Wimax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:W związku z tym mam pytanie czy to bedzie dużo kosztować i jakie mają byc te kable (chodzi mi o to czy proste czy skrosowane).
Do zestawu WiMax z Ery kable powinny być "proste", koszt rzędu 1zł za metr. Ale kabel pomiędzy IDU a ODU powinien byc lepszej jakości (z grubszymi żyłami) jak będzie dłuższy niż kilka metów.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Do zestawu WiMax z Ery kable powinny być "proste"
Wg Ery pomiędzy IDU a ODU powinien być kabel podwójnie skrosowany, ale on się od prostego niczym nie różni, za wyjątkiem kolory pary.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:Wg Ery pomiędzy IDU a ODU powinien być kabel podwójnie skrosowany,
W opisie taki jest ale znajomy dostał zestaw i w zestawie było 20m Madex'a zewnętrznego zarobionego jako "prosty" i drugi patchcord też "prosty"
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Witam, mam taki problem - otrzymałem zestaw Wimax'a i chciałem sobie wszystko pospinać jak należy, zainstalować i cieszyć się wreszcie że na końcu świata mogę mieć neta :)
Zestaw, który przyszedł jest nowy, ale pierwszy problem jaki napotkałem to brak komunikacji modemu wimax'owego z kompem - po podłączeniu kablem ethernetowym do kompa nie świeci się w kompie na karcie sieciowej żadna dioda (ani link ani act) - testowałem 3-ma kablami oraz sprawdziłem moją kartę (np. z routerem gada i jest ok). Oczywiście zaznaczam że nie pomyliłem gniazd Radio i Ethernet, dodatkowo po podłączeniu anteny do Radio, na modemie świeci się środkowa dioda Eth.
Krótkie pytanie: czy ja nie znam jakiejś tajemnej wiedzy podłączania tego modemu, czy ten modem jest po prostu walnięty ?

Pozdrawiam,
Leszek
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

lewar pisze:dodatkowo po podłączeniu anteny do Radio, na modemie świeci się środkowa dioda Eth
Czyli jest połączenie między komputerem a zestawem. Zmieniłes protokół TCP/IP na taki jaki jest w instrukcji? Co dzieje się gdy próbujesz wejść na http://192.168.254.251?
Ostatnio zmieniony 2010-02-08, 15:37 przez Martekx, łącznie zmieniany 1 raz.
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Nie, połączenia między zestawem a kompem nie ma. W kompie nie świeci się żadna dioda na sieciówce i windows wypisuje "Kabel sieciowy odłączony". Wypełniłem parametry połączenia TCP/IP tak jak w instrukcji. Adresu http://192.168.254.251 oczywiście nie znajduje.
W instrukcji jest napisane że dioda ETH na modemie oznacza poprawne połączenie z anteną...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

lewar pisze:testowałem 3-ma kablami oraz sprawdziłem moją kartę
Jakie te kable były? Proste czy jakieś inne?

Weź kabel prosty (sprawdzony np. przy routerze) podłącz między komputer a IDU, drugi sprawdzony kabel podłącz między ODU a IDU. IDU to tylko zasilacz.
Niestety sprawdzenie kabla przez router nie daje gwarancji że jest dobry bo ethernet używa tylko 2 par do transmisji a między IDU i ODU używane są 4 pary. 2 dla transmisji danych i 2 do zasilania ODU. Jak nie będzie działało to sprzęt uszkodzony ale nie da się powiedzieć co konkretnie bez pomiaru zasilacza (na końcówce kabla przy ODU).
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

To były 2 proste kable no i trzeci to ten oryginalny od zestawu. Czy istnieje możliwość, że jeśli źle zacisnąłem wtyczkę na kablu od IDU a ODU to komp mi nie wykryje połączenia w ogóle ? Mimo, że na modemie (czy też jak twierdzisz na zasilaczu - ja sam nie wiem co jest w środku) świeci się ETH ?!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

lewar pisze:Czy istnieje możliwość, że jeśli źle zacisnąłem wtyczkę na kablu od IDU a ODU to komp mi nie wykryje połączenia w ogóle ?
Oczywiście. Najwyraźniej któraś para nie styka do końca. Czym zaciskałeś> Chyba nie śrubokrętem? Zobacz czy za pomocą tego kabla uda Ci się połączyć komp z routerem, ale nawet jeśli zadziała to jeszcze nie świadczy o tym że z kablem wszystko w porządku. Bo do ODU prócz danych jedną parą płynie także prąd.
wojteks pisze:2 dla transmisji danych i 2 do zasilania ODU.
2 pary do zasilania? A nie jedna czasem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:2 pary do zasilania? A nie jedna czasem?
Bez znaczenia, kabel ma 4 pary, 2 są dla danych i 2 wolne. Trzeba by się zagłębić w standard PoE ale może też być tak, że Alvarion nie do końca się tego trzyma.
Proste zasilanie PoE do AP/MT działa na 2 parach.
Nie pomagam na PW!
lewar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-08, 10:52
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: lewar »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie problemem był kabel IDU-ODU (wpiąłem zwykły prosty i zadziałało), teraz wszystko się łączy jak trzeba, niestety w mojej lokalizacji (Wilków, Małopolskie) zasięg to zaledwie jedna kreska, więc nie ma żadnych szans na działanie usługi... Co ciekawe łapię sygnał z Miechowa z 2 sektorów i z jednego z Krakowa, niestety zawsze tak samo słaby. Z ciekawszych rzeczy jakie zauważyłem podczas szukania sygnału, to to że byłem w stanie złapać sygnał kierując antenę bardzo mało precyzyjnie, niekiedy widok przesłaniał kawałek dachu, komin, itp., mimo to jeśli w którymś kierunku był sygnał, to wszędzie mogłem złapać taki sam poziom - tak jakby wszystko zależne było wyłącznie od odległości, a nie od precyzji instalacji anteny i innych czynników.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

A jak daleko jesteś od stacji bazowej?
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Witam,
podepną się pod temat, bo mam podobny problem...
Walczą z tym już kilka dni, czytam posty, ale nie mogę sobie poradzić.
Na dachu montując i kręcąc anteną spędziłem już ze 3 godziny.
Na początku był problem z kablem jaki dostałem z ery, tym długim do anteny,
w_ogóle nie łączył, mam teraz drugi.
Wydaję się wszystko ok.
Udało mi się w końcu wejść w ten ich panel sterowania, wprowadzam wszystko tak jak jest w instrukcji. Kontaktowałem się z BOK, powiedzieli że jestem w sektorze 7, mniej więcej wiem na jaką miejscowość kierować antene, i wszystko tak robię.
Ale parametry cały czas wskazują na zero, nic kompletnie nie drgnie zasięg.
Czy możliwe jest że w_ogóle kompletnie nie łapię zasięgu, czy może coś źle podłączyłem??
W tym momencie na modemie świecą się dwie lampki : power i eth. Wireless świeci się tylko przez jakaś chwile podczas włączania.
Montuję to w Jaroszowej Woli pod Piasecznem, powiedziano mi że w zachodniej części miejscowości zasięg jest, czyli tam gdzie to robię.
Pomocy...

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-02-25, 08:22 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2010-02-25, 08:22 przez wojtexx, łącznie zmieniany 1 raz.
komputer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-03-28, 21:31
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Wimax Era

Post autor: komputer »

Witam!

Może żle wpisałeś parametry:sektor 7:3623.kropka nie przecinek 750.
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Parametry wprowadzone z kropką.
Ogólnie wprowadzałem to już kilka razy, tak dla pewności.
Wydaję się wszystko dobrze wprowadzone a jednak coś nie działa.
Chyba że po prostu w ogóle sygnał do mnie nie dociera...
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Nikt nie ma pomysłu co mogę robić źle??
Wolałbym posprawdzać wszystkie możliwości zanim wezwę instalatorów...
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Gdy kręcisz anteną to koło kresek zasięgu masz ciągle search for BS cz też BS found? Ja ostatnio mam tak, że mam same zera a innym razem łapie sygnał i to całkiem niezły. Nie wiem skąd wynikają takie problemy ale może u Ciebie też występował ten problem akurat jak ustawiałeś antenę.
wojtexx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-24, 22:31
Lokalizacja: Jaroszowa Wola

Re: Wimax Era

Post autor: wojtexx »

Cały czas mam search for BS.
Jak kręciłem anteną to żonę posadziłem przy kompie i miałem z nią cały czas kontakt, więc wiem dokładnie co się działo na monitorze, co innego jakbym kręcił i wracał z dachu do kompa i sprawdzał czy złapało jakiś zasięg. Zaczynam tracić nadzieję na normalnego, nielimitowanego neta...
muunek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-06, 12:51
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wimax Era

Post autor: muunek »

Witam.
Ja również mam kłopot z połączeniem się do internetu.
Została wykonana prawidłowa konfiguracja sprzętu(nie będę wszystkiego opisywał, bo szkoda czasu i klawiatury ;) )

Zasilacz wykazuje prawidłowy stan pracy opisany na forum.
Końcówki kabla zaciśnięte zgodnie z informacją z forum(bo zgodnie z instrukcją ery nia zadziałało)
Cały czas mam search for BS.
Miałem nadzieję,że to tylko problem z zasięgiem w mojej lokalizacji więc zapakowałem się ze wszystkim do auta,zasilając wszystko z UPS'a podjechałem pod antenę nadawczą i.... nic.

W miedzyczasie oczywiście wielokrotnie rozmawiałem z BOA i sprawdzałem z BOA konfigurację sprzetu.
W Swięta Wielkanocne kolejny raz zadzwoniłem do BOA i okazało sie,że usługa nie została uruchomiona - poproszono jednocześnie o kolejny telefon po świętach w celu uruchomienia usługi.
Dziś inny pracownik BOA w rozmowie telefonicznej stwierdził, że usługa jest aktywna od podpisania umowy(16.02.2010)a problem jest wyłącznie ze sprzetem;jednocześnie kilkakrotnie gorąco namawiał mnie(w czasie jednej kilkuminutowej rozmowy) na zamówienie ekipy instalatorów, którzy to zamontuja, sprawdzą i uruchomią na chwałę ERY GSM...krew mnie zalała.. oczywiście nie zamówiłem(swoją drogą tak gorąco mnie namawiał,że pomyslałem iż dostaje "dolę" od instalatorów za każdą złapaną duszę..)

Instalacja u mnie została przeprowadzona przeze mnie i sprawdzona przez dwóch kolegów(najpierw jeden, po kilku dniach drugi) - obaj twierdza,że jeśli chodzi o komputer i połączenie komp-zasilacz-antena, oraz wprowadzone dane wg kroków podanych w informatorze instalacyjnym ery, to wszystko jest dobrze.

A sygnału NIMA!!
Każda próba połączenia kończy sie wyswietleniem strony przeglądarki informującej o niemożności uzyskania połaczenia z internetem.

Panel obsługowy nie wykazuje zadnego sygnału.

Uprzejmie proszę o pomoc...
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Wimax Era

Post autor: ppoler »

Może to czas próbę zalogowania się do innych sektorów.

Mi na sektorze i częstotliwości podanej SMSem z BOA cały czas sprzęt szukał stacji bazowej. A na sektorze "obok" słopki mocy już się zazieleniły.

W stanie "search for BS" nawet nie ma po co próbowac łączyć sie z internetem.

Na szybko znalezione na tym forum przykładowe częstotliwosci i numery sektorów to:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p ... ht=#192375
Autor tego postu pisze np: "Czestotliwosci poszczegolnych sektorow moga byc oddalone od siebie o 3.5MHz lub 1.75MHz ale w erze jest to 3.5MHz."

Sektory maja numery do max. 8.
muunek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-06, 12:51
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wimax Era

Post autor: muunek »

Niestety mimo wielu prób konfigurowania połączenia - sprawdzania częstotliwości i kontroli przy samej antenie nadawczej nie udało mi się uzyskać połączenia.
Telefonicznie wypowiedziałem umowę-mam nadzieje,że uwzględnią i przyślą rozwiązanie umowy.
aktualnie testuję orange free 7GB...
na razie w przeciwieństwie do ery, w ciągu 15min od informacji o uruchomieniu usługi mogę korzystać z internetu a transfer jest dużo wyższy od iplusa ;)

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-04-18, 20:19 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-04-18, 19:19 przez muunek, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ