Wimax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Martekx pisze: Czy jak wpisuje się adres IP i maskę podsieci nie trzeba przypadkiem wpisać jeszcze bramy domyślnej i serwera DNS?
Do wejścia na terminal nie trzeba. Ale tak czy inaczej musi świecić dioda eth.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

A czy dioda świeci odrazu po podpięciu czy dopiero po wpisaniu IP z instrukcji? Czy żeby sprawdzić IDU w szkole muszę brać ODU?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:Czy żeby sprawdzić IDU w szkole muszę brać ODU?
Raczej tak bo IDU to tylko zasilacz.
Nie pomagam na PW!
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

A co z tą diodą? Jak podepne IDU to odrazu się dioda zaświeca czy musze najpier wpisac IP i dopiero wtedy się zapala?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Raczej tak bo IDU to tylko zasilacz.
Ale dioda Ethernet i tak zapali się jeśli wszystko będzie w porządku. Dlatego wystarczy samo IDU.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido jak masz WiMaxa to zrób test czy samo IDU powoduje świecenie diody ethernet bo ja będę to mógł zrobić dopiero w sobotę.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Blido jak masz WiMaxa to zrób test czy samo IDU powoduje świecenie diody ethernet
Coś mi się jednak pomyliło :zawstydzony: po odłączeniu ODU gaśnie także dioda Ethernet, oraz dioda WAN w routerze, czyli połączenia nie ma. Świeci się tylko dioda Power na IDU.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:po odłączeniu ODU gaśnie także dioda Ethernet,
Bo IDU to tylko zasilacz PoE dla ODU
Nie pomagam na PW!
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Sprawdzałem sprzęt na innym komputerze. Nie działa. Dzwoniłem do BOA i mało znająca się na rzeczy pani kazała mi zanieść sprzęt do salonu w Krakowie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:Sprawdzałem sprzęt na innym komputerze.
Karta sieciowa również była inna?
Martekx pisze:Dzwoniłem do BOA i mało znająca się na rzeczy pani kazała mi zanieść sprzęt do salonu w Krakowie.
Niestety dla konsultantów BOA WiMax wciąż jest nowością i nie mają o nim pojęcia. Kiedy walczyłem o aktywację konta jeden z konsultantów wygadał się że jest u nich jeden administrator Wimaksa i to on zajmuje się wszelkimi sprawami z nim związanymi. Kluczowy pracownik :hyhy:
Wydaje mi się że zaniesieniem sprzętu do salonu nie zdziałasz niczego oprócz zadziwienia jego pracowników. Wszystkie sprawy związane z Wimaksem w Erze są rozwiązywane korespondencyjnie.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Karta sieciowa również była inna?
Tak. Karta ta to karta PCI którą kolega na co dzień używa.
Blido pisze:Wydaje mi się że zaniesieniem sprzętu do salonu nie zdziałasz niczego oprócz zadziwienia jego pracowników.
Zaraz jade do krakowa więc zobacze co powiedzą.
Blido pisze:Wszystkie sprawy związane z Wimaksem w Erze są rozwiązywane korespondencyjnie.
Zanim zamówiłem wimax na stronie ery byłem wypytać się o ten internet w salonie w moim mieście (małym mieście) i też wysyłali mnie do Krakowa do tego salonu.

[ Dodano: 2009-12-12, 15:55 ]
Właśnie wróciłem z Krakowa. Blido, miałeś racje. Konsultant najpierw nie widział co to jest i kazał mi pokazać umowe i regulamin. Próbował mnie zbyć mowiąc, abym zadzwonił na 600 600 600. Póżniej powoływał sie na 13 pkt regulaminu i kazał rozwiązać umowe. Następnie przekonywał mnie do blueconnect. W końcu po 40 minutach rozmowy przez telefon podał mi nazwisko i adres gdzie trzeba wysłać sprzęt. Mam więc jeszcze jedno pytanie przed wysłaniem zestawu. Czy to wszystko co do tej pory zrobiłem świadczy o tym, że sprzęt na pewno jest nie sprawny czy może macie jeszcze jakieś pomysły jaka może być przyczyna?
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

Marteex, czy sprawdziłeś w szkole oba kable? U mnie był dokładnie taki sam problem, i wina leżała po stronie źle zaciśniętych końcówek kabla łączącego antenę z terminalem. Spróbuj podłączyć jakimś innym kablem ethernet antene z terminalem a terminal z kompem powiedzmy tym z zestawu(albo na odwrót;p). Ja właśnie tym sposobem odkryłem, że jest coś nie tak z kablem.Pozdrawiam:)
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

sobpiotr pisze:Spróbuj podłączyć jakimś innym kablem ethernet antene z terminalem a terminal z kompem powiedzmy tym z zestawu(albo na odwrót;p).
Próbowałem i dalej to samo. A i tak już odesłałem sprzęt tydzien temu i na razie czekam.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

To może faktycznie coś nie tak z tym sprzętem...Miejmy nadzieje ze skończy sie to wszystko dobrze w koćnu:) Moje przeprawy z wimaxem trwały ponad 3 miesiące, instalacja sprzętu też nie przebiegła bezproblemowo, ale na szczęście jest wszystko OK:) Pozdrawiam
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Ponieważ wróciła do mnie przesyłka ze sprzętem (z winy poczty) postanowiłem, że zanim znowu odeśle (albo odwiozę) sprzęt to raz jeszcze go sprawdze. Mam zamiar kupic dwa krótkie kable (żeby było tanio) i koncówki które zamontuje mi sprzedawca (nie mam zaciskarki). W związku z tym mam pytanie czy to bedzie dużo kosztować i jakie mają byc te kable (chodzi mi o to czy proste czy skrosowane).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:W związku z tym mam pytanie czy to bedzie dużo kosztować i jakie mają byc te kable (chodzi mi o to czy proste czy skrosowane).
Do zestawu WiMax z Ery kable powinny być "proste", koszt rzędu 1zł za metr. Ale kabel pomiędzy IDU a ODU powinien byc lepszej jakości (z grubszymi żyłami) jak będzie dłuższy niż kilka metów.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Do zestawu WiMax z Ery kable powinny być "proste"
Wg Ery pomiędzy IDU a ODU powinien być kabel podwójnie skrosowany, ale on się od prostego niczym nie różni, za wyjątkiem kolory pary.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:Wg Ery pomiędzy IDU a ODU powinien być kabel podwójnie skrosowany,
W opisie taki jest ale znajomy dostał zestaw i w zestawie było 20m Madex'a zewnętrznego zarobionego jako "prosty" i drugi patchcord też "prosty"
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Witam, mam taki problem - otrzymałem zestaw Wimax'a i chciałem sobie wszystko pospinać jak należy, zainstalować i cieszyć się wreszcie że na końcu świata mogę mieć neta :)
Zestaw, który przyszedł jest nowy, ale pierwszy problem jaki napotkałem to brak komunikacji modemu wimax'owego z kompem - po podłączeniu kablem ethernetowym do kompa nie świeci się w kompie na karcie sieciowej żadna dioda (ani link ani act) - testowałem 3-ma kablami oraz sprawdziłem moją kartę (np. z routerem gada i jest ok). Oczywiście zaznaczam że nie pomyliłem gniazd Radio i Ethernet, dodatkowo po podłączeniu anteny do Radio, na modemie świeci się środkowa dioda Eth.
Krótkie pytanie: czy ja nie znam jakiejś tajemnej wiedzy podłączania tego modemu, czy ten modem jest po prostu walnięty ?

Pozdrawiam,
Leszek
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

lewar pisze:dodatkowo po podłączeniu anteny do Radio, na modemie świeci się środkowa dioda Eth
Czyli jest połączenie między komputerem a zestawem. Zmieniłes protokół TCP/IP na taki jaki jest w instrukcji? Co dzieje się gdy próbujesz wejść na http://192.168.254.251?
Ostatnio zmieniony 2010-02-08, 15:37 przez Martekx, łącznie zmieniany 1 raz.
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Nie, połączenia między zestawem a kompem nie ma. W kompie nie świeci się żadna dioda na sieciówce i windows wypisuje "Kabel sieciowy odłączony". Wypełniłem parametry połączenia TCP/IP tak jak w instrukcji. Adresu http://192.168.254.251 oczywiście nie znajduje.
W instrukcji jest napisane że dioda ETH na modemie oznacza poprawne połączenie z anteną...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

lewar pisze:testowałem 3-ma kablami oraz sprawdziłem moją kartę
Jakie te kable były? Proste czy jakieś inne?

Weź kabel prosty (sprawdzony np. przy routerze) podłącz między komputer a IDU, drugi sprawdzony kabel podłącz między ODU a IDU. IDU to tylko zasilacz.
Niestety sprawdzenie kabla przez router nie daje gwarancji że jest dobry bo ethernet używa tylko 2 par do transmisji a między IDU i ODU używane są 4 pary. 2 dla transmisji danych i 2 do zasilania ODU. Jak nie będzie działało to sprzęt uszkodzony ale nie da się powiedzieć co konkretnie bez pomiaru zasilacza (na końcówce kabla przy ODU).
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

To były 2 proste kable no i trzeci to ten oryginalny od zestawu. Czy istnieje możliwość, że jeśli źle zacisnąłem wtyczkę na kablu od IDU a ODU to komp mi nie wykryje połączenia w ogóle ? Mimo, że na modemie (czy też jak twierdzisz na zasilaczu - ja sam nie wiem co jest w środku) świeci się ETH ?!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

lewar pisze:Czy istnieje możliwość, że jeśli źle zacisnąłem wtyczkę na kablu od IDU a ODU to komp mi nie wykryje połączenia w ogóle ?
Oczywiście. Najwyraźniej któraś para nie styka do końca. Czym zaciskałeś> Chyba nie śrubokrętem? Zobacz czy za pomocą tego kabla uda Ci się połączyć komp z routerem, ale nawet jeśli zadziała to jeszcze nie świadczy o tym że z kablem wszystko w porządku. Bo do ODU prócz danych jedną parą płynie także prąd.
wojteks pisze:2 dla transmisji danych i 2 do zasilania ODU.
2 pary do zasilania? A nie jedna czasem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:2 pary do zasilania? A nie jedna czasem?
Bez znaczenia, kabel ma 4 pary, 2 są dla danych i 2 wolne. Trzeba by się zagłębić w standard PoE ale może też być tak, że Alvarion nie do końca się tego trzyma.
Proste zasilanie PoE do AP/MT działa na 2 parach.
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie problemem był kabel IDU-ODU (wpiąłem zwykły prosty i zadziałało), teraz wszystko się łączy jak trzeba, niestety w mojej lokalizacji (Wilków, Małopolskie) zasięg to zaledwie jedna kreska, więc nie ma żadnych szans na działanie usługi... Co ciekawe łapię sygnał z Miechowa z 2 sektorów i z jednego z Krakowa, niestety zawsze tak samo słaby. Z ciekawszych rzeczy jakie zauważyłem podczas szukania sygnału, to to że byłem w stanie złapać sygnał kierując antenę bardzo mało precyzyjnie, niekiedy widok przesłaniał kawałek dachu, komin, itp., mimo to jeśli w którymś kierunku był sygnał, to wszędzie mogłem złapać taki sam poziom - tak jakby wszystko zależne było wyłącznie od odległości, a nie od precyzji instalacji anteny i innych czynników.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

A jak daleko jesteś od stacji bazowej?
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Witam,
podepną się pod temat, bo mam podobny problem...
Walczą z tym już kilka dni, czytam posty, ale nie mogę sobie poradzić.
Na dachu montując i kręcąc anteną spędziłem już ze 3 godziny.
Na początku był problem z kablem jaki dostałem z ery, tym długim do anteny,
w_ogóle nie łączył, mam teraz drugi.
Wydaję się wszystko ok.
Udało mi się w końcu wejść w ten ich panel sterowania, wprowadzam wszystko tak jak jest w instrukcji. Kontaktowałem się z BOK, powiedzieli że jestem w sektorze 7, mniej więcej wiem na jaką miejscowość kierować antene, i wszystko tak robię.
Ale parametry cały czas wskazują na zero, nic kompletnie nie drgnie zasięg.
Czy możliwe jest że w_ogóle kompletnie nie łapię zasięgu, czy może coś źle podłączyłem??
W tym momencie na modemie świecą się dwie lampki : power i eth. Wireless świeci się tylko przez jakaś chwile podczas włączania.
Montuję to w Jaroszowej Woli pod Piasecznem, powiedziano mi że w zachodniej części miejscowości zasięg jest, czyli tam gdzie to robię.
Pomocy...

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-02-25, 08:22 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2010-02-25, 08:22 przez wojtexx, łącznie zmieniany 1 raz.
komputer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-03-28, 21:31
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Wimax Era

Post autor: komputer »

Witam!

Może żle wpisałeś parametry:sektor 7:3623.kropka nie przecinek 750.
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Parametry wprowadzone z kropką.
Ogólnie wprowadzałem to już kilka razy, tak dla pewności.
Wydaję się wszystko dobrze wprowadzone a jednak coś nie działa.
Chyba że po prostu w ogóle sygnał do mnie nie dociera...
ODPOWIEDZ