Wimax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Witam, dziś otrzymałem zestaw abonencki Wimax. Zdecydowałem się na samodzielną konfiguracje/instalacje (płatny montaż odsunąłem na dalszy plan, w przypadku gdybym nie mógł sobie poradzić). Wszystkie techniczne "elementy" pochodzące z pudełka, wyglądają na nowe (nie licząc kabli ;) ), toteż nie przewidywałem żadnych problemów z działaniem sprzętu. Niestety zastała mnie niespodzianka. Po podłączeniu wszystkiego, i końcowego umieszczenia kabla ethernet w komputerze, kompletnie nic się nie wydarzyło. Karta nie wykrywa jakiegokolwiek sprzętu. Sam modem wyświetla jedynie informacje o dostępie do kabla zasilającego (diody sygnalizujące podłączenie ethernet, czy też zasięg - nie zaświeciły się nawet przez sekundę). Czy robię coś źle? Proszę o pomoc, w celu prawidłowego podłączenia zestawu. Byłbym wdzięczny za dokładny opis, jak krok po kroku prawidłowo zainstalować Wimax. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Po podłączeniu wszystkiego, i końcowego umieszczenia kabla ethernet w komputerze, kompletnie nic się nie wydarzyło. Karta nie wykrywa jakiegokolwiek sprzętu.
I nie wykryje, jeśli będzie dobrze podłączone to jedynie uaktywni się połączenie LAN.
wiligracz pisze:(diody sygnalizujące podłączenie ethernet, czy też zasięg - nie zaświeciły się nawet przez sekundę)
Czy karta ethernet w komputerze jest włączona i zainstalowana? Co do diody zasięgu - nie zaświeci się dopóki terminal go nie złapie. To spora wada, uważam że powinna być jeszcze jedna dioda odpowiadająca za połączenie z ODU. Sprawdź jeszcze raz port ethernet (bu\yć może trzeba włączyć kartę w biosie, jeśli jest zintegrowana). Jeśli dioda ethernet na urządzeniu się uaktywni, ustaw protokół TCP/IP połączenia LAN na 192.168.254.250 a maskę na 255.255.255.0. Potem w przeglądarce wpisz 192.168.254.251 i skonfiguruj terminal (częstotliwość, sektor etc.)
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Podepnę się pod temat bo i u mnie są identyczne problemy, być może nieodpowiednio zrobiłem kabel, doczytałem się w instrukcji , że dioda "ethernet" mówi o połączeniu IDU z ODU. Karta w kompie jest ok. bo cały czas na niej działam. Co może być przyczyną? Kabel zrobiłem z przeplotem jak na rysunku (czyli 1 z 2, 3 z 6, 4 z 5, 7 z 8 ), sprawdziłem miernikiem i jest wszystko ok. W Boku Pani powiedziała, że się nie znają i mogą wysłać montera ale będzie płatny ewentualnie jeśli jestem pewien wady sprzętu to oddać to punktu. Pomocy :(
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:dioda "ethernet" mówi o połączeniu IDU z ODU.
Błąd. Dioda ethernet sygnalizuje połączenie IDU z kartą ethernet w kompie bądź z routerem.
Właściwie nie ma diody sygnalizującej połączenie IDU z ODU, bo dioda wireless sygnalizuje łączność ze stacją. Ale oczywiście nie będzie się świeciła również wtedy gdy ODU nie będzie podłączone.
Czy możesz zalogować się na stronę konfiguracyjną terminala? (adres IP 192.168.254.251)
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Blido pisze:[...]
Czy możesz zalogować się na stronę konfiguracyjną terminala? (adres IP 192.168.254.251)
Nie, na ikonie karty dźwiękowej widnieje informacja "Kabel sieciowy jest odłączony...".
Ostatnio zmieniony 2009-10-10, 07:59 przez wiligracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Nie, na ikonie karty dźwiękowej widnieje informacja "Kabel sieciowy jest odłączony...".
A czy odpowiednio zarobiłeś wtyczkę w skrętce FTP pomiędzy IDU a ODU? Dioda ethernet zaświeci się tylko wtedy gdy będzie połączenie pomiędzy oboma elementami terminala. Możliwe również że kabel jest uszkodzony. Jeśli masz możliwość, sprawdź go testerem do kabli sieciowych. Odłącz jeszcze IDU od prądu, poczekaj chwilę, podłącz i zobacz czy wówczas dioda wireless zaświeci się chociaż na chwilę. Jeśli nie, to bardzo prawdopodobne że kabel jest uszkodzony.
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Blido pisze:[...]
A czy odpowiednio zarobiłeś wtyczkę w skrętce FTP pomiędzy IDU a ODU? Dioda ethernet zaświeci się tylko wtedy gdy będzie połączenie pomiędzy oboma elementami terminala. Możliwe również że kabel jest uszkodzony. Jeśli masz możliwość, sprawdź go testerem do kabli sieciowych.
Zaskoczę cię... W komplecie dostałem gotowe kable. Ten długi, grubszy kabel (do urządzenia zewnętrznego) ma coś nie tak z jedną wtyczką. Końcówka jest złamana w miejscu zatrzasku, i z tej samej strony nieco uszkodzona. Jeśli do jutra nie znajdę wyjścia, wrzucę zdjęcia kabelku.
Ostatnio zmieniony 2009-10-10, 08:01 przez wiligracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Zaskoczę cię... W komplecie dostałem gotowe kable.
Wcale mnie nie zaskoczyłeś. Poczytaj moją recenzję na temat Wimaksa ;) http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=19979
wiligracz pisze:Ten długi, grubszy kabel (do urządzenia zewnętrznego) ma coś nie tak z jedną wtyczką. Końcówka jest złamana w miejscu zatrzasku, i z tej samej strony nieco uszkodzona.
To podobnie jak u mnie. U mnie co prawda wszystko działało, ale sposób zarobienia jednej z końcówek wołał o pomstę do nieba. Najlepiej odetnij tę końcówkę i zarób nową. Będziesz oczywiście potrzebował specjalnej zaciskarki do wtyków RJ-45, ale obecnie ceny takich zaciskarek zaczynają się od 9zł na Allegro (nie wiem tylko jak z jakością takich zaciskarek, ale na pewno starczą do zarobienia jednego wtyku.) Czy dostałeś wraz z zestawem abonenckim nową końcówkę? Jeśli nie, kup w dowolnym sklepie komputerowym, cena to około 50gr za sztukę. Wystarczy najzwyklejsza, przezroczysta (Choć oczywiście lepsza będzie ekranowana)
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

U mnie kabel był nowy, z jednej strony był wtyk gotowy, z drugiej zarobiłem. Wszystko wydaje się być ok, a dioda nie świeci, i w kompie "kabel sieciowy odłączony", próbowałem poruszać wszystkimi kablami ale nic się nie dzieje. Czy jest możliwość że zestaw jest uszkodzony?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Czy jest możliwość że zestaw jest uszkodzony?
Możliwość istnieje zawsze. Czy sprawdzałeś kabel testerem? Ponowię pytanie zadane koledze wiligracz: czy dioda wireless zaświeciła się na chwilę tuż po podłączeniu zestawu do prądu? Jeśli nie, to znaczy że nie ma połączenia z ODU, jeśli zaświeciła się ale chwilę później zgasła, oznacza to że ODU działa i jest podłączone, ale nie złapało sygnału. Czy na pewno dobrze zarobiłeś wtyk? Musi to być wtyk podwójnie skrosowany P568B, czyli kable muszą być podłączone w tej kolejności:
1. biało-zielony
2. zielony
3. biało-pomarańczowy
4. biało-brązowy
5. brązowy
6. pomarańczowy
7. niebieski
8. biało-niebieski

Upewnij się jeszcze, czy nie podłączyłeś kabli na odwrót (czasem zdarza się ludziom pomylić pin 1 z 8)

Wtyk zacisnąłeś zaciskarką czy jakąś "metodą zastępczą"?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:Upewnij się jeszcze, czy nie podłączyłeś kabli na odwrót
Żeby była jasność co do pinów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45
Nie pomagam na PW!
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Przypomniałem sobie, że mam znajomego który zakładał wimaxa w Netii, po konsultacji z nim polecił podłączyć IDU z ODU kablem prostym, bo oni w Neti tak robili. Podłączyłem na próbę krótkim kablem prostym i zadziałało :D , udało mi się wejść na terminal.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Podłączyłem na próbę krótkim kablem prostym i zadziałało :D
Dziwne trochę. Dlaczego zatem producent (nawet na oficjalnej stronie internetowej) zaleca łączenie IDU z ODU kablem podwójnie skrosowanym? Wszystko działa poprawnie?
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Sam się dziwię, ale działa. Właśnie zrobiłem długi kabel i gonię ustawiać antenę. Po podłączeniu przez 20s świeci dioda wifi a potem gaśnie a zapala się eth.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Po podłączeniu przez 20s świeci dioda wifi a potem gaśnie
Czyli z terminalem wszystko w porządku. Najprawdopodobniej po prostu źle zarobiłeś wtyk na kablu FTP, lub kabel jest uszkodzony (choć to mało prawdopodobne, skoro dostałeś nowy, nieużywany). Jeśli złapiesz sygnał, dioda wireless będzie się świeciła cały czas. Ja jednak radziłbym połączenie IDU z ODU kablem podwójnie skrosowanym, tak jak chce producent sprzętu, bo na pewno nie wymyślił tego tak dla zabawy.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Wszystko jest ok. :) Dioda wifi gasła bo nie był skonfigurowany. Antenę ustawiłem na oko, parametry chyba dobre (8 kresek):DL SNR: 32 dB, DL RSSI: -66 dBm
UP SNR: 29 dB, UP RSSI: -75 dBm bar Registered , Optimal Rx Rate: QAM64 3/4, Last Tx Rate: QAM64 3/4 Last Tx Power: 20 dBm , pingi na onet ok. 45ms, google 68ms, bez-kabli 45ms. Prędkość pobierania pliku ok 120KB/s. Zostało mi teraz zamaskować kable i skonfigurować routerka, bo <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> łącze się szerokopasmowym. Pozdr.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:parametry chyba dobre
Bardzo dobre, ludzie mieli po -90dBm i uzyskiwali transfery bliskie wartościom z umowy.
Lutek1980 pisze:pingi na onet ok. 45ms, google 68ms, bez-kabli 45ms.
To masz nawet niższe pingi ode mnie, może jakiś lepszy link do stacji.
Lutek1980 pisze:Zostało mi teraz zamaskować kable i skonfigurować routerka, bo »»na razie«« łącze się szerokopasmowym.
Będę wdzięczny jeśli przeprowadzisz jakieś testy po konfiguracji routera, bo również zamierzam podłączyć terminal pod router i nie wiem jak to wpłynie na osiągi (ping, przepustowość)
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Po podłączeniu routera praktycznie bez zmian, pingi nawet niższe bo średnio do onetu 44ms, ale to może zależy od pory, transfer również ok. 120KB/s. Także na razie rewelacja. Do nadajnika mam około 8km, ale prawdopodobnie jest widoczność optyczna, dlatego parametry dobre. (router TP-Link WR340G)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

wojteks pisze:zaleca łączenie IDU z ODU kablem podwójnie skrosowanym?
To właśnie ciekawy problem. Przecież kabel 586B podwójnie skrosowany niczym nie różni się od kabla prostego 586A pod względem połączeń a tylko różni się kolorem par (zamieniona brązowa z niebieską) ale dla transmisji 100Mbps przecież to bez znaczenia byle dobrze było zarobione. Więc można toczyć akademickie spory o standard kabla który jest właściwy albo lepszy. Generalnie każdy z nich jest kablem tzw. "prostym"
Nie pomagam na PW!
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Blido, w Netii kabel łączący ODU z IDU jest na wprost żaden kros. Urządzenia takie same są jak w Erze.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:kabel 586B podwójnie skrosowany niczym nie różni się od kabla prostego 586A pod względem połączeń a tylko różni się kolorem par (zamieniona brązowa z niebieską) ale dla transmisji 100Mbps przecież to bez znaczenia byle dobrze było zarobione. Więc można toczyć akademickie spory o standard kabla który jest właściwy albo lepszy. Generalnie każdy z nich jest kablem tzw. "prostym"
W sumie racja. To by wszystko wyjaśniało. Czyli w skrócie - IDU z ODU można równie dobrze połączyć zwykłym kablem prostym T568A takim jakim jest np. łączony komp z routerem? Z ciekawości sam sprawdzę empirycznie :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wimax Era

Post autor: ja.michal »

Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable. Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wimax Era

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable.
Raczej nie taki z POE, gdzie zasilaniem idzie koło 40V z tego co pamiętam tam musi być odizolowanie pinów sygnału od pinów zasilania. Przy zarabianiu tych kabli trzeba uważać, to samo przy podłączaniu zasilacza, żeby nie pomylić gniazda zasilającego ze zwykłym ethernetem.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

ja.michal pisze:Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Połączenie ODU-IDU może nie mieć automatycznego krosowania bo tamtędy zasilanie idzie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable. Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Zastanawiam się czy wpływa to na sprawność działania. Z jednej strony, jak koledzy twierdzą, łączenie IDU z ODU kablem prostym w Netii jest na porządku dziennym, a z drugiej w Erze podkreślają w instrukcji, że należy połączyć kablem podwójnie skrosowanym. Na infolinii technicznej Ery konsultanci mnie kilkakrotnie pytali czy zgodnie z instrukcją połączyłem "kablem skrosowanym", mimo że mój problem dotyczył nieaktywnego konta, a sprzęt działał poprawnie :] . Najśmieszniejsze że przy okazji sieją dezinformację, bo przecież kabel skrosowany a podwójnie skrosowany to zupełnie coś innego.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wimax Era

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Raczej nie taki z POE, gdzie zasilaniem idzie koło 40V
Zapomniałem o tym. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:Najśmieszniejsze że przy okazji sieją dezinformację, bo przecież kabel skrosowany a podwójnie skrosowany to zupełnie coś innego.
To nie jest śmieszne, to jest tragiczne.
Nie pomagam na PW!
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Podłączyłem się innym kablem, działa. Niestety nie mogę dostać się do ustawień termianala. Dioda wirless świeci się przez jakiś czas, potem gaśnie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Podłączyłem się innym kablem, działa.
Dioda ethernet już swieci? Ustaw protokół TCP/IP połączenia LAN na 192.168.254.250
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Świeci się, ale w przeglądarce nie mogę wejść do terminalu.
ODPOWIEDZ