[NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Nowości... więcej na https://www.opp.today/pl/

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

[NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: zDaleKi »

Natknąłem się na ciekawy artykuł:
http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,3 ... 9-22-02-06

To co najbardziej mnie zainteresowało, to:
"Do transmisji danych wykorzystana zostanie usługa GPRS/EDGE jednego z operatorów komórkowych działających na polskim rynku. Dzięki temu policjanci będą mogli połączyć się z systemem praktycznie z każdego miejsca. Operator stworzy w tym celu tzw. "prywatny punkt dostępowy". Wejście do niego będą miały tylko dedykowane karty SIM"

Ciekawa metoda. Może przy okazji operatorzy będą mieli dodatkowy powód do polepszenia infrastruktury?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: Jaco »

BliSki pisze:Może przy okazji operatorzy będą mieli dodatkowy powód do polepszenia infrastruktury?
Bardzo chciałbym aby to była Era :D
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: mar_kow »

...PlusGSM "sprzedał" już takie urządzonka dla wojska jak BlackBerry z VPN-nowym punktem dostępu do serwerów MON. Sporo tego kupili, sęk w tym że noszą to tylko co znaczniejsi generałowie. Piszę że noszą nie bez powodu bo niewielu tak naprawdę potrafi z tego zrobić użytek. Nawet miałem okazję zobaczyć do czego jest wykorzystywane... :lol: :lol: A na pewno jest okazja się pochwalić przy imprezce... :lol: :lol: :lol: A możliwości są duże, nie wiem czy w 1% wykorzystywane... (już prawie miałem propozycję pracy w Wawie... :lol: ) Aż mi szkoda tego sprzętu...
...A w przypadku policjantów ciekawe który będzie klikał a który czytał... :lol: :lol: :lol:
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: marens »

BliSki pisze:
"Do transmisji danych wykorzystana zostanie usługa GPRS/EDGE
Szkoda tylko, że nie 3G/HSDPA. Wydaje mi się bardziej przyszłościowe.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: mar_kow »

marens pisze:Szkoda tylko, że nie 3G/HSDPA. Wydaje mi się bardziej przyszłościowe.
...Nie ma za bardzo sensu wydawać na to pieniędzy skoro pokrycie zasięgiem HS jest tak słabe. A ma to być wykorzystywane jako punkt dostępowy do bazy danych w terenie. Chyba że ma to służyć jako zabawka...
...No i patrole wtedy nie będą w "terenie" tylko w pobliżu zasięgu HS... :lol: :lol:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: zDaleKi »

Dyskusja na temat powiedzonka "sęk w tym" wydzielona do Hyde-Parku.
>KLIK<
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
cygan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2007-09-05, 14:24
Lokalizacja: Poznań

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: cygan »

Prywatny punkt dostępowy czyli nic innego jak prywatny APN nie jest żadnym nowym wynalazkiem i oferuje taką usługę od lat każdy z opów (choć o ile wiem tylko dla firm). Kupując APNa (nazwijmy go np: "cygan" lub "forum.bez.kabli") możemy łącząc się z nim np: połączyć się ze swoją firmową siecią LAN lub własnym serwerkiem, nawet adresację IP (statyczna/dynamiczna / z jakiej puli) uzyskiwaną przez logujące się terminale można sobie ustalić z operatorem. Bardzo wiele firm ma swoje APNy (oczywiście jako usługa włączone wyłącznie na kartach należących do firmy) po to by umożliwić ludzom pracę w terenie z dostępem do wszystkich zasobów firmowych.
A to że wybrali GPRS/EDGE a nie UMTS/HSDPA to pewnie kwestia finasów i ceny urządzonek jakie wybrali pewnie po prostu tańsze były.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: mar_kow »

cygan pisze:1... prywatny APN nie jest żadnym nowym wynalazkiem ...

2...A to że wybrali GPRS/EDGE a nie UMTS/HSDPA to pewnie kwestia finasów i ceny urządzonek jakie wybrali pewnie po prostu tańsze były.
1...Dokładnie tak, to "stary" wynalazek, nie jest żadną nowością. Trzeba tylko dodać że połączenia są szyfrowane i maskowane. W przypadku wojska otrzymać certyfikat bezpieczeństwa na taką sieć u służb Kontrwywiadu to nie lada sztuka... Na opracowanie metod szyfrowania poszło wiele kasy a i czasu to trochę trwało zanim to wprowadzono. Dlatego dopiero teraz się tym chwalą...
2...Wojskowe urządzonka obsługują UMTS... Może wprowadzą HSDPA - jak kupowano, technologia ta nie była dostępna...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: zDaleKi »

Nikt nie twierdzi, że to jakaś super nowość :) no może poza autorami artykułu ;) :lol:

Ja to tylko skomentowałem: "Ciekawa metoda. Może przy okazji operatorzy będą mieli dodatkowy powód do polepszenia infrastruktury?"
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: mar_kow »

BliSki pisze:...Może przy okazji operatorzy będą mieli dodatkowy powód do polepszenia infrastruktury?"
...Też mam taką nadzieję... :)
Awatar użytkownika
wlodus
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 440
Rejestracja: 2007-06-16, 16:52
Lokalizacja: Łódź

Re: [NEWS] GPRS/EDGE - w służbie policji.

Post autor: wlodus »

no jezeli policja bedzie dzialac z taka szybkoscia jak gprs to oj bedzie ciezko...
edge tylko dla najlepszych ;)
nie wszystko złoto co się świeci, nie każdy chłop z widłami to Posejdon...
ODPOWIEDZ