Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Dzisiaj operator sieci Play poinformował o uruchomieniu sieci LTE z agregacją pasma (4G LTE Ultra). W ramach sieci można będzie agregować, przy obecnym sprzęcie, do trzech nośnych. LTE w Play działała na częstotliwości 2600, 2100, 1800 i 800 MHz. W niektórych miejscach, również w rejonach podmiejskich działa już LTE800.

Obecnie urządzenia LTE minimum Cat. 6 wspierają agregację 2600, 1800 i 800 MHz (rzadziej jest również 2100 MHz).

Jeśli urządzenie wspiera agregację dwóch zakresów jednocześnie (nie trzech) i jeśli jest się w zasięgu wszystkich częstotliwości LTE w Play, to będą agregowane pasma od tych w najwyższej częstotliwości do najniższej (np. 2600+1800, a dopiero w dalszej kolejności 1800+800 MHz).

Operator udostępnił również mapkę z orientacyjnym zasięgiem LTE z agregacją pasma. Aby zobaczyć zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków należy przejść do zakładki Zasięg dla ofert internetowych na mapie i wybrać opcje Internet 4G LTE ULTRA.
http://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu/

Obok informacji o sieci operator przedstawił również nową ofertę internetową. Szczegóły: https://blogplay.pl/2016/03/zobaczcie-t ... nferencji/
Odpowiedzi na pytania internautów związane z konferencją: https://blogplay.pl/2016/03/ultra-sesja ... dpowiedzi/



Jako ciekawostkę dodam, że padło pytanie dotyczące VoLTE. Operator już je testuje, liczba terminali jest stosunkowo duża jeśli chodzi o gotowość sprzętową VoLTE, ale jest problem z przenoszeniem (przez terminale) połączeń z VoLTE do 3G/2G.
marian307
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2014-08-09, 19:51
Lokalizacja: Ostrzeszów

Ultra LTE PLAY

Post autor: marian307 »

Może ktos się już pochwalić prędkościami ultra LTE ?

ja aktualnie czekam na lte 800 mhz.Mieszkam na wsi i zasieg nie jest za dobry na 1800

jak myślicie długo zajmie play nadawanie częstotliwości na nadajniki ?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Ultra LTE PLAY

Post autor: onken »

Wierzysz w cuda ?? Chyba tak, magia reklamy a siec do du... :-)

Noooormalnie Play siec 9G
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Ultra LTE PLAY

Post autor: radius »

Temat jest tutaj: viewtopic.php?f=23&t=45141

Znajdziesz w nim m.in. wymagania dla sprzętu.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Ultra LTE PLAY

Post autor: barek16 »

Co do prędkości, to nawet gdyby ktoś miał sprzęt obsługujący taką agregację i był w zasięgu w ogóle nie obciążonej stacji, to puki co max to 112Mbit/s. A to z tego względu, że nie mają jeszcze pozwoleń na 2600MHz. Z agregowane jest 10MHz z 1800 i 5MHz z 2100 czyli razem 15MHz. Także ważniejsze jest tu samo to, że sieć dostanie trochę oddechu dzięki nowym pasmom niż prędkości maksymalne.
Awatar użytkownika
XanPL
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 242
Rejestracja: 2012-06-19, 12:10
Lokalizacja: Legionowo

Re: Ultra LTE PLAY

Post autor: XanPL »

radius pisze:Temat jest tutaj: viewtopic.php?f=23&t=45141

Znajdziesz w nim m.in. wymagania dla sprzętu.
Czyli jest szansa że HUAWEI E5186 pociągnie to ??
CYBERTECH Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO + Huawei E5186s-22a
1x Ubiquiti UniFi UAP 1x UniFi AP-AC v2
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: varico »

Czy ruter b593s-22 obsluguje to ultra? I czy jesli normalnie lte u mnie wieczorem dziala z zawrotna predkoscia do 120 kB/s to czy to ultra bedzie szybsze?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: wojteks »

varico pisze:Czy ruter b593s-22 obsluguje to ultra?
Nie.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

varico, wymuś poszczególne pasma LTE na tym routerze. Może się okazać, że słabszy sygnał, ale np. LTE2100 będzie dawał lepsze rezultaty.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Powiew świeżości na polskim rynku. W Play pierwszy router z agregacją to Netgear AC810S. http://www.play.pl/telefony/netgear-router-ac810s/?ESId=ASG_ULT#data-opis Jest dostępny w przedsprzedaży i wysyłka będzie po 18 marca. Mam nadzieję, że to nie ostatni sprzęt tego producenta. Dla ciekawych spraw historycznych to Netgear (USA) kilka lat temu odkupił dział sprzętu konsumenckiego od Sierra Wireless (Kanada).
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Ultra LTE PLAY

Post autor: jarek7714 »

onken pisze: Noooormalnie Play siec 9G
Pewnie jak to zacznie naprawdę działać to może dojdą i do 10G. Ja im proponuję-jak się chcą szybko i efektywnie się za lansować, jakiego to poweru dostaje ich sieć LTE-Ultra- wyłącznie to darmowe LTE RBM i już jest ze 6G. :) P.S Modemo-router ciekawy, szkoda że nie ma wyjścia LAN.
jareq
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: rio bravo »

Oglądam TV i reklamy... Plus nadal 2x szybszy od play. Zrezygnowali z "najszybszy internet lte w PL", a dalej mówią, że dzałają 2x szybciej niż play.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

rio bravo pisze:Oglądam TV i reklamy... Plus nadal 2x szybszy od play. Zrezygnowali z "najszybszy internet lte w PL", a dalej mówią, że dzałają 2x szybciej niż play.
Liczone przez UKE razem z 3G, gdyby brać pod uwagę tyko LTE, mogliby się reklamować że mają jeszcze szybszy o kilka razy internet od P4.
jareq
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: rio bravo »

Uke nie liczy prędkości power lte po 20 GB, gdzie prędkośc spada, w play dopiero po 100 i to nie zawsze. U mnie bez przekraczania jakichkolwiek limitów play i tak działa szybciej. Nie da się tego ocenić w ten sposób. jarek7714 podaj źródło jak liczy to Uke to pogadamy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Dla zainteresowanych.
Oferta 10 GB za 10 zł, a jak się nie używa to się nie płaci będzie dostępna na razie tylko z routerem Huawei e5573. Umowa na 2 lata, aktywacja 19 zł, router 1 zł + 10 zł rata co miesiąc. Chyba nie ma co się spodziewać Netgear AC810S w tej ofercie. :(
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

rio bravo pisze:Uke nie liczy prędkości power lte po 20 GB, gdzie prędkośc spada, w play dopiero po 100 i to nie zawsze.
Możesz wejść na strony UKE-masz oryginalny, bardziej transparentny jest opisany w komentarzu tutaj http://www.spidersweb.pl/2016/02/intern ... t-uke.html. Przestań pisać o 20GB w "Power LTE"-bo ludzie ściągają 20x razy tyle i w cale mi się to nie podoba, bo prędkość sieci znacząco spadła, poza tym od 1,5 roku krytykuję ich na plusforum za brak transparentnej/racjonalnej oferty z minimalnym lejkiem 512kbps (całkowicie bez limitu przy obecnych możliwościach sieci LTE, może być jedynie w godzinach nocnych), niech się uczą od Orange (tj. oferta do dzisiejszych możliwości sieci LTE). U mnie w Łodzi w godzinach szczytu jest dokładnie tak jak w reklamie, po godzinach szczytu-w nocy, prędkości się wyrównują (poza upload), natomiast w innej lokalizacji na LTE w P4 to jest masakra (mogą się ścigać z Aero2), równolegle na tej samej stacji w 3G jest min. 5x szybciej. ;)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Tutaj jest wątek o Play. Przestańcie śmiecić innymi sprawami i prowadzić bitwy na ten sam temat w każdym wątku na forum.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: atento »

Ja się zastanawiam czego to play nie wymysli by zachęcic ludzi do zakupu abonamentów. Było 4G playa ( HSPA+ DC) teraz LTE-A ( LTE ultra w połowie...)

Ten nowy mobilny router był by ciekawy gdyby miał LTE 800 niestety...


Zakup abonamentu dla tego super ultra i nowego modemu uważam za bezsens, wszak nic nie ma za darmo i płacimy za sprzęt jak za zborze.
Taki e3372 ma również LTE2600 więc jak włączą tą częstotliwość o mikrym zasięgu to wystarczy, strata pieniedzy na mobilny router za 800+
Tak samo było na początku bez agregacji najpierw super wyniki a po roku ledwo działa, zatka się i koniec

Jak by nie patrzyć na dzień dzisiejszy play serwuje 100GB o szumnej nazwie bez limitu z limitem prędkości 1Mbps lub 2Mbps w ofercie na kartę więc tym bardziej zakup abonamentu dla cudownej technologi bezsensowny. Teraz będą musieli wreszcie zatrudnić więcej konsultantów bo będą reklamacje typu: "Panie ten LTE ULTRA działa słabiej niż zwykłe LTE konkurencji"



Sam używam playa w obecnej chwili ale tylko do ściągania w nocy bo w dzień to kiła i mogiła, 4 reklamacje 3razy przyznane pieniądze na konto i odpowiedz >>>Nadajnik Panie skrzypi, nic nie zrobimy ale wie pan co? Włączamy nie długo LTE 800 i będzie lepiej.... masakra jak by te 5Mhz miało załatwić sprawę.... W dzień u mnie nie można pograć w gry online, mimo dobrej prędkości, ciągle się połączenie zamrażą a z gry tym samym wywala.



Fajnie, że coś play robi, lecz motanie w głowach czymś czym nie jest to po prostu naciąganie na abonamenty . Bo lepsze od konkurencji nie jest i nie mają czegoś czego nie mieli by inni. lepiej by rozbudowali swoje zaplecze bo za jakiś czas w tej sieci ledwo yt na minimalnych ustawieniach będzie można oglądnąć. Nie opłaca się stawiać nowych? To dla czego u mnie jest jeden nadajnik play który postawili z musu i teraz jest tak oblegany, że używać internetu się nie da? Na logikę jak oblegany znaczy zarabia na siebię i postawiony bo wygrali coś tam ale musieli pokryć czarną plamę... a konkurencja ma już lte 800/1800/2600 a play? 1800 do tego szczątkowy sygnał 800:) więcej im się nie opłaca lepiej inwestować w reklamy tv by bardziej kiesę napchać małym kosztem bez inwestycji.
No i niestety nadajnik skrzypi ale nie opłaca się zrobić nawet na tym jednym 2100/2600 będzie tylko 800/1800 a konkurencja rozbudowuje swoje maszty o LTE, play w mojej okolicy ot marny 1 BTS gdzie innych już jest z 6 sztuk. Innym się opłaca play i plusowi nie :)
kamil.szymczak
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2012-10-01, 18:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: kamil.szymczak »

Panowie chyba coś nie działa, chciałem z ciekawości zobaczyć jak działa to "ultra" jestem w zasięgu, mój telefon jest na wykazie tych obsługujących dany standard i nic prędkość 30Mbps...stacja z LTE 1800 i 2100Mhz jest o około 500m w lini prostej.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

kamil.szymczak pisze:Panowie chyba coś nie działa, chciałem z ciekawości zobaczyć jak działa to "ultra" jestem w zasięgu, mój telefon jest na wykazie tych obsługujących dany standard i nic prędkość 30Mbps...stacja z LTE 1800 i 2100Mhz jest o około 500m w lini prostej.
A modem wspierający LTE-A masz? Też jestem w zasięgu i to bdb LTE1800/2100MHz, niestety nie mam wspierającego modemu (zresztą co by tu miało zmienić?! LTE2100MHz działa podobnie jak LTE800 Plusa, jak włączą LTE2600MHz to sieć powinna znacząco przyśpieszyć-choć ja uważam że większy power da im wyłączenie darmowego LTE w RBM :) ).
jareq
kamil.szymczak
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 210
Rejestracja: 2012-10-01, 18:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: kamil.szymczak »

Tak Telefon obsługuje LTE-A
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Na Twitterze rzecznik Play tak napisał jeden tweet, że wychodzi na to, że Play jeszcze nie odpalił LTE2600 MHz bo czeka na pozwolenia z UKE, które chyba dopiero dziś odebrał.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Już w innym temacie pisałem, że rozważam wybór Play do internetu. Na Huawei B315 mam dobry zasięg i ciekawi mnie działanie LTE-A. Do najbliższego nadajnika mam 1.7KM i jego częstotliwości wyglądają tak:

Obrazek

A drugi nadajnik zaraz obok 1.8KM, ale tylko 2100:

Obrazek

Rozważam <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> oferty z Netgear AC810S - ten router zagregowałby częstotliwość 2100+1800 ? A w przyszłości dodatkowo 2600 (3 sieci) ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

Agregacja będzie działać tylko przy LTE800, LTE1800 i LTE2600. Na razie sprzęt nie agreguje LTE2100. Na dniach będzie nowy wykaz pozwoleń z UKE, zobaczysz czy w twojej lokalizacji będzie pozwolenie na LTE800 i LTE2600.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: Patryk56 »

Dzięki, dobrze wiedzieć. W takim razie wstrzymam się z dalszymi decyzjami :)
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: lechowiec »

U nas coś się pozmieniało. Trzeba znowu <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> modem i posprawdzać co się dzieje na poszczególnych częstotliwościach. Zauważam poprawę sygnału, na antenie 2100 MHz odbieram teraz silny sygnał LTE jakiego nie było. Z internetu znowu da się sensownie korzystać. Razem z poprawą parametrów sieci widzę również, że obrośli w piórka. Oferta nie jest już tak "atrakcyjna". Jestem w trakcie rozwodu z PLAY. Zaraz po wypowiedzeniu umowy dzwonili do mnie z sieci i proponowali 50 GB za 30 zł z modemem usb. Internet nie nadawał się wtedy do użycia więc zgłosiłem, że jakość usługi dyskwalifikuje na dzień rozmowy możliwość dalszej współpracy. Dziś dzwonili również z ofertą. Jak internet zaczął działać to oferta nie jest za bardzo interesująca nawet na warunkach lojalnościowych. Nie zaproponowali żadnego sensownego routera stacjonarnego poza dlinkami. W pieniądzach rzędu 30 zł nie dostanie się w tej chwili sensownego pakietu danych. Wytknąłem przy okazji jak sobie zakpili z klientów płacących po 50 zł miesięcznie wprowadzając RBM z LTE bez limitu za grosze, masakrując przy tym sieć i uniemożliwiając normalne korzystanie z usługi abonentom. Nie mając pewności czy sieć będzie działała prawidłowo również w przyszłości, obawiając się że kolejny raz zrobią ze mnie jelenia chyba zrezygnuję na dobre. Będę ich obserwował przez jakiś czas zanim poziom mojego zaufania zostanie odbudowany i pozwoli na ponowne nawiązanie współpracy, o ile wogle kiedykolwiek znowu to nastąpi.
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

lechowiec pisze:Wytknąłem przy okazji jak sobie zakpili z klientów płacących po 50 zł miesięcznie wprowadzając RBM z LTE bez limitu za grosze, masakrując przy tym sieć i uniemożliwiając normalne korzystanie z usługi abonentom. Nie mając pewności czy sieć będzie działała prawidłowo również w przyszłości, obawiając się że kolejny raz zrobią ze mnie jelenia chyba zrezygnuję na dobre. Będę ich obserwował przez jakiś czas zanim poziom mojego zaufania zostanie odbudowany i pozwoli na ponowne nawiązanie współpracy, o ile wogle kiedykolwiek znowu to nastąpi.
U mnie w Łodzi na obecną chwilę, gdyby nie ta patologiczna oferta RBM, mogliby być nr1 w transferach, przed T-Mobile/Orange, gdyż maja uruchomione 3 częstotliwości LTE 800/1800/2100MHz. Na tym ostatnim włączyli MIMO i sieć nawet w godzinach szczytu osiąga ok. 20Mbps. U konkurencji stacje poza LTE1800MHz na razie milczą.
Ostatnio zmieniony 2016-03-26, 19:44 przez jarek7714, łącznie zmieniany 1 raz.
jareq
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

:)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: ja.michal »

No nie wiem, chyba przeceniasz tą ofertę w RBM.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Play uruchomił LTE z agregacją pasma

Post autor: jarek7714 »

ja.michal pisze:No nie wiem, chyba przeceniasz tą ofertę w RBM.
Jak mogę przeceniać jak na LTE w obecnej lokalizacji, w godzinach szczytu mam nawet 1Mbps (bez lejka) a równolegle w HSPA+ na tej samej stacji (modemie nie wspierającym HSPA+DC) jest 5x tyle.
jareq
ODPOWIEDZ