Wimax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Wszystko jest ok. :) Dioda wifi gasła bo nie był skonfigurowany. Antenę ustawiłem na oko, parametry chyba dobre (8 kresek):DL SNR: 32 dB, DL RSSI: -66 dBm
UP SNR: 29 dB, UP RSSI: -75 dBm bar Registered , Optimal Rx Rate: QAM64 3/4, Last Tx Rate: QAM64 3/4 Last Tx Power: 20 dBm , pingi na onet ok. 45ms, google 68ms, bez-kabli 45ms. Prędkość pobierania pliku ok 120KB/s. Zostało mi teraz zamaskować kable i skonfigurować routerka, bo <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> łącze się szerokopasmowym. Pozdr.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:parametry chyba dobre
Bardzo dobre, ludzie mieli po -90dBm i uzyskiwali transfery bliskie wartościom z umowy.
Lutek1980 pisze:pingi na onet ok. 45ms, google 68ms, bez-kabli 45ms.
To masz nawet niższe pingi ode mnie, może jakiś lepszy link do stacji.
Lutek1980 pisze:Zostało mi teraz zamaskować kable i skonfigurować routerka, bo »»na razie«« łącze się szerokopasmowym.
Będę wdzięczny jeśli przeprowadzisz jakieś testy po konfiguracji routera, bo również zamierzam podłączyć terminal pod router i nie wiem jak to wpłynie na osiągi (ping, przepustowość)
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Po podłączeniu routera praktycznie bez zmian, pingi nawet niższe bo średnio do onetu 44ms, ale to może zależy od pory, transfer również ok. 120KB/s. Także na razie rewelacja. Do nadajnika mam około 8km, ale prawdopodobnie jest widoczność optyczna, dlatego parametry dobre. (router TP-Link WR340G)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

wojteks pisze:zaleca łączenie IDU z ODU kablem podwójnie skrosowanym?
To właśnie ciekawy problem. Przecież kabel 586B podwójnie skrosowany niczym nie różni się od kabla prostego 586A pod względem połączeń a tylko różni się kolorem par (zamieniona brązowa z niebieską) ale dla transmisji 100Mbps przecież to bez znaczenia byle dobrze było zarobione. Więc można toczyć akademickie spory o standard kabla który jest właściwy albo lepszy. Generalnie każdy z nich jest kablem tzw. "prostym"
Nie pomagam na PW!
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Blido, w Netii kabel łączący ODU z IDU jest na wprost żaden kros. Urządzenia takie same są jak w Erze.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:kabel 586B podwójnie skrosowany niczym nie różni się od kabla prostego 586A pod względem połączeń a tylko różni się kolorem par (zamieniona brązowa z niebieską) ale dla transmisji 100Mbps przecież to bez znaczenia byle dobrze było zarobione. Więc można toczyć akademickie spory o standard kabla który jest właściwy albo lepszy. Generalnie każdy z nich jest kablem tzw. "prostym"
W sumie racja. To by wszystko wyjaśniało. Czyli w skrócie - IDU z ODU można równie dobrze połączyć zwykłym kablem prostym T568A takim jakim jest np. łączony komp z routerem? Z ciekawości sam sprawdzę empirycznie :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wimax Era

Post autor: ja.michal »

Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable. Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wimax Era

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable.
Raczej nie taki z POE, gdzie zasilaniem idzie koło 40V z tego co pamiętam tam musi być odizolowanie pinów sygnału od pinów zasilania. Przy zarabianiu tych kabli trzeba uważać, to samo przy podłączaniu zasilacza, żeby nie pomylić gniazda zasilającego ze zwykłym ethernetem.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

ja.michal pisze:Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Połączenie ODU-IDU może nie mieć automatycznego krosowania bo tamtędy zasilanie idzie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

ja.michal pisze:Druga sprawa, że teraz sprzęt krosuje sprzętowo kable. Praktycznie każdy sprzęt sieciowy to ma dziś.
Zastanawiam się czy wpływa to na sprawność działania. Z jednej strony, jak koledzy twierdzą, łączenie IDU z ODU kablem prostym w Netii jest na porządku dziennym, a z drugiej w Erze podkreślają w instrukcji, że należy połączyć kablem podwójnie skrosowanym. Na infolinii technicznej Ery konsultanci mnie kilkakrotnie pytali czy zgodnie z instrukcją połączyłem "kablem skrosowanym", mimo że mój problem dotyczył nieaktywnego konta, a sprzęt działał poprawnie :] . Najśmieszniejsze że przy okazji sieją dezinformację, bo przecież kabel skrosowany a podwójnie skrosowany to zupełnie coś innego.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wimax Era

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Raczej nie taki z POE, gdzie zasilaniem idzie koło 40V
Zapomniałem o tym. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:Najśmieszniejsze że przy okazji sieją dezinformację, bo przecież kabel skrosowany a podwójnie skrosowany to zupełnie coś innego.
To nie jest śmieszne, to jest tragiczne.
Nie pomagam na PW!
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Podłączyłem się innym kablem, działa. Niestety nie mogę dostać się do ustawień termianala. Dioda wirless świeci się przez jakiś czas, potem gaśnie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wiligracz pisze:Podłączyłem się innym kablem, działa.
Dioda ethernet już swieci? Ustaw protokół TCP/IP połączenia LAN na 192.168.254.250
wiligracz
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-01-14, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: wiligracz »

Świeci się, ale w przeglądarce nie mogę wejść do terminalu.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

A pingi na terminal przechodzą? Sprawdź firewall albo ustawienia przeglądarki.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Sprawdź firewall albo ustawienia przeglądarki.
W przeglądarce nie trzeba nic grzebać. Jeśli TCP/IP połączenia LAN jest ustawione prawidłowo, wszystko będzie działać. Firewall rzeczywiście może powodować jakiś problem.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Blido kiedyś miałem problem z wejściem na routera, pingi chodziły ale ustawienia bezpieczeństwa w IE były za wysokie, po zmianie suwaczkiem na domyślne zadziałało. Także warto też to sprawdzić.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Mam problem. Po podłączeniu wszystkiego zapala sie dioda power oraz po chwili zapala sie dioda wirelees która po chwili gaśnie. Problem polega na tym, że po podłączeniu przy połączeniu lokalnym pisze: "kabel sieciowy jest odłączony" i nie moge skonfigurować terminala. W TCP/IP wpisałem adres IP taki jak w instrukacji. Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:Po podłączeniu wszystkiego zapala sie dioda power oraz po chwili zapala sie dioda wirelees która po chwili gaśnie.
Czyli prawidłowo. Ale co z diodą Ethernet?
Martekx pisze:Problem polega na tym, że po podłączeniu przy połączeniu lokalnym pisze: "kabel sieciowy jest odłączony"
Jeśli dioda Ethernet się nie świeci a system nie wykrywa połączenia sieciowego, możliwe że kabel jest uszkodzony, wtyki RJ-45 nie stykają, ew. uszkodzenie portu w kompie bądź w IDU. W pierwszej kolejności sprawdź czy działa na innym kablu, najlepiej sprawdź też na innym komputerze. Jeśli nie masz w domu innego kompa, możesz do kogoś zabrać samo IDU (ODU nie będzie konieczne)
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, poczekaj 2 minuty ( musza zapalic sie diody ; srodkowa i prawa) i sprobuj sie zalogowac na terminal.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Czyli prawidłowo. Ale co z diodą Ethernet?
Dioda w ogóle się nie zapala.
Blido pisze:W pierwszej kolejności sprawdź czy działa na innym kablu
sprawdzałem zamieniając kable (od idu-odu dałem idu-komputer a idu-komputer połączylem idu-odu i było tak samo więc chyba kabel jest dobry, lecz sprawdze jeszcze w szkole.
Quest pisze:poczekaj 2 minuty ( musza zapalic sie diody ; srodkowa i prawa)
czekałem i nic pali sie tylko power.
Może to coś w ustawieniach na komputerze ponieważ dopiero dziś zakupiłem karte sieciową na usb (ale wykrywa karte i sterowniki też są zainstalowane).
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:sprawdzałem zamieniając kable (od idu-odu dałem idu-komputer a idu-komputer połączylem idu-odu i było tak samo
Kabel pomiędzy IDU a ODU jest inaczej zaplecony niż ten pomiędzy IDU a komputerem. Pierwszy to kabel podwójnie skrosowany, drugi to kabel prosty. Chociaż w sumie na jedno wychodzi.
Martekx pisze:Może to coś w ustawieniach na komputerze ponieważ dopiero dziś zakupiłem karte sieciową na usb
Obstawiałbym to jako źródło problemu. Z kartami sieciowymi Ethernet na USB często bywają hece. Jakiej marki jest ta karta? Może to jakiś chiński wynalazek za 8zł z Allegro? Lepiej kup dobrą kartę pod PCI, jeżeli nie masz karty zintegrowanej na płycie głównej.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Może to jakiś chiński wynalazek za 8zł z Allegro?
Dokładnie tak ale myślałem że taka wystarczy. Myślisz że jest niesprawna? Jakie jeszcze mogą być przyczyny IDU, kabel a może trzeba coś jeszcze w opcjach na komputerze zrobić skonfigurować jakoś to połączenie?
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, albo kabel albo karta sieciowa innych mozliwosci nie ma.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Brat właśnie wziął kabel i karte do kolegi by sprawdzić.
Quest pisze:albo kabel albo karta sieciowa innych mozliwosci nie ma
no może być jeszcze uszkodzone IDU bo zasilanie też dobrze nie łączy trzeba poruszać wtyczką. Mam nadzieje, że to nie będzie IDU bo znowu odsyłanie i czekanie na nowy sprzęt ale okaże się jak przetestuje kabel i karte.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:uszkodzone IDU bo zasilanie też dobrze nie łączy trzeba poruszać wtyczką.
Może wtyczka źle zaciśnięta/uszkodzona?
Nie pomagam na PW!
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, jezeli IDU jest nowe to raczej na 99% jest sprawne. Ale jezeli jest uzywane to podejrzenia moga byc trafne. Zastosujesz nowa karte i nowy kabel to sie okaze. pozdro :papa:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Może wtyczka źle zaciśnięta/uszkodzona?
Kolega miał na myśli wtyczkę zasilającą a nie RJ-45 ;)
Mimo wszystko ja stawiałbym na kartę Ethernet. Windows nie bardzo chce emulować karty Ethernet pod USB, nawet z kartami dobrych marek pod USB ludzie mają mnóstwo problemów - wystarczy poczytać wpisy na forach. A już szkoda mówić o takiej karcie za kilka zł.
Martekx, w sumie nie wiem dlaczego w ogóle skusiłeś się na taką kartę. Z powodu ceny? Przecież porządną kartę pod PCI można kupić za mniej niż 18zł. Chyba że zamontowanie jej w komputerze to dla Ciebie problem :]
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Dziś w szkole sprawdzałem kabel i karte sieciową. Wszystko działało. Więc jak karta jest sprawna to chyba nie ma sensu kupować innej? Co teraz robić? Czy jak wpisuje się adres IP i maskę podsieci nie trzeba przypadkiem wpisać jeszcze bramy domyślnej i serwera DNS?
ODPOWIEDZ