Era WiMax - Recenzja, testy

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lutek1980 »

Dzwoniłem, ale Pani w erze powiedziała, że Wimax to osobny dział, musi do nich mailować i dopiero ma mi dać odpowiedź do 7 dni.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Blido czy dostałeś już fakturkę za Wimaxa, bo ja już jakieś 2 miesiące korzystam i nic nie przyszło :szok:
Ja również nie dostałem i od miesiąca nie mogę się doprosić. Pewnie za parę miechów się pofatugują i będę płacił kilkuset złotowy rachunek :dobani:
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lutek1980 »

dzwoniła do mnie pani z ery i mówiła, że trzeba czekać bo jest to prowadzone w innym systemie i prawdopodobnie ręcznie, dlatego tyle to trwa .
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Panowie, jakie są obecnie możliwości wzięcia do testów Wimaxa z Ery i w przypadku niezadowalających efektów rezygnacja bez konsekwencji finansowych. Mam do nadajnika 6,2km więc powinienem być w zasięgu dobrego sygnału, ale obawy o ogólną jakość łącza wciąż pozostają. Okazuje się też, że jestem w zasięgu HSPA+ Polsatu 900MHz , ale tu są tylko modemy usb a ta opcja mnie nie interesuje. Co radzicie?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: sp6huk »

synkopa pisze:Panowie, jakie są obecnie możliwości wzięcia do testów Wimaxa z Ery i w przypadku niezadowalających efektów rezygnacja bez konsekwencji finansowych. Mam do nadajnika 6,2km więc powinienem być w zasięgu dobrego sygnału, ale obawy o ogólną jakość łącza wciąż pozostają. Okazuje się też, że jestem w zasięgu HSPA+ Polsatu 900MHz , ale tu są tylko modemy usb a ta opcja mnie nie interesuje. Co radzicie?
Z pewnością, lepiej sprawdzi się WiMAX z Ery z uwagi na to, że nie ma limitów transferu danych, pingi są stabilne, prędkość bliska tej w umowie (lub taka jak w umowie :D) , a z internetem od CP to bywa różnie, prędkość od 0 do 21 Mb/s, ale co Ci po tym jak po limicie transfer spada do 16 kb/s :]
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Zgadzam się z Tobą, jednakże coś wzbrania się we mnie przed podpisaniem umowy z ERA na dwa lata, bo na rok to trochę za drogo. Dwa lata to jednak sporo czasu.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: sp6huk »

synkopa pisze:Zgadzam się z Tobą, jednakże coś wzbrania się we mnie przed podpisaniem umowy z ERA na dwa lata, bo na rok to trochę za drogo. Dwa lata to jednak sporo czasu.
Kilka osób z naszego forum korzysta z WiMAX'a Ery i nie ma żadnych przeciwwskazań co do działania internetu. Więc nie wiem czego się obawiasz ;) Chyba, że chodzi Ci o stronę obsługi a nie techniczną :D
Ostatnio zmieniony 2009-12-30, 18:08 przez sp6huk, łącznie zmieniany 1 raz.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

A jednak przełamałem się i zadzwoniłem do Ery. Zamówiłem na dwa lata. Po niedzieli spodziewam się sprzętu i cyrografu. Niech się dzieje wola nieba!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

sp6huk pisze:Chyba, że chodzi Ci o stronę obsługi a nie techniczną :D
To są dwa różne światy :hyhy: . Technicznie WiMax w Erze sprawuje się świetnie, ale obsługa klienta woła o pomstę do nieba.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Czy uziemiliscie swoje anteny tak jak nakazuje instrukcja? Ja mam uziemiony maszt i mam nadzieje, ze styk anteny z masztem zapewni ekwipotencjalizację. Jak to wyglada w rzeczywistości?
kamilekk93
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2009-11-19, 19:38
Lokalizacja: Radomsko

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: kamilekk93 »

Właśnie mam to samo pytanie z tym uziemieniem anteny ja jak na razie swojej nie uziemiłem ponieważ nie bardzo wiem jak to zrobić nawet wiem tylko ze od tej śrubki z tyłu anteny trzeba pociągnąć stalową linke(taką akurat mam)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kamilekk93, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

synkopa pisze:Czy uziemiliscie swoje anteny tak jak nakazuje instrukcja?
Ja uziemiłem z uchwytem murowym za pomocą linki. Nie wiem czy ten uchwyt jest wystarczająco dobrze uziemiony, ale podczepienie ODU do piorunochronu wydaje mi się kiepskim pomysłem.
kamilekk93 pisze:jak na razie swojej nie uziemiłem ponieważ nie bardzo wiem jak to zrobić nawet wiem tylko ze od tej śrubki z tyłu anteny trzeba pociągnąć stalową linke(taką akurat mam)
Więc przykręć tą linkę do śruby z tyłu "anteny" a drugi koniec przyczep do jakiegoś metalowego, uziemionego przedmiotu (balustrady balkonu etc.) lepiej nie przyczepiać do piorunochronu, bo jeśli uderzy w niego piorun...
kamilekk93
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2009-11-19, 19:38
Lokalizacja: Radomsko

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: kamilekk93 »

Witam a może byc pzykladowo linke zawiażac do maszty tego co mam na nim zamocowana antene? :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: wojteks »

kamilekk93 pisze:maszty tego co mam na nim zamocowana antene?
Czy maszt masz uziemiony?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Patryk »

Jak się ma "uziemiać" zamiast uziemiać,to lepiej nie uziemiać w ogóle.Mniej sie ryzykuje.
Uziemienie tylko do dedykowanego uziomu (uziom wlasny roboczy) albo do sieci masy budynku.
dawid910
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-14, 02:34
Lokalizacja: Głosków

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dawid910 »

Czy któryś z użytkowników Erowego WiMAX'a próbował oglądać jakieś filmy w sieci? Jak by ktoś mógł powiedzieć jak się sprawuje na NBA League Pass to by była już magia, ale jeśli nikt nie używa akurat tego, to naciesze się każdą opinią dotyczącą oglądania live w sieci.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dawid910 pisze:Czy któryś z użytkowników Erowego WiMAX'a próbował oglądać jakieś filmy w sieci?
Seriale w ipla działają bez zarzutu, nic się nie buforuje w trakcie odtwarzania. Podobnie z każdą telewizją internetową (również na żywo) której bitrate jest mniejszy niż 1Mb/s (a mało która ma bitrate większy niż 512kb/s).
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: sobpiotr »

Ja też oglądałem i wygląda to naprawdę nieźle;)
jz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-01-04, 16:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: jz »

Blido, jaką masz odległość od siebie do stacji bazowej w linii prostej?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dokładnie 5512m (zmierzone w Google Earth)
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Wczoraj, po 4 tyg. Oczekiwania i ponaglania przyszła w koncu umowa na Wimax z Ery. Zadzwonil do mnie kurier i powiadomil o sprawie. Nie bylo mnie w domu, wiec zapytal mnie czy moze odebrać ktokolwiek. Zgodzilem sie aby przyjela niania. Po powrocie do domu okazalo sie, ze koperta jest rozerwana i brakuje jednej kopii umowy. Trafilem na kartke, informujaca kuriera o prawidlowych działaniach. Nie dopelnich ich i podsunal do podpisu umowe oraz oswiadczenie. Niania oczywiscie podpisala. Czy umowa moze miec moc prawna w tej sytuacji? Watpliwe. Oczywiscie, moge czekac na sprzęt i korzystac z uslugi, ale chcialbym tez wykorzystac sytuacje i przetestowac oferowaną technologię i w razie niezadowolenia w dogodnym momencie wskazać bledy prawne umowy i zwrócić sprzet. Co radzicie? Moje odczucia we wspolpracy z Era nie sa pozytywne, nie wylaczajac spolki Wimax. Obawiam sie dalszych problemow.
Awatar użytkownika
krzywyzzz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 256
Rejestracja: 2009-01-05, 23:45
Lokalizacja: Kamieniec Wrocławski

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: krzywyzzz »

Musisz zwolnić Panią Nianie oraz definitywnie podać firmę kurierską do sądu oraz oczywiście Erę. Życzę miłego łażenia po sądach. Radzę jakiegoś dobrego prawnika wynająć. :D :D :D

A tak na poważnie.. W sumie to Twoja wina że wybrałeś Erę wimax. Życzę miłego montażu zestawu
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bobix »

Jakie oświadczenie? Na formularzu jakimś?
Umowa powinna być podpisana przez Ciebie i tylko Ciebie! Jeśli ktoś inny podpisał umowę sporządzona na Twoje nazwisko jest ona nieważna z prawnego punktu widzenia. No chyba, że Pani niania miała upoważnienie notarialne lub jest osobą upoważniona do reprezentacji Ciebie :-) Tak mi się wydaje na chłopski rozum.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Niania podpisała dwa dokumenty. Jednym z nich była umowa, a drugim prawdopodobnie oświadczenie, tylko jakie i na co? W instrukcji postępowania dla kuriera jest napisane tak:
- zweryfikuj dowód osobisty lub paszport z listem przewozowym,
- dopilnuj podpisania umwy i wydaj jeden egzemplarz,
- dopilnuj podpisania oświadczenia.
Kopi oświadczenia nie otrzymałem więc nie wiem co tam było napisane. Czy ktoś pamięta jakiego rodzaju to jest dokument?
bax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-02, 18:53
Lokalizacja: Łomża

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bax »

W najbliższym czasie chciałbym zamówić iinternet WiMax Era chciałbym abyście odpowiedzieli mi na kilka pytań :)

- Mieliście Jakieś problemy z internetem np gubienie pakietu , brak internetu bez powodu ?
- Jak sprawuje Wam się ten internet chwalicie go czy może jest do dup* ?
- Ile czasu już go użytkujecie?
- Czy Era oszukuje z płatnościami za sam internet i za sprzęt ?
- Czy ten internet nadaje się do gier FPS dokładniej Counter-Strike ?
- Czy Era ładuje ile da się użytkowników na jeden sektor czy też mają swoje ograniczenia ?
- Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lutek1980 »

Ja mam ok 8km do stacji bazowej, widoczność optyczna, sygnał -66db, przez prawie 4 miesiące nie zauważyłem ani na chwile braku neta, pingi w okolicach 45-50ms , jeśli chodzi o gubienie pakietów to może 1 na 500 mu się trafi. Jeśli ludzie mają słaby sygnał to zdarzają się problemy z rozłączaniem. Internet jak najbardziej godny polecenia, gorzej jest z samą obsługą klienta i z fakturami. Era musi dużo zaległości nadrobić.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

bax pisze:Mieliście Jakieś problemy z internetem np gubienie pakietu , brak internetu bez powodu ?
Mnie się jeszcze ani razu taka sytuacja nie zdarzyła. Tylko połączenie jest automatycznie przerywane po 24 godzinach, ale z tego co wiem jest to standard również w sieciach DSL. Ja tego nawet nie zauważam bo router automatycznie odnawia połaczenie po ułamku sekundy.
bax pisze:Jak sprawuje Wam się ten internet chwalicie go czy może jest do dup* ?
Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to WiMax sobie chwalę. Gorzej z obsługą użytkownika, choćby o problemach z aktywacją konta o których pisałem w teście. Z kolei w tym tygodniu po wielokrotnych upomnieniach wreszcie otrzymałem rachunek za 3 miesiące oraz aktywację. Kasa została pobrana z mojego konta przez polecenie zapłaty (mam je aktywne odkąd używałem Blueconnecta). Faktury jednak wciąż nie otrzymałem. :dobani:
bax pisze:Ile czasu już go użytkujecie?
Ja używam od października, tj. 4 miesiące.
bax pisze:Czy Era oszukuje z płatnościami za sam internet i za sprzęt ?
Nie, nie ma żadnych dodatkowych opłat, wszystko zgodne z cennikiem na ich stronie internetowej.
bax pisze:Czy ten internet nadaje się do gier FPS dokładniej Counter-Strike ?
Jak najbardziej, ping rzadko przekracza 65ms a wahania pingu nie przekraczają kilku ms. To całkowicie wystarczające parametry do FPS-ów. Sam czasem gram w CoD4 i nie mam żadnych lagów nawet na najtłoczniejszych dedykowanych serwerach.
bax pisze:Czy Era ładuje ile da się użytkowników na jeden sektor czy też mają swoje ograniczenia ?
Tego nie wiadomo, ale osoby z niektórych części kraju mają problemy z zamówieniem Wimaksa. Era albo w ogóle ignoruje zgłoszenia, albo tygodniami czekają na dostawę umowy/sprzętu, często bez rezultatu. Być może jest to swoisty sposób Ery na ograniczanie userów na jednym BS :]
bax pisze:Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
W takim wypadku praktycznie wszystko zależy już wyłącznie od obciążenia stacji i jej linku. Ja np. mam sygnał -68dBm i ping około 58ms, a inny użytkownik forum ma 52ms mimo bardzo słabego sygnału -91dBm. Widocznie jego BS ma lepsze połączenie z siecią szkieletową.
Lutek1980 pisze:jeśli chodzi o gubienie pakietów to może 1 na 500 mu się trafi.
W moim przypadku gubi około 5 pakietów na 10000, ale tylko jeśli pinguję za pomocą wiersza poleceń w Windows. Przy pingowaniu z routera na 10000 pakietów nie jest gubiony ani jeden. Wynika to raczej z niedoskonałości Windowsa, a nie łącza ;)
bax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-02, 18:53
Lokalizacja: Łomża

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bax »

bax pisze:Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
W takim wypadku praktycznie wszystko zależy już wyłącznie od obciążenia stacji i jej linku. Ja np. mam sygnał -68dBm i ping około 58ms, a inny użytkownik forum ma 52ms mimo bardzo słabego sygnału -91dBm. Widocznie jego BS ma lepsze połączenie z siecią szkieletową.



Dzisaj byłem w Erze i dowiedziałem się że z całej Łomży z WiMax korzysta zaledwie 3 osoby więć jaki mogę mieć ping ? 40-50 ms ?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

bax pisze:Dzisaj byłem w Erze i dowiedziałem się że z całej Łomży z WiMax korzysta zaledwie 3 osoby więć jaki mogę mieć ping ? 40-50 ms ?
Tak jak napisałem wcześniej - nie wiadomo. Ja mam pewnie powody aby sądzić że jestem sam na sektorze (ew. dzielę go z kilkoma osobami, które nie obciążają intensywnie łącza) i mimo silnego sygnału i widoczności optycznej ping nigdy nie był niższy niż 50ms. Jeśli BS będzie miał dobry link (np. światłowód) to przy takim obciążeniu i odległości do stacji możesz mieć nawet w granicach 40ms. Jeśli to jakiś DSL, radiolinia lub podobny wynalazek to będziesz miał ping jak ja, czyli 55-60ms.
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: szmitz »

Recenzja jest :ok:
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
ODPOWIEDZ