Wimax - planowane lokalizacje

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć gdzie planowane są przyszłe lokalizacje nadajników WiMax?

Dokładnie chodzi mi o informacje, czy w Dzierzgoniu (woj. pomorskie) kiedykolwiek będzie dostępny WiMax Ery bądź Netii?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Patryk »

Mały pisze:Chciałbym się dowiedzieć gdzie planowane są przyszłe lokalizacje nadajników WiMax?
Z takim pytaniem najlepiej uderzyć bezpośrednio do operatorów...

[ Dodano: 2010-02-20, 14:17 ]
Mały pisze:czy w Dzierzgoniu (woj. pomorskie) kiedykolwiek będzie dostępny WiMax Ery bądź Netii?
Nie sądzę.
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Nie sądzę.
Dlaczego tak uważasz?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Patryk »

Mały pisze:Dlaczego tak uważasz?
Zbyt mała miejscowość,w okolicy malutkie wioski,niska gęstość zaludnienia i daleko do większego miasta,jakim jest też relatywnie nie za duży Malbork.
Inwestycja musi mieć uzasadnienie ekonomiczne.
Jeśli w ogóle,to prędzej na Erę możesz liczyć,niż na Netię.
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Patryk pisze:Zbyt mała miejscowość,w okolicy malutkie wioski,niska gęstość zaludnienia i daleko do większego miasta,jakim jest też relatywnie nie za duży Malbork
W Malborku już działa zarówno Wimax Ery, jak i Netii.
Patryk pisze:Jeśli w ogóle,to prędzej na Erę możesz liczyć,niż na Netię.
Jest mi to obojętne, ponieważ wcześniej pytałem, czy będzie dostępny WiMax Ery bądź Netii.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Blido »

Mały pisze:W Malborku już działa zarówno Wimax Ery, jak i Netii.
Więc tym bardziej nie możesz liczyć na BS Wimaksa w Dzierzgoniu. Po prostu operatorzy już poczynili odpowiednie inwestycje w tym regionie i pewnie o nim zapomną. Spójrz na mapę zasięgu - zarówno Era jak i Netia stawiają BS-y wyłącznie w miastach powiatowych, i to takich powyżej 30.000 mieszkańców.
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Blido pisze:Spójrz na mapę zasięgu - zarówno Era jak i Netia stawiają BS-y wyłącznie w miastach powiatowych, i to takich powyżej 30.000 mieszkańców.
To tragedia.

To może chociaż w Dzierzgoniu będzie hspa+ oferowane przez Plusa bądź Polsat?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Blido »

Mały pisze:To może chociaż w Dzierzgoniu będzie hspa+ oferowane przez Plusa bądź Polsat?
Plus tam jak na razie nie ma nawet UMTS (ani chociażby pozwolenia na nie) więc tym bardziej zapomnij o HSPA+. Bardziej realne że kiedyś Polsat zdecyduje się na postawienie tam BTS-a, ale to raczej w dalekiej przyszłości - jak na razie brak choćby pozwolenia UKE.
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Rzeczywiście, w Dzierzgoniu nawet żaden operator nie oferuje UMTS-a, więc pewnie do końca świata tak już pozostanie.

Być może, że wcześniej Play dostarczy tu UMTS-a, niż Era, Orange i Plus.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: adixm »

Mały pisze:Rzeczywiście, w Dzierzgoniu nawet żaden operator nie oferuje UMTS-a, więc pewnie do końca świata tak już pozostanie.
Przeciez Orange ma zarowno 3G(UMTS) jak i CDMA w Dzierzgoniu, wiec moze to sprobowac?Ewentualnie Nordisk, tyle ze jest troche za daleko do btsa(25km), ale maja predkosci polimitowe na poziomie 480kb/s, z tego co ktos tu pisal.
Ostatnio zmieniony 2010-02-21, 10:06 przez adixm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: sp6huk »

adixm pisze:Przeciez Orange ma zarowno 3G(UMTS)
Orange ma wydane pozwolenie, na odpalenie node B UMTS w Dzierzgoniu, ale nie został on jeszcze uruchomiony.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: adixm »

sp6huk pisze:Orange ma wydane pozwolenie, na odpalenie node B UMTS w Dzierzgoniu, ale nie został on jeszcze uruchomiony.
To tym lepiej, warto poczekac a przynajmniej na poczatku Node B nie powinien byc obciazony, a czy jet odpalony to w zaden sposob nie jestem w stanie stwierdzic, tym bardziej ze mieszkam po drugiej stronie Polski.
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Zgadza się, że Orange w Dzierzgoniu ma CDMA, ale od paru miesięcy jest ono zapchane i chodzi tragicznie. Dlatego myślałem, że może doczekam się WiMaxa lub hspa+.

Teraz sprawdziłem na mapie BTS-ów i okazało się że Orange oferuje UMTS (wcześniej to przeoczyłem).

Zastawaniem się nad CDMA, który lepszy ten od Orange, czy Nordiska.

Napisałem do Polsatu i Plusa w sprawie hspa+, zobaczę co odpiszą.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: sp6huk »

Mały pisze:Teraz sprawdziłem na mapie BTS-ów i okazało się że Orange oferuje UMTS (wcześniej to przeoczyłem).
Na tej mapie wydane są pozwolenie, na uruchomienie stacji bazowej, ale nie oznacza to, że jest ona już uruchomiona. A wszystko wskazuje na to, że node B UMTS w Dzierzgoniu, jest jeszcze nie uruchomiony,
Mały pisze:Zastawaniem się nad CDMA, który lepszy ten od Orange, czy Nordiska.
Zdaje się być lepsze CDMA od Nordiska, z uwagi na dość małą ilość klientów, ale Nordisk został wykupiony przez Polkomtela, i za jakiś czas internet ten będzie sprzedawany pod marką Plusa, co za tym idzie, może być spory przyrost klientów.
adixm pisze: Nordisk, tyle ze jest troche za daleko do btsa(25km)
14 km jest do stacji bazowej CDMA Nordiska, znajduje się ona w Radowie na maszcie TP Emitel'a.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Patryk »

sp6huk pisze:Orange ma wydane pozwolenie, na odpalenie node B UMTS w Dzierzgoniu, ale nie został on jeszcze uruchomiony.
I pewnie prędko nie będzie,jak w wielu podobnych miejscowościach...jeszcze półtora roku temu w Orange panowała zasada pozwolenie = działająca stacja,ale teraz to szkoda gadać... :]
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: ryba825 »

sp6huk pisze:za jakiś czas internet ten będzie sprzedawany pod marką Plusa
Gdzieś czytałem, że póki co Plus nie planuje stawiać CDMA.
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: adixm »

sp6huk pisze:14 km jest do stacji bazowej CDMA Nordiska, znajduje się ona w Radowie na maszcie TP Emitel'a
Po mojemu to jest na pewno wiecej niz 14km, ale to zalezy dokladnie od miejsca do ktorego mierzyles w Dzierzgoniu (minimum to jakiejs 20km).
Mały pisze:Napisałem do Polsatu i Plusa w sprawie hspa+, zobaczę co odpiszą.

Warto tez popatrzec na limity/ceny, bo oferta Polsatu jest kiepska, podobno nie maja w ogole zamiaru z operatorami konkurowac cena.W sumie z tego co patrze na mapke to na hspa Plusa czy Polsatu nie masz co na razie liczyc.Pozostaje Ci Orange z UMTS/CDMA lub Nordisk(PLUS) z cdma, jesli zlapiesz sygnal, aczkolwiek moim zdaniem to jest za daleko(dobrze powyzej 20km).
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: sp6huk »

adixm pisze:Po mojemu to jest na pewno wiecej niz 14km, ale to zalezy dokladnie od miejsca do ktorego mierzyles w Dzierzgoniu (minimum to jakiejs 20km).
Mierzyłem od centrum miejscowości Dzierzgoń, a Ty odkąd mierzyłeś ? ;)
adixm
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1050
Rejestracja: 2009-01-19, 20:26
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: adixm »

sp6huk pisze:Mierzyłem od centrum miejscowości Dzierzgoń, a Ty odkąd mierzyłeś ?
No ja tez, to w takim razie byc moze sie pomylilem...Wg. mojej linijki bylo to jakiejs 5-6cm a 1cm to bylo 5km...
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: sp6huk »

Żeby nie było niedomówień. Proszę bardzo.

Obrazek
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Teraz ciekawostka, oto odpowiedź od Nordiska w sprawie dostępności usługi CDMA.

Kod: Zaznacz cały

Odpowiadając na pytanie - przykro mam bardzo, ale w podanej lokalizacji nie świadczymy naszych usług, znajduje się poza zasięgiem naszej sieci nadajników.
Do nadajnika w linii prostej mam ok. 12 km.

Trochę to dziwne, ponieważ ludzie na tym forum pisali, że CDMA z Orange odbierają w środku lasu i z większej odległości.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: sp6huk »

Może ta stacja bazowa nie została jeszcze uruchomiona, i stąd brak możliwości na świadczenie usług ;)
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Wimax - planowane lokalizacje

Post autor: Mały »

Jestem po rozmowie z konsultantem, który powiedział, że podłączane są osoby znajdujące się w promieniu do 10 km. Tak się dzieję dlatego, aby CDMA pracowało stabilnie, a klienci byli zadowoleni. Jednakże istnieje możliwość sprawdzenia działania usługi na większej odległości.
ODPOWIEDZ