Zasięg WiMax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Jarek7 pisze:jeśli bym brał wimaxa z ery i bym wzial ale byłby bardzo słaby zasięg to można oddać ?
Tylko w przypadku gdyby sygnał był zbyt słaby aby można się było połączyć. Gość który do mnie zadzwonił kiedy złożyłem zamówienie na Wimaksa twierdził że ponoć zostało to tak zaprojektowane że terminal nie łączy się jeśli sygnał jest tak słaby że nie można byłoby na nim osiągnąć prędkości z umowy. Więc jeśli to prawda, to możesz być pewien że będziesz miał ten 1Mb/s.
Jarek7 pisze:czy przed zamówiniem przyjezdzaja technicy czy ktos tam i sprawdzaja czy jest sygnał ?
Teoretycznie tak, ale tylko jeśli potrzebna jest szczegółowa weryfikacja. A z tego co czytam na forum chyba u nikogo jeszcze nikt nie był z pomiarem. Przeprowadzana jest tylko tzw. weryfikacja wstępna (pewnie polegająca na spojrzeniu na mapkę przez technika :] ) i jeżeli ta wykaże że sygnał jest to przyjeżdża kurier z umową.
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: bobix »

Blido, Wiesz skąd mogę pobrać najnowsze pliki do Google Earth z BTSami i linkami radiowymi? Mam teraz wersję z listopada
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

bobix pisze:skąd mogę pobrać najnowsze pliki do Google Earth z BTSami i linkami radiowymi?
:szukaj: , :faq:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=20572
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=19584
messiash19
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-01-21, 21:26
Lokalizacja: Otwock

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: messiash19 »

Witam. Mam taki problem. Podejrzewam Blido, ze mi pomożesz ;) Mieszkam pod Otwockiem ulica Grunwaldzka. Czy jesteś w stanie mi powiedzieć czy gdzieś tu w okolicy jest nadajnik era wimax? Bo juz blueconnect to mnie wyprowadza z rownowagi :(
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

messiash19 pisze:Mieszkam pod Otwockiem ulica Grunwaldzka. Czy jesteś w stanie mi powiedzieć czy gdzieś tu w okolicy jest nadajnik era wimax?
Niestety u Ciebie jest podobna sytuacja co u kolegi bobix - nie mogę stwierdzić gdzie dokładnie jest najbliższy BS bo Era ma ich w okolicy zbyt wiele i zasięg na ich mapie się zlewa. Wg mapy ze strony Ery powinieneś być na skraju zasięgu: http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryf ... imax/mapka
siema83
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-01-28, 21:25
Lokalizacja: Chocianów

Zasięg w Chocianowie

Post autor: siema83 »

Witam!! Jestem tu nowy i nie wiem czy w odpowiednim miejscu zadaje to pytanie, ale myślę że tak, a mianowicie poszukuję kogoś kto pomożę mi określić jaki jest poziom zasięgu WiMax Era w Chocianowie w woj. Dolnośląskim. Wiem, że jest mapka zasięgu na stronie Ery, ale jest mało czytelna no i trochę przestarzała. Może ma ktoś dokładniejsze informacje, albo może jest ktoś na tym forum z Chocianowa i wie coś więcej.

Z Góry Dziękuję za pomoc!!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

siema83 pisze:Wiem, że jest mapka zasięgu na stronie Ery, ale jest mało czytelna no i trochę przestarzała.
Niestety inaczej niż z tej mapki nie można sprawdzić czy jest zasięg, chyba że ktoś wie z własnego doświadczenia. Wg. mapy ze strony Ery jesteś w zasięgu, ale dokładna lokalizacja BS-a to wielka niewiadoma - jest tam zbyt duże zagęszczenie stacji aby wywnioskować na podstawie lokalizacji stacji węzłowych PTC na której z nich może być BS Wimaksa. A oficjalnego wykazu BS-ów Wimaksa póki co nie ma.
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ppoler »

Blido pisze:A oficjalnego wykazu BS-ów Wimaksa póki co nie ma.
Ale był nieoficjalny:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p ... ht=#190339
Wystarczy poszukac kodu pocztowego najbardziej pasującego do swojego i "rozwiązać" kod pocztowy na
http://www.poczta-polska.pl/kody/
...

Mi takie działanie ułatwiło znacznie wyszukiwanie azymutu i rozmowy z BOA.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: krystianb »

ppoler pisze:Ale był nieoficjalny:
Niestety bardzo nieaktualny, brak większości lokalizacji, wystarczy spojrzeć na mapę na stronie ery. A do tego sama miejscowość to za mało, bez dokładnej lokalizacji to marna taka wiedza.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ppoler »

To przykro mi.

W duzym miescie sie bardziej ta lista przydaje bo tam kod pocztowy ma w miarę mały zakres terytorialny.
Mi się kody przydały - mogłem za ich pomocą na 100% wytypować właściwą stację bazową Ery. Może komus też sie to przyda?
siema83
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-01-28, 21:25
Lokalizacja: Chocianów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: siema83 »

Witam, to znowu ja. Sprawdziłem tą listę z nadajnikami BS i są umiejscowione w pobliskich miejscowościach w TRZEBNICA 55-100 DOLNOŚLĄSKIE i POLKOWICE 59-100 DOLNOŚLĄSKIE oddalone okoł 15Km max do 20Km (w najgorszym wypadku). Między Polkowicami, a Chocianowem teren w większości jest zalesiony. Czy taka odległość od nadajnika i zalesienie terenu wystarczy aby złpać zasięg.

Z góry dziękuje i za wcześniejsze wypowiedzi też.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

siema83 pisze:Czy taka odległość od nadajnika i zalesienie terenu wystarczy aby złpać zasięg.
Nie wystarczy. Powyżej 10 km WiMax działa już tylko z zachowaniem całkowicie czystej strefy Fresnela. Jeśli BS jest przysłonięty lasem i nie widzisz go z domu to nie ma szans.
siema83
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-01-28, 21:25
Lokalizacja: Chocianów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: siema83 »

A jaki internet byś poradził mi, bedeąc w takiej sytuacji, że jest to nowo powstałe osiedle domków jednorodzinnych. Bez możliwości podłączenie do lini TP bo takowej lini tam nie ma i raczej nie bedzie bo z tego co wiem TP nie przewidujue żadnych inwestycji i TP zmienia nazwe na Orange. Więc pozostaje mi tylko coś bezprzewodowego WiMax był dla mnie idealnym rozwiązaniem ze względu na brak ilimitu danych no i w miare przystępna cena abonamętu. Czy jest jeszcze jakaś technologia bezprzewodowa która nie jest tak ograniczona limitem transferu danych?

Poradż coś o widze, że dużo wiesz na ten temat.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

siema83 pisze:Czy jest jeszcze jakaś technologia bezprzewodowa która nie jest tak ograniczona limitem transferu danych?
Jest już tylko WiFi. Być może działa w twojej okolicy jakiś lokalny dostawca. Wszystkie pozostałe technologie są obarczone limitami. Możesz się jeszcze zainteresować ofertą Orange Freedom Pro, działającą w technologii CDMA. Niestety jest tam limit 3GB/miesiąc. Przynajmniej prędkość po limicie jest dość przyzwoita, bo 64kb/s DL i 32kb/s UL. Do samego surfowania wystarczy. Jeśli ten limit jest za mały, to jest jeszcze Orange Free Platinum z limitem 37GB. Dostaje się do tej oferty modem dualny działający zarówno w CDMA jak i EDGE/UMTS.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: sp6huk »

Blido pisze: Orange Free Platinum z limitem 37GB.
Teraz nie ma już Orange Free Platinum w e-sklepie z limitem 37 GB, tylko jest 36 GB, a w salonie operatora 35GB.
siema83
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-01-28, 21:25
Lokalizacja: Chocianów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: siema83 »

Witam!!
Przeglądałem oferte Orange Free Platinum i byłbym nią zainteresowany, ale mam jedno pytanie czy dostając modem dualny przykładowo AnyData ADU-635WA (taki jest w ofercie).
Czy można ten sygnał podzielić na dwa komputery kupując jakiś router. W Orange Freedom Pro oferują router Axesstel MV410, ale przy umowie na 12 m-cy jego cena wynosi 699PLN (trochę ich poniosło). Czy znacie jakiś jego godny, ale tańszy zastępnik?
Poprawcie mnie jeśli mylę tu jakieś pojęcia!!

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-02-16, 22:46 ]
Poprawa straszliwego byka.
Ostatnio zmieniony 2010-02-16, 22:46 przez siema83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: sp6huk »

siema83 pisze:Czy można ten sygnał podzielić na dwa komputery
Można utworzyć połączenie AD-HOC między komputerami, tylko ten udostępniający musi być włączony, aby na drugim był internet,
siema83 pisze:kupójąc jakiś router
Nieoficjalnie słyszałem, że ma wejść firmware obsługujący ADU-635 WA, do Edimax'a 3G-6200n, jak na razie, to nie widziałem routera, który współpracuje z ADU-635WA,
siema83 pisze:Czy znacie jakiś jego godny, ale tańszy zastępnik?
AnyData ADU-500A, tylko, że jest to sam modem, a nie router.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Era na swojej stronie opublikowała nową mapę zasięgu Wimaksa: http://www.era.pl/r/era_pl_repo1/img/in ... mapka3.gif
Mapka przedstawia stan pokrycia zasięgiem w styczniu 2010. Dla porównania mapa z marca 2009: http://images39.fotosik.pl/258/3dec61bf847f6e6a.jpg
Jak widać doszło trochę nowych stacji bazowych, czyli coś się jeszcze w kwestii Wimaksa dzieje. Zauważyłem też że Era "zmniejszyła" zasięg stacji bazowych na swojej mapie. Widocznie na starej mapie zasięg nie pokrywał się ze stanem faktycznym - rzeczywiście był przesadnie duży.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: krystianb »

Blido pisze:Zauważyłem też że Era "zmniejszyła" zasięg stacji bazowych na swojej mapie.
A ja w paru miejscach zauważyłem pojawienie się dodatkowych plamek na skraju zasięgu. Co prawda dalej pojawiła się nowa stacja, ale ta dodatkowa mała plamka jest zdecydowanie bliżej starej.
Do tego zauważ że nowa mapka jest mniejsza, może dlatego odnosisz takie wrażenie. Trzeba by je wyskalować i nanieść na siebie w półprzeźroczystości, wtedy było by widać gdzie się co zmieniło.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

krystianb pisze:A ja w paru miejscach zauważyłem pojawienie się dodatkowych plamek na skraju zasięgu.
Widocznie nowa mapa jest lepiej poparta pomiarami w terenie. W końcu mieli na to cały rok.
krystianb pisze:Do tego zauważ że nowa mapka jest mniejsza, może dlatego odnosisz takie wrażenie.
Wziąłem to pod uwagę. Ale przyjrzyj się uważnie okolicom m.in Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry to będziesz wiedział o co mi chodzi ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ja.michal »

Niezły kawałek obszaru tym WiMaxem pokryty jakby nie patrzeć. :ok:
Jeszcze tylko zrobić go mobilnym. :hyhy:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Jeszcze tylko zrobić go mobilnym. :hyhy:
W takim wypadku zasięg byłby mniejszy o jakieś 90% :]
Alvarion produkuje kartę WiMax pod USB do złudzenia przypominającą kartę wifi lub modem 3G, ale w pomieszczeniu działa to w odległości nie większej niż 1 km od BS-a, a na powietrzu 3 km.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:W takim wypadku zasięg byłby mniejszy o jakieś 90% :]
Chodzi mi jako dodatek do BC. Taka komórka + WiFi/WiMax.
Blido pisze:w pomieszczeniu działa to w odległości nie większej niż 1 km od BS-a, a na powietrzu 3 km.
Starczy. :)
Blido pisze:Alvarion produkuje kartę WiMax pod USB do złudzenia przypominającą kartę wifi lub modem 3G
Intel robi kartę PCI Mini Express WiFi+WiMax.
Intel WiMAX/WiFi Link 5150 i 5350.Jakieś 500-700zł sama karta kosztuje.

[ Dodano: 2010-02-17, 23:33 ]
Niestety to WiMax na 2.5GHz. U nas chyba coś koło3.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Niestety to WiMax na 2.5GHz. U nas chyba coś koło3.
W Erze jest to 3,6GHz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ja.michal »

No coś właśnie koło tego mi się wydawało. No nic. I tak u nas hybrydy raczej się nie pojawią.
Swoją drogą to ciekawe jaki zasięg miałby WiMax na 2.5GHz.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: alias »

ja.michal pisze:No coś właśnie koło tego mi się wydawało. No nic. I tak u nas hybrydy raczej się nie pojawią.
Swoją drogą to ciekawe jaki zasięg miałby WiMax na 2.5GHz.
Mniej-więcej taki sam jak w paśmie 3,4-3,8GHz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

alias pisze:Mniej-więcej taki sam jak w paśmie 3,4-3,8GHz.
Raczej większy, analogicznie jak z UMTS2100 i UMTS900. Dłuższe fale są bardziej przenikliwe.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

Blido pisze:Widocznie na starej mapie zasięg nie pokrywał się ze stanem faktycznym - rzeczywiście był przesadnie duży.
Jeszcze niech raz tyle zmniejszą "zasięg" na tej mapce,to się zbliżą do rzeczywistości - teraz to nadal tragedia,chyba ze śmigłowca lecącego na wysokości 40 m robili te pomiary :rotfl:
No ale jakiś postęp jest - ja już jestem poza zasięgiem,sygnał przestał przenikać przez 800-metrową górę.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 475
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: alias »

Blido pisze: Raczej większy, analogicznie jak z UMTS2100 i UMTS900. Dłuższe fale są bardziej przenikliwe.
A no nie, powyżej 1GHz przenikliwość fal znacząco spada - na tyle że po wyżej 2GHz to już nie ma znaczenia czy to jest 2,5 , 3,5 czy też 5GHz.
Natomiast od 6GHz w górę zaczyna mieć znaczenie tłumienie fal przez samą atmosferę ziemi.

[ Dodano: 2010-02-18, 20:19 ]
Patryk pisze:Jeszcze niech raz tyle zmniejszą "zasięg" na tej mapce,to się zbliżą do rzeczywistości - teraz to nadal tragedia,chyba ze śmigłowca lecącego na wysokości 40 m robili te pomiary :rotfl:
No ale jakiś postęp jest - ja już jestem poza zasięgiem,sygnał przestał przenikać przez 800-metrową górę.
Tych map nie robi się już na podstawie pomiarów, ale na bazie modelu teoretycznego bazującego na radarowym modelu 3D powierzchni Ziemi.
natia
Pracownik operatora
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-18, 22:36
Lokalizacja: łódź

Netia

Post autor: natia »

Jezeli Byl By ktos zainteresowany oferta netii np. wimaxem prosze o kontakt na priv chetnie przedstawie oferte gdzie na dzien dzisiejszy jest ona naprawde korzystna

pozdrawiam
przedstawiciel handlowy netii
ODPOWIEDZ