Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
plat1num
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-08-03, 18:08
Lokalizacja: Polska

Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: plat1num »

Zadzwoniłem na infolinię Netii, żeby dowiedzieć się czy można zamówić ich WiMax na próbę, tzn. na przykład na miesiąc w trakcie którego jeśli byłbym niezadowolony z usługi mógłbym z niej zrezygnować. Niestety, pani poinformowała mnie że nie mają takiej opcji. Jeśli zamówię WiMax to w ciągu 2-3 tygodni zjawią się u mnie technicy i na miejscu sprawdzą poziom sygnału. Jeśli będzie OK to zainstalują uprzędzenie do odbioru WiMaxa i od razu dadzą mi do podpisania umowę, a interesuje mnie opcja 1 megabit na 2 lata. Szkoda tylko, że trzeba płacić dodatkowo prawie drugie tyle za utrzymanie łącza lub telefon stacjonarny, co za sam net, to jest porażka :dobani:

Na razie mam OFP za 49 zł, bez telefonu i opłat za łącze, do tego mam bramkę VoIP i za darmo odbieram rozmowy, a jeśli gdzieś dzwonię to korzystam z komórki. Do tego mogę później mieć 20 zł na rozmowy w Orange i stacjonarne dopisywane miesięcznie do numeru telefonicznego w Orange. A w przyszłym roku odzyskam jeszcze podatek VAT który zapłacę z internetem, czyli 49 zł - ok 8 zł VAT - 20 zł do wygadania = 21 za net na miesiąc. Za net a dokładnie za 3GB. I tutaj właśnie pojawia się pierwszy dylemat. 3 GB to zaledwie limit do przeglądania stron, gdyby było chociaż 6 GB albo 10 GB to byłoby :ok:

Wracając do Netii, w której nie ma limitu na dane. W trakcie rozmowy z konsultantką dowiedziałem się że jeden nadajnik w mojej okolicy jest już zapełniony, gdyby mi na prawdę zależało mogliby mnie jeszcze gdzieś doczepić gdyby coś się zwolniło, ale są jeszcze w pobliżu dwa wolne nadajniki WiMax'a. Domyślam się że skoro w WiMax'ie nie ma limitów na dane i do jednej stacji przypisują t ograniczoną ilość użytkowników, to każdy użytkownik ma swoje pasmo i swój indywidualny nadajnik-odbiornik na stacji bazowej WiMAx?
To by znaczyło że ta technologia jest dużo lepsza do CDMA, które dziedziczy wady GSM/3G/UMTS, takie jak "oddychająca komórka", gdzie stacja bazowa zmniejsza zasięg kiedy jest obciążona. Z daną stację bazową CDMA może połączyć się duża ilość użytkowników w jednym czasie, co spowoduje obciążenie stacji bazowej, a co za tym idzie większe pingi i mniejszy transfer dla każdego z użytkowników. Stąd zapewne te limity w CDMA, które mają zapobiec przeciążeniu stacji bazowej.

Mam dylemat czy przejść z OFP na WiMax w Netii, po tych argumentach stwierdzam zę OFP jest dobre dla osób przeglądarkach strony i ewentualnie do VoIP, czyli dla osób mniej wymagających. WiMax znów jest lepszym rozwiązaniem, szkoda też że przy okazji droższym o abonament telefoniczny :zly: , dla osób intensywnie korzystających z internetu, przeglądających strony, słuchających radia, oglądajacych filmiki na youtube, korzystających z VoIP, ściągających programy, pliki, czyli chyba jednak to jest rozwiązanie w sam raz dla mnie, heh.

Próbowałem wyjaśnić różnicę miedzy obiema technologiami mojemu znajomemu i użyłem porównania do wodociągu. CDMA jest jak jedna rura w bloku. Jeśli w jednym pionie wszyscy sąsiedzi zaczną puszczać wodę do wanny, wtedy u każdego będzie leciała ona wolniej, a jeśli dojedzie do tego niskie ciśnienie wody wtedy ten mieszkający na samej górze nie będzie miał w ogóle wody do momentu aż ci na dole nie napełnią wanien i nie zakręcą wody ;)
WiMax, znów jest jak sieć wodociągowa na osiedlu domków jednorodzinnych, każdy dom ma swoje podłączenie do wodociągu i w każdym domu woda powinna lecieć tak samo nie zależnie od tego ile wody pobierają sąsiedzi w tym czasie.

Czy to jest jest dobre porównanie?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

plat1num pisze:Szkoda tylko, że trzeba płacić dodatkowo prawie drugie tyle za utrzymanie łącza lub telefon stacjonarny, co za sam net, to jest porażka
Dlatego dowiedz się lepiej czy jest u Ciebie WiMax Ery - a całkiem prawdopodobne że jest, bo Era ma dużo większy zasięg niż Netia. Nie ma tam opłaty za utrzymanie łącza, tylko 9zł/mc za wynajem zestawu. Niestety tylko przy umowie na 3 lata, bo im krótsza umowa tym drożej. Przy umowie na 2 lata praktycznie na jedno wyjdzie.
plat1num pisze:Domyślam się że skoro w WiMax'ie nie ma limitów na dane i do jednej stacji przypisują t ograniczoną ilość użytkowników, to każdy użytkownik ma swoje pasmo i swój indywidualny nadajnik-odbiornik na stacji bazowej WiMAx?
Chyba żartujesz :rotfl: . Liczba użytkowników jest ograniczona właśnie dlatego, że łącze do stacji bazowej jest jedno i mogłoby się zapchać.
plat1num pisze:To by znaczyło że ta technologia jest dużo lepsza do CDMA, które dziedziczy wady GSM/3G/UMTS, takie jak "oddychająca komórka", gdzie stacja bazowa zmniejsza zasięg kiedy jest obciążona.
Tu masz rację. Ilość użytkowników podpięta do jednej stacji bazowej jest kontrolowana, więc zjawisko przeciążenia sieci czy oddychania komórki nie powinno mieć miejsca.
plat1num pisze:Próbowałem wyjaśnić różnicę miedzy obiema technologiami mojemu znajomemu i użyłem porównania do wodociągu. CDMA jest jak jedna rura w bloku. Jeśli w jednym pionie wszyscy sąsiedzi zaczną puszczać wodę do wanny, wtedy u każdego będzie leciała ona wolniej, a jeśli dojedzie do tego niskie ciśnienie wody wtedy ten mieszkający na samej górze nie będzie miał w ogóle wody do momentu aż ci na dole nie napełnią wanien i nie zakręcą wody ;)
WiMax, znów jest jak sieć wodociągowa na osiedlu domków jednorodzinnych, każdy dom ma swoje podłączenie do wodociągu i w każdym domu woda powinna lecieć tak samo nie zależnie od tego ile wody pobierają sąsiedzi w tym czasie.
Zabawne porównanie ;) Nawet trafne, ale nie w przypadku Wimaksa. WiMax pod tym względem nie różni się niczym od OFP - także wszyscy są podłączeni do jednej "rury", czyli linku ze stacji bazowej. Ale działa to lepiej, bo ilość użytkowników na stacji jest dobrana tak aby tego łącza zanadto nie obciążyć a sama technologia WiMax ma znacznie większą pojemność niż CDMA.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Jo_gurt »

W skrócie różnica jest taka: w WiMAX operator jest w stanie kontrolować ilość podpiętych użytkowników, w CDMA nie ma takiej możliwości (usługa stacjonarna vs. mobilna). Stąd inny poziom zapewnienia parametrów.
Awatar użytkownika
Cari
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 226
Rejestracja: 2009-12-24, 16:14
Lokalizacja: Pleszew

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Cari »

Moim zdaniem lepszy jest WiMax dla osoby bardziej wymagającej ;) a technologia CDMA jest tańsza od WiMaxa lecz ma limity. ;)
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: adixm »

Blido pisze:Nie ma tam opłaty za utrzymanie łącza, tylko 9zł/mc za wynajem zestawu. Niestety tylko przy umowie na 3 lata, bo im krótsza umowa tym drozej. Przy umowie na 2 lata praktycznie na jedno wyjdzie.
Wolalbym zaplacic kilka zlotych wiecej a podpisac umowe jednak na 2 lata.Generalnie jesli ktos chce duzo i swobodnie korzystac z neta to pakowanie sie w cdma jest bezsensowne, chyba ze nie ma innego wyboru.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Procio »

Ja bym wybrał WiMax' a od Ery...

A tu masz trochę więcej na temat WiMax' a od Ery
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
czarenty6587
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 281
Rejestracja: 2009-12-19, 13:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: czarenty6587 »

Dla osób którzy nie mają dostępu do WiMax, to CDMA jest najlepszym rozwiązaniem, bo praktycznie cała Polska jest pod pokryciem CDMa, WiMax jakaś połowa kraju. Gdyby Orange nie dawał by limitów, i stacje bazowe nie były by przeciążone, postawili by lepsze anteny, i zrobili cos aby nie były one przeciążone to o WiMaxie byśmy zapomnieli :)
Orange Free Optimum + ADU 635WA + Antena CDMA 450 Mhz DIPOL = DL: 2.79 Mbps, UL: 0.65 Mbps = http://www.speedtest.net/result/744529927.png
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Procio »

No niestety WiMax góruje mniejszymi pingami oraz brakiem limitów :]
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

czarenty6587 pisze:Gdyby Orange nie dawał by limitów, i stacje bazowe nie były by przeciążone, postawili by lepsze anteny, i zrobili cos aby nie były one przeciążone to o WiMaxie byśmy zapomnieli :)
Tak nigdy nie będzie ze względu na bardzo małą pojemność CDMA - a przynajmniej jego 450-megahercowej odmiany :]
A jeśli chodzi o mnie, to nie zamieniłbym Wimaksa na CDMA nawet gdyby to drugie było bez limitu przy zachowaniu obecnej ceny - powód? Zbyt wysokie pingi i zbyt duże wahania transferu.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: wigi83 »

Blido pisze: Tu masz rację. Ilość użytkowników podpięta do jednej stacji bazowej jest kontrolowana, więc zjawisko przeciążenia sieci czy oddychania komórki nie powinno mieć miejsca.
A w jaki spsob Era bedzie kontrolowac kontrolować ilość podpiętych użytkowników do danego BS? Czy na przyklad nie bedzie tak ze po jakims czasie liczba użytkowników
wysyci niektore BS.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

wigi83 pisze:A w jaki spsob Era bedzie kontrolowac kontrolować ilość podpiętych użytkowników do danego BS?
Zapewne równieź ograniczy liczbę użytkowników. Na razie nie ma po co bo i tak prawie nikt tego nie używa - ludzie często nawet nie mają pojęcia o istnieniu takiej oferty.
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: wigi83 »

Blido, dam Ci taki przykład. Klienci dzwonią na infolinie Netii w celu zawarcia umowy na Wimaxa. Mila pani przyjmuje zlecenie i wysyła technika z umowa. Ten na miejscu sprawdza sygnał. Jeżeli jest Ok dzwoni do biura gdzie nad Wimaxem czuwa kilkadziesiąt osób i ktoś mu mówi sorry na tej Bazowce nie podłączamy już. Bo każdy następny user obniży transfer pozostałym. Każdy wie jak działają infolinie. Żeby nie było tak ze infolinia Ery nazbiera tylu chętnych ze niektóre BS się wysyca i wtedy Internet będzie do……1 Mega. Bo nikt tego nie pilnuje
Awatar użytkownika
plat1num
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-08-03, 18:08
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: plat1num »

Czyli jednak wysnułem błędne wnioski na temat działania WiMaxa :niepewny: ale dzięki za wyjaśnienie :)

@Blido:
Czytałem twoją recenzję WiMaxa z Ery. Trzeba tam zapłacić dodatkowe pieniądze innej firmie za montaż zestawu. W Netii Pani z infolinii mówiła, że to ich technicy sami montują zestaw WiMaxa w domu klienta. Podejrzewam że dałbym radę sam to zamontować, (sam zakładałem anteny satelitarne i je ustawiałem) ale czy nie ma problemu z ustawieniem anteny we właściwym kierunku, może jednak technicy zrobią to lepiej? Do WiMaxa jest antena panelowa?

Zrobiłem małą kalkulację kosztów internetu w technologi WiMax oferowanych przez Netię i Erę:

Oferta WiMax Netii (umowa na 24 miesiące, szybkość 1 megabit, bez limitów, montaż zestawu prawdopodobnie w cenie usługi? ceny ofert samego internetu i internetu z telefonem różnią się od siebie o ok. 5 zł miesięcznie, więc chyba lepiej brać z telefonem skoro płaci się prawie tyle samo - na pewno specom z Netii o to chodziło, żeby ludzie tak wybierali)

Internet: [6 m-cy w cenie 1 zł/m-c; pozostałe 18 m-cy w cenie 49 zł/m-c] koszt za 24 m-c wynosi 888 zł, a to jest średnio 37 zł na jeden miesiąc.
Telefon [6 m-cy w cenie 1 zł/m-c; pozostałe 18 m-cy w cenie 45 zł/m-c] koszt za 24 m-c wynosi 816 zł, a to jest średnio 34 zł na jeden miesiąc.

Średni miesięczny koszt usługi internetu WiMax 1 megabit w Netii to 71 zł.

Oferta WiMax Ery (umowa na 36 miesiące (jest taniej niż przy 24 m-cach), szybkość 1 megabit, bez limitów, opłata za montaż zestawu albo samodzielny montaż za darmo, płaci się za internet i opłatę miesięczną za modem)

Internet: abonament miesięczny 59 zł plus 9 zł opłaty za modem.

Średni miesięczny koszt usługi internetu WiMax 1 megabit w Erze to 64 zł.

Różnica w miesięcznym średnim koszcie tych ofert wynosi 7 zł. Czy to dużo czy mało? Sam nie wiem, przy podjęciu wyboru z której oferty skorzystać dochodzą jeszcze inne elementy ofert, czyli długość trwania umowy, usługa dodatkowa czyli telefon stacjonarny. Koszt montażu, jeśli ktoś się na tym nie zna.

(p.s. ceny brałem z cenników na stronach internetowych tych firm, jeśli jest błąd co do ofert proszę o info, to sprostuję to)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

plat1num pisze:czy nie ma problemu z ustawieniem anteny we właściwym kierunku, może jednak technicy zrobią to lepiej?
Nie ma z tym problemu. Zauważyłem że moc sygnału spada dopiero po przekręceniu anteny o jakieś 25* w stosunku do stacji bazowej. To bardzo dużo. Oczywiście ja "wycelowałem" antenę ze snajperską precyzją, ponieważ dokładnie wiem gdzie jest masz z BS-em Wimaksa - mogę dojrzeć go z domu przez lornetkę. Podejrzewam jednak że im dalej od BS-a tym dokładniej trzeba będzie go ustawić do poprawnego działania.
plat1num pisze:Do WiMaxa jest antena panelowa?
Tak, a dokładniej jest to terminal kliencki zintegrowany z anteną panelową - coś w stylu Ubiquiti NanoStation.
plat1num pisze:Średni miesięczny koszt usługi internetu WiMax 1 megabit w Erze to 64 zł.
59+9=68 ;)
plat1num pisze:usługa dodatkowa czyli telefon stacjonarny
Moim zdaniem to marnotrawienie pieniędzy w dobie VoIP. W erowym Wimaksie nie ma poblokowanych portów a IP jest zewnętrzne więc nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć bramkę lub telefon VoIP i rozmawiać za 5gr/min do wszystkich krajów ;) . Nie wiem jak ma się sprawa z portami w Netii, wydaje mi się ze ktoś napisał kiedyś że jest u niego zablokowany port 5060, czyli ten na którym działa SIP.
Awatar użytkownika
plat1num
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-08-03, 18:08
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: plat1num »

Blido pisze:59+9=68 ;)
upss, rzeczywiście, co za głupi błąd :zawstydzony: ale to oznacza że różnica w kosztach internetu z Netii i Ery jest mniejsza, czyli 71 zł - 68 zł = 3 zł różnicy, hmm, praktycznie to samo.

A czy opcja WiMaxa'a Netii 1 megabit bez telefonu, ale z kosztem utrzymania łącza (30 zł/m-c) jest tańsza? Policzmy średni kosz miesięczny:

24 m-ce x 30 zł (stały kosz utrzymania łącza) = 720 zł
6 m-cy x 1 zł (abonament za 1 megabit) + 18 m-cy x 59 zł (abon.) = 1.068 zł

Razem koszt internetu naliczony za całą umowę to 720 + 1.068 = 1.788 zł, a więc miesięcznie trzeba zapłacić średnio: 1.788 zł / 24 m-ce = 74,50 zł

Czyli sam internet w Netii (74,50 zł) jest droższy niż ich internet z telefonem (71 zł) (to są średnio miesięczne koszty z umową na 24 m-ce) :rotfl:

Blido pisze:Moim zdaniem to marnotrawienie pieniędzy w dobie VoIP. W erowym Wimaksie nie ma poblokowanych portów a IP, ... w Netii, wydaje mi się ze ktoś napisał kiedyś że jest u niego zablokowany port 5060, czyli ten na którym działa SIP.
Zgadzam się, od momentu kiedy podłączyłem Siemensa A580IP do routera z Orange Freedom Pro i założyłem konto VoIP na próbę, nawet moi rodzice są zachwyceni prostotą z jaką to działa, zerowym kosztem (na początek założyłem konto na Actio.pl, bez doładowania odbieram za darmo rozmowy) i jakością rozmów :)
Gdybym jednak zdecydował się ofertę Netii WiMax z telefonem no to przy moim sposobie użytkowania telefonu (odbieram wyłącznie rozmowy) mógłbym się obejść bez VoIP. Mam linię telefoniczną w TP i po tym jak odmawiają mi założenia stałego łącza internetowego na niej z powodu PCM-ek, miałbym satysfakcję przechodząc z telefonem do konkurencji. Poza tym rodzice są przyzywczajeni do tradycyjnej linii, jak nawali VoIP to będą mnie obwiniać że zrezygnowali z telefonu na rzecz tego.
Jeśli to prawda ze Netia blokuje port VoIP to lekka przesada i kpina z klientów :nienie: ciekawe jakie jeszcze mają haczyki w ofercie. Ale wiadomo zawsze okazuje się że żadna oferta nie jest idealna, coś jednak trzeba wybrać, czyli coś za najmniejsza iloscią niedogodności.
Awatar użytkownika
plat1num
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-08-03, 18:08
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: plat1num »

Blido pisze:Dlatego dowiedz się lepiej czy jest u Ciebie WiMax Ery - a całkiem prawdopodobne że jest, bo Era ma dużo większy zasięg niż Netia. Nie ma tam opłaty za utrzymanie łącza...
Procio pisze:Ja bym wybrał WiMax' a od Ery...
Rozpocząłem dyskusję na temat WiMax-Netia vs. OFP, no ale teraz temat zmienił się na Wimax: Netia vs. Era.
Z kalkulacji średnich miesięcznych koszów internetu, bo takie faktycznie ponosi użytkownik, a tutaj próbują być one zniekształcone promocjami i opłatami dodatkowymi, nie wynika, żeby Era specjalnie górowała nad Netią. Różnica między ich ofertami wynosi w 3 zł. Dlaczego tak zdecydowanie polecacie Erę?
Szczerze powiem, że z Netią nie miałem jeszcze do czynienia, a co do Ery to nie mam zastrzeżeń co do samych usług co odnoszę wrażenie, że korzystają z mocnej pozycji na rynku i wysoko się cenią.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: sobpiotr »

Wimax Netii się ty zasadniczo różni od Ery że ma opcje 2mb....
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: sp6huk »

sobpiotr pisze:Wimax Netii się ty zasadniczo różni od Ery że ma opcje 2mb....
I do tego, upload w Erze jest większy, poza tym to nie ma znaczących różnic.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

plat1num pisze:Dlaczego tak zdecydowanie polecacie Erę?
Ja polecam ze względu na 2x wyższy upload i większy zasięg. Poza tym nie zmuszają do telefonu stacjonarnego.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Jo_gurt »

No i Netia troszkę bardziej kontroluje obciążenie BTSów.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: sobpiotr »

Blido pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Ja polecam ze względu na 2x wyższy upload i większy zasięg. Poza tym nie zmuszają do telefonu stacjonarnego.
Ja nie chcąc się wiązać aż na 3 lata wziąłem opcje na 2 lata i to już jest droższe niż netia na 2 lata...

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-01-26, 08:47 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-01-26, 08:47 przez sobpiotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: Blido »

Ja podpisałem na 3 lata, bo i tak praktycznie nie ma szans aby w tym czasie pojawiła się u mnie jakaś inna opcja w miarę szybkiego Internetu bez limitów. Na kabel nie mam co liczyć bo prawdopodobnie nigdy go nie podłączą. Nie opłaca się ciągnąć 1500m kabla dla trzech domów.
Awatar użytkownika
emulator
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-11, 20:46
Lokalizacja: Irkuck

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: emulator »

Razem koszt internetu naliczony za całą umowę to 720 + 1.068 = 1.788 zł, a więc miesięcznie trzeba zapłacić średnio: 1.788 zł / 24 m-ce = 74,50 zł

Czyli sam internet w Netii (74,50 zł) jest droższy niż ich internet z telefonem (71 zł) (to są średnio miesięczne koszty z umową na 24 m-ce)
45x18=810+6=816
59x18=1062+6=1068

1068+816=1884/24=78,50(opcja z telefonem)

no chyba ze cos przeoczyłem.. ;)
Awatar użytkownika
plat1num
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2009-08-03, 18:08
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: plat1num »

emulator pisze: 45x18=810+6=816
59x18=1062+6=1068

1068+816=1884/24=78,50(opcja z telefonem)

no chyba ze cos przeoczyłem.. ;)
Mógłbyś opisać z jakiej oferty wziąłeś te ceny? Bo jeśli się dobrze domyślam to twoje wyliczenia dotyczą WiMax'a Netii. Nie pasuje mi jednak kwota 59 zł za internet przy opcji z telefonem, ja zaczerpnąłem cenny ze strony Netii: Hipnotyzująca promocja - WiMAX i tam:

[1]. internet 1 megabit i telefon = [6 m-cy x (1 zł + 1 zł)] + [18 m-cy x (49 zł + 45 zł)] (opcja z telefonem to średni miesięczny koszt 71 zł)
[2]. internet 1 megabit bez telefonu = [6 m-cy x (1 zł + 30 zł)]+ [18 m-cy x (59 zł + 30 zł)] (opcja bez telefonem to średni miesięczny koszt 74,50 zł)

Podsumowując, internet z telefonem w cenach promocyjnych jest tańszy średnio miesięcznie o 3,50 zł od samego internetu.
Pozostaje jeszcze fakt, że jeśli ktoś będzie korzystał z tej oferty po upływie 24 miesięcy, wtedy przejdzie na ceny bez promocji i jego średnio miesięczne koszty wzrosną do w sytuacji [1]. 94 zł (bez promocji jest o 23 zł drożej), a w sytuacji [2]. 89 zł (bez promocji jest o 14,50 zł drożej).
Podsumowując, po upływie okresu promocyjnego średni miesięczny koszt internetu z telefonem będzie droższy o 5 zł od samego internetu.

...ale kiedy kończy się promocja przecież można poszukać innej promocji z korzystniejszą ceną. Na koniec dodam, że z wykształcenia jestem księgowym stąd zamiłowanie do kalkulacji kosztów, ale wyliczenia robię że tak powiem "w locie" więc sprawdzajcie mnie ;p

Przy okazji, skończył mi się limit na dane w OFP, odczułem limit kiedy netmeter pokazał łączny transfer 5 GB. Jeśli wskazania były prawidłowe to i tak 2 GB powyżej limitu. Do tego momentu byłem bardzo zadowolony z oferty Orange, jednak po limicie zmieniłem zdanie. Transfer zrobił się tak żałośnie wolny, że był problem z wczytywaniem stron. Ogólnie oferta jest dobra, ale dla osób które chcą tylko od czasu do czasu przeglądać strony, a nie dla tych którzy chcą nieco bardziej korzystać z internetu i nie mówię tutaj o jakiś p2p. Dałem wypowiedzenie, oddałem router (będe z nim tęsknił ;) bo spisywał się dzielnie w połączeniu z PC i z tel. VoIP, miał bardzo dobry zasięg no i był estetycznie wykonany) i tymczasowo wróciłem do Play'a, a docelowo jednak zamówię WiMax z Netii.
natia
Pracownik operatora
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-18, 22:36
Lokalizacja: łódź

netia

Post autor: natia »

w nowej ofercie netii nie ma obowiazku placic za utrzymanie lacza badz brac telefonu sam internet 1 mb kosztuje 49 zl a 2 mb 59 brutto i to wszystkie koszta
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: ja.michal »

natia, ale cena przy umowie na ile? 12, 18, 24 czy 36 miesięcy?
natia
Pracownik operatora
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-18, 22:36
Lokalizacja: łódź

netia

Post autor: natia »

tzn na dzien dzisiejszy netia tylko i wylacznie proponuje umowe na 24 miesiace
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: ja.michal »

To lipa nieco. To tylko po kablu jest 18 i 24?
natia
Pracownik operatora
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-18, 22:36
Lokalizacja: łódź

netia

Post autor: natia »

generalnie z tego co mi wiadomo to raczej wszystkie oferty netii skierowane sa pod umowy na 24 miesiace tzn nie wiem jak jest z nasza miedzia tzn ale jezeli chodzi o wimaxa i na liniach tepsy to na 100% tylko 24 miesiace no i <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> na telefon mozma krotsza umowe ale na internet nie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netia WiMax vs. Orange Freedom Pro, co jest lepsze?

Post autor: ja.michal »

Jak dzwoniłem to mi po kablu proponowali 18 i 24. Ale to jakieś 2-3 miesiące temu.
ODPOWIEDZ