jaki kupić router?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mackr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-05-14, 16:47
Lokalizacja: PL

jaki kupić router?

Post autor: mackr »

Witam Forumowiczów!
Przymierzam się do zakupu internetu bezprzewodowego Netii w technologi WiMAX, mam zasięg i jestem wstępnie zdecydowany. Chciałbym mieć w domu sieć bezprzewodową, tak aby wszystkie urządzenia mogły korzystać z internetu. Pomyślałem o sieci WiFi, jednak ja się kompletnie nie znam na tych rodzajach kabli internetowych, routerach, tych antenach i urządzeniach. Jaki powinienem kupić router, aby mieć internet w całym domu? Proszę o wiele propozycji. Proszę aby ten router był najlepszy w stosunku cena/jakosc. Chcę aby kilka osób mogło korzystać z internetu jednocześnie.


Jakie urządzenia umieszczane są na dachu i w pokoju z routerem, umozliwiajace korzystanie z internetu? Jak wygląda instalacja WiMAX w domu?

Proszę o pomoc w wyborze i porady J
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki kupić router?

Post autor: Jo_gurt »

mackr pisze:Jaki powinienem kupić router, aby mieć internet w całym domu?
Wg stosunku cena/jakosc to jakos tak mniej wiecej:
- Linksys WRT54GL (ok 180-200zl, ale na prawde wie sie za co sie zaplacilo)
- Linksys WRT54GC (mniejsza cena i mniejsze mozliwosci: KLIK )
- Netgear WGR614 - jesli nie grasz przez Steam'a (lub nie wiesz co to ;) ), niedawno byla omawiana sprawa, ze cos niebardza chca ze soba wspolpracowac
- D-Link DI-524, mimo, ze sam tej firmy nie lubie
- jakis TP-Link, czyli przyzwoita jakosc za bardzo dobra cene KLIK
Jakie urządzenia umieszczane są na dachu i w pokoju z routerem, umozliwiajace korzystanie z internetu?
http://www.telepolis.pl/grafika/newsy/2 ... _wimax.JPG
- to u gory to antena umieszczana na dachu
- to prostokatne podluzne w srodku juz jest umieszczane w domu, ja mam zaraz obok VG
- to po prawej biale to VG (Voice Gateway) czyli tutaj wszystko podlaczasz, czyli router, to wczesniej i ewentualny telefon
Filizanka nie jest w zestawie ;)
modrzew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-21, 18:29
Lokalizacja: legionowo

Re: jaki kupić router?

Post autor: modrzew »

Powiem tak ja korzystam z linksysa WRT54GL, i gdybym miał kupić ponownie to na pewno byłby to ten sam router ,zero zastrzeżeń naprawdę warty tej ceny :ok: .

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2008-05-15, 07:05 ]
Poprawa pisowni
Ostatnio zmieniony 2008-05-15, 06:04 przez modrzew, łącznie zmieniany 1 raz.
katana
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-27, 23:11
Lokalizacja: Poznań

Re: jaki kupić router?

Post autor: katana »

Tylko WRT54GL - wart każdej złotówki
mackr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-05-14, 16:47
Lokalizacja: PL

Re: jaki kupić router?

Post autor: mackr »

Troche sie plany zmienily. Na poczatku wezme ten Internet i podlacze sie kablem do komputera, a potem moze zbuduje ta siec WiFi. Jak to zrobić, żeby w 3 piętrowym domu przeprowadzic net z dachu z anteny na sam parter do pokoju? Czy to jest darmowe w Netii? Jakie czesci, kable, zlacza wchodza w sklad takiej instalacji? Moze macie jakies zdjecia takiej instalacji?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki kupić router?

Post autor: Jo_gurt »

mackr, w zasadzie jeśli o mnie chodzi to mnie instalator po prostu zapytał gdzie ma być doprowadzony koniec kabla. Także jeśli gdzie indziej będą równie chętni do współpracy co w Lublinie to po prostu powiesz gdzie chcesz mieć. A jak nie to pozostaje ci własnoręczne przeciągnięcie skrętki przez 2 stropy i tyle. Albo się nawiercisz albo puścisz przy jakichś schodach.
mackr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-05-14, 16:47
Lokalizacja: PL

Re: jaki kupić router?

Post autor: mackr »

A jaka jest ostatnia koncowka kabla podlączana do kompa? Jest to Ethernet? Jakie jeszcze urzadzenia wchodza w sklad tej instalacji, oprocz tego koncowego kabla i anteny i do czego sluza? Czy cala instalacja jest bezplatna?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki kupić router?

Post autor: Jo_gurt »

mackr pisze:Jest to Ethernet?
Tak.
mackr pisze:Jakie jeszcze urzadzenia wchodza w sklad tej instalacji, oprocz tego koncowego kabla i anteny i do czego sluza?
Patrz 5 postów wyżej.
mackr pisze:Czy cala instalacja jest bezplatna?
W Netii nie, waha się od 1 do 1200zł w zależności od długości umowy innych takich tam. Wszystko jest w cennikach i regulaminie Netii.
mackr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2008-05-14, 16:47
Lokalizacja: PL

Re: jaki kupić router?

Post autor: mackr »

Tak tylko czy opłata za instalacje anteny, kabli i innych urządzeń będzie się zawierać w "opłacie aktywacyjnej"??


Obrazek

Może mi ktoś wytłumaczyć do czego służą te 2 białe "skrzyneczki" i jakie pełnią funkcje w tym układzie?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki kupić router?

Post autor: Jo_gurt »

mackr pisze:Tak tylko czy opłata za instalacje anteny, kabli i innych urządzeń będzie się zawierać w "opłacie aktywacyjnej"??
Tak. Ja podpisywałem na 3 lata i za instalacje + sprzęt i wszystko zapłaciłem 1,22zł.
mackr pisze:Może mi ktoś wytłumaczyć do czego służą te 2 białe "skrzyneczki" i jakie pełnią funkcje w tym układzie?
To podłużne pionowe to coś a'la centrum dowodzenia, zasila antenę i przekazuje z niej sygnał do drugiej skrzynki (Voice Gateway). VG natomiast zajmuje się obsługą ewentualnych połączeń głosowych realizowanych poprzez WiMAX. No i do tego też podłączasz kompa.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: jaki kupić router?

Post autor: dacula »

Jo_gurt, ja tylko dodam to, ze jesli bierzesz samo lacze to dostajesz tylko IDU i podlaczasz komputer do portu eth. W tym przypadku, ktory masz na zdjeciu do IDU jest podlaczony VG, a komputer do portu LAN.

I tylko tyle... taka wazna uwaga VG nie jest routerem i nie bierze udzialu w realizacji uslugi data. Polaczenie ppp zestawiasz na PC lub routerze.
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
dawidj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-08, 22:25
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki kupić router?

Post autor: dawidj »

czyli VG jest połączone do IDU za pomocą kabla ethernetowego (oba urządzenia mają gniazda RJ-45)?
Zatem istnieje możliwość umieszczenia VG 15 metrów dalej niż IDU, prawda?

Oco mi chodzi:
Na kominie chcę umieścić antenę WiMAX. Połączyć ją z IDU, które jest pod dachem (odległość kilku metrów), a następnie skrętką utp (już położoną pod tynkiem) przekazać sygnał do pomieszczenia na parterze (15 metrów niżej) w którym mam router i chciałbym umieścić VG. W tym pomieszczeniu mam też w planach "centralkę telefoniczną".
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki kupić router?

Post autor: Jo_gurt »

dawidj pisze:czyli VG jest połączone do IDU za pomocą kabla ethernetowego (oba urządzenia mają gniazda RJ-45)?
Tak.
dawidj pisze:Zatem istnieje możliwość umieszczenia VG 15 metrów dalej niż IDU, prawda?
Tak, a nawet do 100m dalej. Pamiętaj tylko, że komputer/router podłączasz do VG.
ODPOWIEDZ