie z jednym dostawcą i we wstępnej fazie z dwoma kolejnymi. CenterNet chciałby, aby usługa dostępna była w sprzedaży jeszcze w tym roku. Z bardziej szczegółowymi informacjami na temat wprowadzanej usługi można zapoznać się na stronach Gazety Wyborczej.
http://www.dobreprogramy.pl/Szybki-Inte ... 20286.html
luckd
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-09, 16:54
Lokalizacja: EDGE

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: luckd »

Jest gdzieś harmonogram tych nadajników?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ja.michal »

Harmonogramu to nie znajdziesz, ale wykaz pozwoleń dla stacji ML i CN masz na stronie UKE.

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ryba825 »

Stworzono system LTE, który umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu. Jest to pierwsza na świecie technologia przesyłu danych LTE, która działa w częstotliwości 1800 Mhz. Podobne znaleźć można w Szwecji, Norwegii oraz Uzbekistanie, ale na innych zakresach.

Za przedsięwzięcie odpowiadają spółki Mobyland oraz CenterNet. Spółka Mobyland zależna jest od Aero2, która skojarzona może być z właścicielem Polsatu - Zygmuntem Solerzem-Żakiem. CenterNet to firma kontrolowana przez Romana Karkosika. Obie wspomniane firmy posiadały częstotliwości w paśmie 1800 Mhz.

W celu obniżenia kosztów inwestycyjnych Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolił firmom na współdzielenia pasma.

W maju tego roku firma Aero2 przejęła 49% udziałów w spółce Nova Capital, która to ma 60,3% akcji NFI Midas Romana Karkosika (właściciela CenterNetu). Partnerem technologicznym całego przedsięwzięcia jest chiński Huawei.

System LTE (potocznie zwany telefonią IV generacji) to następca technologii 3G/HSPA. Sieć taka pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mbit/s.

Dla przykładu: dane o wielkości 6 GB przesyłane są w 5,5 minuty. LTE pozwala również na transmisje czterech programów w jakości HD bez żadnego "zacięcia".

Spółka przygotowała już 350 stacji bazowych, liczba ta ma być podwojona do końca roku. Sprawi to, że w zasięgu Sieci znajdzie się 7 milionów Polaków. Do końca następnego roku stacji ma być dwa tysiące. Wyliczono, że koszt inwestycji może sięgnąć kwoty 2 mld zł.

Obie spółki zapowiedziały, że będą działać w charakterze hurtownika, oferując usługę innym operatorom. To operatorzy będą decydować o ofercie dla klientów indywidualnych.
Wiadomo już, że jednym z klientów będzie Cyfrowy Polsat, który już teraz świadczy klientom usługi dostępu do Internetu - do tej pory w oparciu o częstotliwość należąca do Aero2 (czyli 900 Mhz).

Szacuje się, że projekt może zacząć być rentowny dopiero za 7 lat. Jeden poważny klient to zdecydowanie za mało, Adam Kuriański przyznał, że prowadzi rozmowy z jeszcze trzema operatorami, w dwóch przypadkach rozmowy mogą zakończyć się podpisaniem umowy jeszcze w tym roku.

Losy technologii LTE leżą teraz w rękach operatorów komórkowych. Dzisiaj, na XX Forum Ekonomicznych w Krynicy-Zdroju technologia LTE testowana jest przez Plusa (w paśmie 2600 Mhz).

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
http://webhosting.pl/4G.wchodzi.do.Pols ... wi.Polsatu

Orange/Plus/Era/Play LTE by Mobyland && CenterNet?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ja.michal »

To jak ma być taka oferta jak CP to ja dziękuję. :] Praktycznie nie dostępne jeśli nie potrzeba ci TV.
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Speedstar »

Pytanie do znających temat LTE czy coś może już wiadomo konkretnego na temat tego kiedy to ruszy ?
Z ich strony www wiele nie można się dowiedzieć a że za 2 miesiące kończy mi się umowa z PLAY szukam różnych rozwiązań.
Myślę nad CP ale tu znowu taki Mobyland pojawia się z LTE i co ciekawe mają nadajnik niedaleko mnie Trzcińsk (pomorskie) GPS: 54.046667,18.542222 LTE1800 zresztą na tej samej wieży jest i nadajnik Aero2 (CP) a mam do niego 7 km.
Stąd te moje zapytanie.
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Adamusek xD »

Speedstar, umowa się nie kończy, tylko mija okres zastrzeżony i umowa przechodzi na czas nieokreślony. W tym czasie możesz sobie poczekać na LTE o ile poleci na te 7km :hyhy:
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: adixm »

Adamusek xD pisze:Speedstar, umowa się nie kończy, tylko mija okres zastrzeżony i umowa przechodzi na czas nieokreślony. W tym czasie możesz sobie poczekać na LTE o ile poleci na te 7km :hyhy:
Taa pewnie 7km chyba w marzeniach:)
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Speedstar »

Co do umowy z PLAY to umowa się dla mnie kończy bo już złożyłem rezygnacje a tak dla infa to po przejściu na czas nieokreślony płaciłbym 80 zł, obecnie 45 zł ( promocja) na 12mcy.

To na jakie odległości miałoby działać max te LTE ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ja.michal »

Speedstar pisze:To na jakie odległości miałoby działać max te LTE ?
Jak max to do 100-150m od stacji bazowej.
Awatar użytkownika
KeyMo
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2009-05-27, 14:00
Lokalizacja: Kurowo (MAZ)

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: KeyMo »

Poniekąd optymalny zasięg ma być do 5 km (czyli i tak lipa)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: krystianb »

Wg najnowszego wykazu (11.10.10) areo zmieniła już wszystkie pozwolenia z gsm1800 na LTE.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: Adamusek xD »

krystianb pisze:Wg najnowszego wykazu (11.10.10) areo zmieniła już wszystkie pozwolenia z gsm1800 na LTE.
Chyba centernet/mobyland. Aero ma 900, czy jest coś o czym nie wiem? :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: krystianb »

Adamusek xD pisze:Chyba centernet/mobyland
Tyle tych fikcyjnych spółek, że się człowiek gubi.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: ja.michal »

W sumie Aero2 jest właścicielem Mobyland'u i chyba też Centernet'u.
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Rusza LTE w Polsce

Post autor: rio bravo »

Aero2 kopiło mobyland już dawno więc nie ma większej różnicy. Ważne, że jest już ponad 350 pozwoleń i powoli się ruszy.
ODPOWIEDZ