[NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

[NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Post autor: ja.michal »

www.uke.gov.pl pisze:Zwycięzcy przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz otrzymają decyzje uprawniające do świadczenia usług mobilnego Internetu na terenie całego kraju. Przyznane częstotliwości zwiększą dostępność usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

W dniu 14 czerwca 2013 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj podpisała decyzje o rezerwacji częstotliwości z zakresu 1729,9 - 1754,9 MHz oraz 1824,9 - 1849,9 MHz dla P4 Sp. z o.o. (trzy rezerwacje) oraz T-Mobile S.A. (dwie rezerwacje). Każda z rezerwacji obejmuje zasób częstotliwości o szerokości 5 MHz, przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r.

Obie spółki zobowiązały się bowiem do inwestycji w sieć telekomunikacyjną poprzez budowę lub modernizację po 3200 stacji bazowych każda, w ciągu 24 miesięcy od dnia wydania decyzji rezerwacyjnych. Z tego przynajmniej 50% stacji bazowych powstanie na obszarach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast poniżej 100 tys. mieszkańców.

P4 i T-Mobile są także zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania przyznanych częstotliwości w ciągu 12 miesięcy od otrzymania decyzji o rezerwacji. Ponadto w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnych, Spółki muszą wpłacić na rzecz Skarbu Państwa jednorazowe opłaty zadeklarowane w przetargu w kwocie: P4 - 498 000 000 złotych, a T-Mobile - 453 529 000 złotych. Łącznie do Budżetu Państwa wpłynie z tego tytułu ponad 950 mln złotych.
Źródło i całość wiadomości: http://www.uke.gov.pl/rezerwacja-czesto ... ile-12583#
fulo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2010-05-14, 12:28
Lokalizacja: VPN

Re: [NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Post autor: fulo »

Bardzo mnie ciekawi gdy Polkomtel będzie miał konkurencje w LTE, jak ceny będą wyglądać.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Post autor: zDaleKi »

Ciekawie to wygląda. Zobaczymy jak to wpłynie na ceny. :hyhy:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Post autor: ja.michal »

BliSki, przecież już w Play telefony są w horrendalnych cenach i taniej kupić telefon na wolnym rynku + abo tylko SIM. Też tak ochoczo nie obniżają ceny cennikowej prepaidów. Oferta Play Online na kartę już prawie 2 lata. Bardziej atrakcyjny jest internet prepaid z Plusa czy nawet z T-Mobile. Nie tylko ilością GB, ale i prędkością.

Play już zaciska pasa. Mają już tyle zobowiązań, że nie mogą tak mocno szaleć, albo zbierają zasoby na inwestycję. Kwestię MTRów pomijam.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] Decyzja UKE o rezerwacji częstotliwości 1800 MHz

Post autor: Patryk »

BliSki pisze:Zobaczymy jak to wpłynie na ceny.
Ceny nie spadną, bo już są i tak minimalne.
Najwyżej paczki danych się zwiększą.

Play rusza w moich okolicach z rozbudową sieci o pasmo 1800 - wymieniają/dokładają anteny, ale jeszcze bez radyjek.
Nie tylko w dużych miastach, ale i m.in. w 20-tysięcznych Kętach.
ODPOWIEDZ