[NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

[NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ja.michal »

Od dziś klienci Piotrkowa Trybunalskiego, Starachowic, Zamościa, Bartoszyc, Wałcza, Michałowic, Tomaszowa Lubelskiego oraz Balic mogą korzystać z zasięgu LTE w Play.

LTE od Play pojawi się w tym roku jeszcze w kilku miejscowościach.

Źródło: blogplay.pl
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: Patryk »

Działa LTE na kilku stacjach w Bielsku-Białej (na 21 stacji wyposażonych w DCS1800).
Może do końca roku odpalą wszystkie :)
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: adamos22 »

W Poznaniu można się zalogować do LTE, aczkolwiek:
1) Łączy z LTE tylko gdy wymuszę LTE na modemie, co da się zrobić tylko z kartą inną niż Play (z kartą Play próba ustawienia "Tylko LTE" kończy się komunikatem o niepowodzeniu, nie wiem dlaczego - E3276)

2) Na HSPA+ mam do 12-15Mb/s (nadajnik z 300 metrów ode mnie) a LTE póki co :dobani:
Obrazek
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: Patryk »

adamos22 pisze:Łączy z LTE tylko gdy wymuszę LTE na modemie
W BB darmowa karta Play Online LTE loguje się bez problemu i transmisja danych działa, także w trybie "Auto" modemu. W ruchu połączenie w razie potrzeby jest przenoszone do sieci UMTS a po wjechaniu z powrotem w zasięg LTE wraca płynnie do tej sieci - czego taki Plus przez tyle czasu nie potrafi zaimplementować :facepalm:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ja.michal »

Patryk pisze:czego taki Plus przez tyle czasu nie potrafi zaimplementować :facepalm:
Nie wynika to może z faktu, że LTE budowała inna spółka, a Plus jako taki podłączył się później? Chyba sprzęt do 3G i LTE jest różnych producentów w przypadku Plusa i całej rodziny spółek?
W Play GSM, 3G i LTE są Huawei. Chyba łatwiej zaimplementować to płynne przechodzenie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: matek451 »

Mam do BTS-a Play 500m. Darmowa karta LTE, doładowana 35 zł. Modem E-3276 ustawiony tylko LTE w zestawie z MR3420v2.Poziom sygnału -63dBm. Żadnych problemów ze zrywaniem połączenia. ( nie zejdzie na HSPA bo nie może, korzystam tylko z bezlimitowego LTE). Prędkości cały czas maksymalne dla tej usługi DL:15Mb/s UL: 5Mb/s. BTS na razie tylko mój :) . Wątpię aby w okolicy ktoś wiedział o LTE z Play a tym bardziej korzystał ;)
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: Darek.74 »

matek451 pisze:BTS na razie tylko mój
Niekoniecznie, ja w Warszawie też mam przez całą dobę maksymalną prędkość 15Mb/s. A wątpię że jestem sam pod ursynowem ;) Właśnie to jest zaletą obcinania prędkości przez operatora, że więcej osób może osiągać wyznaczoną przepustowość.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: matek451 »

W Warszawie na Ursynowie pewnie tak. U mnie ten BTS stoi pól roku, LTE uruchomione miesiąc temu. To typowe przedmieście, wkoło brak potencjalnych użytkowników, pola.Większość ludzi nawet nie ma pojęcia, wciąż uważają że Play u mnie nie ma zasięgu nawet 3G.O LTE i modemach z ich obsługa to wiedza tyle co z reklam CP czyli niewiele. Oczywiście zaleta , o której piszesz to fakt. Ale sa rejony o przeciążonej sieci Play 3G gdzie abonenci nie uzyskują obiecanych transferów ( oczywiście" do" jakiejś prędkości nie zobowiązuje operatora ) Póki co cieszmy się , że w LTE jest to sztywne 15Mb/s i no limit :)
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: PC174 »

Już miesiąc działa u mnie GSM na 1800 MHz i zasięg w pokoju zamiast full jest na 1 kresce, czasem przy próbie połączenia pokazuje brak zasięgu... Wszystko spoko, ale nie kosztem rozmów :mur:
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ja.michal »

PC174, urok wyższej częstotliwości.
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: PC174 »

Ale aż tak? Te 1800 MHz trzyma i nie chce puścić, a rozmowy na tym wykonać nie idzie, bo zaraz wyrzuci, że brak zasięgu. Ale jak przerzuci w końcu na E-GSM to można rozmawiać ;)
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ja.michal »

Częstotliwość 1800, a 900 MHz to jednak spora różnica. Zakładam, że o GSM piszemy?
Play docelowo wyłącza EGSM900 i zastępuje go GSM1800. Zasięg GSM1800 ma być tożsamy z U2100.
Niestety konfiguracja sieci Play jest specyficzna jeśli chodzi o "trzymanie", "puszczanie" i logowanie do partnerów roamingowych. Niektórym ta specyfika nie odpowiada i lądują u innych operatorów po zakończeniu umowy.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: adamos22 »

ja.michal pisze:Niektórym ta specyfika nie odpowiada i lądują u innych operatorów po zakończeniu umowy.
Albo ustawiają na sztywno operatora roamingowego.
ja.michal pisze:Play docelowo wyłącza EGSM900 i zastępuje go GSM1800.
Ale że w miastach czy w całym kraju ? I dlaczego tak - zwalniają to na rzecz poprawy UMTS 900 ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ja.michal »

adamos22 pisze: Albo ustawiają na sztywno operatora roamingowego.
Ustawienie operatora roamingowego nie zawsze pomaga, a czasem i z nimi problem.
Wylądowałem w Orange. W tej samej lokalizacji Orange 1 kreska 3G (2-3 GSM) i można rozmawiać. W Play macierzystego brak; roaming Plusa i działa głos, ale transmisji danych brak; roaming Orange transmisja danych czasem działa czasem nie, z głosem podobnie, ale najczęściej przy próbie połączenia zasięg 0 i rozmowa przerwana. Jako tako dawał radę T-Mobile. W trasie potrafiło tracić zasięg partnerów roamingowych i długo był brak sieci.

Oczywiście to tylko moje doświadczenia. Play jest ok, ale w zasięgu sieci macierzystej.
adamos22 pisze: Ale że w miastach czy w całym kraju ? I dlaczego tak - zwalniają to na rzecz poprawy UMTS 900 ?
W całym kraju. Tam gdzie był EGSM900 będzie tylko UMTS900, ewentualnie GSM1800 jeśli to stacja gdzie jest i UMTS2100, albo jest duże zagęszczenie/ruch. W miastach dodatkowo, tam gdzie UMTS2100 będzie GSM1800. Poza miastami, tam gdzie nie będzie własnej sieci, czy to GSM czy UMTS, będzie zasięg partnerów roamingowych.
Tras (kolejowych czy drogowych) w Play nie zamierzają pokrywać jakimkolwiek zasięgiem poza tym partnerów roamingowych. Argument jest taki, że są partnerzy roamingowi, a z internetu ludzie i tak korzystają, wg ich statystyk, tylko w jednym miejscu (domu, pracy, etc), nie w ruchu.
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: PC174 »

W moim mieście Play ma wszystkie częstotliwości odpalone, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że LTE już działa, ale nie mam jak tego sprawdzić.
Play jako jedyny dociera swoim zasięgiem do mojej piwnicy. Czyli mam się już żegnać z zasięgiem? :cry:
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: adamos22 »

PC174 pisze: Play jako jedyny dociera swoim zasięgiem do mojej piwnicy. Czyli mam się już żegnać z zasięgiem? :cry:
Zależy jaki to zasięg. Jeśli masz 3G to wystarczy odpowiedni telefon.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:W całym kraju.
Masz czym podeprzeć tą teorię ? :roll:
Jak na razie wiadomo tyle, że GSM900 zniknie tam, gdzie będzie wystarczające pokrycie DCS - czyli w większych miastach, przy dużym zagęszczeniu stacji.
IMHO niewielkie są szanse by wyłączyli szczątkowy GSM tam, gdzie już dziś działa U900 - na wioskach i w małych miastach.
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: PC174 »

Jak już prowadzimy taką luźną dyskusję to powiedzcie czy reszta operatorów też wprowadziła takie rozważania? Skoro wszyscy chcą przejść z zasięgu GSM 900 => 1800 to cofniemy się z pokryciem o jakieś 10 lat. Choć operatorzy pewnie myślą, że niedługo wszyscy będą rozmawiać po 3G... Play ostatnio wrzucił 3. zestaw anten na komin, więc zobaczymy co z tego wyjdzie.
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ryba825 »

PC174 pisze:Choć operatorzy pewnie myślą, że niedługo wszyscy będą rozmawiać po 3G...
Ku temu dążą. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: wojteks »

ryba825 pisze:Ku temu dążą.
To jeszcze setki jak nie tysiące stacji bazowych muszą postawić i poczekać na wyginięcie telefonów tylko GSM900
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: PC174 »

Ktoś kiedyś ładnie napisał, że Polska jest na czele Europy z postępami w mobilnym/LTE. Jednak my nie mamy tyle €uro co na zachodzie :twisted:
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: [NEWS] 8 kolejnych miast w zasięgu LTE w PLAY

Post autor: ryba825 »

To jeszcze setki jak nie tysiące stacji bazowych muszą postawić i poczekać na wyginięcie telefonów tylko GSM900
To oczywiste. Wyłączenie GSM/DCS, to trochę częstotliwości pod szybki Internet.
ODPOWIEDZ