Zasięg WiMax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

alias pisze:Wygląda to raczej na Mikrotika a nie na Alvariona.
Skąd Mikrotik na maszcie Ery? Ale rzeczywiście na Wimaksa to jakoś nie wygląda - szczególnie że na mojej stacji bazowej czegoś takiego raczej nie ma - choć nie jestem do końca pewien, bo stacja jest na kominie na zamkniętym terenie, więc nie można się zbliżyć.
Ostatnio zmieniony 2010-03-22, 15:59 przez Blido, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

Blido pisze:Też myślę, że anteny Wimaksa to te niewielkie poniżej.
Te niewielkie obok dużych to GSM1800, a te najniżej to UMTS.

[ Dodano: 2010-03-22, 16:00 ]
Blido pisze:Ale rzeczywiście na Wimaksa to jakoś nie wygląda
Ale to jest Wimax.

http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php ... ca2#382722
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Patryk pisze:Te niewielkie obok dużych to GSM1800, a te najniżej to UMTS.
Akurat jak wyedytowałem posta :] . Chyba się wyposażę w jakiś aparat z dużym zoomem i z ciekawości przyjrzę się dokładnie swojej bazówce.
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: bobix »

Na innym forum pytałem jak wyglądają anteny od Wimaxa. To są te zaznaczone na czerwono.
Obrazek

http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?p=382722#top
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ja.michal »

bobix, przecież Patryk podał wcześniej link do postu na na telepolis. :]
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: bobix »

Sorry za długo miałem otwarte wpisywanie ;-)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: alias »

No to ok, ale dlaczego jest ich 6 szt. Ponawiam pytanie: czy Era ma licencje na 3 pary dupleksowych kanałów w Polsce?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

alias, a czy nie mogą tak sektoryzować swoich stacji mając np. jeden czy dwa kanały ?
Przecież to też jest CDMA, więc na tej samej nośnej chyba (może się mylę, ale wątpię - to by było cofanie się do czasów "wąskopasmowych" ;) ) mogą pracować sąsiednie sektory, jak w CDMA2000 czy UMTS.
Taki Play potrafi mieć i 9 fizycznych sektorów na tym samym kanale na jednej stacji.
KubąK
Obserwowany
Posty: 139
Rejestracja: 2010-03-13, 13:23
Lokalizacja: Garwolin|Sławiny

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: KubąK »

A ja chciałbym się spytać o zasięg WiMax-a na terenie okolic Garwolina(Mazowieckie,na drodze nr 17)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: alias »

Patryk pisze:alias, a czy nie mogą tak sektoryzować swoich stacji mając np. jeden czy dwa kanały ?
Przecież to też jest CDMA, więc na tej samej nośnej chyba (może się mylę, ale wątpię - to by było cofanie się do czasów "wąskopasmowych" ;) ) mogą pracować sąsiednie sektory, jak w CDMA2000 czy UMTS.
Taki Play potrafi mieć i 9 fizycznych sektorów na tym samym kanale na jednej stacji.
Nie mogą, co najwyżej na tym samym kanele mogą być sektory odwrócone na maszcie dokładnie plecami do siebie. WiMax to nie CDMA, tylko OFDM - dlatego używa się dwóch lub trzech par kanałów dupleksowych ze sporą separacją między-kanałową. Oczywiście bywają stacje z jedną parą kanałów, ale to zazwyczaj w paśmie 3,5GHz lub wtedy kiedy kanał był zakupiony w ramach tzw. przetargów powiatowych.

Najprawdopodobniej Era ma własnie koncesje na 3 pary kanałów ogólnopolskich i dlatego na zdjęciu widać 6 szt. anten. Anteny są inne niż w Netii bo tamte maja kont 90 stopni a te w Erze muszą mieć op 60 stopni.

Za to jedna rzecz jest pocieszająca, taka stacja ma o 50% większą wydajność niż stacja Netii co jest oczywiste skora ma 6 a nie 4 sektory.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Quest »

Era i Netia maja wykupione po 4 kanały. Nawet Era podaje w instrukcji tabelkę w której podane są tylko 4 częstotliwości. Na jednym maszcie nie mogą być zamontowane te same częstotliwości nawet plecami do siebie. Anteny mogą mieć 90 albo 120 stopni.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: alias »

Quest pisze:Na jednym maszcie nie mogą być zamontowane te same częstotliwości nawet plecami do siebie. Anteny mogą mieć 90 albo 120 stopni.
Hmm.., to jak wytłumaczyć 6 sektorów wimaxowych na tym maszcie?
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Adamusek xD »

Jak sądzicie... Samolubie, 11-106 Kiwity jest BS? Mapka wskazuje jako jestem w 'centrum' zasięgu, a do tego bodajże w listopadzie coś grzebali przy stacji bazowej, która ma 3 radioline po "przep. 16x2 16x2 Mb/s" i jedną "przep. 4x2 4x2 Mb/s"
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Adamusek xD pisze:do tego bodajże w listopadzie coś grzebali przy stacji bazowej, która ma 3 radioline po "przep. 16x2 16x2 Mb/s" i jedną "przep. 4x2 4x2 Mb/s
Więc jest to zapewne stacja węzłowa, a Era stawia BS-y Wimaksa tylko na węzłach aby zanadto nie obciążać radiolinii. Jak możesz to wklej zdjęcie masztu w wysokiej rozdzielczości wtedy zweryfikujemy czy są tam anteny Wimaksa.
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Adamusek xD »

Foto nie mam czym cyknąć :( To takie małe (względnie małe) kwadratowe anteny? Coś kojarzę, ale zazwyczaj nie zwracam na to uwagi. Przyjrzę się jak będę jechał do szkoły lub ze szkoły, to tuż obok drogi ;)

Pewnie nie wytrzymam i jutro zadzwonię :))


To byłoby piękne... nawet nie musiałbym nigdzie wysoko 'tego' wieszać.. tylko nad okno
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

Blido pisze:a Era stawia BS-y Wimaksa tylko na węzłach aby zanadto nie obciążać radiolinii.
Stacja w Łodygowicach, której fotkę zamieściłem wcześniej, ma jedno łącze radiowe (szkła też nie ma) więc nie tylko na węzłach :]
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Adamusek xD pisze:To takie małe (względnie małe) kwadratowe anteny?
Tak.
Patryk pisze:Stacja w Łodygowicach, której fotkę zamieściłem wcześniej, ma jedno łącze radiowe (szkła też nie ma) więc nie tylko na węzłach
Widocznie nie mieli gdzie indziej postawić tego BS-a? Tak czy inaczej logiczne, że jeśli tylko jest możliwość to będą stawiać na węzłach.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

Blido pisze:Widocznie nie mieli gdzie indziej postawić tego BS-a?
Moim zdaniem mieli, ale to jest Era...taki zasiedziały Play, jakość ta sama, pomysły tak samo mądre, i nigdy z nią nic nie wiadomo.
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Adamusek xD »

Przed chwilą dzwoniłem, konsultant powiedział z miejsca, że zasięg jest :D . Zapytałem czy BS nie jest właśnie w Samolubiu to mi powiedział, że nie ma takich informacji :dobani: . Tylko ma mapkę zasięgu...
Wciskał mi blueconnecta mówił, że jest tańszy.. Odpowiedziałem, że za to limitowany to sie chyba zdziwił, że WiMax nie :rotfl:




PS: Mogliby mapy interaktywne udostępnić (zakładam, że mają skoro wyszukują miejscowości :))
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Jo_gurt »

W Święta tak męczyć konsultantów? ;)
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Adamusek xD »

I tak siedzi, i tak :) Nie pozwoliłem mu się nudzić ;)
ODPOWIEDZ