Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

rio bravo pisze:Uke nie liczy prędkości power lte po 20 GB, gdzie prędkośc spada, w play dopiero po 100 i to nie zawsze.
Możesz wejść na strony UKE-masz oryginalny, bardziej transparentny jest opisany w komentarzu tutaj http://www.spidersweb.pl/2016/02/intern ... t-uke.html. Przestań pisać o 20GB w "Power LTE"-bo ludzie ściągają 20x razy tyle i w cale mi się to nie podoba, bo prędkość sieci znacząco spadła, poza tym od 1,5 roku krytykuję ich na plusforum za brak transparentnej/racjonalnej oferty z minimalnym lejkiem 512kbps (całkowicie bez limitu przy obecnych możliwościach sieci LTE, może być jedynie w godzinach nocnych), niech się uczą od Orange (tj. oferta do dzisiejszych możliwości sieci LTE). U mnie w Łodzi w godzinach szczytu jest dokładnie tak jak w reklamie, po godzinach szczytu-w nocy, prędkości się wyrównują (poza upload), natomiast w innej lokalizacji na LTE w P4 to jest masakra (mogą się ścigać z Aero2), równolegle na tej samej stacji w 3G jest min. 5x szybciej. ;)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Tutaj jest wątek o Play. Przestańcie śmiecić innymi sprawami i prowadzić bitwy na ten sam temat w każdym wątku na forum.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: atento »

Ja się zastanawiam czego to play nie wymysli by zachęcic ludzi do zakupu abonamentów. Było 4G playa ( HSPA+ DC) teraz LTE-A ( LTE ultra w połowie...)

Ten nowy mobilny router był by ciekawy gdyby miał LTE 800 niestety...


Zakup abonamentu dla tego super ultra i nowego modemu uważam za bezsens, wszak nic nie ma za darmo i płacimy za sprzęt jak za zborze.
Taki e3372 ma również LTE2600 więc jak włączą tą częstotliwość o mikrym zasięgu to wystarczy, strata pieniedzy na mobilny router za 800+
Tak samo było na początku bez agregacji najpierw super wyniki a po roku ledwo działa, zatka się i koniec

Jak by nie patrzyć na dzień dzisiejszy play serwuje 100GB o szumnej nazwie bez limitu z limitem prędkości 1Mbps lub 2Mbps w ofercie na kartę więc tym bardziej zakup abonamentu dla cudownej technologi bezsensowny. Teraz będą musieli wreszcie zatrudnić więcej konsultantów bo będą reklamacje typu: "Panie ten LTE ULTRA działa słabiej niż zwykłe LTE konkurencji"



Sam używam playa w obecnej chwili ale tylko do ściągania w nocy bo w dzień to kiła i mogiła, 4 reklamacje 3razy przyznane pieniądze na konto i odpowiedz >>>Nadajnik Panie skrzypi, nic nie zrobimy ale wie pan co? Włączamy nie długo LTE 800 i będzie lepiej.... masakra jak by te 5Mhz miało załatwić sprawę.... W dzień u mnie nie można pograć w gry online, mimo dobrej prędkości, ciągle się połączenie zamrażą a z gry tym samym wywala.



Fajnie, że coś play robi, lecz motanie w głowach czymś czym nie jest to po prostu naciąganie na abonamenty . Bo lepsze od konkurencji nie jest i nie mają czegoś czego nie mieli by inni. lepiej by rozbudowali swoje zaplecze bo za jakiś czas w tej sieci ledwo yt na minimalnych ustawieniach będzie można oglądnąć. Nie opłaca się stawiać nowych? To dla czego u mnie jest jeden nadajnik play który postawili z musu i teraz jest tak oblegany, że używać internetu się nie da? Na logikę jak oblegany znaczy zarabia na siebię i postawiony bo wygrali coś tam ale musieli pokryć czarną plamę... a konkurencja ma już lte 800/1800/2600 a play? 1800 do tego szczątkowy sygnał 800:) więcej im się nie opłaca lepiej inwestować w reklamy tv by bardziej kiesę napchać małym kosztem bez inwestycji.
No i niestety nadajnik skrzypi ale nie opłaca się zrobić nawet na tym jednym 2100/2600 będzie tylko 800/1800 a konkurencja rozbudowuje swoje maszty o LTE, play w mojej okolicy ot marny 1 BTS gdzie innych już jest z 6 sztuk. Innym się opłaca play i plusowi nie :)
kamil.szymczak
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2012-10-01, 18:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: kamil.szymczak »

Panowie chyba coś nie działa, chciałem z ciekawości zobaczyć jak działa to "ultra" jestem w zasięgu, mój telefon jest na wykazie tych obsługujących dany standard i nic prędkość 30Mbps...stacja z LTE 1800 i 2100Mhz jest o około 500m w lini prostej.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

kamil.szymczak pisze:Panowie chyba coś nie działa, chciałem z ciekawości zobaczyć jak działa to "ultra" jestem w zasięgu, mój telefon jest na wykazie tych obsługujących dany standard i nic prędkość 30Mbps...stacja z LTE 1800 i 2100Mhz jest o około 500m w lini prostej.
A modem wspierający LTE-A masz? Też jestem w zasięgu i to bdb LTE1800/2100MHz, niestety nie mam wspierającego modemu (zresztą co by tu miało zmienić?! LTE2100MHz działa podobnie jak LTE800 Plusa, jak włączą LTE2600MHz to sieć powinna znacząco przyśpieszyć-choć ja uważam że większy power da im wyłączenie darmowego LTE w RBM :) ).
jareq
kamil.szymczak
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2012-10-01, 18:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: kamil.szymczak »

Tak Telefon obsługuje LTE-A
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Na Twitterze rzecznik Play tak napisał jeden tweet, że wychodzi na to, że Play jeszcze nie odpalił LTE2600 MHz bo czeka na pozwolenia z UKE, które chyba dopiero dziś odebrał.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Już w innym temacie pisałem, że rozważam wybór Play do internetu. Na Huawei B315 mam dobry zasięg i ciekawi mnie działanie LTE-A. Do najbliższego nadajnika mam 1.7KM i jego częstotliwości wyglądają tak:

Obrazek

A drugi nadajnik zaraz obok 1.8KM, ale tylko 2100:

Obrazek

Rozważam <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> oferty z Netgear AC810S - ten router zagregowałby częstotliwość 2100+1800 ? A w przyszłości dodatkowo 2600 (3 sieci) ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Agregacja będzie działać tylko przy LTE800, LTE1800 i LTE2600. Na razie sprzęt nie agreguje LTE2100. Na dniach będzie nowy wykaz pozwoleń z UKE, zobaczysz czy w twojej lokalizacji będzie pozwolenie na LTE800 i LTE2600.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Dzięki, dobrze wiedzieć. W takim razie wstrzymam się z dalszymi decyzjami :)
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: lechowiec »

U nas coś się pozmieniało. Trzeba znowu <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> modem i posprawdzać co się dzieje na poszczególnych częstotliwościach. Zauważam poprawę sygnału, na antenie 2100 MHz odbieram teraz silny sygnał LTE jakiego nie było. Z internetu znowu da się sensownie korzystać. Razem z poprawą parametrów sieci widzę również, że obrośli w piórka. Oferta nie jest już tak "atrakcyjna". Jestem w trakcie rozwodu z PLAY. Zaraz po wypowiedzeniu umowy dzwonili do mnie z sieci i proponowali 50 GB za 30 zł z modemem usb. Internet nie nadawał się wtedy do użycia więc zgłosiłem, że jakość usługi dyskwalifikuje na dzień rozmowy możliwość dalszej współpracy. Dziś dzwonili również z ofertą. Jak internet zaczął działać to oferta nie jest za bardzo interesująca nawet na warunkach lojalnościowych. Nie zaproponowali żadnego sensownego routera stacjonarnego poza dlinkami. W pieniądzach rzędu 30 zł nie dostanie się w tej chwili sensownego pakietu danych. Wytknąłem przy okazji jak sobie zakpili z klientów płacących po 50 zł miesięcznie wprowadzając RBM z LTE bez limitu za grosze, masakrując przy tym sieć i uniemożliwiając normalne korzystanie z usługi abonentom. Nie mając pewności czy sieć będzie działała prawidłowo również w przyszłości, obawiając się że kolejny raz zrobią ze mnie jelenia chyba zrezygnuję na dobre. Będę ich obserwował przez jakiś czas zanim poziom mojego zaufania zostanie odbudowany i pozwoli na ponowne nawiązanie współpracy, o ile wogle kiedykolwiek znowu to nastąpi.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze:Wytknąłem przy okazji jak sobie zakpili z klientów płacących po 50 zł miesięcznie wprowadzając RBM z LTE bez limitu za grosze, masakrując przy tym sieć i uniemożliwiając normalne korzystanie z usługi abonentom. Nie mając pewności czy sieć będzie działała prawidłowo również w przyszłości, obawiając się że kolejny raz zrobią ze mnie jelenia chyba zrezygnuję na dobre. Będę ich obserwował przez jakiś czas zanim poziom mojego zaufania zostanie odbudowany i pozwoli na ponowne nawiązanie współpracy, o ile wogle kiedykolwiek znowu to nastąpi.
U mnie w Łodzi na obecną chwilę, gdyby nie ta patologiczna oferta RBM, mogliby być nr1 w transferach, przed T-Mobile/Orange, gdyż maja uruchomione 3 częstotliwości LTE 800/1800/2100MHz. Na tym ostatnim włączyli MIMO i sieć nawet w godzinach szczytu osiąga ok. 20Mbps. U konkurencji stacje poza LTE1800MHz na razie milczą.
Ostatnio zmieniony 2016-03-26, 19:44 przez jarek7714, łącznie zmieniany 1 raz.
jareq
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

:)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

No nie wiem, chyba przeceniasz tą ofertę w RBM.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

ja.michal pisze:No nie wiem, chyba przeceniasz tą ofertę w RBM.
Jak mogę przeceniać jak na LTE w obecnej lokalizacji, w godzinach szczytu mam nawet 1Mbps (bez lejka) a równolegle w HSPA+ na tej samej stacji (modemie nie wspierającym HSPA+DC) jest 5x tyle.
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Raczej dużo klientów jako tako. Przypadkiem Play nie miał w tych lokalizacjach jako pierwszy sieci 3G, a potem LTE?
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Ja testuję Play od kilku dni i akurat u mnie działa najlepiej ze wszystkich sieci. Robiłem testy we wszystkich możliwych godzinach i nigdy nie widziałem prędkości niższej niż 10Mb/s w godzinach szczytowych. Standardowo chodzi koło 20Mb/s co jest dla mnie bardzo zadowalającym wynikiem z racji tego, że od kilku lat bujałem się na marnych 5Mb/s z neostrady... Najlepszy zasięg i najniższy ping (25ms). W końcu ogarnąłem LTEWatch i zrobiłem sprawdzanie częstotliwości:

800Mhz:

Obrazek

1800Mhz:

Obrazek

Czy już teraz byłaby możliwa agregacja sieci w mojej sytuacji ?
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

ja.michal pisze:Raczej dużo klientów jako tako. Przypadkiem Play nie miał w tych lokalizacjach jako pierwszy sieci 3G, a potem LTE?
Był ostatnim z czwórki, LTE u Zygmunta było uruchamiane jako jedne z pierwszych lokalizacji w kraju (ja w Łodzi nie miałem na stacji Plusa z której korzystałem/korzystam). Nie wiem jak jest teraz z transferami w Plusie, w Orange sieć w szczycie na wbudowanej antenie E3276 dobija 35Mbps.
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Tylko zauważ, że do niedawna oferta Orange było niespecjalna jeśli chodzi o LTE. Głównie chodzi mi o to całe "bez limitu". Druga sprawa to fakt, że w Play jest najwięcej danych transferowanych przy sieci mniej obfitującej w stacje bazowe, bez takie ilości światłowodów jakby chociaż Orange.

No nic, tak czy inaczej ciekawe kiedy wyłączą promocję w RBM i czy to przyniesie jakiś wymierny skutek.

Patryk56, wg mapki Play w tym miejscu, a nawet na tej stacji bazowej, jest już agregacja. Powinno działać. :) Pamiętaj tylko, że przy zasobach 800 i 1800 MHz prędkość maksymalna wyniesie koło 112 Mbps. Agregacja nie dotyczy uploadu i LTE2100.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Czy po tych screenach z LteWatch można wywnioskować, że obie częstotliwości idą z tego samego nadajnika? Czy to jest oznaczone jako MCC-MNC?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: radius »

Lista MCC-MNC: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/kto- ... 26467.html

Kliknij myszką w linię Global Cell-ID i Ci przełączy z CID na eNBI. Po tej czynności poznasz czy anteny pracują z tej samej stacji.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

radius pisze:Lista MCC-MNC: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/kto- ... 26467.html

Kliknij myszką w linię Global Cell-ID i Ci przełączy z CID na eNBI. Po tej czynności poznasz czy anteny pracują z tej samej stacji.
Zrobiłem tak jak poradziłeś :)

Obrazek

Obrazek

Numery są inne więc to oznacza, że sygnał idzie z dwóch różnych anten ? No i czy jest w ogóle jakiś sposób na sprawdzenie z którego konkretnie nadajnika ciągniemy neta ? :niepewny:
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: radius »

Wygląda, że inne stacje. Tylko w Plusie eNBI jest zgodne z pozwoleniem UKE.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Wnioskowałem po propagacji wg map P4.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

ja.michal pisze: No nic, tak czy inaczej ciekawe kiedy wyłączą promocję w RBM i czy to przyniesie jakiś wymierny skutek.
Jeżeli Plus nie przestanie ich dobijać reklamami ze statystykami w kolejnych miastach, to pewnie wyłączą. O ile skończą tą kampanie, to trudno będzie podjąć im taką decyzję-gdyż ona wiąże się również ze stratami. ;)
jareq
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Pawrzes »

Patryk56 pisze: Numery są inne więc to oznacza, że sygnał idzie z dwóch różnych anten ? No i czy jest w ogóle jakiś sposób na sprawdzenie z którego konkretnie nadajnika ciągniemy neta ? :niepewny:

Tak, aktualnie łapiesz sygnał z dwóch różnych stacji bazowych: LTE800 z miejscowości Klęczkowo (CHL0401) i LTE1800 z Nowe Marzy (SWE0301)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: radius »

@Pawrzes mieszkasz gdzieś niedaleko, że poznałeś "lokalne" eNBI czy też CellID? My tutaj na forum nie potrafimy identyfikować stacji Play'a. Zdradzisz tajemnicę jak tego dokonałeś?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Pawrzes »

Nigdy tam nie byłem ;) Myślę, że zdradzę jeden ze sposobów za jakiś czas w osobnym wątku na ten temat... :)
Na razie napiszę na temat CellID Play.
E-UTRAN CellID (ECI) to zawsze 7 cyfr, pierwsza oznacza (jak również TAC) w której strefie radiowej jest eNodeB (1 - Warszawa, 2 - Katowice, 3 - Poznań, 4 - Gdańsk)
Obecnie LTE1800 to końcówki 10,20, 30 lub 40 a LTE2100 to 40,50,60 lub 70 (prawdopodobnie docelowo jako 11, 21, 31, 41)
Dla LTE800 ostatnia liczba to 2 czyli zgodnie z kierunkami sektorów 12, 22, 32 lub 42 a dla LTE2600 to liczba 3 czyli końcówka 13, 23, 33 lub 43.

Znając eNodeB z CID (sektorem ID) możemy obliczyć ECI w następujący sposób: 4-cyfrowy eNB mnożymy przez 256 + CID
Odwrotnie: ECI podzielimy przez 256 = eNB, ECI zmieniamy z postaci DEC na HEX i 2 ostatnie liczby zmienić ponownie na DEC = sektor ID
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: radius »

Czytam, czytam i nie rozumiem :)

Long CellID (ECI?) dzielimy przez 256 i otrzymujemy:

a) 4210012 ---> 16445

b) 4317210 ---> 16864

Co dalej z tym zrobić?

Jak podstawić później do: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=22514 skoro stacji 0401 jest kilka, ale każda ma inny symbol "z przodu"?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Pawrzes »

Cóż, nr StationID (które są w pozwoleniach UKE) widoczny jest tylko w eNodeB Mobyland/Plus/Sferia...
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ