[problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

[problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

Witam.

Od niedawna posiadam internet z netii w technologi WiMAX i chiałbym rodzielić go na 2 komputery stacjonarne, niestety nie posiadam wystarczającej gotówki zeby kupic jakieś zarąbiste routery czy access pointy ;) , ale sprzątając na strychu wybrzebalem jakiś switch nie jest on rewelacyjny ale prawie w ogóle nie używany, jest to: Switch TP-Link TL-SF1008D 8 portów. I takie pytanie czy dało by rade nim podzielić internet na 2 komputery? Wiem tyle że jak podlaczyłem główny kabel od neta do tego switcha i kabelem prostym z końcówką RJ45 ze switcha do jednego komputera to internet działał ale nie wiem jak by bylo jak bym drugi kabel podlaczyl ze switcha do komputera czy by zadziałało, bo na razie jeszcze nie kupilem drugiego kabla. Bardzo proszę o odpowiedz na to czy da rade podzielic tym switchem i jak by przebiegała konfiguracja IP/maski/bramy itp.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: dacula »

Sprawa jest prosta...

Dzialalo na jednym bo switch byl przezroczysty dla tego polaczenia i sluzyl tylko jako wzmacniak, a samo polaczenie bylo relizowane przez Twoj komputer. Za pomoca switcha nie podzielisz lacza z prostej przyczyny bo, zeby miec dostep do internetu na komputerze musisz wprowadzic login/haslo (dla pppoe) . Jesli bedziesz chcial korzystac z netu na drugim komputerze to niestety system uwierzytelniania Netii odrzuci Twoja probe polaczenia z bledem 691 (juz bedzie zestawione polaczenia na drugim komputerze), jest to zabezpieczenie przed dublowaniem sie np. adresow ip i przede wszystkim korzystaniem z internetu przez osoby nieuprawnione.

Jesli chcesz podzielic lacze to musisz kupic router z obsluga protokolu pppoe, w tej chwili kupisz taki router uzywany za okolo 80 zl. Nie jest to wielki wydatek, a zapewnia znacznie wiekszy komfort pracy, a po dobrym skonfigurowaniu rowniez biezpieczenstwo dla Twojej sieci.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

OK. Dzięki za pomoc, to jednak nie pozostaje mi nic innego jak kupić ten router. Może jeszcze sie zastanowie nad bezprzewodowym :D
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: Jo_gurt »

Wrzucasz 100zl i masz przyzwoitego Netgeara
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

A nie wiecie może czy ten switch obsługuje to PPPoE, bo jak tak to moze by dalo rade nim podzielic łącze.

[ Dodano: 2008-02-07, 02:07 ]
Przeglądając allegro znalazłem to:

jest firmy Netgear u góry kolega pisal że jest w miare dobry, ale teraz czy by sie nadawal w moim przypadku, bo nigdzie nie jest napisane ze obłsluguje PPPoE.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: Jo_gurt »

gosuge pisze:A nie wiecie może czy ten switch obsługuje to PPPoE, bo jak tak to moze by dalo rade nim podzielic łącze.
Nie, switch jest urzadzeniem dzialajacym w warstwie 2 modelu OSI, czyli obsluguje tylko adresacje MAC i protokoly z nim zwiazane. PPPoE jest wyzej w hierarchii.
gosuge pisze:est firmy Netgear u góry kolega pisal że jest w miare dobry, ale teraz czy by sie nadawal w moim przypadku, bo nigdzie nie jest napisane ze obłsluguje PPPoE.
Dokladnie o to mi chodzilo ;P PPPoE obsluguje, a jesli nie wierzysz mi na slowo mozesz sprawdzic na stronie Netgear'a, chociazby w instrukcji obslugi.
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

Ok dzięki za all, to jutro sie wybieram do sklepu po ten router. :D

[ Dodano: 2008-02-07, 02:52 ]
miałeś racje co to netgeara:
- wsparcie dla IPSec Pass-Thru, PPTP oraz PPPoE
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: dacula »

Odrobine odbiegajac do tematu... jak jest z jakascia tego sprzetu od Netgear? Nie mam jeszcze z sprzetem tej firmy do czynienia, ale widze, ze ostatnio robia duzo szumu na polskim rynku.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: Jo_gurt »

dacula pisze:jak jest z jakascia tego sprzetu od Netgear?
Z tego co czytam na forach to poza jedna drobna wada, ktora da sie ominac (czyli natarczywy config wizard) dobry i stabilny sprzet za sensowne pieniadze.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: dacula »

Jo_gurt pisze:Z tego co czytam na forach to poza jedna drobna wada, ktora da sie ominac (czyli natarczywy config wizard) dobry i stabilny sprzet za sensowne pieniadze.
Nie ma to jak Linksys jednak ;)

Widze, ze korzystasz z pomidora, ja mam dd-wrt ;)
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

Jo_gurt pisze:Widze, ze korzystasz z pomidora, ja mam dd-wrt ;)
Możecie mnie oświecić , co to jest ten pomidor?? :D
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: Sundance_kid »

gosuge pisze: Możecie mnie oświecić , co to jest ten pomidor?? :D

Kod: Zaznacz cały

Niewielki i prosty firmware, który może zastąpić oficjalne oprogramowanie routerów sieciowych Linksys WRT54G/GL/GS oraz Buffalo WHR-G54S/WHR-HP-G54S. Do jego funkcji należy nowy, prosty w użyciu interfejs graficzny, nowy wskaźnik wykorzystania przesyłu danych oraz ustawienia dostępu. Ponadto dostępne są nowe funkcje sieci bezprzewodowych oraz zwiększające limity maksymalnej liczby połączeń P2P oraz pozwalające na uruchomienie spersonalizowanych skryptów lub sesji telnet/SSH.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: zDaleKi »

gosuge pisze:co to jest ten pomidor?
Tomato :) więcej o nim w FAQ razem z przydatnymi linkami.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
gosuge
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-06, 22:46
Lokalizacja: Koszalin

Re: [problem] Rozdzielenie na 2 komputery Netia WiMAX

Post autor: gosuge »

Ok. Dzięki za info ;)
ODPOWIEDZ