Era WiMax - Recenzja, testy

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

dawid910
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-14, 02:34
Lokalizacja: Głosków

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dawid910 »

Czy któryś z użytkowników Erowego WiMAX'a próbował oglądać jakieś filmy w sieci? Jak by ktoś mógł powiedzieć jak się sprawuje na NBA League Pass to by była już magia, ale jeśli nikt nie używa akurat tego, to naciesze się każdą opinią dotyczącą oglądania live w sieci.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dawid910 pisze:Czy któryś z użytkowników Erowego WiMAX'a próbował oglądać jakieś filmy w sieci?
Seriale w ipla działają bez zarzutu, nic się nie buforuje w trakcie odtwarzania. Podobnie z każdą telewizją internetową (również na żywo) której bitrate jest mniejszy niż 1Mb/s (a mało która ma bitrate większy niż 512kb/s).
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: sobpiotr »

Ja też oglądałem i wygląda to naprawdę nieźle;)
jz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-01-04, 16:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: jz »

Blido, jaką masz odległość od siebie do stacji bazowej w linii prostej?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dokładnie 5512m (zmierzone w Google Earth)
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Wczoraj, po 4 tyg. Oczekiwania i ponaglania przyszła w koncu umowa na Wimax z Ery. Zadzwonil do mnie kurier i powiadomil o sprawie. Nie bylo mnie w domu, wiec zapytal mnie czy moze odebrać ktokolwiek. Zgodzilem sie aby przyjela niania. Po powrocie do domu okazalo sie, ze koperta jest rozerwana i brakuje jednej kopii umowy. Trafilem na kartke, informujaca kuriera o prawidlowych działaniach. Nie dopelnich ich i podsunal do podpisu umowe oraz oswiadczenie. Niania oczywiscie podpisala. Czy umowa moze miec moc prawna w tej sytuacji? Watpliwe. Oczywiscie, moge czekac na sprzęt i korzystac z uslugi, ale chcialbym tez wykorzystac sytuacje i przetestowac oferowaną technologię i w razie niezadowolenia w dogodnym momencie wskazać bledy prawne umowy i zwrócić sprzet. Co radzicie? Moje odczucia we wspolpracy z Era nie sa pozytywne, nie wylaczajac spolki Wimax. Obawiam sie dalszych problemow.
Awatar użytkownika
krzywyzzz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 256
Rejestracja: 2009-01-05, 23:45
Lokalizacja: Kamieniec Wrocławski

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: krzywyzzz »

Musisz zwolnić Panią Nianie oraz definitywnie podać firmę kurierską do sądu oraz oczywiście Erę. Życzę miłego łażenia po sądach. Radzę jakiegoś dobrego prawnika wynająć. :D :D :D

A tak na poważnie.. W sumie to Twoja wina że wybrałeś Erę wimax. Życzę miłego montażu zestawu
Awatar użytkownika
bobix
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-07-07, 17:08
Lokalizacja: Brzeźce, Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bobix »

Jakie oświadczenie? Na formularzu jakimś?
Umowa powinna być podpisana przez Ciebie i tylko Ciebie! Jeśli ktoś inny podpisał umowę sporządzona na Twoje nazwisko jest ona nieważna z prawnego punktu widzenia. No chyba, że Pani niania miała upoważnienie notarialne lub jest osobą upoważniona do reprezentacji Ciebie :-) Tak mi się wydaje na chłopski rozum.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: synkopa »

Niania podpisała dwa dokumenty. Jednym z nich była umowa, a drugim prawdopodobnie oświadczenie, tylko jakie i na co? W instrukcji postępowania dla kuriera jest napisane tak:
- zweryfikuj dowód osobisty lub paszport z listem przewozowym,
- dopilnuj podpisania umwy i wydaj jeden egzemplarz,
- dopilnuj podpisania oświadczenia.
Kopi oświadczenia nie otrzymałem więc nie wiem co tam było napisane. Czy ktoś pamięta jakiego rodzaju to jest dokument?
bax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-02, 18:53
Lokalizacja: Łomża

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bax »

W najbliższym czasie chciałbym zamówić iinternet WiMax Era chciałbym abyście odpowiedzieli mi na kilka pytań :)

- Mieliście Jakieś problemy z internetem np gubienie pakietu , brak internetu bez powodu ?
- Jak sprawuje Wam się ten internet chwalicie go czy może jest do dup* ?
- Ile czasu już go użytkujecie?
- Czy Era oszukuje z płatnościami za sam internet i za sprzęt ?
- Czy ten internet nadaje się do gier FPS dokładniej Counter-Strike ?
- Czy Era ładuje ile da się użytkowników na jeden sektor czy też mają swoje ograniczenia ?
- Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Lutek1980 »

Ja mam ok 8km do stacji bazowej, widoczność optyczna, sygnał -66db, przez prawie 4 miesiące nie zauważyłem ani na chwile braku neta, pingi w okolicach 45-50ms , jeśli chodzi o gubienie pakietów to może 1 na 500 mu się trafi. Jeśli ludzie mają słaby sygnał to zdarzają się problemy z rozłączaniem. Internet jak najbardziej godny polecenia, gorzej jest z samą obsługą klienta i z fakturami. Era musi dużo zaległości nadrobić.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

bax pisze:Mieliście Jakieś problemy z internetem np gubienie pakietu , brak internetu bez powodu ?
Mnie się jeszcze ani razu taka sytuacja nie zdarzyła. Tylko połączenie jest automatycznie przerywane po 24 godzinach, ale z tego co wiem jest to standard również w sieciach DSL. Ja tego nawet nie zauważam bo router automatycznie odnawia połaczenie po ułamku sekundy.
bax pisze:Jak sprawuje Wam się ten internet chwalicie go czy może jest do dup* ?
Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to WiMax sobie chwalę. Gorzej z obsługą użytkownika, choćby o problemach z aktywacją konta o których pisałem w teście. Z kolei w tym tygodniu po wielokrotnych upomnieniach wreszcie otrzymałem rachunek za 3 miesiące oraz aktywację. Kasa została pobrana z mojego konta przez polecenie zapłaty (mam je aktywne odkąd używałem Blueconnecta). Faktury jednak wciąż nie otrzymałem. :dobani:
bax pisze:Ile czasu już go użytkujecie?
Ja używam od października, tj. 4 miesiące.
bax pisze:Czy Era oszukuje z płatnościami za sam internet i za sprzęt ?
Nie, nie ma żadnych dodatkowych opłat, wszystko zgodne z cennikiem na ich stronie internetowej.
bax pisze:Czy ten internet nadaje się do gier FPS dokładniej Counter-Strike ?
Jak najbardziej, ping rzadko przekracza 65ms a wahania pingu nie przekraczają kilku ms. To całkowicie wystarczające parametry do FPS-ów. Sam czasem gram w CoD4 i nie mam żadnych lagów nawet na najtłoczniejszych dedykowanych serwerach.
bax pisze:Czy Era ładuje ile da się użytkowników na jeden sektor czy też mają swoje ograniczenia ?
Tego nie wiadomo, ale osoby z niektórych części kraju mają problemy z zamówieniem Wimaksa. Era albo w ogóle ignoruje zgłoszenia, albo tygodniami czekają na dostawę umowy/sprzętu, często bez rezultatu. Być może jest to swoisty sposób Ery na ograniczanie userów na jednym BS :]
bax pisze:Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
W takim wypadku praktycznie wszystko zależy już wyłącznie od obciążenia stacji i jej linku. Ja np. mam sygnał -68dBm i ping około 58ms, a inny użytkownik forum ma 52ms mimo bardzo słabego sygnału -91dBm. Widocznie jego BS ma lepsze połączenie z siecią szkieletową.
Lutek1980 pisze:jeśli chodzi o gubienie pakietów to może 1 na 500 mu się trafi.
W moim przypadku gubi około 5 pakietów na 10000, ale tylko jeśli pinguję za pomocą wiersza poleceń w Windows. Przy pingowaniu z routera na 10000 pakietów nie jest gubiony ani jeden. Wynika to raczej z niedoskonałości Windowsa, a nie łącza ;)
bax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-02, 18:53
Lokalizacja: Łomża

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: bax »

bax pisze:Jaki mogę mieć teoretycznie ping jeżeli nadajnik widze z okno i jest nie dalej niż 1 km ?
W takim wypadku praktycznie wszystko zależy już wyłącznie od obciążenia stacji i jej linku. Ja np. mam sygnał -68dBm i ping około 58ms, a inny użytkownik forum ma 52ms mimo bardzo słabego sygnału -91dBm. Widocznie jego BS ma lepsze połączenie z siecią szkieletową.



Dzisaj byłem w Erze i dowiedziałem się że z całej Łomży z WiMax korzysta zaledwie 3 osoby więć jaki mogę mieć ping ? 40-50 ms ?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

bax pisze:Dzisaj byłem w Erze i dowiedziałem się że z całej Łomży z WiMax korzysta zaledwie 3 osoby więć jaki mogę mieć ping ? 40-50 ms ?
Tak jak napisałem wcześniej - nie wiadomo. Ja mam pewnie powody aby sądzić że jestem sam na sektorze (ew. dzielę go z kilkoma osobami, które nie obciążają intensywnie łącza) i mimo silnego sygnału i widoczności optycznej ping nigdy nie był niższy niż 50ms. Jeśli BS będzie miał dobry link (np. światłowód) to przy takim obciążeniu i odległości do stacji możesz mieć nawet w granicach 40ms. Jeśli to jakiś DSL, radiolinia lub podobny wynalazek to będziesz miał ping jak ja, czyli 55-60ms.
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: szmitz »

Recenzja jest :ok:
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
dawid910
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-14, 02:34
Lokalizacja: Głosków

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dawid910 »

Panowie, 2tyg temu zamówiłem WiMaxa do tej pory nikt się nie odezwał, że sprzęt czeka na mnie w salonie ery(powiedzieli, że mają miesiąc, ale to chyba asekuracyjny termin). Jak myślicie, olali mnie i mam następny raz dzwonić czy czekać dalej?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dawid910 pisze:2tyg temu zamówiłem WiMaxa do tej pory nikt się nie odezwał, że sprzęt czeka na mnie w salonie ery
Nic nie będzie na Ciebie czekało w salonie, sprzęt dostaniesz kurierem. Skąd pomysł że musisz po niego iść do salonu? :zdziwko:
dawid910 pisze:Jak myślicie, olali mnie i mam następny raz dzwonić czy czekać dalej?
Zamów jeszcze raz, ale nie dzwoń tylko lepiej wypełnij formularz na tej stronie: http://www.era.pl/pl/indywidualni/taryf ... net_wimax/
Być może poprzednim razem konsultant Cię olał lub coś źle wypełnił i dlatego zero odzewu.
dawid910
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-14, 02:34
Lokalizacja: Głosków

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dawid910 »

Konsultant mi powiedział, że dostanę telefon i po odbiór będę miał się zgłosić do najbliższego salonu.

[ Dodano: 2010-02-13, 02:42 ]
Może to dlatego, że wybrałem opcje z montażem? Może wtedy jest inna procedura ?

W tym formularzu w 'Cel kontaktu' mam zaznaczyć 'Zapytanie o ofertę' czy 'Zgłoszenia techniczne'?

[ Dodano: 2010-02-13, 02:50 ]
ehh, teraz problem z tym formularzem, nie mogę kliknąć 'wyślij'. Na pasu IE w lewym dolnym rogu wyświetla się 'Błąd na stronie', odświeżanie nic nie daje.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

dawid910 pisze:konsultant mi powiedział, że dostanę telefon i po odbiór będę miał się zgłosić do najbliższego salonu.
Więc nie dziw się, że teraz brak odzewu. konsultant zielonego pojęcia nie miał o Wimaksie i pewnie zapomniał o sprawie jak tylko odłożyłeś słuchawkę.
dawid910 pisze:Może to dlatego, że wybrałem opcje z montażem? Może wtedy jest inna procedura ?
Wtedy zestaw przywozi ze sobą monter.
dawid910 pisze:ehh, teraz problem z tym formularzem, nie mogę kliknąć 'wyślij'. Na pasu IE w lewym dolnym rogu wyświetla się 'Błąd na stronie', odświeżanie nic nie daje.
Napisz email na adres [email protected]
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

Rekordowo niski (przynajmniej u mnie) ping na Wimaksie:
Obrazek
Ogólnie od około miesiąca zaobserwowałem znaczne obniżenie pingów. W dzień nie przekracza 54ms, w nocy jak widać. Wcześniej ping oscylował zazwyczaj w granicach 60-62ms. Być może Era poprawiła link do mojego BS-a?
MKRaven
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-21, 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: MKRaven »

Witam
Po paru latach nerwicy z iPlusem pojawiła się wreszcie możliwość żałożenia Wimaxa od Ery i tutaj mam kilka pytań do forumowych ekspertów ;) :
Kontaktowałem się z biurem obsługi klienta już bodaj trzykrotnie i za każdym razem mówili, że a to zasięg na bank jest, a to na 100% nie ma, a to trzeba sprawdzić. Za każdym razem podawali w sumie też inną lokalizację nadajnika. Oni zawsze tak ekhem.. sprawnie działają?
Sprawdziłem jednak wszystkie podane przez nich lokalizacje i wynika z tego, że żaden nadajnik nie znajduje się dalej niż 6,5 km ode mnie, co jak tutaj wyczytałem, nie powinno być dla Wimaxa problemem. Kwestia tylko tego, że (jak się dumnie urząd chwali) mieszkam w "najbardziej zalesionej dzielnicy stolic europejskich" i stąd pytanie, czy jak teraz przyjdą ludzie i zmierzą, że sygnał jest, to w lecie nie okaże się nagle coś zupełnie innego?
No i czy jest ew. jakaś możliwość rozwiązania umowy z Erą? Niby chwalicie tego Wimaxa tutaj, ale już po swoich doświadczeniach wiem, że będę mógł powiedzieć coś o tym jak u mnie działa pewnie po 2-3 miesiącach użytkowania miarodajnie, a jednak do radiówek, ani Ery zbytniego zaufania nie mam.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Martekx »

MKRaven pisze:Oni zawsze tak ekhem.. sprawnie działają?
Tak konsultanci pojęcia nie mają o wimaxie.
MKRaven pisze:czy jak teraz przyjdą ludzie i zmierzą, że sygnał jest, to w lecie nie okaże się nagle coś zupełnie innego?
Może tak być jeżeli jest dużo drzew.
MKRaven pisze:No i czy jest ew. jakaś możliwość rozwiązania umowy z Erą?
Teoretycznie jest taka możliwość, jednak ja mam spore problemy z rozwiązaniem umowy. Gdy pisze maila nie odpisują, gdy dzwonie konsultant sam nie wie jak rozwiązać umowe. Mimo wszystko warto spróbować, sam mialem iplusa i wiem, że róznica w prędkościach jest ogromna.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

MKRaven pisze:Oni zawsze tak ekhem.. sprawnie działają?
Jeszcze sprawniej, o czym, zapewne się jeszcze przekonasz :] Tak czy inaczej w moim przypadku trochę samozaparcia wystarczyło aby wejść w posiadanie netu bez limitu (a podobnie jak Ty, jestem skazany na net bezprzewodowy) A od czasów aktywacji 4 miesiące temu na szczęście nie mam żadnych problemów.
MKRaven pisze:Kwestia tylko tego, że (jak się dumnie urząd chwali) mieszkam w "najbardziej zalesionej dzielnicy stolic europejskich" i stąd pytanie, czy jak teraz przyjdą ludzie i zmierzą, że sygnał jest, to w lecie nie okaże się nagle coś zupełnie innego?
Nikt do Ciebie nie przyjdzie. Po prostu ktoś pijąc kawę spojrzy na mapkę i to zadecyduje o tym czy dostaniesz zestaw czy nie. Co do liści na drzewach, jeśli teraz sygnał będzie dość silny, tj. powyżej -70dBm to raczej nie ma się czego obawiać. Mnie zasięg poprawił się o marne 2dBm kiedy spadły liście. Inna sprawa że na drodze do BS-a rosło tylko kilka pasów drzew, nie były to żadne lasy i nie zasłaniały one bezpośrednio masztu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Blido, łącznie zmieniany 1 raz.
MKRaven
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-21, 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: MKRaven »

Ooookej po kolejnym już telefonie Pan stwierdził, że jest zasięg (widać dzisiaj była dobra kawka ;) ), więc cóż - czekam na umowę potem sprzęt i zobaczymy co to jest warte.

Pytanko jeszcze jedno, choć może w nie najlepszym miejscu: polecacie jakiś router z WiFi do tego Wimaxa, żeby się nie wieszał i dawał sobie radę w domku jednorodzinnym + maks. dwoma stropami, choć w sumie tylko jednym betonowym ;) ?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

MKRaven pisze:polecacie jakiś router z WiFi do tego Wimaxa, żeby się nie wieszał i dawał sobie radę w domku jednorodzinnym + maks. dwoma stropami, choć w sumie tylko jednym betonowym ;) ?
U mnie świetnie się sprawuje Ovislink WL-1600GL, rzecz jasna z zainstalowanym Tomato. Kto używał tego softu ten wie że jego stabilność nie podlega dyskusji. Zwłaszcza że router bazuje na świetnym chipsecie Broadcom. W pewnym sensie WL-1600GL to klon Linksysa WRT54GL, ale jest mniejszy, energooszczędniejszy i tańszy. Co do zasięgu to u mnie stoi na parterze i zadowalający zasięg mam na piętrze, w piwnicy a nawet na strychu i 50m od domu. A nadaje z połową mocy, tj. 50mW.
MKRaven
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-21, 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: MKRaven »

Dzięki wielkie za wszystkie rady, jak tylko to ustrojstwo do mnie przyjdzie to zmontuje i powiem, czy włamy do Pentagonu da się na tym robić :] .

Z zasięgiem chyba nie powinno być zbytnio problemu nawet biorąc pod uwagę drzewa bo antenę wyniosę wysoko na komin na równi, jeśli nie ponad koronami ;) .

EDIT:
A co do obsługi klienta to chętnym na ten sprzęt naprawdę doradzam uzbrojenie się w cierpliwość, bo ja dopiero za 4 razem trafiłem na kompetentnego człowieka, który potrafił określić, czy jest zasięg i gdzie rzeczywiście stoi nadajnik. A może on też się mylił?...
kerimonn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-21, 08:46
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: kerimonn »

Witam wszystkich ,po wnikliwym przeczytaniu tego tematu postanowiłem zabrać głos.
Jestem użytkownikiem blueconnet od dwóch lat i mam dość serdecznie tych ciągłych wahań sygnału i zrywania połączeń,co z tego że jestem w zasięgu umts i hsdpa (mam modem Huawai e 220) jeśli mam takie problemy,dodam że żona też ma laptopa i drugi modem ery(Huawai e 160) i te same problemy.Kończy mi się za miesiąc umowa z Erą na blueconnet,więc wysłałem zapytanie wypełniając formularz ze strony ery o zasięg WiMax w moim mieście(na mapce widać ,że powinien być,miejscowość Brzeg Dolny ale chciałem się upewnić).Zadzwoniła Pani z Ery i poinformowała mnie ,że w moim mieście mam całkowity zasięg i że nie występują żadne dziury .Tylko nie powiedziała mi w którym kierunku mam ustawić póżniej antenę(ale myślę że sam do tego dojdę bo mam możliwość tylko wywieszenia anteny w dwóch kierunkach więc zobaczę gdzie będzie najlepszy sygnał)Na sprzęt będę musiał czekać około miesiąca.
Myślę ,że się zdecyduję bowiem na połączenie kablem nie mam szans a z tego co wynika po przeczytaniu wszystkich tematów związanych z WiMax to jest to najlepsza radiówka na rynku..
Mieszkam w zaludnionej mieścinie gdzie otaczają mnie bloki ale myślę że nadajnik jest tylko oddalony odemnie około 2 km po prostej,więc powinno bez problemu działać..Tak myślę,chyba że się mylę,jeśli ktoś miałby jakieś uwagi to proszę o wpisy z chęcią zapoznam się z nimi..
Pozdr..
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Blido »

kerimonn pisze:Tylko nie powiedziała mi w którym kierunku mam ustawić póżniej antenę(ale myślę że sam do tego dojdę
Na tym etapie prawdopodobnie się nie dowiesz, może łaskawie Cię poinformują dopiero jak już podpiszesz umowę i zestaw będzie w drodze do Ciebie. Era dopóki nie będzie musiała nie zdradzi gdzie jest stacja bazowa, bo boi się terrorystów :rotfl: . To właśnie Era (wraz z Orange bodajże) pisała skargi do UKE aby ten nie upubliczniał wykazu stacji bazowych GSM i UMTS uzasadniając to właśnie atakami terrorystycznymi. Zawsze możesz jednak zajrzeć do wykazu stacji bazowych i radiolinii na stronie UKE (na naszym forum znajdziesz też wykaz w Google Earth - znacznie wygodniejszy) i kierować antenę na stacje bazowe Ery, poczynając od węzłowych, bo najczęściej na nich Era montuje BS-y Wimaksa.
dgasek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-21, 19:30
Lokalizacja: Wawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: dgasek »

Witam

Mam pytanko.

Po 4 miesiącach uzytkowania Wimax Era zaczął mi ginąć sygnał . Mieszkam w Falenicy a z nadajnika korzystałem w Wesołej ( ok.12km). Ktoś sprytny w Erze powiedział że mieli już takie przypadki i często na wiosnę jest problem przez pojawiające się liście. Kazali poprawić antenę. Wdrapałem się na dach i poszukałem.
Co ciekawe złapałem bardzo mocny sygnał z nadajnika w centrum , ale mocny tylko w DLSNR: 20-22dB DL RSSI:-80dBm , natomiast UP : 1-3 dB i -105dBm , połaczenie zestawia się QAM64 --- ale przy tych parametrach nie działa (komputer się łaczy lub nie ).
Co ciekawe przy tym samym ustawieniu anteny zmieniam sektor , parametry się pogarszaja 4-8 dB i -94 -96 dBm. Na tych parametrach powiedzmy że działa, pingi ok 60ms ale straty spore.
Może macie inwencje dlaczego w pierwsym przypadku taka rozbiezność między DL i UP ??

Pozdr
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era WiMax - Recenzja, testy

Post autor: Quest »

dgasek, moze lapiesz sygnal z odbicia. Odbierasz mocny sygnal ale twoja antena nie jest w stanie nadac mocnego sygnalu do BSa.
ODPOWIEDZ