[NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

[NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

gsmonline.pl pisze:Spółka NetWorkS! (Orange i T-Mobile) podsumowała dziś obecny status projektu budowy wspólnej sieci komórkowej. Spółka przebudowała już 4.250 stacji. Do końca projektu pozostało około 6 tys. wspólnych nadajników. NetWorkS! zlikwiduje w sumie 3 tys. stacji, które już nie będą potrzebne. Sprzęt z tych zbędnych stacji jest sprzedawany - Orange przekazał go do swojego mołdawskiego oddziału.. Sieci współdzielone obejmują już 59.1% powierzchni kraju. Milan Zika, CTO w T-Mobile, chwalił się, że po zakończeniu projektu będzie to najnowocześniejsza sieć komórkowa w tej części Europy. Przedstawiciele NetWorkS! podkreślają, że dla klientów największą zmianą będzie lepsza jakość usługi głosowej wewnątrz budynków, dużo większy zasięg technologii 3G oraz wyższe przepływności tam gdzie już wcześniej ta technologia była dostępna. Na Mazurach klienci T-Mobile i Orange będą mogli serfować z prędkością 10-20 Mbits. Poprawi się także jakość sieci wzdłuż najważniejszych polskich dróg oraz szklaków kolejowych. Dotychczas na niektórych trasach nie dało się nawet rozmawiać przez telefon. Wszystkie nadajniki będą obsługiwać HSPA+ DC, a w przyszłości także technologię LTE. Przebudowa jednego klastra (około 20 stacji) trwa około 3 tygodni z optymalizacją. Dotychczas (12 miesięcy) przebudowano 141 z 363 klastrów.

Elementy sieci szkieletowej nie są współdzielone – współdzielona jest na razie tylko transmisja dostępowa. Rozbudowa sieci szkieletowych jest planowana indywidualnie przez każdego operatora osobno.

NetWorkS! prowadzi zaawansowane testy technologii UMTS na częstotliwości 900 Mhz. Testy takie są prowadzone w Malborku, Gorzowie, Nowym Sączu i Zielonej Górze.
[center]Obrazek [/center]
Źródło, całość prezentacji, slajdy, mapki postępu modernizacji sieci: http://gsmonline.pl/newsy/networks-proj ... nge-3g-lte
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: smrodek11 »

Gdyby netWorks! w wakacje odpaliłoby stacje U900, to zdobyliby nowego klienta już w tym roku.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

Widzi już ktoś znaczną poprawę jakości?U mnie niestety NetWorks będzie modernizował sieć na samym końcu więc ciężko mi coś powiedzieć w tej sprawie.
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: smrodek11 »

Widać znaczną poprawę zasięgu wewnątrz budynków w Orange.
fulo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2010-05-14, 12:28
Lokalizacja: VPN

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: fulo »

Tutaj wszyscy zachwalają Networks, mnie to na 2014 r. sobie zostawili, a szkoda :(
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adziu82 »

@ fulo, bo jak tu nie zachwalać jak coś poprawili, u mnie miałem na zewnątrz problem z zasięgiem, a teraz na parapecie mam nawet lepszy zasięg 3g od 2g. Ogólnie jest ok, w domkach jednorodzinnych, ale w blokach,dalej jak się gubi wszystko, tak się gubi. Zasięgu nie ma ogólnie, trzeba się wychylać za okno żeby zasięg złapać.

[ Dodano: 2013-06-15, 16:01 ]
fulo pisze:Tutaj wszyscy zachwalają Networks, mnie to na 2014 r. sobie zostawili, a szkoda
No masz rację, Drawsko to poligony, powinni coś zrobić prędzej,ale z drugiej strony mała chyba populacja, chyba że się mylę.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

adixm pisze:Widzi już ktoś znaczną poprawę jakości?U mnie niestety NetWorks będzie modernizował sieć na samym końcu więc ciężko mi coś powiedzieć w tej sprawie.
Tak. Akurat mogę wypowiedzieć się po T-Mobile i internecie. Sieć 3G ma HSPA+ DC i prędkości oscylują w granicach 20 Mb/s.
fulo pisze:Tutaj wszyscy zachwalają Networks, mnie to na 2014 r. sobie zostawili, a szkoda :(
Może być taka sytuacja, że dostaniesz od razu LTE. ;)
adziu82 pisze: No masz rację, Drawsko to poligony, powinni coś zrobić prędzej,ale z drugiej strony mała chyba populacja, chyba że się mylę.
Dokładnie, mała liczba ludności na km/m2. Na poligonie jest tylko okresami kilkaset/kilka tysięcy ludzi. To nie jest priorytet.
Druga sprawa to z powodu małej gęstości zaludnienia zostawili modernizację sieci w tamtym rejonie ze względu na testy UMTS 900 i jak wszystko będzie ok to właśnie w takich rejonach będzie głównie UMTS 900 i GSM 900 (prawdopodobnie bez UMTS 2100 MHz).
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adziu82 »

ja.michal pisze:Może być taka sytuacja, że dostaniesz od razu LTE.
A u mnie jak już odpalili 3g, to będzie niedługo LTE? Rozumiem że to będzie na tej samej stacji.
A powiedz mi ja.michal,czy LTE ma większy zasięg niż na GSM lub 3G?
RAW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

Piszę tylko o tym o czym pisał rzecznik Orange. Wszystkie stacje budowane/modernizowane w ramach NetWorks! mają 2G, 3G i LTE ready.

Czy większy zasięg ma LTE? Nie. Raczej taki sam jak 2G czy 3G na danej częstotliwości. LTE najpewniej będzie na 1800 MHz więc zasięg będzie podobny jak w GSM 1800 MHz. Ogólnie to chodzi o nośnik (częstotliwość), a nie technologię (2G, 3G, 4G). Wszystko jednak zależy od konfiguracji sieci i jak to będzie wyglądać w praktyce to już na to pytanie nie odpowiem. Trzeba obserwować.
Na tej częstotliwości LTE ma Plus/CP. Możesz popatrzeć po mapkach (zasięgu i stacji bazowych) i będziesz wiedział jak to mniej więcej wygląda.
fulo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2010-05-14, 12:28
Lokalizacja: VPN

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: fulo »

No ja to w okolicach Drawska mieszkam. Masz racje mała gęstość zaludnienia, co wioska praktycznie pozostałości po Gierku czyli PGR. W Drawsku poligon, w Świdwinie lontinsko wojskowe. Z 2 kilometry ode mnie jest nadajnik orange, jedyny między tymi miastami i tak myślę że może z niego UMTS 900 poleci po modernizacji. <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> na CDMA bujam się z 5 GB transferu i ostatnimi miesiącami nie wystarcza mi to, ale musi do maja 2014 :-]
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

fulo, perspektywa jest optymistyczna bo pozwolenia już są. :)
https://lh5.googleusercontent.com/-lY5c ... rawsko.jpg
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adziu82 »

fulo pisze:co wioska praktycznie pozostałości po Gierku czyli PGR
to samo ja mam u siebie :szok: ale jakoś mi zrobili 3g. Poczekaj a nie będziesz żałował :ok:

[ Dodano: 2013-06-15, 23:33 ]
ja.michal pisze: fulo, perspektywa jest optymistyczna bo pozwolenia już są. :)
https://lh5.googleusercontent.com/-lY5c ... rawsko.jpg
ale jaja, nawet nie wiedziałem, że kolo Drawsko jest Grzmiąca, a koło Grzmiącej niedaleko jest St.Chwalim, a tam jest maja rodzinka, dwóch braci mojego ojca i siostra mieszka :D

Pozdro dla tych terenów.
RAW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

Do końca roku ma być połowa sieci w UMTS 900.
http://www.rp.pl/artykul/1019604-Orange ... TS900.html
fulo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2010-05-14, 12:28
Lokalizacja: VPN

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: fulo »

ja.michal, skąd masz taką mapkę?? :niepewny: :szok:
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: smrodek11 »

Mapa google + filtry, możliwe, że z http://btsearch.pl/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

Na naszej wiki jest link do strony gdzie jeden z pasjonatów publikuje wykaz stacji bazowych i radiolinii do otworzenia w Google Earth. :)
http://wiki.bez-kabli.pl/index.php?titl ... w_w_Polsce
http://www.btsmap.one.pl/uke/
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: Piotrek24 »

W przypadku części województwa śląskiego widać zmianę, całość województwa miała być zrealizowana w III kwartale tego roku we wcześniejszych planach, a teraz już jego część przeszła na późniejszy czas.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

Piotrek24 pisze:W przypadku części województwa śląskiego widać zmianę, całość województwa miała być zrealizowana w III kwartale tego roku we wcześniejszych planach, a teraz już jego część przeszła na późniejszy czas.
NO tu gdzie miszkam czyli Rydułtowy i okolice widzę że są w planach dopiero na przyszły rok choć niespecjalnie mi to przeszkadza ze wzgledu na to jakość rozmów jest ok a i transmisja danych na poziomie 5Mb/s wystarcza:) Jedyne co może mi się przydać przy okazji tej wielkiej modernizacji to UMTS900.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: Piotrek24 »

Właśnie te okolice (Racibórz,Rydułtowy itd.) miały być zrobione jeszcze w tym roku (plany z marca 2012 jakoś),ale zgodnie z tymi aktualnymi z ostatnich dni przesunęli je na przyszły rok. Liczyłem że trochę "liznę" zasięgu gdyż do granicy ze śląskim nie mam daleko :D :D No ale cóż :) Plus na UMTS 900 na którym teraz działam nie jest zły, nie narzekam, w porównaniu do poprzedniego (EDGE), który miałem przez kilka lat jest wręcz oszałamiająco szybki :)) Ja tylko czekam na UMTS 900 z Networks na mojej prowincji bo na UMTS 2100 nie widzę szans. Więc poczekamy dalej cierpliwie :)
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

Piotrek24 pisze:) Ja tylko czekam na UMTS 900 z Networks na mojej prowincji bo na UMTS 2100 nie widzę szans. Więc poczekamy dalej cierpliwie :)
A CDMA testowałes?
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: Piotrek24 »

Nie, jakoś nigdy nie kusiło mnie to, bo przez te kilka lat neta używałem w domu tylko w weekendy jak byłem, więc EDGE na takie proste sprawy starczało a w tygodniu miałem szybkiego neta w akademiku. A że ostatnio jestem w domu często to już musiałem zainteresować się czymś szybszym no i mam Plusa i jest dobrze :) choć mógłbym korzystać także z innych operatorów (antena panelowa 17 dBi działa dobrze :) ) ale jak mam do wyboru UMTS 2100 a UMTS 900 w Plusie to wolę ten drugi bo jak na razie nie jest mocno "zapchany".
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

Poza tym jak wygląda kwestia pozwoleń na takie stacje Networks?Muszą je składać obaj operatorzy?Czyja wtedy jest ta stacja bo tego do końca nie rozumiem?Oni wykorzystują głównie te pozwolenia które już posiadają?Widzę np. że w Zielonej Górze mniej więcej połowa pozwoleń na UMTS900 jest Orange a połowa T-Mobile ale z każdej stacji jest wysyłany sygnał zarówno jednego jak i drugiego operatora? Patrząc tylko na ilość pozwoleń na UMTS 900 w Zielonej Górze i okolicach to ciężko będzie komukolwiek stworzyć lepszy projekt sieci. Innymi słowy jeśli ktoś dużo podróżuje to pewnie nie znajdzie lepszej sieci na pewno pod względem pojkrycia kraju.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

Każdy operator występuje o pozwolenie. Każdy ma swoją częstotliwość. Wspólna jest jedynie lokalizacja. Częstotliwość i szkielet każdy ma własne. Z UMTS 900 jest trochę inaczej bo Orange i T-Mobile ma wydzielony kanał z GSM 900 i z tych dwóch części jest robiona wspólna sieć o kodzie 260 34 (jak dobrze pamiętam). Obydwaj operatorzy będą z tego korzystać - inaczej niż przy UMTS 2100 gdzie każdy ma swoje, ale w tej samej lokalizacji. Częstotliwości nadal pozostają operatorów i nadal muszą występować o pozwolenia obydwaj.
Z tego co zauważyłem po pozwoleniach UMTS 900 to są rejony gdzie tylko Orange jest, a są rejony gdzie tylko T-Mobile. Wychodzi na to, że część pozwoleń bierze na siebie Orange, a część T-Mobile. Z UMTS 900 i tak obydwaj będą korzystać.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

ja.michal pisze: Z tego co zauważyłem po pozwoleniach UMTS 900 to są rejony gdzie tylko Orange jest, a są rejony gdzie tylko T-Mobile. Wychodzi na to, że część pozwoleń bierze na siebie Orange, a część T-Mobile. Z UMTS 900 i tak obydwaj będą korzystać.
Sądząc po gęstości tych stacji bazowych testowych UMTS 900 można dojść dop wniosku że mogą bardzo szczelnie pokryć terytorium Polski Sygnałem i nawet Plus będzie się mógł schować. ze swoim zasięgiem.
Bardziej interesowała mnie kwestia np. GSM1800 gdzie każdy występuje o swoje pozwolenie, a przecież dużo jest lokalizacji gdzie albo Orange miał pozwolenie albo tylko T-Mobile, a nowych pozwoleń na mapie jak na lekarstwo.
Swoją drogą ciekawe jak rozwiążą kwestie LTE, bo T wywali teraz tyle kasy na częstotliwość 1800MHz i pozwoli z niej korzystać Orange?To nie ma sensu - ciekawe jak to rozwiążą bo dyskusje podobno trwają.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: krystianb »

adixm pisze:Sądząc po gęstości tych stacji bazowych testowych UMTS 900 można dojść dop wniosku że mogą bardzo szczelnie pokryć terytorium Polski
Taki jest plan, gorzej z wykonaniem: tyle samo zasobów co plus na użytkowników 2 sieci.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: adixm »

krystianb pisze:Taki jest plan, gorzej z wykonaniem: tyle samo zasobów co plus na użytkowników 2 sieci.
Teoretycznie masz rację, a praktycznie to częstotliwość "pokryciowa"(pewnie wiesz co mam na myśli) i w razie zauważalnego wzrostu obciążenia zawsze mogą przecież wystapić o pozwolenie na stację bazowa w wyższej częstotliwości?Jakie natomiast szanse ma Plus stworzyć tak kompletną sieć mając do dyspozycji trochę być może wyższe środki finansowe niż T-Mobile czy Orange z osobna ale na pewnie nie tyle co Ci dwaj operatorzy we dwoch ? Moim zdaniem stworzenie takiej spółki to świetne posunięcie i głownie korzyści dla obu operatorów.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

krystianb, ale T-Mobile i Orange są w lepszej sytuacji. Mają więcej stacji 3G i tam gdzie faktycznie potrzebna jest pojemność to ją mają. Mimo mniejszych zasobów może być dużo lepiej bo robiona jest praktycznie od nowa, kompleksowo cała sieć. Od GSM po LTE (ready).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Mają więcej stacji 3G i tam gdzie faktycznie potrzebna jest pojemność to ją mają. Mimo mniejszych zasobów może być dużo lepiej bo robiona jest praktycznie od nowa, kompleksowo cała sieć. Od GSM po LTE (ready).
Niezbyt się mogę zgodzić, problem będzie tam gdzie stacje mają mają zasięg po 10km, tam po odpaleniu umtsu komunikat sieć zajęta może bardzo często "pozdrawiać" użytkowników przy próbie nawiązania połączenia po gsmie, a umts będzie chodził może i tak samo jak edge.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: ja.michal »

krystianb, zobaczymy. Uważam, że dzięki planowaniu i budowie sieci praktycznie od nowa, wyjdzie to dobrze.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] NetWorkS! podsumowuje połowę projektu budowy

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Każdy operator występuje o pozwolenie. Każdy ma swoją częstotliwość. Wspólna jest jedynie lokalizacja.
Nieprawda. Wspólne są urządzenia radiowe, a na nie opiewają pozwolenie radiowe.

Co do UMTS900, to powodzenia im życzę...ale niestety lajf is brutal and full of zasadzkas. Tu brutalna jest żałośnie mała ilość dostępnego pasma a zasadzką problemy konfiguracyjne.
Przypominam: U2100 - 3x15 MHz ma każdy operator...U900 - ~5 MHz wspólne dla obu operatorów. W miastach to nie ma prawa działać dobrze bo 900 będzie dominować indoors.
ODPOWIEDZ