netia 2mb/s

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
czekam
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-27, 14:30
Lokalizacja: Cekcyn

netia 2mb/s

Post autor: czekam »

Witam .. jak widac jestem tu nowy i zbytnio nie wiedzialem gdzie ten temat mam napisac... wiec chcialbym sie zapytac posiadaczy netia w technologi WiMAX czy sie oplacaa zakladac ..jaka jest predkosc i od czego zalezy .. mieszkam w malej miejscowosci (Wsi) Cekcyn .. dokladnie nie wiem gdzie jest nadajnik bo jak dzwonilem do Netii to mi powiedzieli ze bedzie bd zasieg i nie nmam czym sie martwic ...troche sie boje zamawiac w ciemno .. wiec wole sie was zapytac prosze o szczere odpowiedzi z gory dziekuje i pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

czekam, WiMax to jest internet bezprzewodowy, ale nie tak jak HSDPA czy GSM. Tutaj jak masz 2Mb/s to na 99% cały czas jest 2Mb/s z racji, że operator Cię podłączy tylko wtedy jak to będzie działać. Pingi są dość dobre. Z informacji na forum w Netii są koło 50ms (poprawcie jak coś źle napisałem).
W ciemno nawet nie zamawiasz bo przyjadą technicy sprawdzić czy działa i założyć. No chyba, że coś się zmieniło w Netii i samemu się to montuję (w co wątpię).
czekam
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-27, 14:30
Lokalizacja: Cekcyn

Re: netia 2mb/s

Post autor: czekam »

tak przyjezdzaja technicy od zlozenia zamówienia maja 2 tyg .. tak bynajmniej mi powiedzial doradca .. troche sie boje tego ze na mapce na stronie netii jestem przy granicy zasiegu .. i moge miec czasami bardzo slaby zasieg ale nie wiem moze sie myle .. moze odleglosc tutaj akurat nie ma znaczenia ...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

Mapka jest tylko orientacyjna. Wszystko sprawdzą technicy. Po stronie operatora jest obowiązek sprawdzenia możliwości technicznych. Jeśli nie będzie możliwości, albo sygnał będzie za słaby to zwyczajnie nie zostanie podpisana umowa. Nie ma się czego obawiać.
hippo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: netia 2mb/s

Post autor: hippo »

Jeżeli masz inną możliwość niż Wimax (na kablu...) to ja bym wziął, sam mam Wimaxa, mieszkam w Warszawie i na początku działał bardzo dobrze, teraz po roku nawet z prędkością 100kb/s internet nie daje rady ściągać.
czekam
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-27, 14:30
Lokalizacja: Cekcyn

Re: netia 2mb/s

Post autor: czekam »

troche mnie uspokoiłeś :) ... moze jeszcze sie ktos wypowie bardzo bym byl wdzieczny :)

aa i jeszcze zapomniałem dodac do 1 posta .. ze doradca cos wspomnial przez telefon ze moge wyciagnac wiecej niz 2mb/s wiecie o co chodzi ?? czy to tylko taki bajer zeby zamówi c ???

/edit

nie mam innej mozliwosci ..tylko radiowka ...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: netia 2mb/s

Post autor: wojteks »

czekam pisze:nie mam innej mozliwosci ..tylko radiowka ...
To bierz WiMaxa ale pamiętaj że będziesz płacił za "utrzymanie łącza" jeżeli nie weźmiesz również telefonu.
Nie pomagam na PW!
czekam
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-09-27, 14:30
Lokalizacja: Cekcyn

Re: netia 2mb/s

Post autor: czekam »

wojteks pisze:To bierz WiMaxa ale pamiętaj że będziesz płacił za "utrzymanie łącza" jeżeli nie weźmiesz również telefonu.
Tak tak chce razem z telefonem...

A jak wyglada montaż orientuje sie ktos ? Co mi podlaczaja telefon antene i cos jeszcze ? Jakies inne urzadzenia?

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2009-09-27, 17:15 ]
Poprawa ortografii. Zapoznaj się z Regulaminem Forum i Netykietą.
Ostatnio zmieniony 2009-09-27, 16:15 przez czekam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: netia 2mb/s

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Mapka jest tylko orientacyjna. Wszystko sprawdzą technicy. Po stronie operatora jest obowiązek sprawdzenia możliwości technicznych.
To chyba tylko w przypadku Netii, bo Era podpisuje umowę z kim popadnie a potem się martwi co dalej :] . Wg ich mapy jestem w zasięgu, podpisałem już umowę i czekam na terminal. Naturalnie wszystko odbyło się korespondencyjnie ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: netia 2mb/s

Post autor: Jo_gurt »

czekam pisze:Co mi podlaczaja telefon antene i cos jeszcze ?
W domu będziesz miał jeszcze dwie nieduże skrzyneczki - IDU (czyli takie centrum do którego wszystko podłączasz) i bramkę głosową.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: netia 2mb/s

Post autor: Patryk »

Blido pisze:bo Era podpisuje umowę z kim popadnie a potem się martwi co dalej
To tak jak u mnie.
Jestem wg mapki w zasiegu,a w rzeczywistości z tego masztu nawet NMT nie dociera,gdyż zasłania go góra :rotfl:
Z resztą był już na forum człowiek,któremu Era chciała sprzedać usługę w lesie 20 km od stacji :hyhy:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: netia 2mb/s

Post autor: Blido »

No może w moim przypadku nie będzie tak tragicznie :) Mieszkam 5,5 km w linii prostej od stacji i mam "prawie" bezpośrednią widoczność. Prawie, bo widzę szczyt masztu, a anteny sektorowe są w połowie wysokości. Bardziej się martwię czy zostanę przydzielony do odpowiedniego sektora, bo nie było u mnie nikogo kto by zweryfikował dostępność usługi, a sektor ma zostać mi przydzielony tylko i wyłącznie na podstawie współrzędnych GPS, które wysłałem operatorowi :rotfl:
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

Jak masz możliwość po kablu Neostradę czy cokolwiek innego typu Netia, to bierz po kablu.

Te wszystkie radiówki, bezprzewodówki to można sobie wsadzić głęboko. Na dalekim Ursynowie w Wawie (niedaleko PKP Jeziorki) najpierw użytkowałem przez ponad 3 lata Era Blueconnect 3G z wymuszonym połączeniem dla 3G na routerze Linksys WRT54G3G, bo inaczej skakał między GPRS/EDGE a 3G. Niestety nawet przy 3G czasem często potrafił zgubić zasięg, mimo że pokazywał iż jest "dobry". Pingi tragedia, max download 1mbit/s, ale to raczej rzadziej niż częściej, nie mówiąc o super niskich limitach.

Pomyślałem o Wimax, bo niestety Neostrady się nie dało (chyba 11km od centrali). Instalacja całkiem szybko od zamówienia (w ciągu 10 dni). Prędkość do 2Mbit/s. Użytkuje od 1,5 miesiąca, wg montera sygnał jest dobry (7 kresek mówił, ale nie wiem na ile). W każdym razie pierwsze dni usługa działała super, 2Mbit/s bez znaczenia o jakiej porze dnia, jednym słowem stabilny transfer. Jednak ostatnio transfer spadł drastycznie do 0.5 Mbit/s, czasem więcej w porywach do 1Mbit/s, ale to głównie wieczorem. Zgłosiłem reklamację w ub. środę, usterka miała zostać naprawiona w ciągu 24h. Minęło 5 dni i jak na razie nic. Obawiam się, że problem może być notoryczny, a ta usługa mieć niestabilny transfer lub Netia odpowiedniej infrastruktury technicznej, tego już nie wiem. Ale sprzedali coś, co nie działa jak należy i to w umowie na 24 miesiące.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: netia 2mb/s

Post autor: wojteks »

stiwi pisze:Jednak ostatnio transfer spadł drastycznie
Może antena się przestawiła albo kabel (złączki) zamókł. Reklamuj, przypomnij się usterka powinna być usunięta.
Nie pomagam na PW!
hippo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: netia 2mb/s

Post autor: hippo »

Ja mam to samo, przypadek? :zdziwko:
U mnie to akurat potrafi do 20kb/s transfer zejść. Może netia ma jakieś problemy techniczne i nie chce się przyznać? :hyhy:
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

"W odpowiedzi na Pana zgłoszenie pragnę poinformować, iż Pańskie zgłoszenie zostało zarejestrowane pod numerem XXXXXXXXXX i powiązane z awarią masową zarejestrowaną pod numerem YYYYYYYYY. W momencie zakończenia procesowania awarii skontaktuje się z Panem pracownik Działu Technicznego w celu potwierdzenia działania usługi. Kwestię czasu procesowania awarii określa regulamin. Po przekroczeniu terminu 24h przysługuje Panu zwrot opłaty abonamentowej w wysokości 1/30 stawki za każdy dzień nie świadczenia usług."

Awaria masowa? :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

Jaka by nie była piszesz o obniżenie abo. ;) Oczywiście podajesz od kiedy nie działa etc.
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

Wygląda na to, że mają przeciążone nadajniki lub za słabe zaplecze techniczne. Zwykle po północy transfery wzrastają do powyżej 1 Mbit/s , teraz (03:15) w porywach nawet do 2.15 Mbit/s.

Niestety w ciągu dnia jest mogiła i stabilność prędkości transferu jest fatalna, do 0.5 Mbit/s zmienna z równaniem w dół niż w górę.
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

Do wyżej opisywanych problemów z transferem, doszło od wczoraj (tj. 26.10) niestabilne działanie usługi. Rozłącza mnie dosłownie co jakieś 20 minut...

Nie wspomnę, że zgłoszenie o pogorszeniu się transferów danych, które zostało przyjęte i zaakceptowane przez Netię w okolicach 25go Września leży do dzisiaj bez odzewu...

Napiszę dosadnie: Scierwo, nie firma. I co z tego, że wg regulaminu przysługuje mi 1/30 odszkodowania wartości usługi za każdy dzień jej nie działania czy też niestabilnego działania, jak przez pół roku abonament to 0pln, a utrzymanie łącza 30pln...

[ Komentarz dodany przez: Sundance_kid: 2009-10-27, 13:47 ]
Poprawa cenzurowanego słowa
Ostatnio zmieniony 2009-10-27, 13:47 przez stiwi, łącznie zmieniany 1 raz.
yuen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-25, 23:11
Lokalizacja: Dąks

Re: netia 2mb/s

Post autor: yuen »

Witam

Pozwolę sobie na podpięcie się pod temat. Sprawa również dotyczy dokładnie tego samego tj. niestabilności usługi Netia Wimax 2 Mb/s.

Krótko streszczę. 15.X.2009 zmieniłem prędkość usługi z 1Mb/s na 2Mb/s. Przez ostatni rok usługa na 1Mb/s działała bardzo dobrze i stabilnie. Jednak po przejściu na 2 Mbity zaczęły się jaja. Nie wiem czy Netia ma problemy ze szkieletem czy tylko na radiu kręcą takie wałki.

Otóż overbooking stosowany przez Netię od ok miesiąca jest ogromny (rozumiem, że wygląda to tak -> kryzys->chęć polepszenia wyników finansowych->pakowanie na sektor wszystkich, którzy podpiszą umowę i są w zasiegu). W ciągu dnia pojedyncza sesja http np. ściąganie pliku wyciąga max 160 kB/s przy czym niestabilność waha się w granicach ok 1 Mbita ! (między 50 - 160 kB/s) - średnia wychodzi ok 90 kB/s na łączu 2Mbit/s, czyli ściagam wolniej niż na 1Mbit/s !

Przyjechał pan technik i stwierdził, że jest ok. Ja patrzę, a on ściaga dwa pliki jednocześnie (transfer oscylował ok 220 kB/s). Pytam mu się dlaczego dwie sesja, a nie jedna - a on wygadał się, że takie jest "odgórne zalecenie" :-) I, że udaje mu się wysycić łącze prawidłowo. Właśnie walczę z nimi o poprawę parametrów łącza bo mimo iż transfer nie jest gwarantowany to w umowie nie ma zapisu, że aby go osiągnąć muszę nawiązywać kilka połączeń.

Najlepsze jest to, że w nocy na pojedynczym pliku osiagam ok 220kB/s i trzyma się stabilnie jak skała. Jako ciekawostkę dodam iż dwa dni po mojej pierwszej interwencji panowie przekonfigurowali BS tak, aby w pierwszej kolejności przepuszczał połączenia do dwóch stron :-) i mysleli, że dam im spokój :hyhy:
www.speedtest.pl
www.speedtest.net
Bezczelność ludzi nie zna granic. na tych stronkach pokazuje, że prędkość wynosi nawet 2,3 Mbita DL :D LOL dostaje gratis 300kbps. A jak wejdę na stronę z innym testem to nadal kiszka tj między 450-1200 kbps.

Sorrky za przydługi post, ale chciałem naświetlić sprawę i również mam pytanie do innych użytkowników wimax'a Netii czy mają takie problemy.
Aktualnie walczę z nimi także zdam raport czy udało mi się coś osiągnąć (oprócz wyrwanych włosów z głowy :-) )
hippo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: netia 2mb/s

Post autor: hippo »

Na początku gdy miałem Wimax 2mbits (rok temu) to działał pięknie, 24/7 był maksymalny transfer, dopiero gdzieś w wakacje zaczął się za przeproszeniem kaszanić, i ci z netii jaja sobie robią. Ja to już czekam na koniec umowy, i tylko internet na kablu :ok: .

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-10-27, 22:01 ]
Proszę nie używać takich słów na forum, które właśnie skasowałem.
Ostatnio zmieniony 2009-10-27, 22:00 przez hippo, łącznie zmieniany 1 raz.
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

"W nawiązaniu do prowadzonej korespondencji informuję, iż sprawa zarejestrowana pod numerem XXXXX- jest nadal realizowana przez Dział Techniczny. Przyczyną wyżej wymienionej usterki jest rozległe uszkodzenie urządzenia telekomunikacyjnego zainstalowanego na nadajniku radiowym. Sprawa została skierowana do producenta sprzętu telekomunikacyjnego, firmy Alcatel. Niestety na obecną chwilę nie dysponuję informacją związaną z terminem planowanego usunięcia usterki. W momencie zakończenia procesowania zgłoszenia skontaktuje się z Panem pracownik w celu weryfikacji działania usługi. Uprzejmie proszę o cierpliwość i jeszcze raz przepraszam za wszelkie niedogodności związane z zaistniałą sytuacją."

Dobre, czyli od ponad miesiąca jest źle i nie wiadomo kiedy będzie dobrze. Co mnie jako klienta usługi dostępu do internetu Netii obchodzi czyjego producenta sprzęt im zawodzi ???
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

stiwi, w związku z tym pismem wystąp o zmniejszanie rachunku za dostęp do internetu po 1/30 za każdy dzień. Tym pismem przyznali się, że mają coś skopane.
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

ja.michal pisze:stiwi, w związku z tym pismem wystąp o zmniejszanie rachunku za dostęp do internetu po 1/30 za każdy dzień. Tym pismem przyznali się, że mają coś skopane.
Czyli ile wyniesie zniżka abonamentu za miesiąc źle działającego internetu przy abonamencie za 0pln ? :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

1/30 z 0zł to 0zł. ;)
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: netia 2mb/s

Post autor: wigi83 »

stiwi, w Twoim przypadku troszkę poczekasz na rozwiązanie problemu. Netia ma pewien problem ze stacją bazową pod którą jesteś podpięty. Nie jest to do końca wina Neti. Zgłoś kolejną awarię a zawsze możesz zrobić :papa: Neti że się nie wywiązuje z umowy.

Przypominam że transfer może spaść o 40% i to jest dopuszczalne. zgodnie z regulaminem Netii.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: netia 2mb/s

Post autor: ja.michal »

Przypominam że transfer może spaść o 40% i to jest dopuszczalne. zgodnie z regulaminem Netii.
Taki zastrzeżenie przy WiMaxie? Jaki to punkt jakiego regulaminu?
yuen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-25, 23:11
Lokalizacja: Dąks

Re: netia 2mb/s

Post autor: yuen »

wigi83 pisze:Przypominam że transfer może spaść o 40% i to jest dopuszczalne. zgodnie z regulaminem Netii.
Netia ogólnie ma pewne problemy :D

Czy mógłbyś przedstawić link, skan, pdf lub jakiś inny namacalny dowód, że istnieje gdzieś taki zapis? Ja podpisując jakąkolwiek umowę zawsze czytam ją od początku do końca. We wszystkich dokumentach, które otrzymałem od Netii nie było nigdzie zapisu o spadku transferu o 40%, tak samo jak nie ma zapisu o liczbie jednoczesnych połączeń niezbędnych do wysycenia łącza.

Jednocześnie wiem, że spadki transferu nie podlegają reklamacjom. Te łącza nie posiadają gwarancji minimalnej prędkości, jednak obecne parametry mają się nijak do usługi, którą sprzedają. Jak rozumiem jakieś standardy są jeśli chodzi o jakość łącza.

No ale przyjmijmy Twoje założenie 2048-(2048*0,4)=1228kbps (153,5 kB/s).
Nieźle tyle, że widzę tą prędkość przez ułamki sekund i jest ona górną granicą przez większą część doby. Normalnie moje super 2-Megowe łącze oscyluje w granicach 750kbps.
No chyba, że mówimy o 40% (820kbps) max :-) to wtedy by się zgadzało. :]
kpodak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-17, 20:11
Lokalizacja: Wawa

Re: netia 2mb/s

Post autor: kpodak »

mam podobnie, na początku internet śmigał z prędkością +-2Mb/s, ale od jakiegoś miesiąca zwolnił do około 512... korzystam z nadajnika w piasecznie, odległość max 5-6 km, dziś poszło zgłoszenie, sprawa ma się wyjaśnić w przeciągu 48godzin.
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: netia 2mb/s

Post autor: stiwi »

kpodak pisze:mam podobnie, na początku internet śmigał z prędkością +-2Mb/s, ale od jakiegoś miesiąca zwolnił do około 512... korzystam z nadajnika w piasecznie, odległość max 5-6 km, dziś poszło zgłoszenie, sprawa ma się wyjaśnić w przeciągu 48godzin.
No to powodzenia. Ja jestem przy PKP Jeziorki, więc nie zdziwiłbym się gdybyśmy obaj byli podpięci do tego samego nadajnika w Piasecznie. Ja już czekam prawie 2,5 miesiąca z reklamacją i nic się nie polepszyło w tym względzie. Argumentacje Netii możesz przeczytać kilka postów wyżej. W skrócie: nawalił producent sprzętu, który teraz nie kwapi się by prędko usunąć awarię (tak twierdzi Netia). Netia zwala na Alcatel, a klienci są w kropce. Oczywiście obiecali poinformować mnie jak awaria zostanie usunięta, ja się przypominam, ale ciągle to samo...

[ Komentarz dodany przez: ja.michal: 2009-12-01, 00:20 ]
Tak to kolego nie piszemy na forum. :nienie: Nawet pod gwiazdkami. :nienie:
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 00:19 przez stiwi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ