Zasięg WiMax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

mały73 pisze:Co ciekawe najbliższy nadajnik jest w Nowym Dworze Maz.(14km w linii prostej) a o Strubinach nawet nie wspomnieli
W takim razie niezły zasięg ma ten BS z Nowego Dworu ;) Być może to ze względu na płaski teren. Pod uwagę wziąłem mniejszy zasięg więc jako najbliższą potencjalną stację bazową uznałem maszt w Strubinach.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Jo_gurt »

mały73 pisze:Aktualnie mam Sferię i czy Wimax będzie lepszym rozwiązaniem?
Jak zadziała - o wiele lepszym.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Quest »

mały73, w Nowm Dworze masz Stacje Bazowa Netii. A dokladnie w Okuninie. Zasieg z tego komina wynosi czasami nawet 16km. Zalezy w ktorym kierunku mieszkasz.
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: mały73 »

Quest pisze:mały73, w Nowm Dworze masz Stacje Bazowa Netii. A dokladnie w Okuninie. Zasieg z tego komina wynosi czasami nawet 16km. Zalezy w ktorym kierunku mieszkasz.
To pewnie byłbym już na granicy zasięgu albo i poza nim.Najciekawszą opcją może być ten nadajnik w Strubinach (9 km w linii prostej ode mnie).
tom_kas
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-03-13, 14:22
Lokalizacja: Szczytniki

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tom_kas »

Witam! Nie wiem skąd macie info o btsach wimaxa ale chciałbym się dowiedzieć gdzie znajduje się najbliższy nadajnik w Szczytnikach 62-865 woj. Wlkp? Dzięki za odp. Pozdrawiam
tom_kas
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

tom_kas pisze:chciałbym się dowiedzieć gdzie znajduje się najbliższy nadajnik w Szczytnikach 62-865 woj. Wlkp?
Wokół jest sporo stacji bazowych, więc na pewno będziesz miał zasięg. Najbliższy BS Wimaksa jest prawdopodobnie w Koźminku, 12,5 km w linii prostej.
tom_kas
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-03-13, 14:22
Lokalizacja: Szczytniki

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tom_kas »

Jest sporo stacji bazowych?Możesz podać jeszcze kilka w mojej okolicy? :)
tom_kas
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

tom_kas pisze:Możesz podać jeszcze kilka w mojej okolicy? :)
Bardziej oddalony jest w Kaliszu (ul. Stawiszyńska 125), a jeszcze bardziej oddalony w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wrocławska 93)
Oczywiście to wszystko są prawdopodobne lokalizacje BS, które wnioskuję z wykazu radiolinii oraz stacji bazowych UKE, wiedząc że Era instaluje swoje BS-y na węzłach.. Póki co UKE nie opublikowała jeszcze wykazu pozwoleń na stacje bazowe WiMax.
tom_kas
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-03-13, 14:22
Lokalizacja: Szczytniki

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tom_kas »

Dzięki bardzo za odp.Bardziej chodziło mi czy w bliższych okolicach.Koźminek jest na północ a czy na południe coś jest?
tom_kas
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

tom_kas pisze:Bardziej chodziło mi czy w bliższych okolicach.Koźminek jest na północ a czy na południe coś jest?
Nie ma. Jak napisałem wcześniej Koźminek to najbliższy BS. Bardziej na południe (a dokadniej południowy wschód) jest BS w okolicach miejscowości Pruszków pow. Laski. Z takiej odległości nie ma cienia szansy na WiMax.
tom_kas
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2007-03-13, 14:22
Lokalizacja: Szczytniki

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tom_kas »

Dzięki ci za wyczerpujące info Pozdro
tom_kas
Jareva
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2008-11-16, 19:03
Lokalizacja: Głogów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Jareva »

Blido,

Możesz mi powiedzieć jak to jes u mnie? Wiem że mam w polkowicach. Ale z rozmowy bok mówił że powinienem dwa łapać i nie wiem gdzie mam drugi. Dokładnie chodzi mi o miejscowość PĘCŁAW 67-221.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Jareva pisze:Wiem że mam w polkowicach. Ale z rozmowy bok mówił że powinienem dwa łapać
Tym się nie musisz kłopotać, bo i tak będziesz przypisany tylko do jednego BS-a. Nie będziesz mógł przełączać się pomiędzy BS-ami, co najwyżej pomiędzy poszczególnymi sektorami jednego BS-a.
Jareva
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2008-11-16, 19:03
Lokalizacja: Głogów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Jareva »

Blido pisze:Tym się nie musisz kłopotać, bo i tak będziesz przypisany tylko do jednego BS-a. Nie będziesz mógł przełączać się pomiędzy BS-ami, co najwyżej pomiędzy poszczególnymi sektorami jednego BS-a.

Tylko Nie wiem do którego jestem przypisany. A w pojutrzee montuje to wszystko. Nie wiem gdzie kierować antene.

Podepne się też tu Bo dostałem kartke jaki sektor i częstotliwość. A gdzie znajde login hasło?
Ostatnio zmieniony 2009-12-08, 21:43 przez Jareva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Jareva pisze:A gdzie znajde login hasło?
Na umowie. Dostałeś chyba swoją kopię umowy? Mnie o mały włos kurier nie dałby jej, musiałem się upomnieć :]
Zgrywus
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2009-12-26, 18:03
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Zgrywus »

Panowie, czy moze ktos wie czy w Biłgoraju (Lubelskie) jest nadajnik Ery Wimax a jak jest to gdzie jest mniej wiecej ? Na poczatku tego tematu pisze ze jest, ale bylem dzisiaj w salonie Ery i mile panie powiedzialy mi ze nie ma i nie ma mozliwosci instalacji. A formularz zgloszeniowy wyslalem i dotad nikt nie oddzwania :/
Awatar użytkownika
Oficer
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 320
Rejestracja: 2009-04-17, 17:35
Lokalizacja: Poland

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Oficer »

Witam żeby internet działał to muszę być w obszarze zamalowanym na mapie ? czy będąc 30km od zamalowanego miejsca dam rade ?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Oficer pisze:żeby internet działał to muszę być w obszarze zamalowanym na mapie ?
Raczej tak, chociaż czasem może się zdarzyć że zasięg podany przez operatora może być w rzeczywistości nieco większy.
Oficer pisze:czy będąc 30km od zamalowanego miejsca dam rade ?
To by oznaczało że do najbliższej stacji bazowej masz jakieś 45km :] Nie ma szans. Ale mapa na stronie Ery jest z marca 2009, a więc bardzo stara. Możliwe że od tamtego czasu postawiono jakieś nowe stacje i jesteś w zasięgu. Napisz do BOA to będziesz wiedział.
piotreq84
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-12, 20:33
Lokalizacja: Popielawy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: piotreq84 »

Witam
Mam parę pytań do znawców tematu Wimaxa. Mam podpisaną umowę z Era , sprzęt mam już w domu , podłączony na próbę i sygnał jakiś wykrywa. Sygnał sprawdzałem z ziemi kierując antenę do nadajnika który mi przesłali w mailu. Moje wyniki w załączniku. Jako że teraz dużo śniegu na dachach to nie mam możliwości o lepszy pomiar. Moje pytanie jest takie, czy te parametry są dobre i czy jak nadajnik będzie wyżej to będzie duża poprawa ? Do nadajnika mam jakieś 15 km w linii prostej. Po drodze jest las ale około 5 km ode mnie. Mieszkam w miejscowości Popielawy (woj. łódzkie ) , antena jest skierowana w stronę Tomaszowa Mazowieckiego. I jeszcze jedno pytanko : czy jeśli uda się połączyć z internetem przez tego Wimaxa to czy mogę jeszcze z tego zrezygnować czy już nie ma odwrotu ? Jak te sprawy wyglądaja?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

piotreq84 pisze:Moje pytanie jest takie, czy te parametry są dobre i czy jak nadajnik będzie wyżej to będzie duża poprawa ?
Parametry są akceptowalne, ale bardzo słabe. Powinieneś raczej osiągnąć 1Mb/s ale pingi mogą być wysokie i niestabilne. Może też zrywać połączenia. Powinieneś zamontować terminal jak najwyżej jak tylko będzie to możliwe, poprawa jakości sygnału na pewno będzie znaczna. Ja mam obecnie stabilne -68dBm a podczas prób "polowych" wystawiając antenę przez okno na parterze osiągałem nie więcej niż -85dBm. ODU wisi u mnie na maszcie murowym na wysokości pierwszego piętra.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Lutek1980 »

Zgrywus pisze:Panowie, czy moze ktos wie czy w Biłgoraju (Lubelskie) jest nadajnik Ery Wimax a jak jest to gdzie jest mniej wiecej ? Na poczatku tego tematu pisze ze jest, ale bylem dzisiaj w salonie Ery i mile panie powiedzialy mi ze nie ma i nie ma mozliwosci instalacji. A formularz zgloszeniowy wyslalem i dotad nikt nie oddzwania :/
W salonach nie mają o tym pojęcia, najlepiej zadzwoń na zamówieniówkę wimaxa, tam wstępnie sprawdzą i ewentualnie zamówisz
burli
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-28, 13:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: burli »

Mieszkam w Gdańsku. Kod pocztowy 80-298. Gdzie znajdują się najbliższe stacje bazowe Era WiMax?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

burli pisze:Mieszkam w Gdańsku. Kod pocztowy 80-298. Gdzie znajdują się najbliższe stacje bazowe Era WiMax?
Stacja bazowa znajduje się najprawdopodobniej na maszcie przy ul. Mikołaja Reja:
Obrazek
burli
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-28, 13:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: burli »

Rozumiem zatem, że nie będzie problemu skoro w linii prostej mam ok. 10 km. Po drodze jest las mały, ale daleko.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Problemów być nie powinno, jeśli zamontujesz antenę dostatecznie wysoko. Ten las jest w jakiej odległości od Twojego domu i stacji bazowej? Bo zbyt blisko stacji bazowej też nie może być. Najlepiej jeśli byłby w połowie drogi.
burli
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-28, 13:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: burli »

Jest tak w połowie drogi. No może nieco bliżej mnie.
jz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-01-04, 16:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: jz »

Digitall pisze:Cóż.. mam jakieś 18 km. Nie ma cudu żeby zobaczyć BTSa, chyba że z helikoptera.. WiMAX widzę że raczej nie zadziała..
Niekoniecznie. Ja mam dokładnie 22km do nadajnika i dostałem weryfikację pozytywną. Podobno jestem na obrzerzach zasięgu. Umowa już podpisana, czekam na sprzęt. Mam szansę na pobicie rekordu odległości, bo chyba nikt tak daleko nie próbował łapać Wimaxa. ;)
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: bobix »

Może ktoś dla mnie sprawdzić gdzie może być najbliższy BS? Kod pocztowy to 05-084 Leszno k/Błonia.
http://mapa.targeo.pl/Leszno,20,20.5805 ... a392772b90
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

bobix pisze:Może ktoś dla mnie sprawdzić gdzie może być najbliższy BS? Kod pocztowy to 05-084 Leszno k/Błonia.
Może być wszędzie, bo na mapie Ery wokół jest tylko wielka niebieska plama :] http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryf ... imax/mapka . Nie mogę więc wywnioskować gdzie dokładnie znajduje się BS, ale jedno jest pewne - zasięg będziesz miał.
Jarek7
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2009-11-06, 21:11
Lokalizacja: Niemcy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Jarek7 »

Jo mam pytanie.. jeśli bym brał wimaxa z ery i bym wzial ale byłby bardzo słaby zasięg to można oddać ?? czy przed zamówiniem przyjezdzaja technicy czy ktos tam i sprawdzaja czy jest sygnał ?
ODPOWIEDZ